Średniozaawansowana gra strategiczna.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
PabloDragon
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:30

Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: PabloDragon »

Witajcie forumowicze,

Zastanawiam się na kupnem średniozaawansowanej gry strategicznej. Bardzo dużo czasu spędziliśmy przy Carcassonne, ale teraz chcemy poszukać bardziej ambitnego tytułu, żeby trochę pokombinować. Partie będą rozgrywane głównie w gronie 2-u lub 4-ro osobowym (przyjaciele). Założenia jakimi chciałbym się kierować, to:

1) Zasady nie powinny być jakieś z kosmosu.
2) Gra powinna się dobrze skalować na 2 i 4 osoby.
3) Bardziej preferowałbym grę typu worker-placement, ale mogą też być inne strategie.
4) Partie nie powinny przekraczać 120 minut.
5) Powinna posiadać ciekawą mechanikę (a i ciekawa fabuła też mile widziana).
6) Preferowałbym grę w której trzeba trochę pokombinować, żeby wygrać.
7) Powinna mieć spory element walki z innymi graczami.
8 ) Co najważniejsze: powinna być regrywalna (nie chcę, żeby się znudziła po 6 partiach).
9) Cena do 200 zł.

Przygotowałem kilka propozycji gier, które mi osobiście przypadają do gustu, ale nowe propozycje mile widziane:
-Stone Age
-Agricola
-Cyklady
-Small World
-Osadnicy: Narodziny Imperium
-Osadnicy z Catanu

Prosiłbym o w miarę konstruktywne propozycje (z opisem wszystkich zalet i wad -jeśli występują).

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc :D
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Odp: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: sqb1978 »

Cykladki jak najbardziej, grałem w każdej konfiguracji i podobało się. Są też świetne dodatki do niej, więc po pewnym czasie można grę urozmaicić. Czas gry przy większej ilości osób może się ciągnąć, ale gra na tyle wciąga, że tego nie czuć. Co moze być jednak wadą :p
Osadnicy Portalu - wciągająca i ładnie wykonana gra. Nie grałem w składzie innym niż 2, ale dla dwójki chodzi super.

Z niewymienionych:
Świat bez końca - bardzo ładnie wydana gra z ciekawą mechaniką oparta na wydarzeniach z książki i serialu o tym samym tytule. Wg mnie wad nie ma :)
Caylus - trochę trudniejsza pod względem kombinowania gra, ale to jedna z najlepszych typu worker-placement.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Maxxx76 »

Cyklady i Osadnicy NI - zgadzam się z przedmówcą. Smallworld to również fajna gra, ale lżejsza od dwóch poprzednich tytułów
PabloDragon
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:30

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: PabloDragon »

Słyszałem właśnie opinie, że Cyklady bardzo słabo wypadają na 2 osoby.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Fuser.exe »

I tak jest. Five tribes idealnie pssuje do twoich wymagan.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Maxxx76 »

Nam się dwuosobowe Cyklady podobały :-)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Odp: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: sqb1978 »

Cyklady w 2-kę wypadają bardzo podobnie jak w więcej osób. Niewiele jest takich gier okołowojennych z kontrolą terytorium gdzie to działa. Przy 2 osobach jest mniej chaotycznie i bardziej konfrontacyjnie, a do tego bardziej strategicznie.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: cezaras »

-Stone Age
-Agricola
-Cyklady
-Small World
-Osadnicy: Narodziny Imperium
-Osadnicy z Catanu
moim zdaniem:
Stone Age - bardzo dobry krok naprzód po Carcassone. Ale gra pozbawiona bezpośredniej interakcji
- Agricola - gra trudniejsza niż Stone Age, ale jest opcja gry familijnej i wtedy naprawdę nie jest tak ciężko. ponownie brak interakcji (tylko - jak i w SA - wyścig)
- Cyklady - jeżeli nie porażają Was klimaty fantasy, to jak najbardziej. i Trochę Euro Gra i troszkę fabuły, potwory i bezpośrednia walka
- Small World - jest i waka i znowu klima fantasy. Mi bardzo nie podeszła, ale raczej jestem wyjątkiem
- Osadnicy: NI - nie znam
- Osadnicy z Catanu - jak zaczynałem planszówki to się zagrywałem. W trzy osoby genialne partie. Niedawno z ciekawości wróciłem i... koszmarna losowość + efekt kuli śnieżnej. nie rozumiem jak mi się podobało :):):)

