Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Tycjan »

Bea pisze:Ponoć w wydaniu kickstarterowym była jakaś dodatkowa plansza porządkująca elementy. Czy już po ptokach, czy można ją będzie gdzieś jeszcze dostać?
Plansza jest całkowicie zbyteczna i w praktyce tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce na stole. Nic nie tracisz :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Bea »

W mojej papierowej instrukcji brakuje jednego zdania (czyli jednej akcji którą trzeba wykonać), faza Upkeep:
discards cards from her hand down to her Hand Size Skill () value
Nie ma też tego zdania w tej wersji instrukcji na bgg: http://files.geekdo.com/geekfile_downlo ... 7f30f52864
A w tej wersji jest: http://files.geekdo.com/geekfile_downlo ... a611334aa1

Dziwne. Chyba im się coś przy kopiowaniu ucięło.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Bea »

Za mną pierwsza partia i zaczynam sobie wyrabiać zdanie na temat tej gry. Pierwsze co mogę powiedzieć, to dla kogo ona się nie nadaje:
- Dla osób lubiących negatywną interakcję. Owszem, możemy komuś podbierać dobre karty, możemy je próbować ukrywać przed przeciwnikiem poprzez wtasowanie ich głęboko w talię, ale tylko tyle. - Nie nadaje się też dla tych, którzy lubią różnorodność w grach. Tu schemat jest prosty: dobieramy karty lub je wykładamy. Gra trwa dość długo, więc po pewnym czasie może zrobić się nużąca.

Natomiast poleciłabym ją osobom szukających spokojnej gry, gdzie każdy sobie rzepkę skrobie, czyli rozwija swoje "poletko" i nie lubi jak mu się przeszkadza. Tutaj nie tylko rozwijamy naszą cywilizację za pomocą kart, ale też naszą planszę gracza, czyli nasze możliwości rozwoju. I to jest bardzo fajne. Po pewnym czasie plansze gracza będą się różnić. Jedni zainwestują w akcje dociągu kart, drudzy w ilość kart na ręce inni w ilość możliwych do wykonania akcji itp. Do tego zdobywamy punkty zwycięstwa na różne sposoby: poprzez wyścig na trzech torach (główna plansza), poprzez same kart, ale też poprzez rozwój na naszej planszy gracza. I to też jest bardzo fajne.

Mechanizmy zawarte w grze mnie po prostu zauroczyły, są proste i logiczne i bardzo zgrabnie działają. Jednak tak jak już wcześniej wspomniałam, znikoma interakcja, powtarzalność akcji i długa stosunkowo rozgrywka może spowodować, że dla niektórzy odbiorą tę grę jako nudną. Mnie też trochę brakowało emocji, napięcia przy dociągu kart, zwrotu akcji... Silniczek się nakręca, ale dość monotonnie.
Oczywiście są tacy, dla których wady tej gry będą zaletami, bo nie każdy szuka w grze agresywnej rywalizacji. Mnie się gra mimo wszystko podoba, jest ciekawą odmianą dla innych moich gier, które skutecznie nadwyrężają moje nerwy ;).

A w końcu, rzeczą która mnie nurtuje jest to, na ile jesteśmy w stanie świadomie rozwijać naszą cywilizację, czyli czy możemy popchnąć ją w interesującym nas kierunku i jak możemy wpływać na wygraną. Pierwsza partia przebiegała trochę intuicyjnie jeśli chodzi o strategię, mam nadzieję, że kolejne partie odpowiedzą na moje pytania.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Hiu »

Dzieki Bea, dokladnie tak te gre odebralem (partia jeszcze przede mna).
Musze przyznac, ze nie mam pojecia, czy mi sie spodoba (znam zasady, przeczytalem instrukcje) - glownie dlatego, ze w pasjansa tego typu jeszcze nie gralem (mozliwe, iz wlasnie to jest glownym powodem).
Zdaje sobie sprawe, ze budujemy sobie drzewko i rzezbimy glownie dla siebie... jednak dopoki nie zagram - nie jestem w stanie sobie wyobrazic - jak to sie kreci.

