Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Losujemy wszystkich budowniczych. To tak, jakby zer było nieskończenie wiele, czyli pierwszych siedmiu budowniczych jest płatnych, potem kolejni idą za darmo, a jak się skończą darmowi, to wracamy do tych, którzy stoją na cyferkach na dole.

Earl
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Jest dokładnie tak jak mówi Earl - radzę przeczytać DOKŁADNIE sposób losowania budowniczych i płacenia za nich - w niemieckiej instrukcji druga faza tury, strona 4 i 5. To jeden z centralnych elementów rozgrywki, więc jest BARDZO ważne, żeby wszystko odbywało się zgodnie z zasadami.

Pamiętaj też, że pola na planszy tzn. te na listwie budowniczych, są zajmowane TYLKO gdy dany gracz spasuje. Inaczej gracz płaci tyle, ile wskazuje chwilowo czarny pionek i stawia swojego budowniczego od razu na jakimś polu akcji. Pamiętaj też, że budowniczy, którzy zostali "spasowani" są rozstrzygani jako ostatni - tak więc gdy czarny pionek dojdzie do pola "0" wszyscy gracze stawiają swoich budowniczych od razu po wylosowaniu z worka na wolnym polu akcji za 0 złota, a potem wystawiają kolejno swoich "spasowanych" budowniczych według kolejności na listwie. Nie ma właściwie możliwości, aby listwa budowniczych została zapełniona - inaczej gracze musieliby kolejno pasować przy wartości "0" złota, a nie ma to specjalnie sensu - nawet w przypadku jakiejś sprytnej strategii "opóźnienia ruchu".

Przykład:
Mamy sytuację pole za siedem puste (zapłacone budowniczy na planszy) 6,5,4 zajęte no i pozostałe wolne. Gdzie stawiamy 9 budowniczego i jaka jest kolejność. Wydaje mi się, że no 0 ale idzie na plansze ostatni.
9 budowniczy idzie od razu na pole akcji na planszy za zero złota zgodnie z wyborem gracza, do którego należy, potem idą "spasowani" budowniczy na polach 6, 5 i 4... Przy 12 budowniczych i podobnej sytuacji budowniczy 9-12 poszliby od razu po wylosowaniu z worka na pole akcji, a potem nadeszłaby kolej budowniczych na polach 6, 5 i 4.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Post autor: ripsento »

Lim-Dul pisze: Pamiętaj też, że budowniczy, którzy zostali "spasowani" są rozstrzygani jako ostatni - tak więc gdy czarny pionek dojdzie do pola "0" wszyscy gracze stawiają swoich budowniczych od razu po wylosowaniu z worka na wolnym polu akcji za 0 złota, a potem wystawiają kolejno swoich "spasowanych" budowniczych według kolejności na listwie.
O taką odpowiedź dokladnie mi chodziło. Wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: salmunna »

Mam takie przemyślenie i chciałabym wiedzieć czy inni też to zauważyli: otóż gracz, który w pierwszej turze zabrał cieślę zamieniającego dwa drewna na 8 monet ma z reguły dużo lepiej podczas całej rozgrywki (zwykle brak problemów z kasą).
Po tych kilku rozgrywkach zaczynamy wysnuwać teorię, że posiadanie cieśli to znaczna część zwycięstwa.
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Ten cieśla jest rzeczywiście jednym z najlepszych nabytków, chociaż idzie go przyblokować. Tym niemniej co fakt, to fakt, że rzemieślnicy w Filarkach są tak nie za bardzo zbilansowani. Na przykład mniej, niż ten stolarz, boli mnie fakt, że murarze wraz z pomocnikami są całkiem i kompletnie do dupy (pardon my french).

Earl
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

mistrz_yon pisze:
Będzie to może wetknięcie kija w mrowisko, ale oprawa graficzna mi nie leży. De gustibus. Nie żebym nie doceniał projektu i wykonania, ale jest dla mnie nieco "przegadana" i trochę bez dystansu (np. porównajcie rysunki z kart z Haciendy - widać że to z jajem zrobione). Co do katedry, to chyba trochę tak jak z "Kleopatrą i stowarzyszeniem..." - super fajne, tylko po co? :)
Masz stuprocentową rację, że gusta są różne. Ja jednak wychodzę z założenia, że jeśli gra jest dobra, to efektowne wydanie czyni ją znakomitą. Wiele gier jest bardzo fajnych, ale przez marne wydanie: nieestetyczne elementy, nietrwałe lub nieczytelne, dużo tracą na uroku.