inne:
Caylus - bardzo dobra gra, ale chyba najtrudniejsza z wymienionych w tym wątku. Klasyczny worker placement, z elementami bezpośredniej interakcji (przesuwanie burmistrza). Ambitny tytuł, ale jak Wam podejdzie, to starczy na długo
Zamki Burgundii - nawet nie worker ale dice placement :) - mega przyjemna pozycja, własnie do grania z przyjaciólmi
Troyes - trudniejsza pozycja, do kombinowania (i z silnym czynnikiem, mogę coś Ci zabrać)
na pewno interakcja zapewniają mechanizmy licytacyjne, tu masz min.
Modern Art (sama licytacja)
High Society (Milionerzy i bankruci) - lżejsza szybsza pozycja (mało głębi, mnóstwo kombinowania i frajdy)
Ra
Strassbourg - Feld i licytacja :)

poza tym popatrz:
Egizia (Dolina Królów)
Antike, albo inna, lżejsza gra Gerdtsa czyli Concordia
Hansa Teutonica - bardzo ciekawa pozycja, mnóstwo interakcji, ale próg wejścia dość wysoki
PabloDragon
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:30

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: PabloDragon »

A co myślicie o Tzolkinie? Ponoć dosyć ciężka, ale fajna taktycznie :) i jeszcze trafiłem na coś takiego, jak Terra Mystica.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Fuser.exe »

No jest duzo dobrych gier :] zastanow sie co chcesz bo stone age i tzolkin to calkiem inny ciezar.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Pan_K »

cezaras pisze: - Small World - jest i waka i znowu klima fantasy. Mi bardzo nie podeszła, ale raczej jestem wyjątkiem
No to jesteśmy dwa wyjątki. Nie potrafię zrozumieć fenomenu fascynacji tą grą. Interakcja schematyczna i po kilku grach zupełnie nie wciąga. Każdy wie, że, no tak, teraz trzeba się poprzepychać.
Jeśli się często "wymiera" rasy, to można sobie tym specjalnie nawet głowy nie zawracać.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: gaciak »

Pan_K pisze:
cezaras pisze: - Small World - jest i waka i znowu klima fantasy. Mi bardzo nie podeszła, ale raczej jestem wyjątkiem
No to jesteśmy dwa wyjątki. Nie potrafię zrozumieć fenomenu fascynacji tą grą.
Trzy wyjątki :P

Zdecydowanie o niebo lepsze są Cyklady lub Kemet :)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: uday »

No to jest nas 4. Smallworld jest zdecydowanie przereklamowany. Nie zagram w niego, jeśli nie muszę.

Z kolei Cyklady to bardzo fajna i łatwa w nauczeniu pozycja.
Osadnicy z Catanu dla początkujących graczy to też dobry wybór, ale podejrzewam, że niedługo się wam znudzą.
O:NI fajnie działają i na 1 i na 2 i na więcej osób. Przy czym po kilkunastu rozgrywkach nachodzi mnie myśl "Czy nie lepsza byłaby Nowa Era, albo Race for the Galaxy, albo Glory to Rome?

Z nowych propozycji dorzucam Suburbię (tudzież nowe Zamki Szalonego Króla Ludwika). Sympatyczne budowanie miasta (zamku).

