Tajemnicze Domostwo / Mysterium (Oleksandr Nevskiy, Oleg Sidorenko)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Misio205 »

Plansza Ducha pisze:[...]Duch zyskuje możliwość dodania komentarza do przekazanej śledczemu Karty Snu.[...] Podczas przekazywania karty snu, lub w fazie Śledztwa Duch kładzie pionek Śledczego na nazwie wybranej podpowiedzi na swojej planszy tak, aby wszyscy Śledczy to zobaczyli. [...]
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Ardel12 »

Ale to jest możliwe raz na turę, czy przy każdym przekazywaniu kart śledczym?
Wydaje mi się, że raz na turę to wystarczające uproszczenie. Czy liczba razy ile można użyć planszy jest regulowana przez wybrany poziom trudności?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: mat_eyo »

Liczbę możliwych użyć karty ducha ustalają gracze przed rozgrywką.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Ardel12 »

mat_eyo pisze:Liczbę możliwych użyć karty ducha ustalają gracze przed rozgrywką.
ok,dzięki
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

Ardel12 pisze:
Misio205 pisze:Podkładkę ducha kupiłem nas stoisku Portalu na Pyrkonie. Myślę, że to najlepsze miejsce na zakup. Albo bezpośrednio ze strony Portalu. Chyba była kiedyś taka opcja.
Opcja dalej jest, ale dało się kiedyś pobrać ze strony i samemu druknąć. Teraz link nie działa, więc liczyłem, że ktoś pobrał i mógłby mi zapodać;)

W ogóle jakie zasady wprowadza plansza ducha? Jak się z tym gra?
Ja to miałem gdzieś ściągnięte, może jeszcze leży to gdzieś na jakimś dysku albo pendrivie. Ostatecznie zdecydowałem się na zakup bo wolałem mieć to porządnie wydrukowane na grubym kartonie. Ostatecznie jednak okazało się że plansza ducha jest drukowana nie na grubym kartonie ale raczej ciekiutkim kartoniku - jakbym wiedział to jednak poprzestalbym na własnym wydruku.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Karit »

Musze powiedzieć ze gra bardzo mi się podoba, jednak przeszkadza mi w niej jedna rzecz:

Gram najczęściej w 3 osoby (duch i 2 graczy), gramy na poziomie normalnym. Jeśli miałbym postępować wg zasad z instrukcji to po odgadnięciu wszystkich 3 elementów (czym, gdzie, kto) gracze mieliby wytypować zabójcę z 2 postaci. wydaje mi się to strasznie nudne, o ile w rozgrywce np 5 osobowej typowanie z 4 postaci jest już trudniejsze, o tyle tutaj ten wybór jest naprawdę prosty.

Wprowadziliśmy modyfikację, grając w 3 osoby zgadujemy czym, gdzie i kogo a następnie z pozostały 4 postaci zgadujemy kto. Jak na razie taki sposób bardzo dobrze się sprawdził.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Ardel12 »

Też w mojej grupie mamy odczucia, że wybieranie wyłącznie z 2 postaci na koniec jest banalne i nie stanowi wyzwania. Na szczęście rzadko kiedy gramy w gronie 3os, zwykle 4 i więcej;)

Pisałem do Portalu co z tymi plikami i dostałem odpowiedź, że pracują nad tym. Chodź jeszcze dziś nic w tej sprawie się nie zmieniło niestety.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

Zgadza sie zgadywanie z dwóch postaci jest na ogół bardzo proste. Swoją drogą jak gramy w dwie osoby (z żoną) to praktycznie tylko na poziomie bardzo trudnym, bez możliwości wymiany snów na ręce. Z drugiej strony w siedem osób odgadnięcie zabójcy jest naprawdę trudne bo jest aż 6 kandydatów. Niestety gra skaluje się w ten sposób że wraz ze wzrostem liczby grających wzrasta stopień trudności.
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Adamso97 »

Racja, a często jest też tak że gdy dwaj gracze odgadną wszystko, np. w piątym dniu to nie ma sensu już grać dalej, bo wiadaomo że jeśli w 6 dniu źle wytypują to w 7 wygrają.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Misio205 »

