Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

salmunna pisze:Ale czemu promocja trwa tylko 1 dzień? Załatwić wolną stówkę to nie jest takie odręczne dla mnie a bardzo bym chciała grę mieć.
Cóż. O tym, że Galakta wydaje tą grę na przełomie lipca/sierpnia było głośno od dawna. Trzeba było odkładać wcześniej :twisted:
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Spokojnie, poczekaj na inne sklepy:)
Beda miec pewnie taniej niz Galakta;) Swoja droga - ciekawe czemu;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

aswiech pisze:Spokojnie, poczekaj na inne sklepy:)
Beda miec pewnie taniej niz Galakta;) Swoja droga - ciekawe czemu;)
Dokładnie. Nigdzie na świecie producent nie sprzedaje gier taniej niż w sklepach internetowych, bo by je zarżnął. Kto by kupił w sklepie, jakby miał taniej u producenta? Dlatego cena jednego egzemplarza (detaliczna) u Galakty musi być wyższa niż w sklepie internetowym..
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Valmont pisze: Dlatego cena jednego egzemplarza (detaliczna) u Galakty musi być wyższa niż w sklepie internetowym..
Galakta tez ma sklep internetowy;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Avandrel
Posty: 193
Rejestracja: 05 wrz 2006, 20:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Avandrel »

Cena może być identyczna. A sklep od producenta kupuje z rabatem i na tym zarabia.
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

W sumie co ja tam wiem, ale może byłoby niegłupio podać informację o przedsprzedaży na głównej stronie? Idę o zakład, że wiele osób niekoniecznie jest na bieżąco ze stroną Galakty, a na gry-planszowe.pl zagląda...

Earl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

Na rebelu już jest za 129,90 co podobno jest ceną promocyjną :P (przekreślone 139,90). Wersja niemiecka i angielska są w tym samym sklepie do kupienia za 129,00 zł. Widocznie robocizna, koszty transportu no i przede wszystkim zarobki są w Polsce wyższe niż na zachodzie. Szkoda gadać :(
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Faktycznie dziwne. Tym bardziej, ze ceny na przedsprzedazach w wydawnictwach zwykle byly wieksze. A 139 bedzie kosztowac w Galakcie od jutra...
Coz - fakt faktem - dziwne...
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Post autor: Markus »

jak już piszemy o cenach to na planszomania.pl znalazłem tą grę za 115 pln
http://www.planszomania.pl/strategiczne ... Ziemi.html
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: salmunna »

A ja już mam :) Zagrałam.
I chciałam powiedzieć, że mała losowość w wersji na dwóch graczy to niecałkiem prawda jest bo nam we wszystkich rundach zawsze na początku wychodzili niebiescy budowniczowie. W ogóle to miałam tak niesamowite szczęście jak nigdy - udawało mi sie omijać złe wydarzenia i wyjątkowo zarabiać na tych dobrych (tak na prawdę to nawet w osadnikach szczęście nie układało się tak jednostronnie przez całą grę)
Ostatnio zmieniony 08 sie 2007, 09:48 przez salmunna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Salmunna - to dowodzi nie tego, że gra jest losowa, ale że Ty urodzona jesteś pod szczęsliwą gwiazdą ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Blejzimierz
Posty: 46
Rejestracja: 21 lip 2005, 22:05
Lokalizacja: Kraków/Pszczyna/Gliwice
Kontakt:

Post autor: Blejzimierz »

A ja mam pytanie jak z poziomem "ciezaru" gry i jej poziomem losowosci w porownaniu z Blue Moon City?? Ktos moze sie na ten temat wypowiedziec? :) Jak dla mnie wlasnie BMC jest na granicy, po przekroczeniu ktorej juz bym sie zbytnio irytowal i nie zagral klejny raz :) A w BMC przed powazniejsza gra przyznam sie lubie zagrac :D Ktos gral w obydwie pozycje i poradzi?
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

Czy ktoś orientuje się w jaki sposób Galakta wysyła gry ( może ktoś już w międzyczasie dostał grę) - czy jest to przesyłka priorytetowa ?
Bo czekam i czekam i nicziewo :-( a mieszkam raptem niecałe 200km od Krakowa. Gra miała być prezentem i teraz idę z przekazem pocztowym w ręce :-/.