CV to super gra kościana w zbieranie kart. Lekka i przyjemna. Dużo zależy od losu, ale lepszy gracz zazwyczaj wygra z gorszym. Fabułę można sobie dopowiadać na bieżąco ;)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: cezaras »

PabloDragon pisze:A co myślicie o Tzolkinie? Ponoć dosyć ciężka, ale fajna taktycznie :)
Fuser.exe pisze: No jest duzo dobrych gier :] zastanow sie co chcesz bo stone age i tzolkin to calkiem inny ciezar.
to ja doprecyzuję - jeśli w Tzolkina grają ludzie, o podobnym NISKIM doświadczeniu, to to nie jest taka trudna gra. I np. zdecydowanie wolałbym tłumaczyć Tolkina niż Terrę Mysticę czy nawet Cyklady.
Natomiast w tej grze doświadczenie i umiejętności potrafią zrobić masakryczną różnicę. i Na tym wyższym poziomie to jest faktycznie gra, która wymaga dużo planowania.
z drugiej strony, jej wykonanie, mechanika gry jak i mechanika poruszania kołami - to jest mega atut i czynnik wielce atrakcyjny. Jak zaczynacie, to są rzeczy nie do przecenienia :)
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: coldsoul »

Zapoznaj sie koniecznie z Lords of Waterdeep, a juz z dodatkiem SOS jest na prawde fajnie.
PabloDragon
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:30

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: PabloDragon »

Dobra, to mam jakieś tam rozeznanie już :) Kilka pozycji które wyłoniłem:

-Cyklady
-Osadnicy: NI
-Tzolkin
-Lords of Waterdeep (prosiłbym o więcej opinii)
-Ciekawe też jest Antike, ale chciałbym od Was usłyszeć troszkę słów o tej grze ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Odi »

Na Games Fanatic masz dwie recenzje Antike. Pierwszą, sprzed lat, dotyczącą wersji pierwotnej, i drugą - nowszą, wersji Antike Duellum (lekko zmienionej w stosunku o oryginału). Teraz wyszła Antike II, zmieniona w kierunku wersji Duellum, tyle że wieloosobowa.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Pixa »

Cyklady na 2 sa slabe - jest to gra licytacyjna, ciezko sobie wyobrazic ciekawa licytacja na dwie osoby.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: uday »

W Antike Duellum można zagrać na yucata.de. Gra jest prosta, ale strasznie fajna. Spróbuj sam.

+1 Lords of Waterdeep. Jeden z prostszych worker placement. Zbierasz bohaterów/hajs i wykonujesz nimi misje. Czasem zbudujesz budynek w mieście, czasem zrobisz komuś kuku jakąś kartą intrygi. Na 2 osoby takie o, ale można się spokojnie uwinąć w godzinkę. Im więcej osób, tym ciaśniej i ciekawiej (i dłużej). Dodatek wprowadza sporo, ale jeszcze nie miałem okazji zagrać.
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: serafin098 »

Co do Cyklad, w moim odczuciu podstawka na dwie osoby wypada mocno tak sobie.
Często gra prowadziła do sytuacji w której jedna strona zdecydowanie dominowała. Chyba ciężko jest czerpać przyjemność z gry, w której po kilku pierwszych turach jedyne co można zrobić to czekać na koniec gry, lub dramatyczny błąd przeciwnika.
Przy większej ilości ludzi gra rozwija skrzydła, ale to chyba jak większość tego typu gier.

Jednak dodatek Hades zmienia diametralnie grę. Pojawia się wiele możliwości wyjścia z niekorzystnej sytuacji, przez co gra jest dużo bardziej emocjonująca.

Według mnie:
Cyklady dla 3+ osób
Cyklady + Cyklady:Hades dla 2+

Jedyne co może odstraszać to cena dodatku (waha się w granicach 100 złotych), chociaż kilka dni temu widziałem ofertę na naszym forum, gdzie ktoś sprzedawał podstawka z dodatkiem za cenę podstawki.
mrx188
Posty: 16
Rejestracja: 28 sie 2014, 11:53

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: mrx188 »

Więc i ja dorzucę + dla Cyklad. Częściej grałem w 2 os. z dodatkiem Hades, ale i tak wg mnie ta pozycja jest dobra na 2 osoby. Co do licytacji w 2 os., to nie jest taka nieciekawa ponieważ każdy gracz wybiera 2 bogów, do tego może przebić samego siebie (trzeba zagrać żeby zrozumieć ;) )

