Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

Oficjalnie 30 kartowe talie to tylko przy jednej podstawce. W końcu to takie "demo" trochę jest. 50-kartowe decki są niby obowiązkowe, bo taki zapis ukradkiem wrzucili do instrukcji z Hobbita. Jeśli bardzo komuś zależy, żeby śledzić swoje wyniki i porównywać z innymi no to standardem są te 50-kartowe talie. Ale jak to już zostało powiedziane - you're the boss. Gra ma sprawiać przyjemność.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Misio205 »

Oczywiście, że gra ma sprawiać przyjemność i ja rządze :twisted: Ale mam już dodatek (czeka pod choinką) więc będzie można budować talie oficjalne i rozumiem że są one min. 50 kartowe. Poza tym z 4 talii startowych też można co nieco budować. A teraz już wiem ile powinny mieć kart custom decki
Dzięki za wyjaśnienie
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Gabriel »

Hej, wy gracie solo? Bardzo się napaliłem na tę grę, ale grałbym w nią tylko sam.
Jak ostatnio pamiętam, Galakta chyba wstrzymywała druki dodatków do tej gry? Ale teraz widzę, że całość ładnie hula. Co się dzieje?
Sporo ostatnio czytałem, to spotkałem się z opiniami, że gra zaczęła być robiona pod grę bardziej solo dopiero po wydaniu Khazad-Dum (co chyba zależy od scenariuszy?). Dodatkowo, potem czytalem, że 90% decyzji w grze jest... przed grą, na etapie składania talii. Jak to jest u was? Rozgrywka to testowanie układu?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Figas »

Jeżeli chodzi o mnie to grę polecam, zwłaszcza jeżeli planujesz grać solo. W moim wypadku sprawdza się całkiem nieźle. O wiele lepiej niż pasjansowaty Onirim czy jego druga część - Urbion. Tu jest sporo funu, zarówno na etapie składania talii jak i w samej rozgrywce, kazda jest inna; juz sam początek moze dac w kość lub niespodziewanie, po lekkim otwarciu z talii przeciwności wyskoczy karta, która zburzy misterny plan. To mi się podoba - ma się wrażenie ze gra myśli i kontruje poczynania gracza. Wiadomo tu przeciwnikiem w dużej części jest losowość. Ale da się to strawić.

Ja mam podstawkę i 1sza część Hobbita i nie polecę tego układu, zaraz pewnie zapoznam się z Khazad-Dum. Zadane nr 2 w podstawce jest ciezkawe, 3 natomiast jest nie do przejścia solo na samej podstawce. W Hobbicie Trolle są mocarne także it's the same story. Nie wiem jak pozostałe dwa scenariusze. Oczywiście ja gram na pełnych zasadach, kartami cienia itp.

W kwestii budowania talii, bo o to chodziło w pytaniu. Myślę, ze spora część zabawy polega na budowaniu talii pod konkretne wyzwanie- trolla w 2 przygodzie w podstawce i w 1 przygodzie w Hobbicie. Jednak sama gra też jest ciekawa, z tym, że nie wybacza pomyłek, trzeba maksymalnej optymalizacji przy każdym ruchu, zwłaszcza gdy ma się średnie talie oraz dopiero zaczyna zabawę z ta grą. Kiepskie decyzje są szybko pietnowane. Do tego dochodzi element przewidywania co moze wyjść z talii spotkań- ważne przy decyzjach co zrobić i co moze pojawić się na ręce w następnej turze. Można to rozkminiac na zasadzie co juz zeszło a co jeszcze nie. Liczenie na szczęście często zawodzi.

A teraz, co mi jako fanowi (raczej sympatykowi ale mniejsza) Tolkiena i Władcy podoba się w grze. Klimat! Można wczuć się w lazenie po Srodziemiu i walkę z orkami i innymi maszkarami.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

Klimat jest, jak najbardziej. Niemniej przypominam, że WP LCG to wcale nie jest jakiś mechaniczny ułomek.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: farmer »

Wydawanie dodatków w wersji polskiej zostało wznowione. Duże, bodaj, w normalnym trybie, małe zaś w ramach Druku na Życzenie (niech mnie ktoś poprawi).

Gra świetnie nadaje się do trybu solo. Absolutnie nie masz odczucia, że gra w pojedynkę jest w jakikolwiek sposób gorsza niż gra w więcej osób.
Jeśli szukasz dobrej, klimatycznej gry stricte dla siebie, to chyba lepiej trafić nie możesz.

Od siebie gorąco polecam.

