Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Five Tribes

Post autor: Lothrain »

mig pisze: Czy rozpoczyna się runda Y (Licytacja, a potem następują akcje graczy - oczywiście bez możliwości ruchu, czyli w praktyce akcje z kart dżinów a na koniec sprzątanie), czy też skoro już w rundzie X okazało się, że dalsze ruchy są niemożliwe, to runda Y w ogóle się nie rozpoczyna i po zakończeniu rundy X przechodzi się do końcowego podliczania punktów?
Przechodzi się do końcowego podliczania.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Five Tribes

Post autor: mig »

Lothrain pisze:
mig pisze: Czy rozpoczyna się runda Y (Licytacja, a potem następują akcje graczy - oczywiście bez możliwości ruchu, czyli w praktyce akcje z kart dżinów a na koniec sprzątanie), czy też skoro już w rundzie X okazało się, że dalsze ruchy są niemożliwe, to runda Y w ogóle się nie rozpoczyna i po zakończeniu rundy X przechodzi się do końcowego podliczania punktów?
Przechodzi się do końcowego podliczania.
Dzięki :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Five Tribes

Post autor: Fuser.exe »

Jest sens kupować tylko dla dwóch osób? Na BGG znacznie korzystniej wyglądają rozgrywki 3- i 4-osobowe ale nie odstraszają mnie aż tak bardzo żebym potrafil zrezygnować.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Five Tribes

Post autor: wc »

Jesteśmy po 3 partiach 2-os.
Oprócz tego że to kolejna gra - taka jakich setki innych - to gra się we 2 naprawdę bardzo dobrze.
Można tak "sterować" kolejnością, żeby mieć 2 ruchy pod rząd, co daje gigantyczne możliwości.

Co ciekawe - w pierwszej partii zdobyliśmy najwięcej punktów, w każdej kolejnej wyniki były niższe.

Ale nic dziwnego - ostatnia rozgrywka trwała ... 4 rundy 8)
Dzięki rozsądnemu poruszaniu w 3 pierwszych kolejkach zajmowałem po 3 kafle, w 4 - 2 ostatnie (mamy 11 wielbłądów).

Fajna gra :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Five Tribes

Post autor: Fuser.exe »

A licytacja nie odbywa sie ciagle na polach 0, 1, 3 ?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Five Tribes

Post autor: wc »

nie rozumiem pytania ...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Five Tribes

Post autor: Fuser.exe »

Licytacja o pierwszenstwo, wydaje mi sie, ze na 2 moze to nie chodzic za dobrze.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Five Tribes

Post autor: wc »

jeśli zależy Ci żeby mieć 2 ruchy pod rząd na początku - często trzaba dać 3 + 5
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Five Tribes

Post autor: Hiu »

Jestem po kilku rozgrywkach 3-4 osobowych.
Tak jak poprzedni tytul DoW (Relic Runners) nie zachwycil zupelnie i nie zaskoczyl absolutnie w zadnej grupie - tak five tribes wchodzi jak noz w maslo.
Nie mialem okazji zauwazyc paralizu decyzyjnego - moze dlatego, ze gracze rozumieja po kilku ruchach, ze to wykonczy gre (cos jak w mage knight). Na 4 osoby gra zajmuje max 1,5h z tlumaczeniem.
Mozliwe, ze mam poprostu odpowiednia grupe do tego typu gier.

Poczatkowo bylem nastawiony mocno sceptycznie - mialem nawet nie kupowac tego tytulu. Po przetestowaniu na Essen - gra oczarowala i wiedzialem, ze to bedzie latac.
Zdecydowanie zaskoczenie na plus.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Five Tribes

Post autor: Vester »

W końcu zagrałem w to cudo i szału nie ma. Niby wszystko gra, ale jak na hit oczekiwalem wiecej. Przede wszystkim gra kończy się tak szybko, że dżiny czasami nic nie dają, oprócz punktów stricte. Imho, niedorobiona mechanika. Poza tym czysta taktyka. Zaplanować można jedynie drugą turę z rzędu, o ile dadzą nam wygrać licytację. Kombinujemy, jak nie wystawić loba i żerujemy na lobach innych. Interakcja średnia i dość chaotyczna. Tendencje do paraliżu potężne. I ta suchość - bez pięknego wydania DoW byłaby klapa.

Romumiem, ze sie podoba ludziskom, chociaz przy moim stole (sredniozaawansowanym) nikt nie mlaskał z zachwytu. Woleli 1775, ktorą odpaliliśmy 3h wczesniej. To nie jest hit na miarę Ticket to ride czy Smallworld.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Five Tribes

Post autor: jax »

Vester pisze:W końcu zagrałem w to cudo i szału nie ma. Niby wszystko gra, ale jak na hit oczekiwalem wiecej. Przede wszystkim gra kończy się tak szybko, że dżiny czasami nic nie dają, oprócz punktów stricte. Imho, niedorobiona mechanika. Poza tym czysta taktyka. Zaplanować można jedynie drugą turę z rzędu, o ile dadzą nam wygrać licytację. Kombinujemy, jak nie wystawić loba i żerujemy na lobach innych. Interakcja średnia i dość chaotyczna. Tendencje do paraliżu potężne. I ta suchość - bez pięknego wydania DoW byłaby klapa.
Pod każdym zdaniem podpisuję się oboma rękami.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Five Tribes

Post autor: Piehoo »

Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
keldorn
Posty: 577
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 42 times
Been thanked: 26 times

Re: Five Tribes

Post autor: keldorn »

Mam tylko jedno pytanie dotyczace koncowego liczenia punktów.