I dorzucę ogromnego - dla Świata bez końca. Trudna, złożona, mnogość zasad. Czułem, że muszę robić to co gra mi karze, a nie to co chcę. Właściwie nic mi się w tej grze nie podobało oprócz planszy.
Lubię Osadników z Catanu, ale uwielbiam Cyklady - mam i gram ;)
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Vel O' Sevens »

Ja stanę po stronie Small World, gdyż idealnie pasuje pod wymienione kryteria.

Ale fakt faktem, nie dla każdego. Jeżeli szukasz "lajtowej" gry strategicznej którą wyciągniesz od czasu do czasu, przy której towarzystwo się pośmieje i będzie nałogowo namawiało żebyś zaatakował swoimi Latającymi Trollami kogoś innego, to wtedy powinno się spodobać. Ale jeżeli oczekujesz po prostu wysokiego poziomu strategii, bardziej krwiożerczej walki i eliminacji, która tak wciągnie, że będziecie grać w nią cały wieczór .. To ta gra wtedy odpada.

Small World kupiłem głównie w celach wprowadzania znajomych, którzy nie mają zbyt dużo doświadczenia z planszówkami gdzie każdy z każdym rywalizuje, i myślę że wywiązuje się dobrze z tego zadania. Chociaż trzeba się spodziewać że każdą kombinacje rasy i zdolności na stole jednak trzeba będzie przez kilka rundek tłumaczyć na bieżąco.

Zastanowiłbym się również nad Dungeon Petz, chociaż osobiście nie mam, to po tym co widziałem zapowiada się na prawdę ciekawie.
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Średniozaawansowana gra strategiczna.

Post autor: Bardias »

Stone Age - bardzo fajna gra, ale jest to raczej familijny worker placement, tzn. sporo w nim losowości i mało kombinowania jak na grę euro. Jest to świetny, chociaż troszkę prosty tytuł. Nadal jednak spory krok naprzód po carcassone.

Agricola - dużo cięższa gra, ale jednocześnie bardziej rozbudowana i na swój sposób ciekawsza. Nie każdemu jednak tematyka podejdzie, a i sposób punktowania wielu uznaje za pewien mankament (ze względu na średnią intuicyjność). Niemniej jednak jest to również dobra propozycja.

Cyklady
- bardziej konfrontacyjna i mniej "sucha", jednak dość ostrożnie bym ją polecał do rozgrywek dwuosobowych.

Small World - mniej bezpieczny wybór z uwagi na wiele skrajnych opinii. Niektórym się ta gra podoba, innym zdecydowanie nie. Ja bym ją określił mianem "fajna".

Osadnicy: Narodziny Imperium - bardziej uniwersalna niż Agricola, chociaż z drugiej strony nie ma to jak porządna plansza :) Jeżeli jej brak wam nie przeszkadza, to może być strzałem w dziewiątkę, może nawet dziesiątkę.

Osadnicy z Catanu - proszę, nie grajcie w to :P Może jest to gra lepsza od Monopoly, ale nie wiem od czego jeszcze. :)


Z gier, które dorzucili inni:

Caylus - chyba trochę za ciężki, chociaż jest to bardzo dobra gra WP. Warto sięgnąć po ograniu czegoś prostszego.

Tzolkin
- ciekawe rozwiązanie z kołami, również dobry Worker Placement. Ja akurat w Tzolkinie nie przepadam za tematyką, ale jak jest okazja to zagram.

Od siebie dorzucę Le Havre, uniwersalną grę ekonomiczną z elementami worker placement autora agricoli. Zasady do wytłumaczenia w parę chwil przy zachowaniu ogromnej gamy możliwości. Wydaje mi się to być doskonałym kompromisem, jeżeli chcecie interakcji i regrywalności bez zerkania co chwilę do instrukcji.
ODPOWIEDZ