Ja zaczynałem od podstawki+Khazad Dum i dobrze mi się to sprawdziło.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: zioombel »

Dodam jeszcze, że jesli nie ma się stałego wspolgracza, ktory sam buduje talie to zdecydowanie lepiej grac samemu ;-)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

A ja powiem inaczej: Najlepiej talie tworzy się wspólnie (w końcu powinny współgrać). Jeśli gra ze znajomym/znajomymi ma polegać na tym, że jedna osoba tworzy wszystkie talie, a pozostali gracze nawet nie sprawdzą co u siebie mają i co mają współgracze, to gra potem dużo traci.
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Kira.Hiroshi »

Witam, narzeczona nie zgodzila sie na ANR, ale na WP by poszla. Teraz pytanie jak wyglada gra na 2 przy tylko core secie? Na jak dlugo wystarcza, ile trzeba kupic dodatkow. Czy ta gra jest tak samo wciagajaca i wymagajaca jak ANR?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

ANR i WP nie da się porównać, bo pierwsza gra polega na rywalizacji a druga na współpracy, a to oznacza zupełnie odmienny charakter rozgrywki.
Wg mnie WP jest idealny właśnie na 2 osoby, bo wtedy wszystkie sfery są wykorzystane. Warunek dobrej zabawy to jednak pełne zaangażowanie obu graczy w budowę talii. Potrafiliśmy z siorą przegadać wiele godzin nad wyborem odpowiedniej talii i strategii na dany scenariusz. Dla nas już to było świetną zabawą samą w sobie.
Rozgrywka dwuosobowa też jest dynamiczniejsza niż solo, można (a wręcz trzeba!) sobie pomagać, a słowa kluczowe dystans i wartownik nie są pustymi sloganami! Sam coreset wystarczył nam na wiele godzin zabawy. I wszystkie scenariusze są do przejścia, a nie tylko pierwsze dwa.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Figas »

Na dwie osoby jak najbardziej da rade przejść wszystko. Gra solo w 3 scenariusz to lipa.

tego co grałem w Netrunnera przez net. To gra jest bardzo miodna, są emocje, niepewność i grając korpo ma się ochotę zgnieść hakera-szkodnika.:-D W zasadzie to te gry maja sporo podobieństw, jest element push your luck, jest niepewność i sama rozgrywka wciąga. Różnią taka, ze jedno to kooperacja + działający tryb solo, a drugie 1na1 bez trybu solo, oficjalnego przynajmniej bo znając życie to fani coś tam wymyślili

Edit:
Gram dalej, złożyłem taka talię (właściwie to lekko zmodyfikowałem znaleziona w necie):
Spoiler:
Jeżeli bardziej doświadczeni gracze zechcieliby się wypowiedzieć na jej temat to było by super.
Talia złożona z kart podstawki oraz Hobbita Góra i Dołem, pod przygodę Podróż w Dół Anduiny
tommifon
Posty: 153
Rejestracja: 14 cze 2013, 23:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: tommifon »

Figas pisze:Talia złożona z kart podstawki oraz Hobbita Góra i Dołem, pod przygodę Podróż w Dół Anduiny
Mam raczej mieszane odczucia jeśli chodzi o ten deck. Potrzeba sporo szczęścia, aby korzystać zarówno z synergii krasnoludów, jak i z zasobów Gloina.
Jeśli stawiasz na skuteczność to więcej krasnali i 3x Nimrodel to chyba must have przy tych kartach.
Tym bardziej, że granie na 3 strefy wymaga dużej uwagi i nie mniej szczęścia przy zbieraniu zasobów, dlatego zazwyczaj preferuję talie dwustrefowe :wink:
Tak to nie jest źle, dość niskie zagrożenie startowe daje szanse na sukces :)
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: wojo »

Zgadzam się z tommifon-em. Raczej uderzyłbym w dwie sfery (chociaż rozumiem, że problem z dobraniem krasnoluda). Ja bym Ci polecił w ramach ćwiczenia próbę złożenia tali na samej podstawce przeciwko temu scenariuszowi (natomiast użyj 30-35 kart zamiast pełnych 50).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Figas »

