Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: janekb »

Antioch Seleucyda pisze:
janekb pisze:Nie wierzę. Niech mi ktoś to wytłumaczy. Jak można robić takie błędy. To nie jest niedbanie o klienta, to jest olewanie go. Ktoś za te błędy powinien wylecieć z roboty.
Janekb, trochę więcej wyrozumiałości dla ludzi. Człowiek jest istotą omylną. Jak nie będziesz miał wyrozumiałości dla innych, to ktoś kiedyś nie będzie jej miał dla ciebie.
Czytam i naprawdę nie wierzę, serio to piszecie? 3 wydania krzywa plansza, błędy w druku na niej, a teraz błędy na karcie, na której wcześniej tego nie było. Jak można być wyrozumiałym? Pół roku temu wydali inną grę, też z błędem, który chamsko ukryli na zdjęciach prezentujących planszę. Czemu mam być wyrozumiały, udawać że nic się nie stało i wszystko jest w porządku? Powtórzę: mogło się to wydarzyć raz czy dwa razy ale w 4 edycji tej samej gry? Nie róbmy sobie jaj. Po prostu tego nie rozumiem.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Odp: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pinata »

janekb pisze:3 wydania krzywa plansza, błędy w druku na niej, a teraz błędy na karcie, na której wcześniej tego nie było.
Z tego, co piszą ludzie w tym wątku, w czwartej edycji plansza nie jest krzywa i nie ma na niej błędów w druku.

Źle wydrukowaną kartę Bard zamierza wymienić.
janekb pisze:Jak można być wyrozumiałym?
Jeżeli Bard wymieni kartę*, dzięki czemu będziesz miał idealny egzemplarz, to w czym problem?

*) Gorzej, jeżeli nie wymieni ;)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: janekb »

Ok spko spoko i następne wydanie znów skopią, a my powiemy nic się nie stało, bo trzeba być wyrozumiałym. Koniec tematu z mojej strony.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Odp: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Fuser.exe »

pinata pisze:
janekb pisze:3 wydania krzywa plansza, błędy w druku na niej, a teraz błędy na karcie, na której wcześniej tego nie było.
Z tego, co piszą ludzie w tym wątku, w czwartej edycji plansza nie jest krzywa i nie ma na niej błędów w druku.
No przeciez to wladnie napisal.
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: zlodziej_czasu »

Ja natomiast nie dam rady prześledzić całego wątku, dlatego mam pytanie do czynnych graczy Zimnej Wojny posiadających pierwszą edycję. Mianowicie, czy warto jest wymienić sobie pierwszą edycję na aktualną? Czy błędy z pierwszej edycji bardzo utrudniają rozgrywkę?

Wstyd się przyznać ale jest to mój największy pułkownik. Dotąd zawsze okoliczności nie faworyzowały akurat tego tytułu i nie udało się zagrać. Aktualnie notoryczny brak czasu nie sprzyja, gra czeka na lepsze czasy już grubo ponad dwa lata ale na pewno chcę ją mieć i w nią zagrać choćby miała leżeć i czekać na swoją chwilę ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: tomb »

O błędach trzeba pamiętać, ale w praktyce nie są mocno uciążliwe. Jednak odstająca plansza w przypadku tej gry to rzecz nieco kłopotliwa. Na planszy leży mnóstwo drobnych żetoników, które potrafią się po zboczach nieco kręcić. No i nie wygląda to dla mnie zbyt ładnie, a ta gra jest bardzo ładna. Co prawda planszę można rozprostować, ale należy to robić jakiś czas przed rozgrywką, przyciskając czymś ciężkim (np. książkami) do stołu, co nie zawsze jest możliwe.
Ja bym najpierw zagrał, a potem stwierdził, czy dla tej gry warto bawić się w sprzedaże i wysyłki. (Według mnie warto. Jeśli Bard będzie wymieniał złą kartę, to ja swoją trzecią edycję wymieniam. Ju raz to robiłem - przesiadka była z jedynki na trójkę.)
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 228
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 196 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Qnnrad »

zlodziej_czasu pisze:Ja natomiast nie dam rady prześledzić całego wątku, dlatego mam pytanie do czynnych graczy Zimnej Wojny posiadających pierwszą edycję. Mianowicie, czy warto jest wymienić sobie pierwszą edycję na aktualną? Czy błędy z pierwszej edycji bardzo utrudniają rozgrywkę?
Jako, że Zimna Wojna to jeden z moich najdostojniejszych pułkowników, wymieniłem ed1 na ed3, a moją zadbaną kopię z przeprostowaną planszą z naklejonymi niewielkimi korektami odkupił ode mnie tanio jakiś szczęśliwiec. Chwalę sobie niektóre zmiany, niektórych nie lubię, ale gram, co zrobisz...