Zawsze możecie skorzystać z trybu dla ducha który opisałem poprzednio jeżeli Wam za łatwo :D
Awatar użytkownika
Corabb
Posty: 128
Rejestracja: 22 cze 2009, 18:33
Lokalizacja: Oświęcim i okolice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Corabb »

Czy karta ducha to tylko dodatek po polsku, czy może jest też wersja angielska? Ktoś coś wie na ten temat?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Portal Games »

Corabb pisze:Czy karta ducha to tylko dodatek po polsku, czy może jest też wersja angielska? Ktoś coś wie na ten temat?
Z racji tego, że mamy prawo tylko do polskiej edycji, plansza Ducha jest również tylko po polsku.
Awatar użytkownika
Corabb
Posty: 128
Rejestracja: 22 cze 2009, 18:33
Lokalizacja: Oświęcim i okolice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Corabb »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zaopatrzyłem w grę anglojęzycznego znajomego i na razie nie może skorzystać z karty ducha :), w takim razie trzeba będzie przetłumaczyć.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: mig »

Zagrałem dziś w 7 osób i było koszmarnie. :(
Tak jak generalnie gra mi się podoba i wcześniejsze rozgrywki w 3-4 osóby były całkiem fajne, tak gra w pełnym składzie zupełnie nie przypadła nam do gustu. Do tego stopnia, że nie daliśmy rady zagrać do końca. Przede wszystkim strasznie się dłużyła. Duch wybierał karty dla graczy bardzo długo. przy tylu graczach trudno było też zapamiętać poszczególne zestawy, więc co chwilę było zerkanie i upewnianie się czy to ta karta. Gracze 70% gry czekali aż Duch coś wybierze. Zupełnie nie było w tym funu :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4075
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 283 times
Been thanked: 170 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: lacki2000 »

mig pisze:Zagrałem dziś w 7 osób i było koszmarnie. :(
Tak jak generalnie gra mi się podoba i wcześniejsze rozgrywki w 3-4 osóby były całkiem fajne, tak gra w pełnym składzie zupełnie nie przypadła nam do gustu. Do tego stopnia, że nie daliśmy rady zagrać do końca. Przede wszystkim strasznie się dłużyła. Duch wybierał karty dla graczy bardzo długo. przy tylu graczach trudno było też zapamiętać poszczególne zestawy, więc co chwilę było zerkanie i upewnianie się czy to ta karta. Gracze 70% gry czekali aż Duch coś wybierze. Zupełnie nie było w tym funu :(
W takim składzie jakbym był duchem to bym się wyzionął z przepracowania.
Dla mnie ta gra jest sensowna w składzie 4-osobowym, ewentualnie ±1
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: jolietjake »

5 osob to wydaje mi sie najlepszy wariant, ale nie uwazam, zeby ilosc osob przekreslala 7 osobowa rozgrywke i nie jest ona jakos znaczaco gorsza. Wszystko zalezy od skladu i ogarnietosci ducha. 6 kart na raz tak plus/minus pamietac nie tak ciezko, a sledczy w oczekiwaniu na swoje karty pomagaja i dyskutuja z innymi, wiec u mnie nie ma momentu, w ktorym ktos siedzi, czeka i patrzy w sufit. Niewazne czy ktos ma swoja karte do obgadania czy sasiada, gramy razem. Wiele razy na konwentach jak prezentowalem gre zbieralo sie ludzi do pelnego skladu i gralo sie dobrze, a ludziom sie podobalo ;)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: mig »

