Najlepsza gra postapo

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Najlepsza gra postapo

Post autor: Chaaber »

Cześć,

Wiem, że są gusta i guściki i jedno lubią euro inni ameri, ale drodzy państwo, koleżanki i koledzy może podejmiecie się wypowiedzenie w tej kwestii. Co waszym zdaniem jest najlepiej zrobioną, najbardziej miodną, najładniejsza, słowem najlepszą grą w klimacie postapo. Nie musimy ograniczać się oczywiście do 1 tytułu. Czekam na wasze pomysły.

Mnie ostatnio bardzo się spodobała nowa gra Badger's Nest, a właściwie jej prototyp o tytule: Rycerze Pustkowi. Super fajnie skrojone Ameri, z ciekawą eksploracją, naprawdę emocjonującą walką. Handel jest naprawdę innowycyjny, bo jak przystało na postapo nie ma żadnej waluty, wszystko to barter. Świetnie spędziłem czas przy prototypie i polecam każdemu przyjrzeć się tematowi z bliska i czekac na dalsze wieści od chłopaków z Badger's Nest.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Valarus »

Chaaber pisze:Handel jest naprawdę innowycyjny, bo jak przystało na postapo nie ma żadnej waluty, wszystko to barter.
Eeee tam, wszyscy przecież wiedzą, że walutą "postapo" są kapsle.
chiapas
Posty: 109
Rejestracja: 14 sty 2008, 20:15
Lokalizacja: warszawa

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: chiapas »

Chaaber pisze:
Mnie ostatnio bardzo się spodobała nowa gra Badger's Nest, a właściwie jej prototyp o tytule: Rycerze Pustkowi. Super fajnie skrojone Ameri, z ciekawą eksploracją, naprawdę emocjonującą walką. Handel jest naprawdę innowycyjny, bo jak przystało na postapo nie ma żadnej waluty, wszystko to barter. Świetnie spędziłem czas przy prototypie i polecam każdemu przyjrzeć się tematowi z bliska i czekac na dalsze wieści od chłopaków z Badger's Nest.
Wybacz, ale to brzmi jak słabo przemyślany marketing szeptany. Jak jesteś zaangażowany w tworzenie tej gry to napisz o tym wprost :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Galatolol »

Jeśli miałbym wskazać najlepsze gry w tym klimacie, wymieniłbym NeuroHexa i Nową Erę - ale domyślam się, że jednak nie o to chodzi, a bardziej przygodówkę czy strategię.

Mógłbyś przybliżyć tych Rycerzy pustkowi? Jest gdzieś dostępna wersja PnP?
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Kapelatejesy »

Jednak jestem w temacie postapo twardym zwolennikiem Neuroshimy Hex. Inna sprawa, że nie znam tych gier zbyt wiele. Na pewno z przyjemnością prześledzę ten wątek, bo brakuje mi ameri w falloutowym klimacie, a może znajdzie się coś miłego ;-) Kapsle zawsze na propsie.
evrard
Posty: 362
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: evrard »

Neuroshima Hex i Nowa Era. Niezbyt zaskakujące wybory. Ale bardzo brakuje mi porządnej przygodowej gry postapo w stylu Eldritch Horror. Neuroshima: Board Game albo Mad Max: Board Game to by było coś. A neuroshima z pojazdami z mad maxa wymiotłaby wszystko. Ale to się raczej nie stanie.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: ramar »

Wszelkie gry o zombie to również postapokalipsa;) Wszystkie Zombicide-y, Crossroads-y itd, a jeszcze mamy grę Metro, która ma podobno być wydana po polsku.

P.S. Oj tam waluta i kapsle... Naboje to również dobra waluta:D
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Pierzasty »

evrard pisze:Neuroshima Hex i Nowa Era. Niezbyt zaskakujące wybory. Ale bardzo brakuje mi porządnej przygodowej gry postapo w stylu Eldritch Horror. Neuroshima: Board Game albo Mad Max: Board Game to by było coś. A neuroshima z pojazdami z mad maxa wymiotłaby wszystko. Ale to się raczej nie stanie.
A właśnie, było ostatnio coś kickstarterowego, bodajże Raid and Trade... o, jest:
https://www.kickstarter.com/projects/ma ... -and-trade

Nie wygląda za ciężko, ale z drugiej strony trudno znaleźć w tej niszy coś postapo, co jednocześnie nie będzie związane z inwazją zombie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Maxxx76 »

Earth Reborn...? :-)
evrard
Posty: 362
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: evrard »

Pierzasty pisze:
evrard pisze:Neuroshima Hex i Nowa Era. Niezbyt zaskakujące wybory. Ale bardzo brakuje mi porządnej przygodowej gry postapo w stylu Eldritch Horror. Neuroshima: Board Game albo Mad Max: Board Game to by było coś. A neuroshima z pojazdami z mad maxa wymiotłaby wszystko. Ale to się raczej nie stanie.
A właśnie, było ostatnio coś kickstarterowego, bodajże Raid and Trade... o, jest:
https://www.kickstarter.com/projects/ma ... -and-trade

