Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: wirusman »

Idąc tym dziwnym tokiem myslenia, gdybys kupił samochód w przedsprzedaży też nim nie pojeździsz, samolotem tak samo:D

Jeśli zmiany w grze solo to tylko 2 dodatkowe karty to chyba będzie słabo:( Żebym się mylił.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sirwei »

Graliśmy w trzy pary po dwie osoby. Czas gry 50 minut. Szło błyskawicznie bo graliśmy w oparciu o symbole a nie o tekst. Średni wiek graczy 5-6 lat :) 9 latka by tam wymiotła....
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: japacyk »

Jak się kupuje, gry komputerowe w preorderze to też często mało wiadomo o samej rozgrywce. Przykładem może być wiedźmin 3, preorder od dawna dostępny, a dłuższa rozgrywka ujawniona dopiero niedawno na PGA. Jak ktoś jest niecierpliwy to musi poczekać do premiery na pierwsze recenzje.
Wylewanie żalów w stronę portalu w tym temacie jest nie na miejscu. Proponuje następnym razem pisać drugiego maila bezpośrednio do odbiorcy.

Co do osadników to ja osobiście nie lubię dłubać w planszówkach solo, jak mam grać sam, to wolę właśnie na kompie. Gry planszowe jest to dla mnie rewelacyjny sposób na spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych, a osadnicy się w tym ostatnio sprawdzają znakomicie. Widząc karty z dodatku jestem pewny, że go kupie. Zwiększenie interakcji - to jest to czego nie odmówie, a karty natychmiastowe, na pewno urozmaicą rozgrywkę.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

japacyk pisze:Wylewanie żalów w stronę portalu w tym temacie jest nie na miejscu. Proponuje następnym razem pisać drugiego maila bezpośrednio do odbiorcy.
Uważam że moja krytyka jest równie “na miejscu” co Twoje odczucia dotyczące trybu solo w planszówkach (czy jakakolwiek opinia którą wyrażasz).
Idąc za Twoją radą, proponuję następnym razem pisać PW bezpośrednio do odbiorcy.

Grałem w trochę gier solo. Napisałbym “sporo”, ale wiem że niektórzy mają kolekcje dziesięciokrotnie większe niż moja ;]
Gra ma w sobie sporo z “pasjansa”, więc granie w nią solo wydaje się być zupełnie naturalne i sprawia mi ogrom przyjemności.

Grałem w Osadników z innymi graczami raptem kilka razy i zgodzę się z opiniami, że nieco przypomina to właśnie “agresywnego pasjansa w towarzystwie innych graczy”.
Grało się bardzo przyejemnie ale szału jakoś też nie było. Z tego też względu, jeśli już udaje mi się znaleźć trochę czasu i w dodatku zbiega się to z wolnym czasem u znajomych, wolę (/wolimy) zagrać w coś bardziej “bezpośredniego”.
[Nie chciałbym być źle zrozumiany więc chciałbym zaznaczyć, że istnieją gry które według mnie nie mają najmniejszego sensu powyżej jednego gracza (czyt. np. D-Day Dice).]
Dla tych, którym w Osadnikach brakuje bezpośredniej interakcji a mimo wszystko w grają w nich w towarzystwie, pierwszy dodatek może być wybawieniem i odpowiedzią na wszelkie bolączki. Dla mnie ma on zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Gdyby jednak pojawił się w przyszłości dodatek, który faktycznie wprowadzi ciekawe zmiany w trybie solo, będę jednym z pierwszych którzy go nabędą.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sillue »

CydPL pisze:
Gdyby jednak pojawił się w przyszłości dodatek, który faktycznie wprowadzi ciekawe zmiany w trybie solo, będę jednym z pierwszych którzy go nabędą.
[sic!]

tak w ciemno? :D

proponuję teraz 3 strony o tym, jak można nie wydawać pieniędzy na dodatki, bo można je chałupniczo zrobić w domu, dalej o wyższości reklamy nad jej brakiem, szybko o bezsprzecznym fakcie, że wydawcy nas oszukują i wydają dodatki zaraz po premierze, zamiast w podstawce... [ups... zajęte], potem płynnie do tematu "zrób to sam", po co płacić 100 PLN za elementy warte 20 PLN, na końcu gwóźdź tematu, ranking subiektywnych odczuć w stosunku do [uzupełnij]...

bitch mode off
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Karit »

Maxxx76 pisze:Sirwei, jak mogłeś wypaczyć kultową grę i namieszać dzieciom w głowach?(...)
Chyba coś mnie ominęło, ale od kiedy O:NI są gra kultową? :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