A jak mam wybrać grę dobrą i ładną lub dobrą i mniej ładną, to raczej zdecydują się na tę pierwszą. :) Łatwiej przyciąga chętnych graczy [nie mam jakiejś stabilnej grupy, poza moją dziewczyną] i częściej trafia na stół.

pozdrawiam!
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Paalek
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2006, 10:35
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Paalek »

Ja również zauważyłem, że ten Stolarz trochę się wybija. W porównaniu ze Ślusarzem z tej samej rundy, Stolarz jest nie do przebicia mimo, że zużywa zasoby, a Ślusarz nie. Daje on też nieporównywalnie więcej od Pomocnika Murarza z pierwszej rundy (to tak odnośnie wymiany rzemieślników z "!").

Co do Murarzy to nie jestem do końca pewny, bo najlepszy z nich daje 5 PZ przy czym w tej samej rundzie można mieć Rzeźbiarza, który daje tylko 4 PZ (oczywiście kosztem mniejszej ilości kamieni, ale akurat przypadkiem możemy mieć ich nadmiar ;)). Rundę wcześniej ta różnica jest jeszcze większa, bo za Murarza mamy 4 PZ, a za Rzeźbiarza tylko 2. Poza tym w trzeciej rundzie mamy do dyspozycji ostatniego Garncarza, który efektywnie przerobi piasek. Jeśli weźmiemy go w zamian Pomocnika Murarza, już nie wykorzystamy tych 4 czy 5 PZ i jako jedyne źródło przetwarzania kamienia zostają nam Rzeźbiarze, którzy na początku robią to dość powoli.
Oczywiście kamień jest droższy od piachu i wymiana Pomocnika na Garncarza, a Murarza na Rzeźbiarza jest przyjemna, ale jeśli trzeba za nich wszystkich zapłacić...
Tak więc jak dla mnie sprawa Murarzy jest dyskusyjna i tak od razu bym ich nie skreślał, choć może zmienię zdanie po kilku grach więcej ;)

Lekko kiepskawy wydaje mi się również Inżynier. Z braku lepszego wyboru może być, ale chciało by się, żeby dał 2 punkty zamiast jednego :)
brazil
Posty: 15
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brazil »

A ja mam pytanie o targ. Z instrukcji wynika, że mogę w swoim ruchu wykupić cały zapas jednego surowca (max 4), potem przychodzi kolej innego gracza na jego ruch i ponownie ja mam możliwość korzystania z targu. I teraz tak:

Czy mogę sprzedać teraz zakupiony wcześniej surowiec? Jeśli tak to gdzie on trafia? Z powrotem na targ czy do zasobu ogólnego? Wydaje mi się, że druga opcja tylko w takiej sytuacji gdy gramy na 4 graczy to ostatni handluje już tylko powietrzem bo są 3 surowce tylko.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: salmunna »

brazil pisze: Z powrotem na targ czy do zasobu ogólnego?
Kupujesz z targu, sprzedajesz do 'banku' (żwirowni, lasu, kamieniołomu, poza planszę). W trakcie akcji na rynku nie uzupełnia się surowców (dopiero po skończonej rundzie). Więc tak :) ostatni ma najgorzej
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

brazil pisze:A ja mam pytanie o targ. Z instrukcji wynika, że mogę w swoim ruchu wykupić cały zapas jednego surowca (max 4), potem przychodzi kolej innego gracza na jego ruch i ponownie ja mam możliwość korzystania z targu. I teraz tak:

Czy mogę sprzedać teraz zakupiony wcześniej surowiec? Jeśli tak to gdzie on trafia? Z powrotem na targ czy do zasobu ogólnego? Wydaje mi się, że druga opcja tylko w takiej sytuacji gdy gramy na 4 graczy to ostatni handluje już tylko powietrzem bo są 3 surowce tylko.
W instrukcji jest napisane wyraźnie (nie mam przed sobą polskiej, tylko angielską):