jolietjake pisze:5 osob to wydaje mi sie najlepszy wariant, ale nie uwazam, zeby ilosc osob przekreslala 7 osobowa rozgrywke i nie jest ona jakos znaczaco gorsza. Wszystko zalezy od skladu i ogarnietosci ducha. 6 kart na raz tak plus/minus pamietac nie tak ciezko, a sledczy w oczekiwaniu na swoje karty pomagaja i dyskutuja z innymi, wiec u mnie nie ma momentu, w ktorym ktos siedzi, czeka i patrzy w sufit. Niewazne czy ktos ma swoja karte do obgadania czy sasiada, gramy razem. Wiele razy na konwentach jak prezentowalem gre zbieralo sie ludzi do pelnego skladu i gralo sie dobrze, a ludziom sie podobalo ;)
No, mnie się wydawało, że tak właśnie będzie, że skalowalność przy takiej mechanice powinna być bardzo dobra. Ale okazało się zupełnie inaczej. W gronie moich znajomych na 7 osób TD okazało się po prostu skrajnie niegrywalne. Nie pamiętam, żeby w ciągu ostatnich kilku lat się u nas zdarzyło, żeby przerwać grę, bo jest aż tak drętwo :(
Ale oczywiście być może to kwestia grupy/ducha...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Cierń
Posty: 601
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Cierń »

Przy 7-8 osobach graliśmy z dwoma duchami - nie do końca zgodne z nomen omen duchem gry :), ale likwidowało przestoje.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Pan_K »

rahdo umieścił TD na 10 miejscu listy koopów:
https://www.youtube.com/watch?v=QgMiuie ... 1uPAQ9KCUQ
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Peter128 »

Tajemnicze Domostwo odniosło wielki sukces na BGGconie, od kilku dni na szczycie "The Hotness" na BGG
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Ardel12 »

Raz grałem w 7 osób i muszę przyznać, że duch ma wtedy najgorzej a graczej niestety się mogą nudzić. Na szczęście parę piwek oraz chęć pomocy graczom co dostali już swoje karty załatwiła sprawę, ale muszę poprzeć wniosek, że gra mi się najlepiej w składzie 4 plus/minus 1.

Planowane są jakiekolwiek dodatki? Czy jedyną możliwośćią rozszerzenia na stan dzisiejszy jest zakup dodatków do Dixit i wmieszanie ich w talie ducha?
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: niwgnip »

Jakiś mini dodatek się szykuje. Portal dodał jakiś czas temu plan na listopad, jednym z nich jest "Pełne Śledztwo" do TD. Co do nowych kart, to pisali że u twórców prace nad dodatkiem takim trwają. Ale kiedy będzie?;p nie wiadomo.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

niwgnip pisze:Jakiś mini dodatek się szykuje. Portal dodał jakiś czas temu plan na listopad, jednym z nich jest "Pełne Śledztwo" do TD. Co do nowych kart, to pisali że u twórców prace nad dodatkiem takim trwają. Ale kiedy będzie?;p nie wiadomo.
Pełne Śledztwo w formacie PDF można pobrać za darmo ze strony Portalu:
http://portalgames.pl/pl/tajemnicze-domostwo/#Pliki
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: niwgnip »

Musiałem przeoczyć ;) dzięki za info.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

Jest nowy wariant gry do Tajemniczego Domostwa - "opowieści o snach". Grał już ktoś? Oczywiście wariant ten ma sens w szerszym gronie niż 2 osobowe. W skrócie chodzi o to że duch pokazuje sny tylko temu śledczemu dla którego są one skierowane, a ten nie może go pokazać pozostałym, co jest logiczne bo snu nie można pokazać innej osobie tak jak filmiku na komórce. Każdy śledczy może jedynie o swoim śnie pozostałym śledczym jedynie opowiedzieć, aby ci mogli mu pomóc w podjęciu decyzji. Brzmi ciekawie i bardzo klimatycznie.

Wariant do pobrania ze strony Portalu:

http://portalgames.pl/pl/3-historie-i-3-prezenty/
https://www.dropbox.com/s/cns42265oqeyn ... l.pdf?dl=0

My wczoraj graliśmy z żoną w pełne śledztwo i było trochę inaczej i w sumie ciekawiej. Wczoraj tez zorientowaliśmy się że powstał nowy wariant (opowieści), ale w 2 osoby nie było mozliwości przetestowania "opowieści o snach"

A jakby ktoś chciał to tu jest wariant "pełne śledztwo"
https://www.dropbox.com/s/0f1xmskiklsc1 ... o.pdf?dl=0
ODPOWIEDZ