W tle za literami usadowiła się ironia:-)
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

sillue pisze:
CydPL pisze:
Gdyby jednak pojawił się w przyszłości dodatek, który faktycznie wprowadzi ciekawe zmiany w trybie solo, będę jednym z pierwszych którzy go nabędą.
[sic!]

tak w ciemno? :D
W którym miejscu napisałem, że kupię go w ciemno?
Portal wytłumaczył się już brakiem czasu w terminie Essen-Gwiazdka. Zrozumiałem zatem, że zawartość następnych dodatków nie będzie ujawniana "na ostatnią chwilę".
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sirwei »

Mnie też to zdziwiło ;)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dexterus »

Mam już w łapkach (bo toto za małe, by napisać, ze w rękach ;) ) "przyjacielski" dodatek. Niestety, nie udało mi się zagrać - na planszówkowej części Hall of Games jestem po drugiej stronie lady, więc nie znalazłem czasu na przyjacielskie rozegranie nowych kart; za to zdążyłem dwie ekipy wprowadzić w świat Osadników, z czego jedna już była chętna kupować własną kopię, więc może pójdę do stoiska Portalu po jakiś bonusik za naganianie klientów :P

Ale ad rem. Wyjaśniła się pierwsza kwestia:
mat_eyo pisze:
Dexterus pisze:Nie do końca rozumiem mechanizm "otwartej produkcji".
Jeśli działa tak samo jak w Nowej Erze, to u Ciebie karta produkuje normalnie w fazie produkcji, natomiast otwarta produkcja jest dla przeciwników - dają Ci oni swojego robotnika, a w zamian pobierają z banku odpowiednie surowce.
I dokładnie tak jest. Rozwiązanie z Nowej Ery zostało tu przeniesione. Do jednej lokacji na rundę nie może trafić więcej niż 2 robotników innych graczy, a właściciel dostaje w zamian meepla z banku. Choć takich kart nie ma zbyt wiele (1 karta w 3 sztukach dla każdej frakcji - poza Japońcykami, mają 1x2 - i 4 zwykłe).

Ciężko dużo więcej mi powiedzieć, skoro jeszcze nie ograłem. Kilka kart wydaje się bardzo ciekawych; mogą fajnie zbalansować słabości lub wykorzystać siły poszczególnych frakcji (np. rzymska Kohorta, rozwiązująca problem "skąd wziąć fundamenty!?", lub egipskie Cedry Libanu, które mogą zaradzić częstym deficytom drewna u Egipcjan). Kilka wydaje się deczko przegiętych i wręcz ciut mnie niepokoi, jak sprawdzą się w grze (np. Grupa Wysiedleniowa Barbarzyńców). Kart nie chcę omawiać dokładnie, skoro to wciąż przedsprzedaż i jeszcze komu zaspojleruję ;)

Poza tym też trochę mnie dziwi ten "Wulkan" - być może koncept na karty natychmiastowe jest niezły, ale taka jedna jedyna w talii wygląda jak przestrzelony pomysł; nie rozumiem dlaczego nie można było przygotować zestawu kilku takich kart i wrzucić jako spójny element dodatku. Pojedyncza karta zdaje się wrzucona na siłę, nie pasująca, do tego aż prosi się o wywoływanie oskarżeń pt. "Portal gra pod PR - zamieszcza jedną kartę, aby móc się pochwalić dodatkowym elementem dodatku". Ja w każdym razie nie planuję jej dołączać do talii: nie pasuje mi do klimatu, niech poczeka na ewentualne siostry, być może "w kupie" staną się ciekawszym składnikiem.

Z instrukcji wynika też, że autor nie wymusza budowania własnego decku. Stoi tam jak byk, że "Karty z dodatku należy potasować z odpowiednimi kartami z gry podstawowej. (...) Jeśli jesteś doświadczonym graczem i chcesz mieć większą kontrolę nad swoją talią Frakcji, możesz skompletować talię z wybranych przez siebie kart". W sumie spoko, zostawia furtkę i dla newbies, i dla zaawansowanych.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Tycjan »


# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Diesel
Posty: 90
Rejestracja: 31 maja 2014, 16:52
Lokalizacja: Olsztyn/Inowrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Diesel »

Przeczytałem instrukcje i.. hmm, nie czuje by ten dodatek zrobił jakoś szczególnie dobrze rozgrywce. Szkoda, liczyłem na zdecydowany powiew świeżości.. Ale zobaczymy po zagraniu, może będę musiał odszczekać :mrgreen:
Ciekawy świata.. planszówkowego ;)
Nie odmówię rozgrywki w dobrym towarzystwie, daj znać na fb: https://www.facebook.com/DawidSzatkowski
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pan_satyros »