tommifon pisze: Mam raczej mieszane odczucia jeśli chodzi o ten deck. Potrzeba sporo szczęścia, aby korzystać zarówno z synergii krasnoludów, jak i z zasobów Gloina.
Jeśli stawiasz na skuteczność to więcej krasnali i 3x Nimrodel to chyba must have przy tych kartach.
Tym bardziej, że granie na 3 strefy wymaga dużej uwagi i nie mniej szczęścia przy zbieraniu zasobów, dlatego zazwyczaj preferuję talie dwustrefowe :wink:
Tak to nie jest źle, dość niskie zagrożenie startowe daje szanse na sukces :)
na 3 gry 2 wygrane, początkowe niskie zagrożenie to wg mnie klucz do wygrania tej przygody. Jest ona sama w sobie dość ciężka i pechowy dociąg kart (zarówno ze swojego decku jak i decku przeciwności np dwa trole ) praktycznie kończy rozgrywkę.
Jeżeli nie wpadnie Leśna Pułapka, Pozdrowienie Galahdrimów lub Atak z Zaskoczenia + Gandalf na rękę w początkowych turach to może być kiepsko, ale niskie zagrożenie ratuje sprawe. Bo gdy troll wejdzie w zwarcie i zacznie atakować to nawet gdy poświęca się sojusznika do obrony to i tak podwyższa się zagrożenie i to dosyć sporo. W 3 rozgrywkach troll wszedł w zwarcie bo sam chciałem a nie ze względu na poziom zagrożenia.
Synergia krasnoludów dość dobrze sprawdziła się w rozgrywkach, na stole 6 krasnoludów wbrew pozorom nie jest to takie trudne - Kili i Fili mocno pomogli, wchodzą prawie za free (3 zasoby za dwóch to mało), natychmiast obniżając zagrożenie o 2. Generalnie Nori mocno pomaga obniżając zagrożenie.
Kram z Kowalem Ereborskim też dobrze działają.
Jeżeli chodzi o 3 strefy to faktycznie dziwnie to wygląda, niemniej jednak w talii jest 2x Namiestnik Gondoru który dodaje sporo kasy.
I dodanie kolejnych krasnoludów może być problemem, są zbyt kosztowne Brock lub Długobrody są zbyt kosztowni choć można spróbować.

Ogólnie to wprowadziłem zmiany w tym decku
http://www.cardgamedb.com/forums/index. ... -core-set/

Dzięki za opinie. Spróbuje z tymi kartami które poleciłeś
Edit: dotychczas grałem taliami jednostrefowymi oraz dwustrefowymi i też dawało radę. Jednak ten, przynajmniej w moim przypadku zadziałał najlepiej na tę przygodę.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Figas pisze: Ogólnie to wprowadziłem zmiany w tym decku
http://www.cardgamedb.com/forums/index. ... -core-set/
Widzę że masz Beorna, ale czym za niego zapłacisz? Skoro masz zielonych, to warto by było dołożyć Opiekuna Lorien. Tani dodatek, ale bardzo przydatny, zwłaszcza z Beravorą w składzie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: tomb »

RUNner pisze:
Figas pisze: Ogólnie to wprowadziłem zmiany w tym decku
http://www.cardgamedb.com/forums/index. ... -core-set/
Widzę że masz Beorna, ale czym za niego zapłacisz? Skoro masz zielonych, to warto by było dołożyć Opiekuna Lorien. Tani dodatek, ale bardzo przydatny, zwłaszcza z Beravorą w składzie.
Wygląda, że Figas ze swojej talii Beorna wyrzucił, ale pamiętam, że też używałem do tego scenariusza Beorna wprowadzanego Atakiem z zaskoczenia i sprawdzało się (grałem bez bohatera taktyki i bez pieśni).

Co do talii Figasa - a nie za mało sprzymierzeńców?
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Figas »

Deck który gram jest w spoilerze kilka postów wyżej i Beorna tam nie ma ;) odrzuciłem go bo zbyt drogi

Jeszcze szybkie pytanie. Mogę położyć Namiestnika Gondoru (płacąc zasobami od bohatera przywództwa) na bohaterze z innej sfery np wiedzy. Myślę, ze tak ale wole się upewnić czy gram dobrze.
Edit: atak z zaskoczenia ładnie gra z gandalfem lub kowalem dodającym na rękę dodatek. poza tym kowal dwukrotnie obniży zagrożenie, raz z ataku z zaskoczenia a raz gdy wejdzie normalnie
tommifon
Posty: 153
Rejestracja: 14 cze 2013, 23:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: tommifon »

Z tego co pamiętam, to Namiestnik Gondoru to unikatowa karta, więc możesz jej użyć tylko raz na dowolnym bohaterze w trakcie gry :wink:
No i dają Ci zasoby tylko o kolorze sfery tego bohatera oczywiście!
Rozumiem, że w ostatnim zdaniu chodziło Ci o Gandalfa? Bo za bardzo nie wiem, o co chodzi z tym kowalem :o
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krokodiler »

