P.I. / 07 zgłoś się (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: rastula »

A gdzie reakcyjne podziemie AK ? :)

Lubię serial SWNŻ, ale J23 to był ruski agent ...

Owszem Borewicz pracował w Milicji - ale przynajmniej kryminalnej, nie politycznej ;)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 07 zgłoś się

Post autor: Maxxx76 »

A czterej pancerni to polskie oddziały Armii Czerwonej...:-)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: rastula »

Maxxx76 pisze:A czterej pancerni to polskie oddziały Armii Czerwonej...:-)

No cóż, wojna zastała Janka na wywczasie na Syberii ;)...


Tak jak lubię ( serio - mam je wszystkie w domowej kolekcji ) te polskie seriale - to niech one będą jakie są, nie eksploatowałbym ich już na innych polach...



Mały Rycerz czeka na odważnego ;)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: tomuch »

Jest gdzieś instrukcja w sieci? Pudło do mnie właśnie przyszło, ale chciałbym poczytać w pracy, a średnio mi się uśmiecha wyciąganie takiego dużego formatu ;)
A tak poza tym... Sporo powietrza dostałem, wystarczyłoby takie pudełko, jak np. do RftG...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: ozy »

tomuch pisze:Jest gdzieś instrukcja w sieci? Pudło do mnie właśnie przyszło, ale chciałbym poczytać w pracy, a średnio mi się uśmiecha wyciąganie takiego dużego formatu ;).
Bardzo proszę:

http://www.phalanxgames.pl/do-pobrania/

:)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: rastula »

tomuch pisze: Sporo powietrza dostałem, wystarczyłoby takie pudełko, jak np. do RftG...


niestety muszę się zgodzić zarówno z powyższym, jak ze stwierdzeniem, że zastąpienie planszy kartkami (pocztowymi) jest może ciekawym zabiegiem edytorskim , ale w praktycznym zastosowaniu wypada niestety kiepsko...(wiem CENA)


gra ma też dużo więcej w sobie klimatu prl-owskiej Warszawy niż tytułowego serialu


dobrze, że gra, jako gra się broni - bo jednak odczuwam lekuchny zawód - wynikający zapewne ze zbyt dużych oczekiwań (jestem fanem Borewicz ;)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: _Berenice_ »

Jestem po pierwszych rozgrywkach.

Co do samej gry. Mechanika i fun płynący z gry zdecydowanie na plus. Po przeczytaniu paru recenzji oceniających grę jako średnią nie miałam zbyt wielkich oczekiwań. Jednakże główkowania jest tutaj naprawdę sporo i trzeba się naprawdę postarać, aby wyprzedzić swoich przeciwników. Świetny pomysł z żetonami samochodów, które niwelują losowość z kart, kiedy żadna nam nie podejdzie. Nie zdarzyła nam się tura, gdzie jakikolwiek z graczy nie mógłby wykonać ruchu. Pomimo losowego układu podejrzanych, przestępstw oraz samych kart popełnionych zbrodni, żaden układ nie jest ani lepszy ani gorszy. Czasami niektórzy mogą lepiej trafić na samym początku poprzez szczęśliwe położenie żetonu samochodu, ale nie gwarantuje to zwycięstwa. Jednakże, nie jestem pewna czy zmienianie położenia podejrzanych i przestępstw ma jakikolwiek wpływ na dalszą rozgrywkę. Po pewnym czasie zarzuciliśmy ten pomysł, ponieważ wydawało nam się, że nie wpływał znaczący sposób na rozgrywkę, a tylko dokładał niepotrzebnej roboty.

Co do klimatu i samego wydania. Klimat prowadzenia dochodzenia jest, samego Borewicza tutaj niewiele. Jako fanka serialu czuje się trochę zawiedziona :wink: Przydałoby się chociaż kilka cytatów. Pomysł pocztówek zamiast planszy zdecydowanie na minus. Po pierwsze obawiam się o ich trwałość. Po drugie ich układ jest zawsze taki sam, a przez to że znajdują się w rozsypce, czas rozkładania gry zdecydowanie się wydłuża. Mieliśmy też problem z czytelnością żetonów na pocztówkach - niestety jasne karty i jasne żetony często zlewały się w jedną masę. Ilustracje dobrze oddają klimat PRL, który tak naprawdę nie jest najważniejszy, kiedy trzeba się spieszyć z rozwiązaniem zagadki :twisted: Świetny znacznik pierwszego gracza w kształcie słuchawki :D Instrukcja napisana trochę mglisto - bardziej pomocne są przykłady niż sam opis zasad. Raziły mnie też niektóre powtórzenia wyrazów.