Ważne: Gracz nie może kupić surowców jednego rodzaju a następnie odsprzedać ich w tej samej turze (w celu wykupienia ich przed przeciwnikami).
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
brazil
Posty: 15
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brazil »

brazil pisze:A ja mam pytanie o targ. Z instrukcji wynika, że mogę w swoim ruchu wykupić cały zapas jednego surowca (max 4), potem przychodzi kolej innego gracza na jego ruch i ponownie ja mam możliwość korzystania z targu. I teraz tak:

Czy mogę sprzedać teraz zakupiony wcześniej surowiec? Jeśli tak to gdzie on trafia? Z powrotem na targ czy do zasobu ogólnego? Wydaje mi się, że druga opcja tylko w takiej sytuacji gdy gramy na 4 graczy to ostatni handluje już tylko powietrzem bo są 3 surowce tylko.
Valmont pisze: W instrukcji jest napisane wyraźnie (nie mam przed sobą polskiej, tylko angielską):

Ważne: Gracz nie może kupić surowców jednego rodzaju a następnie odsprzedać ich w tej samej turze (w celu wykupienia ich przed przeciwnikami).
Oj nie cytuj mi instrukcji bo sam ją też czytałem. Ja sie tylko zastanawialem czy zakupy na targu sa podzielone na tury. Bo jeśli tak to w jednej turze kupuje cały surowiec, chomikuje go do nastepnej i kiedy ponownie wraca do mnie kolejka (2 tura) to czy mogę sprzedać to co zakupiłem wcześniej i w ten sposob kogos przyblokowac.

Wiec jak to jest?
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

brazil pisze:
Valmont pisze:Ważne: Gracz nie może kupić surowców jednego rodzaju a następnie odsprzedać ich w tej samej turze (w celu wykupienia ich przed przeciwnikami).
Oj nie cytuj mi instrukcji bo sam ją też czytałem. Ja sie tylko zastanawialem czy zakupy na targu sa podzielone na tury. Bo jeśli tak to w jednej turze kupuje cały surowiec, chomikuje go do nastepnej i kiedy ponownie wraca do mnie kolejka (2 tura) to czy mogę sprzedać to co zakupiłem wcześniej i w ten sposob kogos przyblokowac.

Wiec jak to jest?
Wrrr. To ja krótkimi zdaniami, jak dziecku:
- zakupy nie są podzielone na tury
- możesz sobie wykupić cały surowiec
- nie, nie możesz go potem sprzedać
- w instrukcji specjalnie dodano zdanie "w celu wykupienia ich przed przeciwnikami"

Mogę jeszcze drukowanymi literami wytłumaczyć, gdyby to nie wystarczyło ;)

Earl
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

brazil pisze:
Oj nie cytuj mi instrukcji bo sam ją też czytałem.
Czytać ze zrozumieniem uczą chyba w podstawówce.

W jednej turze gry z 6 możesz dokonać jednej transakcji na każdym towarze. Czyli maksymalnie na rynku możesz dokonać 4 transakcji:
a) sprzedaż metalu
b) zakup LUB sprzedaż kamienia
c) zakup LUB sprzedaż żwiru
d) zakup LUB sprzedaż drewna

Transakcje na rynku wykonuje się po jednej według kolejności ustawienia budowniczych. Czyli np. jako pierwszy sprzedajesz metal, potem drugi gracz kupuje żwir, potem kolejka wraca do ciebie i możesz dokonać jednej z transakcji wymienionych powyżej jako b,c lub d.. I tak dalej aż wszyscy gracze na targu spasują.
Tak więc nie, nie możesz kupić całego kamienia, a potem w tej samej turze gry odsprzedać ich, żeby tylko komuś uniemożliwić zakup..
Możesz ewentualnie zakupić kamień, przetrzymać do kolejnej tury gry i wtedy dopiero odsprzedać
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
brazil
Posty: 15
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brazil »

Earl_MW pisze:
- zakupy nie są podzielone na tury
To wszystko wyjasnia ;)
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubsio »

salmunna pisze:Mam takie przemyślenie i chciałabym wiedzieć czy inni też to zauważyli: otóż gracz, który w pierwszej turze zabrał cieślę zamieniającego dwa drewna na 8 monet ma z reguły dużo lepiej podczas całej rozgrywki (zwykle brak problemów z kasą).
Te dwa drewna na rynku sa warte 6 monet wiec jakby roznica nie jest ogromna. Do tego koles blokuje Ci miejsce na innych rzemieslnikow.
Moim zdaniem juz lepiej uderzyc w Przywileje i o nie powalczyc.