Diesel pisze:Przeczytałem instrukcje i.. hmm, nie czuje by ten dodatek zrobił jakoś szczególnie dobrze rozgrywce. Szkoda, liczyłem na zdecydowany powiew świeżości.. Ale zobaczymy po zagraniu, może będę musiał odszczekać :mrgreen:
51 Stanowi ta mechanika robiła bardzo dobrze ;)
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 347
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 29 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dr_Kecaj »

Dexterus pisze: Poza tym też trochę mnie dziwi ten "Wulkan" - być może koncept na karty natychmiastowe jest niezły, ale taka jedna jedyna w talii wygląda jak przestrzelony pomysł; nie rozumiem dlaczego nie można było przygotować zestawu kilku takich kart i wrzucić jako spójny element dodatku. Pojedyncza karta zdaje się wrzucona na siłę, nie pasująca
+1
Dexterus pisze: Ja w każdym razie nie planuję jej dołączać do talii: nie pasuje mi do klimatu, niech poczeka na ewentualne siostry, być może "w kupie" staną się ciekawszym składnikiem.
+1 , na szczęście gra zakazuje zakazów i można śmiało grać bez niej
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: mig »

Dexterus pisze: Poza tym też trochę mnie dziwi ten "Wulkan" - być może koncept na karty natychmiastowe jest niezły, ale taka jedna jedyna w talii wygląda jak przestrzelony pomysł; nie rozumiem dlaczego nie można było przygotować zestawu kilku takich kart i wrzucić jako spójny element dodatku. Pojedyncza karta zdaje się wrzucona na siłę, nie pasująca, do tego aż prosi się o wywoływanie oskarżeń pt.
A to w dodatku ma być pojedyńcza karta natychmiastowa? Nie jest to czasem pokazanie tylko jednej - przykładowej?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

mig pisze:A to w dodatku ma być pojedyńcza karta natychmiastowa? Nie jest to czasem pokazanie tylko jednej - przykładowej?
Jest jedna, widziałem wczoraj. Pewnie w każdym następnym dodatku znajdzie się po jednej ;P
Będzie się zbierało jak niegdyś naklejki :) Nawet jak reszta kart w dodatku będzie do kitu, to przecież warto kupić dla tej natychmiastowej.
Tak mógłbyś przypadkiem kupić tylko ten dodatek gdzie jest zestaw natychmiastowych.
Dla każdego coś dobrego :D
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Jelithe »

Mam już dodatek w swoich rękach i owszem wulkan jest jeden, ale jak dla mnie to dobrze i w sumie w zgodzie z naturą, no bo niby ile razy wulkan wybucha na świecie?? ;> Plus ciągle burzylibyśmy sobie na wzajem lokacje, co mogłoby tylko wzbudzić frustrację i zniechęcenie.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tassman »

Czy jeżeli na karcie produkcyjnej jest bonus za zbudowanie to dostaje się dodatkowo ten surowiec?
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tejot »

Tak, ale tylko raz - po zbudowaniu tej lokacji.
Awatar użytkownika
bigben
Posty: 175
Rejestracja: 12 paź 2012, 11:13
Lokalizacja: Katopato

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: bigben »

Zaraz jak zbudujesz dostajesz to co produkuje i bonus. Pozniej juz tylko zwykla produkcja :)
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: wirusman »

I jak wypada dodatek? Powiem że zdenerwowałem się widząć, że następny dodatek znów będzie miał dwie karty do gry solo.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

wirusman pisze:I jak wypada dodatek? Powiem że zdenerwowałem się widząć, że następny dodatek znów będzie miał dwie karty do gry solo.
To jeszcze nie wyszedł pierwszy dodatek, a już coś wiadomo o następnym? Czy są to tylko bardzo luźne informacje?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sqb1978 »

Nie macie wrażenia po większej ilości rozgrywek, że Egipt przeciwko Rzymowi ma zbyt łatwo?
Świątynia Ra, Hodowca Skorpionów i 2 x Basen robią taką masakrę, że praktycznie nie da się grać Rzymem... szczególnie jeśli Egiptowi uda się wystawić je w początkowej fazie gry.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Ryu »

Ja też chętnie się dowiem :)
Potem pójdę do Trzewika i zapytam czemu ja o tym nie wiem :lol:
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

romeck pisze:
wirusman pisze:I jak wypada dodatek? Powiem że zdenerwowałem się widząć, że następny dodatek znów będzie miał dwie karty do gry solo.
To jeszcze nie wyszedł pierwszy dodatek, a już coś wiadomo o następnym? Czy są to tylko bardzo luźne informacje?
W opublikowanej instrukcji do dodatku jest o tym (o kartach solo) informacja.
ODPOWIEDZ