Zmiany między ed1 a ed3 które lubiłem: -podwyższona jakość żetonów; -zmiana szaty graficznej żetonów na wyższy kontrast i drobne szczegóły, które cieszą oko; -naprawienie błędów edycyjnych na planszy; -wypraska nie jest przyklejona do pudełka! Można wsadzić pod nią tackę z żetonami, nie mieściło mi się w pierwszej edycji d:

Zmiany które nie przypadły mi do gustu, ale niektórzy sobie cenią: -zmiana toru punktacji z kwadratowego w kilku wierszach na jednowierszowy, poziomy wzdłuż planszy. Wygodne, ale mi się zdaje, że gorzej wygląda, a o funkcjonalności tego żadnej dyskusji z graczami na forum nie było, poza "o, zmienili".

Ot, chyba wsio. Błędów edycyjnych w instrukcji nie widziałem i w pierwszej edycji, totalnie zrozumiała i klarowna, jedna z najlepszych z jakich się uczyłem.

Edit: w sumie nie odpowiedziałem. Odpowiedzią jest - wszystko zależy od ciebie, nie odpowiem ci po prostu "czy warto". Poszukaj może na forum, ktoś może sprzedawać ed3 przed zakupem nowej, zaoszczędzisz. A babole pierwszej edycji nie były mocno przeszkadzające.
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Odp: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: klpt12 »

pinata pisze:
janekb pisze:3 wydania krzywa plansza, błędy w druku na niej, a teraz błędy na karcie, na której wcześniej tego nie było.
Z tego, co piszą ludzie w tym wątku, w czwartej edycji plansza nie jest krzywa i nie ma na niej błędów w druku.

Źle wydrukowaną kartę Bard zamierza wymienić.
janekb pisze:Jak można być wyrozumiałym?
Jeżeli Bard wymieni kartę*, dzięki czemu będziesz miał idealny egzemplarz, to w czym problem?

*) Gorzej, jeżeli nie wymieni ;)
o jaką kartę chodzi?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: gafik »

klpt12 pisze:o jaką kartę chodzi?
SenatorKowalski pisze:Mam już czwartą edycję. Nie miałem do czynienia z wcześniejszymi wydaniami ZW, ale w porównaniu do innych planszówek, muszę przyzna... Niestety pojawił się istotny błąd na karcie.
Mianowicie pierwsze dwie karty z 'początku wojny' to 1.'Kulminacja napięć w Azji' oraz 2.'Kulminacja napięć w Europie'. Błąd polega na tym, że na karcie numer 2 jest napisane 'Kulminacja napięć w Azji'. Poniżej zdjęcie omawianych kart.

Swoją drogą ciekawe czy Bard zrobi akcję wymiany tych kart ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

W sumie to trochę przerażające, że w IV edycji pojawiają się takie błędy. Dla mnie to niedopuszczalne. Dobrze, że moja edycja nie ma aż takich wpadek.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 228
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 196 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Qnnrad »

Hejo Bard,
jakieś info? Jestem żywo zainteresowany progresem w sprawie kart "kulminacja napięć w Europie", jakieś przybliżone daty albo też czy są jakieś trudności?
makiavell
Posty: 18
Rejestracja: 23 kwie 2013, 14:14

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: makiavell »

Pierwszy raz w rozgrywce zdarzyło mi się, że po 7 turze talia kart do rozdania była pusta.

Pytanie - co w tym przypadku?
1. Tasujemy karty odrzucone razem z apogeum i rozdajemy.
2. Rozdajemy tylko apogeum.

Instrukcja nie jest do końca jasna w tym przypadku. Po lekturze forum bgg wyszło mi na opcję 1., ale pewny nie jestem. Mógłby ktoś potwierdzić?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

makiavell pisze:Instrukcja nie jest do końca jasna w tym przypadku.
Kiedy skończą się karty w talii kart dobieranych (stos), przetasowuje się wszystkie karty ze stosu kart odrzuconych i tworzy nową talię kart do dobierania.
Jeżeli jest to koniec 3 tury, dodaj karty talii „Apogeum Wojny” do talii kart dobieranych i potasuj. Jeżeli jest to koniec 7 tury analogicznie postąp z kartami talii „Schyłek Wojny”.
Jeżeli nie ma talii kart dobieranych, to trzeba ją utworzyć, aby możliwe było dodanie nowych kart do istniejącego stosu kart dobieranych.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Fuser.exe »

Wczoraj pierwsza rozgrywka z @Bardias (ktory znal wiekszosc zasad z YT) SZESC GODZIN 10 MINUT :lol: #rekord
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Fuser.exe pisze:SZESC GODZIN 10 MINUT
ale 10 tur było granych? :D
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Kyuzo pisze:Hejo Bard,
jakieś info? Jestem żywo zainteresowany progresem w sprawie kart "kulminacja napięć w Europie", jakieś przybliżone daty albo też czy są jakieś trudności?
Nowe karty będą niestety dopiero po nowym roku, ze względu na brak wolnych terminów w drukarni. Jednak w ramach przeprosić, zamierzamy wraz z nimi przygotować nową kartę promo dla wszystkich, którzy kupili bądź też zakupią do tego czasu IV edycję Zimnej Wojny.