;)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: yosz »

Ja wczoraj skrobnąłem parę słów o Progressie, Deusie i Patchistory. http://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/2 ... zez-essen/

Mam te same wrażenia co Bea, ale to dla mnie minusy które skreśliły grę (plus wydaje mi się, że całe to drzewko technologiczne ładnie wygląda na papierze, a nie da rady czegoś zaplanować i nastawić się na jakąś strategię - ot taki nadmuchany balon)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Bea »

yosz pisze: wydaje mi się, że całe to drzewko technologiczne ładnie wygląda na papierze, a nie da rady czegoś zaplanować i nastawić się na jakąś strategię - ot taki nadmuchany balon)
A ile razy grałeś? Ja dopiero raz, i to nie używając ściągi z rozpiską technologii. Zagrywając karty kierowałam się intuicją i głównie brałam to co mogę postawić "za darmo". Ale zastanawiam się, czy nie można przyjąć innej taktyki: przekopywać decki celem uzyskania konkretnych kart i stawiać je nawet dużym kosztem, tak aby doprowadzić do rozwoju np tylko jednej gałęzi naszej cywilizacji. Albo wybierać tylko te karty, które posuną nas na trzech głównych torach...
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: yosz »

Też tylko raz, dlatego to tylko wrażenie. Ale intuicja mi mówi że próba przekopywania się przez talie w poszukiwaniu konkretnych kart, które w dodatku mogą być na rękach naszych przeciwników nie jest dobrą strategią ;) Zresztą zanim będziemy mogli sporo kart dociągać itp., to trzeba tę naszą cywilizację rozwinąć. A czym? Takimi kartami jakie nam przyjdą na rękę i które wydają się najlepsze.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: wc »

Niestety mam podobne wrażenia.

Po pierwszej partii w nówkę sztukę Rysława byłem oczarowany i zacząłem kombinować jak by ją tu od niego natychmiast pożyczyć (dostał egzemplarz z KS ledwie 2 godziny przed tą rozgrywką). Zaraz zagraliśmy drugi raz i... już mi się nawet nie chciało zaczynać rozmowy :-)

Gra nudna jest niestety i strasznie długa .
Właściwie wszystko dzieje się przy okazji bez moich świadomych decyzji - wykładam praktycznie to co mogę i to co mam, a to że akurat karta ma rozwój którejś zdolności z mojej planszy albo symbol - to już raczej przypadek i zbieg okoliczności.

Jak w misiu. Jak to przechodziłaś? Z tragarzami?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: cezner »

wc pisze:Niestety mam podobne wrażenia.
Gra nudna jest niestety i strasznie długa .
Właściwie wszystko dzieje się przy okazji bez moich świadomych decyzji - wykładam praktycznie to co mogę i to co mam, a to że akurat karta ma rozwój którejś zdolności z mojej planszy albo symbol - to już raczej przypadek i zbieg okoliczności
Po pierwszej rozgrywce miałem identyczne wrażenie. Nic dodać nic ująć.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: wc »

No widzisz - Ty po pierwszej, ja dopiero po drugiej ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Firenski »

No to gra spada z mojego celownika. A szkoda :?
Ale za to przy okazji pojawiła się nowa nadzieja. Marcinie, zainteresowałeś mnie tą Patchistorią :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: BartP »

wc pisze:Właściwie wszystko dzieje się przy okazji bez moich świadomych decyzji - wykładam praktycznie to co mogę i to co mam, a to że akurat karta ma rozwój którejś zdolności z mojej planszy albo symbol - to już raczej przypadek i zbieg okoliczności.
Też miałem wrażenie, że zdolności, które otrzymuję i tory, na których się posuwam przez ponad połowę gry, to zupełny zbieg okoliczności wynikający tylko z tego, jakie karty mogłem zagrać najniższym kosztem.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2014, 12:16 przez BartP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: cezner »

Drugiej partii już nie będzie :-)
Odniosłem wrażenie, że gra sobie gra a ja przy tym stole tak trochę na doczepkę jestem. No ale ktoś musiał te karty na ten stół wykładać.
Jedna era się kończy, druga zaczyna. Druga się kończy, trzecia się zaczyna. Nie pamiętam ile tych er zagraliśmy, ale różnicy między nimi nie zauważyłem. Emocji zero. I gra mogłaby zakończyć się już po pierwszej erze.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Hiu »

zatem albo bardzo wymagajace towarzystwo (W co nie watpie) albo nie rozumiemy przeslania autora :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: Bea »

A ja grze dam szansę jeszcze. W zasadzie to lubię takie zbieractwo. Pogram kilka razy i zobaczę czy da się popracować nad jakąś strategią.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Progress: Evolution of Technology (Kickstarter)

Post autor: karawanken »

Szkoda myślałem nad tą gra Bedzie trzeba wydać pieniądze na coś innego
ODPOWIEDZ