Następnym razem zamówię gdzie indziej, gdzie gra będzie u mnie następnego dnia. A te dodatkowe kilkanaście złotych jakoś przeżyję.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Wysyła priorytetem.
Nigdy nie miałeś kłopotów z pocztą? Lucky You :wink:
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

No jeśli faktycznie wysyłają priorytetem, to biję się w piersi i przepraszam, no i oczywiście "W 80 dni dookoła świata" też zamawiam bezpośrednio u nich ;-).

Aczkolwiek znam pewien sklep, który za 7 zeta dostarcza zamówione gry w 24 godziny ;-)
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: salmunna »

Mam pytanie odnośnie zasad.
Są rzemieślnicy którzy zamieniają surowce na pieniądze i tacy, którzy zamieniają pieniądze na punkty zwycięstwa.
Czy w takim razie pieniądze zdobyte za surowce mogę w tym samym momencie zamienić na punkty zwycięstwa, czy tylko te pieniadze, z którymi zaczynałam używanie rzemieślników
Awatar użytkownika
Paalek
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2006, 10:35
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Paalek »

Co do przesyłki, to ja dostałem grę wczoraj. Status zamówienia został zmieniony na "Zrealizowane" we wtorek po godzinie 15, a gra przyszła do mnie w piątek. Myślałem, że Priorytet idzie trochę szybciej, a nie 3 dni. Szczególnie, że z Krakowa do Katowic nie jest aż tak daleko.
Co do rzemieślników, to można ich użyć w dowolnej kolejności, a więc wykorzystać to co jeden z nich wyprodukował do pracy kolejnego. Tak też twierdzi Scott Nicholson w swojej recenzji.
Ja za to zastanawiam się nad wydajnością rzemieślnika, który produkuje złoto, gdy mamy w posiadaniu metal. Czy jego wydajność jest x1 czy może dowolna? Nie ma on strzałki z mnożnikiem, więc w sumie obie interpretacje mogły by pasować, choć skłaniał bym sie w stronę x1. Jak wy gracie ?
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: salmunna »

Paalek pisze:
Ja za to zastanawiam się nad wydajnością rzemieślnika, który produkuje złoto, gdy mamy w posiadaniu metal. Czy jego wydajność jest x1 czy może dowolna? Nie ma on strzałki z mnożnikiem, więc w sumie obie interpretacje mogły by pasować, choć skłaniał bym sie w stronę x1. Jak wy gracie ?
Według mnie wydajność jest jeden. Podobnie jak inżynier - daje 1 punkt zwycięstwa.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Mówisz o tym takim typku, który nazywa się "Werkzeugmacher" w niemieckiej wersji gry?

Wartość: 2 złota, metal w prawym górnym rogu ilustracji i produkcja 2 złota na dole...

Tak, można go wykorzystać tylko raz (nie produkuje złota w nieskończoność ^^), tylko pamiętaj, że NIE zużywa metalu - daje Ci po prostu 2 złota jeżeli masz metal.

Tak samo "Statiker" (za 6 złota), który nie zużywa/wymaga żadnych zasobów, daje Ci tylko 1 punkt zwycięstwa, a nie produkuje je w nieskończoność. =)

Ogólnie z usług danego rzemieślnika można zawsze skorzystać tylko RAZ na turę - jeżeli mają strzałki "wielokrotnego użytku" to można co prawda dostać "nagrodę" kilka razy, ale karty używa się tylko raz - czyli nie można np. wykorzystać 2 z 4 strzałek produkcji, przejść do innego rzemieślnika i wrócić do tego, który niby ma jeszcze dwa ruchy wolne... Tak więc wszyscy rzemieślnicy bez strzałek dają daną nagrodę tylko RAZ na turę, bo nie można ich wykorzystać po kilka razy (najlepiej zasygnalizować to "tapnięciem", czyli obróceniem karty). Poza tym ograniczeniem można korzystać z rzemieślników w dowolnej kolejności i wykorzystywać wyprodukowane zasoby itp. do mega-combosów, tak jak pisał Paalek. ^^
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Al pisze:Czy ktoś orientuje się w jaki sposób Galakta wysyła gry ( może ktoś już w międzyczasie dostał grę) - czy jest to przesyłka priorytetowa ?
W środę wieczorem wysłałem kasę, potem przyszło mi wyjechać na parę dni, byłem pewien, że przy dobrych wiatrach w poniedziałek listonosz zapuka. A tymczasem, wróciwszy pół godziny temu, znalazłem w skrzynce awizo, że stukał już w piątek. Albo ja mam jakieś dzikie szczęście, albo Tobie nie dopisało tym razem...