Reasumując - polecam każdemu miłośnikowi gier dedukcyjnych 8) 8)
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: ozy »

Dzięki za opinię!
_Berenice_ pisze:Przydałoby się chociaż kilka cytatów.
Też byśmy chcieli, ale niestety nie wolno - scenariusz nie należy do TVP. :(
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: vojtas »

Grę miałem okazję zobaczyć (ale niestety nie zagrać) na Hall of Games we Wrocławiu. Oprawa graficzna bardzo mi się podobała. Przez to gra wydaje się znacznie mniej abstrakcyjna, bo osadzono ją w rzeczywistości znanej każdemu staremu prykowi. :lol:

Właśnie sobie uzmysłowiłem, że cudnie byłoby zobaczyć grę, która w jakiś sposób nawiązywałaby do 997, kultowego programu Michała Fajbusiewicza prowadzonego przez płka Jana Płócienniczaka. :shock:
Ostatnio zmieniony 29 lis 2014, 13:03 przez vojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: rastula »

ozy pisze:Dzięki za opinię!
_Berenice_ pisze:Przydałoby się chociaż kilka cytatów.
Też byśmy chcieli, ale niestety nie wolno - scenariusz nie należy do TVP. :(


czy to obejmuje również nazwy użyte dla sprawców ... gdzie jest "Złocisty" i "Mirafiori" :( ?


tego mi właśnie w grze brakuje...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 07 zgłoś się

Post autor: FortArt »

Ktoś się orientuje jak wygląda kwestia koszulek?
Rozmiary kart jak w PI czy jakieś zmiany?

↓ Dziękuję!
Ostatnio zmieniony 02 gru 2014, 12:55 przez FortArt, łącznie zmieniany 2 razy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: ozy »

Karty w 07 zgłoś się mają rozmiar 56x87 mm.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
jamm1
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2009, 08:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 07 zgłoś się

Post autor: jamm1 »

_Berenice_ pisze: Pomysł pocztówek zamiast planszy zdecydowanie na minus. Po pierwsze obawiam się o ich trwałość. Po drugie ich układ jest zawsze taki sam, a przez to że znajdują się w rozsypce, czas rozkładania gry zdecydowanie się wydłuża.
Czy ma sens/jest konieczne ukladanie tych pocztowek we wskazany w instrukcji kolejnosci?
Wydaje mi sie ze ich rozmieszczenie na nic nie wplywa.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: ozy »

Ma sens i to spory. Uczysz się ich rozkładu i dzięki temu szybciej analizujesz sytuację. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
jamm1
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2009, 08:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 07 zgłoś się

Post autor: jamm1 »

Może ma to i sens, ale jestem po weekendowym testowaniu i musze powiedzieć ze dla nas losowe rozmieszczenie pocztowek jest wygodniejsze i sprawdzilo się. Malo tego graliśmy tez 3 sprawy na tych samych rozmieszczeniach sprawcow i przestępstw, tu tez wszystko dobrze chodzilo a dużo mniej zabawy z rokladaniem wszystkiego.
Musimy jeszcze przetestować jedna rzecz. Mianowicie sprawdzenie dowodu który nie daje zadnych sladow (dyskow), uważamy ze niepotrzebnie trzeba to zapamietywac a czasem w sprawie jest tego ze 3-4 i chcemy sprawdzić wariant w którym przy takim "pudle" sprawdzający otrzyma te karte żeby wiedział co już sprawdzal, zobaczymy jak się to sprawdzi ;-)
Poza tym w wyrównanym składzie jest sporo mozdzenia i tylko te dodatkowe zapamiętywanie "pudel" trochę wg nas było niepotrzebne.
W grze jest sporo dedukcji, trochę trafu (jak to w rzeczywistości ;-) ), a bez dodakowego układania sprawcow i przestępstw rogrywka przebiega wlasciwie bez przerw, nam się podoba :-)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 07 zgłoś się

