Eclipse (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: farmer »

Podpisuję się pod opiniami kolegów - supernowa jest ok :)
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

Ok poczytalem jeszcze i z hydranami na bgg (i jeszcze planta) okaxuje sie ze jest za mocna, daje zbyt duża przewagę na początku :) i dokładnie tak było u nas
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dellas »

Ok poczytalem jeszcze i z hydranami na bgg (i jeszcze planta) okaxuje sie ze jest za mocna, daje zbyt duża przewagę na początku :) i dokładnie tak było u nas
No to zależy od tego, jak inni gracze będą reagować na szybszy rozwój innej cywilizacji. Akurat Planta na początku szybko eksploruje przestrzeń, ale z drugiej strony także szybko traci inicjatywę w postaci mniejszej liczby żetonów akcji (bo utrzymuje dużą liczbę obszarów). Jeśli nie dokupi technologii zwiększającej żetony akcji to jej szybki rozwój może przeszkadzać. Planta jest także bardzo narażona na ataki innych - zwłaszcza jak się połączy duży rozmiar z bardzo słabymi statkami (zwłaszcza na początku).
Hydrani to trochę inna sprawa. Mają bardzo duży bonus do technologii i powinni go wykorzystywać. Jednak nie uważam, aby to była bardzo przepakowana nacja.
Ogólnie może się zawsze zdarzyć, ze w konkretnej rozgrywce jedna nacja się nieproporcjonalnie wybije - ale to jest raczej element losowy wynikający z losowania mapy i technologii. Dla przykładu podam, że grając raz Hegemony wylosowałem dodatkowego cruisera (starożytne technologie) już w 1 rundzie gry. A 2 cruisery dla Hegemony na starcie to ogromna przewaga. Jednak zdarzyło się to niestety tylko jeden raz :P
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

Owszem, ale grając hydranami kumpel mogl kupowac kazda technologie bo dzieki supernowie mial tyle nauki. A my nie byliśmy w stanie nic zrobic przez ulozenie hexow i planet na nich. A nie gralismy pierwszy raz w eclipsa ;)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dellas »

Owszem, ale grając hydranami kumpel mogl kupowac kazda technologie bo dzieki supernowie mial tyle nauki. A my nie byliśmy w stanie nic zrobic przez ulozenie hexow i planet na nich.
No i to jest właśnie ten element losowy, kiedy reszta graczy nie może przytłumić dominującej cywilizacji, który zdarza się rzadko.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: galthran »

W pierwszej mojej rozgrywce z supernową hydranie mieli akurat supernową a dostali takie bęcki, że aż żal było patrzeć. Niestety mieli obok siebie hegemonię i właśnie za bardzo poszli w naukę. Po 3 rundach supernowa wybuchła i mieli problem, żeby się z tego pozbierać. W Eclipse'ie jest tyle zmiennych wpływających na sytuację geopolityczną, że nie da się tak szybko i jednoznacznie stwierdzić, że jakaś rasa jest przepakowana. Cała zabawa polega na szybkim i skutecznym dostosowaniu się do warunków panujących na mapie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

Jak poszli w nauke to jak mogla wybuchnąć? :) chyba ze tylko jeden tor zapelniali ale.to i tak dziwne.bo w 3 rundzie wystarczy miec po technologie na każdym torze i nie wybuchnie :) tak jak pisal Dellas to byl właściwie ten element losowy ktory nam popsul gre. Generalnie widze ze hydranie to nie supernova i na odwrot ;)
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: galthran »

AkitaInu pisze:Jak poszli w nauke to jak mogla wybuchnąć? :)
PO 3 rundzie posiadania supernowy, a była to bodajże 5 lub 6 runda ogólnie.
AkitaInu pisze:Generalnie widze ze hydranie to nie supernova i na odwrot ;)
Nadal się nie zgodzę - za duża generalizacja. Inni gracze mogą na to reagować to po pierwsze, a po drugie po jednej takiej rozgrywce to jeszcze za szybko wysunięty wniosek, tym bardziej, gdy inni gracze mają inne doświadczenia jednak :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

Jezeli hydranie wybuchneli to gryzie sie to z tym ze poszli w naukę trochę. Mozna tak kupować technologie ze nie wybuchnie, tym bqrdziej jak poszli w nauke :) wiem ze szybko wyciagniety wniosek ale ja dolaczam tylko do kilku innych którzy tak twierdza (źródło bgg). Bo nie wmówicie mi ze 3 dodatkowe kostki nauki sciagniete z plansxy gracza w 2 rundzie nie aa overpowered ;)
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: galthran »

AkitaInu pisze:Jezeli hydranie wybuchneli to gryzie sie to z tym ze poszli w naukę trochę. Mozna tak kupować technologie ze nie wybuchnie, tym bqrdziej jak poszli w nauke :) wiem ze szybko wyciagniety wniosek ale ja dolaczam tylko do kilku innych którzy tak twierdza (źródło bgg). Bo nie wmówicie mi ze 3 dodatkowe kostki nauki sciagniete z plansxy gracza w 2 rundzie nie aa overpowered ;)
Nie bardzo mi się chce opisywać całą sytuację... proponuję jednak uwierzyć, że tak było, nie mam interesu w mówieniu nieprawdziwych informacji :wink: Przypomnę tylko, że market z technologiami też jest losowy i może nie być odpowiednio tanich technologii odpowiedniego drzewka, aby supernowe rekompesować - bo przecież dla supernowy trzeba niestety techy rozwijać równomiernie, bo liczy się najsłabsze drzewko ;)