Earl
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

No to super :-/. Ja kasę przelałem w poniedziałek. Wczoraj pytałem 2 raz na poczcie (kobitki patrzyły już na mnie jak na freaka jakiegoś :-/ )

Jak pech to pech. P... a poczta. Poproszę jutro o zwrot za priorytet.

A jak jutro paczki nie będzie to łapię za bejsbola ;-)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Post autor: cezner »

Ja też w piątek dostałem. Bo ty Al na zadupiu mieszkasz i :lol: i poczta ma do Ciebie daleko... A tak na poważnie to mam nieodparte wrażenie, że listy i paczki idą ostatnio coraz dłużej
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

Że jak na wsi, to od razu na zadupiu ;-). Ale ta wieś to 100km bliżej do Krakowa (porównując z Opolem, o Zielonej Górze to już nawet nie wspomnę) A listonosz ma do mnie 150m w lini prostej (to a propos jak daleko poczta ma do mnie ;-) )

Dobra, sorrka wszystkim, koniec tego OT.
Awatar użytkownika
Paalek
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2006, 10:35
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Paalek »

Dzięki Lim-Dul za, aż nazbyt, wyczerpującą odpowiedź :wink:.

Odnośnie samej gry mogę powiedzieć, że jest to nasza pierwsza gra planszowa. Wybór padł akurat na Filary, ze względu na przedsprzedaż i cenę jaka obowiązywała pierwszego dnia sprzedaży. Później chyba już bym jej nie kupił, a na pewno nie tak szybko, tak więc wybór był lekko spontaniczny (choć nie powiem, że gra mnie nie interesowała i nie czekałem na polską premierę).

Zagraliśmy na razie dwa razy (raz 2 osoby i raz 3 osoby), a moja dziewczyna już pyta co kupię następne. Z kolei jej siostra zapowiedziała, że chce dostać jakąś grę pod choinkę :) A wszystko dzięki g-p.pl i temu forum, które czytam już chyba od roku ;) Moja mama i moja siostra również z zainteresowaniem patrzą na pudełko, choć kiedy paczka przyszła było im do śmiechu :) Sposób spędzania wolnego czasu został więc przyjęty z zainteresowaniem i myślę, że powstanie przynajmniej mała kolekcja :)

Sama gra bardzo przyjemna, bez wielkiego wchodzenia sobie w drogę szczególnie przy rozgrywce w dwie osoby. Przy trzech graczach już częściej zdarzało się zabranie komuś sprzed nosa jedynej karty kamienia w danej rundzie czy też kostki metalu z obozu króla. Jednak z naszym niewielkim doświadczeniem, ta cecha gry na razie nam nie przeszkadza :)
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Post autor: ripsento »

No to dostałem filarki i zdąrzyłem nawet 3 razy zagrać. Raz w trójkę i 2 razy w dwójkę. Przy grze w dwie osoby jest przyjemnie i nie ma dużej interakcji. Jednak problem pojawił się przy trzech osobach. Chodzi o losowanie budowniczych i ich ustawianie na planszy.
Sytuacja jest taka 3 graczy mamy 9ciu budowniczych. Na planszy jest 8 miejsc. Czy to znaczy, że losujemy tylko 8 z 9 budowniczych?
Czy może losujemy wszystkich i za ostatnich nic się nie płaci?
Kolejny problem.
Mamy sytuację pole za siedem puste (zapłacone budowniczy na planszy) 6,5,4 zajęte no i pozostałe wolne. Gdzie stawiamy 9 budowniczego i jaka jest kolejność. Wydaje mi się, że no 0 ale idzie na plansze ostatni.
Jeśli wogóle nie losuje się pozostałych to nie ma problemu ale co np przy grze w 4 osoby z 12 budowniczymi?
ODPOWIEDZ