Post autor: Lord Voldemort »

jamm1 pisze: Musimy jeszcze przetestować jedna rzecz. Mianowicie sprawdzenie dowodu który nie daje zadnych sladow (dyskow), uważamy ze niepotrzebnie trzeba to zapamietywac a czasem w sprawie jest tego ze 3-4 i chcemy sprawdzić wariant w którym przy takim "pudle" sprawdzający otrzyma te karte żeby wiedział co już sprawdzal, zobaczymy jak się to sprawdzi ;-)
To wlasnie wynika z instrukcji - jak jest pudlo, to karte dowodu sie zatrzymuje przy sobie.
jamm1
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2009, 08:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 07 zgłoś się

Post autor: jamm1 »

Rzeczywiscie, jakos to przeoczyliśmy :lol:
Teraz już nic nie bedzie przeszkadzac w grze ;-)
gigolos
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2013, 16:51

Re: 07 zgłoś się

Post autor: gigolos »

Zakupiłem swój egzemplarz gry w zeszłym tygodniu. Gra pod względem mechaniki bardzo ciekawa. Niestety to co pod względem wykonania zarówno graficznego jak i materiałowego daliście do pudełka woła o pomstę do nieba. Pocztówki które jakościowo są gorsze od tych produkowanych w latach 80, wszystko utrzymane w brunatnych barwach, bez życia. To wszystko mógłbym jeszcze przeboleć, ale ta niesamowita nieczytelność wszystkich komponentów po rozłożeniu gry na stole, tego nie mogę przetrawić. Napisy na pocztówkach (nazwy miejsc górny prawy róg) zlewające się z całą pocztówką (słaby kontrast między tłem a napisem), czarne napisy na kaflach i kartach na brązowym ciapkowatym tle. Rozmyte wszystkie grafiki jak po zastosowaniu raptem dwóch filtrów graficznych na zdjęciach. To wszystko niestety przypomina obraz nędzy i taką tania polską podróbkę. Nie pomaga nawet tłumaczenie samemu sobie, że przecież lata 80 też były takie brunatne i mało kolorowe. Nie pomoże nawet Wasze tłumaczenie, że taka jakość podyktowana jest ceną produktu, to co dostałem w pudełku za te 90zł jest czystym zdzierstwem. Ta ilość komponentów i ich jakość za tę kwotę niestety nie jest adekwatna do siebie. Albo robi się tani produkt i wówczas nie można się czepiać jego wykonania - jakości, albo robi się produkt odrobinę droższy ale jakościowo dobry. Sami dobrze wiecie, że na rynku jest mnóstwo gier znacznie lepiej wykonanych jakościowo niż "07 zgłoś się" a ich cena jest równa bądź niższa niż tej gry. Oczywiście wszystko w tym komentarzu jest subiektywną oceną, opinią i odczuciem co do gry, można się z tym zgodzić albo nie. Ja osobiście polecam grę ale tylko i wyłącznie w oryginale - PI.
jamm1
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2009, 08:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 07 zgłoś się

Post autor: jamm1 »

Niestety musze przyznać sporo racji poprzednikowi co do wykonania tej gry i zaluje ze jakościowo gra nic nie urywa :wink:
Jednak przy braku P.I. w sklepach, wyboru niestety nie ma :(
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: 07 zgłoś się

Post autor: TTR_1983 »

Jedno jest pewne, hit to nie będzie.
W dzisiejszych czasach gra ma cieszyć oko, a nie odpychać. I temat lub tytuł gry nie ma tu nic do rzeczy. W Empikach już jest na to promocja, widziałem za 80 zł. Tak krótko po premierze i przy braku promocji na inne planszówki może to świadczyć tylko o jednym- nie sprzedaje się.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: ozy »

Mulek18 - gra w EMPiKu zadebiutowała w tej cenie, zatem jesteś w błędzie. To wynik układu TVP z EMPiKiem i ukłon w stronę graczy, a nie wyprzedaż. Warto się skusić, potem będzie drożej. ;)

Co do wykonania - musimy różnić się gustem, ponieważ nam oryginał bardzo się nie podoba - kolorowa plansza P.I. utrudnia prowadzenie śledztwa, a brak rozróżnienia teł kart sprawców/miejsc/przestępstw powoduje, że całość jest bardzo nieczytelna i po prostu niewygodna w rozgrywce. Wspólny kolor obrazów na planszach miejsc przyjęliśmy właśnie ze względu na ergonomię.