Figas pisze: Edit: atak z zaskoczenia ładnie gra z gandalfem lub kowalem dodającym na rękę dodatek. poza tym kowal dwukrotnie obniży zagrożenie, raz z ataku z zaskoczenia a raz gdy wejdzie normalnie
Sprostowanie: Odpowiedź Ereborskiego Kowala nie działa, jeśli znajdzie się on w grze dzięki Atakowi z zaskoczenia. Na Kowalu jest napisane "Kiedy zagrasz EK..." - czyli tylko, kiedy wejdzie on do gry dzięki standardowej procedurze płacenia zasobami za karty. Na Ataku jest napisane: "Umieść w grze..." - umieszczenie w grze nie jest traktowane jako zagranie karty (pkt. 1.16 FAQ).

Edit: również odpowiedź Noriego nie zadziała z tego samego powodu.
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Matrin »

tommifon pisze:Z tego co pamiętam, to Namiestnik Gondoru to unikatowa karta, więc możesz jej użyć tylko raz na dowolnym bohaterze w trakcie gry :wink:
Nic podobnego. Możesz jej użyć wielokrotnie i to na różnych bohaterach. Nie mogą być dwie takie same karty jednocześnie w grze, a to zupełnie coś innego niż raz w trakcie całej gry.
tommifon
Posty: 153
Rejestracja: 14 cze 2013, 23:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: tommifon »

Matrin pisze:Nic podobnego. Możesz jej użyć wielokrotnie i to na różnych bohaterach. Nie mogą być dwie takie same karty jednocześnie w grze, a to zupełnie coś innego niż raz w trakcie całej gry.
Zgadza się, dawno nie korzystałem z tej karty i pamięć mnie zawiodła. Ubzdurałem sobie, że działa na tej zasadzie, jak czarna strzała z hobbita :)
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Figas »

krokodiler pisze:
Figas pisze: Edit: atak z zaskoczenia ładnie gra z gandalfem lub kowalem dodającym na rękę dodatek. poza tym kowal dwukrotnie obniży zagrożenie, raz z ataku z zaskoczenia a raz gdy wejdzie normalnie
Sprostowanie: Odpowiedź Ereborskiego Kowala nie działa, jeśli znajdzie się on w grze dzięki Atakowi z zaskoczenia. Na Kowalu jest napisane "Kiedy zagrasz EK..." - czyli tylko, kiedy wejdzie on do gry dzięki standardowej procedurze płacenia zasobami za karty. Na Ataku jest napisane: "Umieść w grze..." - umieszczenie w grze nie jest traktowane jako zagranie karty (pkt. 1.16 FAQ).

Edit: również odpowiedź Noriego nie zadziała z tego samego powodu.
To nabiles mi ćwieka, faktycznie tak nie można.
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: viagrom »

Zacząłem przygodę z WP LCG PL. Scenariusze z podstawki mnie zachwyciły. Takiej gry szukałem :) Najlepiej mi się gra na 3 osoby (ale nie grałem na 4). Zamowiłem sobie dodatek polowanie na golluma i bitwa o miasto nad jeziorem bo były właśnie zbierane zamówienia na dodruk.
Chciałbym kupić większy dodatek. Co polecacie? Co ma najciekawsze scenariusze?
Zastanawiam się nad Droga Mrocznieje.
Pozdrawiam

Edit: Znalazłem genialny poradnik: http://www.blog.xjoy.pl/wladca-pierscie ... upujacego/
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: godpuppet »

Droga Mrocznieje to druga część sagi odtwarzającej treść "Władcy Pierścieni" - pierwszą są Czarni Jeźdźcy. Także jakbyś chciał iść zgodnie z literą powieści, zacznij od CzJ, potem DM.
O poziomie scenariuszy się nie wypowiem, bo jeszcze nie grałem (choć obie części mam), ale recenzje obu części są pozytywne - jednak trudność moze być dość wysoka, ze względu na niewielką pulę kart, którą (na razie :D )posiadasz.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Jacek_PL »

Czarni Jeźdźcy są grywalni przy pomocy kart z podstawki i naprawdę można spokojnie jako pierwszy duży dodatek sobie go kupić, przynajmniej ja tak zrobiłem i nie jestem zawiedziony. Droga Mrocznieje też już mam ale na razie wykorzystuje tylko karty z "jasnej strony mocy" :wink: bo jeszcze nie miałem okazji zagrać w scenariusze z tego dodatku.
ODPOWIEDZ