pzdr Kubsio
Miejsce na Twoja reklame
Awatar użytkownika
Paalek
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2006, 10:35
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Paalek »

Valmont pisze:Transakcje na rynku wykonuje się po jednej według kolejności ustawienia budowniczych. Czyli np. jako pierwszy sprzedajesz metal, potem drugi gracz kupuje żwir, potem kolejka wraca do ciebie i możesz dokonać jednej z transakcji (...). I tak dalej aż wszyscy gracze na targu spasują.
Tak więc nie, nie możesz kupić całego kamienia, a potem w tej samej turze gry odsprzedać ich, żeby tylko komuś uniemożliwić zakup.
Dokładnie tak. Skąd wzięliście brak podziału na tury w handlu na rynku ?
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: salmunna »

Kubsio pisze:Te dwa drewna na rynku sa warte 6 monet wiec jakby roznica nie jest ogromna. Do tego koles blokuje Ci miejsce na innych rzemieslnikow.
Ale żeby dostać dwa drewna zużywasz 3 robotników (w przędzalni dają 3 monety) a nie musisz zużywać budowniczego na stawiane się na rynku (ich jest przecież tylko trzech i dla mnie są bardziej wartościowi)
A co do przywilejów - dostajesz drewno co ture i masz z tego monety za free - wtedy wystarczy co drugą turę zebrac trochę drewna i masz przez całą grę stały, bardzo pokaźny dochód.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Zgadzam się z większością uwag, któreście wymienili. Że inżynier może kiepskawy, że możliwe są comba np. Aliena + Stolarz zamieniający dechy na złoto.

Ale dzięki temu gra się fajnie skaluje- ten sam inżynier, który jest słaby w grze dla 2 osób może być ważny w grze dla 4.

Gra we dwóch/dwoje ma zupełnie inny charakter niż w czterech graczy. Przy dwóch szukać należy właśnie takich synergii i wzmocnień. Przy czterech są one trudne do pozyskania. I co z tego, że weźmiesz np. Philipa (dodatkowy punkt za wstawianie pionka do klasztoru) - jesli i tak inni gracze będą je tam wstawiać przed tobą. Jeśli zaś będziesz wstawiał tam pionki za wszelką cenę, to w sumie wyjdzie, że bulisz słono za te dodatkowe punkty.

Liczba graczy mocno wpływa na przebieg rozgrywki - niektóre karty czy lokacje stają się kluczowe przy rosnącej liczbie graczy.

pzdr
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Przepraszam za budzenie trupa, ale nie znalazlem odpowiedzi w watku.
Czy wersje angielska i polska roznia sie bardzo grafika, elementami itp?
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

aswiech pisze:Przepraszam za budzenie trupa, ale nie znalazlem odpowiedzi w watku.
Czy wersje angielska i polska roznia sie bardzo grafika, elementami itp?
Różnią się tylko napisami, niczym innym.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Dzieki...:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

http://spielbox.de/spielarchiv/press/diesaeulenexp.php4

Wygląda smakowicie. Nie mogę się doczekać. Z mojego punktu widzenia czegoś tej grze brakowało i mam nadzieję że dosatek coś zmieni.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: LostLukas »

Omar pisze: Wygląda smakowicie. Nie mogę się doczekać. Z mojego punktu widzenia czegoś tej grze brakowało i mam nadzieję że dosatek coś zmieni.
Też na to liczę, sama gra po kilku rozgrywkach wydaje mi się trochę monotnna. Liczę, że dodatek będzie również wydany po polsku i że będzie w "polskiej cenie" :lol:
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Vilk »

Mniam...Jeszcze nie zdążyłem się nacieszyć podstawką, a tu kroi się coś nowego. Może wyszłoby po polsku na wiosnę... :roll:
Karpacz07
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2007, 22:20
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Karpacz07 »

Mam tą grę . Jest bardzo dobra przynajmniej dla mnie . :D :D Wykonana perfekcyjnie . Pozdrawiam
ODPOWIEDZ