http://wydawnictwo.bard.pl/zimna-wojna- ... ja-errata/
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: klpt12 »

Przemek Bard.pl pisze:
Kyuzo pisze:Hejo Bard,
jakieś info? Jestem żywo zainteresowany progresem w sprawie kart "kulminacja napięć w Europie", jakieś przybliżone daty albo też czy są jakieś trudności?
Nowe karty będą niestety dopiero po nowym roku, ze względu na brak wolnych terminów w drukarni. Jednak w ramach przeprosić, zamierzamy wraz z nimi przygotować nową kartę promo dla wszystkich, którzy kupili bądź też zakupią do tego czasu IV edycję Zimnej Wojny.

http://wydawnictwo.bard.pl/zimna-wojna- ... ja-errata/
To znaczy, że będzie kolejny dodruk, czy dostaniemy kartę w sklepie?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

klpt12 pisze:
Przemek Bard.pl pisze:
Kyuzo pisze:Hejo Bard,
jakieś info? Jestem żywo zainteresowany progresem w sprawie kart "kulminacja napięć w Europie", jakieś przybliżone daty albo też czy są jakieś trudności?
Nowe karty będą niestety dopiero po nowym roku, ze względu na brak wolnych terminów w drukarni. Jednak w ramach przeprosić, zamierzamy wraz z nimi przygotować nową kartę promo dla wszystkich, którzy kupili bądź też zakupią do tego czasu IV edycję Zimnej Wojny.

http://wydawnictwo.bard.pl/zimna-wojna- ... ja-errata/
To znaczy, że będzie kolejny dodruk, czy dostaniemy kartę w sklepie?
Karty będzie można otrzymać na wiele różnych sposobów. Albo odebrać w sklepach lub w siedzibie naszej firmy, ewentualnie na konwentach w których bierzemy udział lub po prostu pocztą.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Pytanie mam co z czasem jeśli w trakcie gry będzie pilna potrzeba skorzystania? :D
Jak wygląda wynik licytacji gdy:
- obie strony rzucą np USA 0 vs USA 2
- obie strony rzucą np USA 2 vs USA 2
?
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Pytanie mam co z czasem jeśli w trakcie gry będzie pilna potrzeba skorzystania? :D
Jak wygląda wynik licytacji gdy:
- strony rzucą np USA 0 vs USA 2
- strony rzucą np USA 2 vs USA 2
?
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Dyso »

Jak dobrze rozumiem chodzi Ci o wybór strony konfliktu w wariancie turniejowym?
Jak wygląda wynik licytacji gdy:
- obie strony rzucą np USA 0 vs USA 2
- obie strony rzucą np USA 2 vs USA 2
Według mnie w pierwszym przypadku gracz, który dał USA 0 dostaje 2PW i będzie grać ZSRR. W drugim przypadku gracz, który losowo wybierze ZSRR również otrzyma 2 wpływy na starcie.
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

No właśnie z tego co pamiętam to na ostatnich mistrzostwach można było tylko wygrać dodatkowe PW dla US..?
Eruantalon
Posty: 116
Rejestracja: 06 sie 2011, 01:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Eruantalon »

Na poprzednich mistrzostwach można było dostac PW dla obu stron, tylko nikt nie licytuje się o grę Stanami.

Na tych licytacja jest jawna i naprzemienna - pierwszy gracz deklaruje stronę i ile dałby PW za granie tą stroną. Kolejny albo to akceptuje, albo przebija i trwa to do zaakceptowania oferty.

Przykład (bardzo życiowy)

Pierwszy gracz deklaruje - daję 2 PW za granie ZSRR
Drugi - ja dam 3
Znowu inicjatywa w rękach pierwszego. Ten akceptuje.

Efekt - Pierwszy gracz gra USA. Drugi ZSRR. Pierwszy gracz dostaje 3 punkty wpływów, które może umieścić po setup'ie w Europie tam, gdzie ma już wpływy.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Hmm ja mam w głowie obraz że każda strona wybierała żeton z odp. kolorem i ewentualna cyfrą na niej lub jej brakiem. Poza tym w regulaminie jest napisane że tylko strona US może otrzymać bonus. Chodzi mi o przypomnienie tylko co się dzieje w/w przykładach.
Eruantalon
Posty: 116
Rejestracja: 06 sie 2011, 01:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Eruantalon »

No i dobry masz obrazek - bo tak się grało na I Mistrzostwach.

Regulamin upraszcza trochę, zakłada, że nikt nie bedzie się licytował o granie USA.

Mam nadzieję, ze teraz to jest jasne ; >
ODPOWIEDZ