Nie chce nic wmawiać, ale nie jest overpowered :) Jest to lekki boost i tyle i to kosztem chociażby pomarańczowych kostek, które są jednak kluczowe szczególnie w 2 rundzie- po co Ci technologiczna populacja jak nie stać cię na akcję research? Co więcej, idąc w 2 rundzie na research rezygnujesz z eksploracji, bo na wszystko Cię stać nie będzie, co może być gwoździem do trumny, szczególnie jak supernowa walnie, a to że walnie jest mocno prawdopodobne.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

Rozumiem, spoko wierze Ci :) przy dużej ilosci graczy będzie łatwiej napewno. Mi się wydaje jednak ze jest overpowered ;) ale eclipse jest na tyle losowy ze to czy jest czy nie overpowered zależy dużo od losowosci. Co jest niestety minusem bo wolałbym mniej losowosci a nie wiecej :)
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: klpt12 »

Piszę, nie wiem czy dobrym poście, ale zauważyłem, że zaczynają pojawiać się braki w magazynach i nie mogłem znaleść żadnej informacji odnośnie jakiegoś dodruku. I nie wiem czy czekać, czy dorzucić 50 zł więcej na pozostały na rynku egzemplarz.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Banan2 »

klpt12 pisze:Piszę, nie wiem czy dobrym poście, ale zauważyłem, że zaczynają pojawiać się braki w magazynach i nie mogłem znaleść żadnej informacji odnośnie jakiegoś dodruku. I nie wiem czy czekać, czy dorzucić 50 zł więcej na pozostały na rynku egzemplarz.
Wyślij zapytanie do Rebela. Oni są wydawcą wersji PL.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: galthran »

Wiem, że Raise of the Acients ma mieć dodruk w październiku - sam czekam, może podstawka też wówczas będzie wznowiona.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: lintu »

Wrażenia z mojej pierwszej rozgrywki w Eclipse. Zapraszam do lektury :)

Eclipse - rzut okiem na kosmiczne 4X
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: CydPL »

Czy ktoś wie czy w Polsce gdzieś można nabyć 3 mini dodatki do Eclipse?
Czy jedyne źródło to BGG store?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: dicer »

W Polsce to nigdzie nie widziałem, ale często bywają na niemieckim eBay-u.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: CydPL »

Dzięki.
Właśnie zobaczyłem u nich ceny :D
A myślałem że w sklepiku BGG jest drogawo...
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: dicer »

Trzeba od czasu do czasu sprawdzać. Teraz akurat są takie ceny, ale czasami trafiają się licytacje od 1 EUR i można coś tanio upolować.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: coldsoul »

Ja chyba sobie sprawie ten dodatek. :)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Tony23 »

jutro pierwsza partia w podstawowa wersje Eclipse.

Jakie najlepsze home rules wprowadzic?

- jak najlepiej rozwiązać tą kwestię pasowania i graczy rozpoczynających w kolejnej turze, bo gdzies czytalem ze z tym jakiś problem był
- bomby neutronowe: czy niszcza w końcu kostki ludności jak ma sie tylko rakiety na statku, czy nie (z tym też z tego co kojarze były problemy)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: janekb »

Tony23 pisze:jutro pierwsza partia w podstawowa wersje Eclipse.

Jakie najlepsze home rules wprowadzic?
Nie kombinuj. Zagraj normalnie kilka razy, potem kombinuj jak Ci coś nie spasuje.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: dicer »

Tony23 pisze:- jak najlepiej rozwiązać tą kwestię pasowania i graczy rozpoczynających w kolejnej turze, bo gdzies czytalem ze z tym jakiś problem był
W dodatku "Ship Pack One" jest specjalny tor kolejności graczy, która w tym wariancie gry uzależniona jest od kolejności pasowania.

Ale proponuję pograć najpierw wg przepisów z podstawki.
Miny i komentarze graczy siedzących na prawo od pierwszego pasującego - bezcenne! :wink:
Tony23 pisze:- bomby neutronowe: czy niszcza w końcu kostki ludności jak ma sie tylko rakiety na statku, czy nie (z tym też z tego co kojarze były problemy)
Bomby neutronowe to technologia ogólna i działa niezależnie od tego, w co uzbrojony jest statek.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dellas »

To co mogę jeszcze rekomendować - to niech pierwszą rozgrywkę wszyscy zagrają Terranami. Jest to najprostsza rasa, bardzo elastyczna (handel 2:1). Na tej rasie warto uczyć się grać. Potem można pokusić się o wybór innych ras.
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Macok »

Dellas pisze:To co mogę jeszcze rekomendować - to niech pierwszą rozgrywkę wszyscy zagrają Terranami. Jest to najprostsza rasa, bardzo elastyczna (handel 2:1). Na tej rasie warto uczyć się grać. Potem można pokusić się o wybór innych ras.
Handel sie przydaje, ale nic tak nie boli jak tylko 2 ruchy w jednej aktywacji przesiadajac sie z ludzi na niektorych kosmitow.
Spoiler:
Owned
ODPOWIEDZ