Na ostatniej pozycji liczymy PZ za zestawy roznych od siebie kart towarów. I tu moje pytanie:
Czy jesli sprzedaje serie skladajaca sie z powiedzmy 7 kart to dostaje 40 PZ?
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Five Tribes

Post autor: Rahu »

Jeśli jest to 7 różnych kart towarów to tak, dostajesz 40 PZ na koniec rozgrywki.
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Five Tribes

Post autor: okiemgekona »

oczywiście punktuje każdy osobny zestaw niepowtarzających się towarów. jeśli masz 7 różnych kart i dodatkowo 1, która się powtarza. to za tę jedną też dodatkowo punktujesz.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Five Tribes

Post autor: Rahu »

okiemgekona pisze:oczywiście punktuje każdy osobny zestaw niepowtarzających się towarów. jeśli masz 7 różnych kart i dodatkowo 1, która się powtarza. to za tę jedną też dodatkowo punktujesz.
Dokładnie tak jak napisał okiemgekona.
Gdyby zdarzyło się tak, że masz przy podliczaniu np. 8 kart (z czego 2 takie same) to dostaniesz 40 punktów za zestaw 7 różnych kart oraz 1 punkt za tą ósmą kartę.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Five Tribes

Post autor: Tyrek »

Pograłem trochę - gra bardzo mi się podoba. Zgadzam się z większością zarzutów jakie tutaj padły w tym wątku - to czysta taktyka, planowanie na przyszłość jest bardzo utrudnione. Tak czy owak, mi gra się w to bardzo przyjemnie.

Chciałem tylko rozwiać pewną wątpliwość, która pojawiła się w wątku. Gra na dwie osoby działa bardzo dobrze. Jak dla mnie dużo lepiej, niż w pełnym wariancie czterech osób. Możliwość wykonania dwóch ruchów na rundę dodaje grze dodatkowej głębi i sprawdza się bardzo dobrze. Szczególnie, jeśli manewrujemy w licytacji tak, aby ruchy mieć jeden po drugim (można tworzyć "zabójcze" łańcuszki :twisted: )

Trzeba pamiętać, że ta gra to taki trochę "logiczno-abstrakcyjny" twór w pięknej szacie graficznej. Nie każdemu może się podobać.
keldorn
Posty: 577
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 42 times
Been thanked: 26 times

Re: Five Tribes

Post autor: keldorn »

A mam jeszcze jedno pytanie. Czy w fazie "Sprzatania" czy zmienia sie karty Dzinów? Tzn ze jak w danej turze wchodzi nowa karta a najstarsza wypada na stos zuzytych? Czy po prostu uzupelnia sie jedynie wtedy gdy ktos zakupi dzina do siebie?
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Five Tribes

Post autor: Rahu »

Tylko się uzupełnia tak, żeby były 3 karty dżinów na stole.
Jak przed fazą Sprzątanie już są 3 dżiny na stole to nic się nie robi :)
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Five Tribes

Post autor: fitzroy »

Jak się liczy punkty za pieniądze na koniec gry?Za każdą monetę 1 bez względu na nominał czy po prostu sumę wartości całej gotówki?A może liczymy tylko monety o wartości 5?
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Five Tribes

Post autor: Fuser.exe »

Polecam dzial 'Zasady - pytania i watpliwosci'.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Five Tribes

Post autor: Rahu »

fitzroy pisze:Jak się liczy punkty za pieniądze na koniec gry?Za każdą monetę 1 bez względu na nominał czy po prostu sumę wartości całej gotówki?A może liczymy tylko monety o wartości 5?
Nie liczy się fizyczna ilość tylko suma wartości wszystkich pieniędzy.
Np. masz trzy monety o wartości 5 i dwie monety o wartości 1 - dostałbyś na koniec 15+2=17 (za te 5 monet).
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Five Tribes

Post autor: staszek »

Potwierdzam opinię o możliwości wystąpienia paraliżu decyzyjnego- w 4 osoby już raczej nie usiąde...a już napewno z kimś kto wcześniej nie grał.
Patryk77
Posty: 1
Rejestracja: 09 gru 2014, 16:51

Re: Five Tribes

Post autor: Patryk77 »

Czy mógłby ktoś podać link do ściągnięcia karty pomocy po polsku? Bo nie mogę znaleźć
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Five Tribes

Post autor: Rahu »

http://bit.ly/1vKl5zx

Nie mogłem się powstrzymać, aby to zrobić :mrgreen:

Prawdopodobnie 3 pozycja od góry, tylko że musisz być zalogowany na BGG :wink:
ODPOWIEDZ