Efekt wizualny, nawiązujący do stylu graficznego z epoki, został osiągnięty dzięki technice malarza, a nie za pomocą filtru rozmycia. Karty miejsc wykonane są z kartonu Alaska 350g/m2, zdecydowanie lepszego papieru niż ten, którym dysponował rodzimy przemysł papierniczy w latach 70/80.

A co do ceny - sugerowana cena detaliczna gry P.I. to 49,99 USD. W Polsce kosztowała ok. 160 zł. My proponujemy grę w cenie 109 zł, czyli co najmniej 50 zł taniej niż P.I. (a da się i taniej, jak zauważył mulek18). Jesteśmy przekonani, że dzięki takiemu podejściu więcej osób będzie mogło zagrać w tę bardzo dobrą grę. To produkt kierowany do masowego odbiorcy, stąd cena ma ogromne znaczenie.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 07 zgłoś się

Post autor: Maxxx76 »

Gry nie posiadam, ale widziałem komponenty. I o ile rzeczywiście można mieć pewne obawy o ich trwałość, to z argumentem o kolorystyce się nie zgodzę.
Pamiętam (niestety) czasy PRL-u i oprawa graficzna oddaje tamten klimat i styl bardzo dobrze. Moim skromnym zdaniem wybór takiej kolorystyki i stylu to strzał w dziesiątkę ze strony wydawcy:)
Rozumiem, że ci, którzy narzekali nie pamiętają tej siermiężnej epoki:)
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: Platan »

Zaletą planszy w postaci układanych pocztówek jest to, że można to wszystko zapakować do małego pudełeczka i mamy prawie grę kieszonkową. Duże pudło po grze możemy wykorzystać jako karton do klocków dla dzieci czy jak kto woli. Ja 07 spakowałem do pudełka od dodatku Carcassonne i jeszcze mam trochę luzu.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 07 zgłoś się

Post autor: FortArt »

ozy pisze:Ma sens i to spory. Uczysz się ich rozkładu i dzięki temu szybciej analizujesz sytuację. :)
To znaczy, że stały rozkład widokówek ułatwia grę dwóm grupom
- doświadczonym graczom w "07 zgłoś się"
- graczom znającym topografię Warszawy lat '80
Bo oni nie muszą się zastanawiać co jest obok bazaru Różyckiego czyli odpada im jeden proces myślowy.
W takim razie warto stosować zmienny rozkład pocztówek by a) grę utrudnić i b) nikogo nie faworyzować.
ozy pisze: Co do wykonania - musimy różnić się gustem, ponieważ nam oryginał bardzo się nie podoba - kolorowa plansza P.I. utrudnia prowadzenie śledztwa, a brak rozróżnienia teł kart sprawców/miejsc/przestępstw powoduje, że całość jest bardzo nieczytelna i po prostu niewygodna w rozgrywce. Wspólny kolor obrazów na planszach miejsc przyjęliśmy właśnie ze względu na ergonomię.
To prawda, jednolite kolorystycznie tła powodują skupienie uwagi na tym co istotne - 3 polach z żetonami. I to był dobry wybór. Ale jest też wada - może to powodować kłopot dla graczy z dostrzeżeniem co z czym graniczy. Można było to łatwo rozwiązać robiąc np czarne ramki wokół pocztówek.

Nie podoba mi się natomiast totalny chaos z nazwami miejsc. Dlaczego część nazw jest pisana normalnie, a cześć wersalikami? Co uzasadnia pisownię Dworzec Centralny i DOMY TOWAROWE CENTRUM? Chodziło o oddanie współczesnej estetyki szyldów w stolicy czy jak ;) ?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: 07 zgłoś się

Post autor: tomuch »

I co teraz robić? Sprzedawać 07 i kupować P.I. czy zostawić w kolekcji 07 i nie kombinować? W 07 najbardziej przeszkadzają mi te pocztóweczki i to, że się tak rozjeżdżają. Tematyka spoko, grafika nawet też. Przy obecnej promocji, która pewnie długo nie będzie trwać, bardzo mocno zastanawiam się nad zmianą...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