Nie wygląda za ciężko, ale z drugiej strony trudno znaleźć w tej niszy coś postapo, co jednocześnie nie będzie związane z inwazją zombie.
Jakieś takie ładne, czyste, kolorowe. Amerykańskie jednym słowem. A gdzie radioaktywny osad, zatrute rzeki, dzieci z mutacjami? Gdzie ten cały bród, chaos, pełnia ludzkiego wynaturzenia w obliczu rozwalonego świata. Jednak nie ten klimat.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Chaaber »

Gry postapo szukam na powaznie, bo nie mialem okazji zagrac w zadne ameri w tym settingu.
A jako wyjadacz wychowany na Falloucie i Falloucie 2, ktore do tej pory uwazam za najlepsze gry komputerowe wydane w historii nie moge sie obejsc smakiem. Marzy mi sie Descent w postapo.
Widzialem w top 100 bgg gre o nazwie Earth Reborn i bardzo mnie zaciekawila ta tetrisowa plansza. Ktos cos moze jest w stanie przyblizyc w tym temacie?

Tutaj link do bloga przystanek Legnica, gdzie opisuja jak wyglada robocza wersja Rycerzy Pustkowi.
I nie jest to marketing szeptany, akurat mocno mi sie spodobala ta wersja na evencie we Wroclawiu.

http://przystaneklegnica.wordpress.com/ ... ra-w-rece/

Wybaczcie brak polskich znakow, niestety lewa klawiatura i nie moj komputer.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Rocy7 »

Jak dla mnie to w Neuroshimie Hex w ogóle nie ma klimatu, gra jest zbyt abstrakcyjna. Nazwy, czy ikony jednostek są postapokaliptyczne, ale nic tutaj "nie buduje" wrażenia głębi świata, nie ma wydarzeń, fluff. Fabuła pewna jest, ale w czasie gry jej nie odczuwam.

Earth Reborn już jest lepsze pod kątem prezentacji świata, jednak złożoność zasad utrudnia trochę skupienie się na tle.
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Kapelatejesy »

Rocy, częściowo masz rację. Na pewno w Hexie głębi świata nie ma w samej grze, ale jednak uniwersum jest mocno rozbudowane. Jeśli ktoś siada do Hexa bez znajomości Neuroshimy np. z systemu RPG to gra duuużo traci i faktycznie może być zbyt abstrakcyjna. Nie mniej jak gram zwykle z kumplami znającymi podstawę fabularną, to wchodzi już utożsamianie się z danymi frakcjami i fabularne przeżywanie rozgrywki już jest realne ;-) .
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Błysk »

Zgadzam się z Kapelatejesy. ;)

Mnie osobiście brakuje gry przygodowej albo taktycznej w świecie postapo, chociaż może dlatego, że jestem laikiem w planszówkach. Gdyby "figurkowa" Neuroshima była bardziej dopracowana... Albo jakiś Mage Knight postapo... Rozmarzyłem się, będę śledził wątek, bo klimat postapokaliptyczny to jeden z moich ulubionych.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Maxxx76 »

Spróbujcie Earth Reborn, gra powoli wprowadza w swój świat, ma samouczek, który naprawdę dobrze się sprawdza:-)
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Kapelatejesy »

O klimacie postapo w zasadzie ciężko mówić, bo różnie nurty inaczej opisują to, co będzie po owej apokalipsie ;-) Wydaje mi się, że większość myśli o apokalipsie nuklearnej i raczej falloutowej stylistyce, ale są niektóre bardzo ciekawe wizje jak np świat po katastrofie naturalnej, w którym żyją około indiańskie plemiona władane przez szamanów z cyberpunkowymi wszczepami, albo wodne światy i nowe epoki lodowcowe. Tak czy owak rozważań o tym, jakie gry mogłyby powstać, proponuję nie praktykować w tym wątku i zostawić je Pomysłom i Ideom. Po Earth Reborn chętnie sięgnę.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Hiu »

Zpocalypse.

Gra przeszla bez echa. Byly 2 kickstarter'y, podobno przygotowuja sie do RPG i moze czegos na komputer. Swojego czasu nawet w sklepach to bylo.
A u nas cisza ;)
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: sirwei »

Skoro nie ma to trzeba samemu zrobić/wymyślić :)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: matio2007 »

sirwei pisze:Skoro nie ma to trzeba samemu zrobić/wymyślić :)
Ja właśnie wymyślam :)
Więcej informacji już wkrótce, ale tak w wielkim skrócie gra będzie czymś na kształt descent+myth, gracze będą kierowali grupą łowców maszyn (kooperacja) działających po "apokalipsie", rozgrywka będzie składać się z serii misji łączących się w kampanię.
Oczywiście będzie można zbierać różnorodny sprzęt ze zniszczonych maszyn lub znaleziony w lokacjach (to co zbierzemy będziemy mogli czasami od razu użyć, ale raczej wykorzystać do zrobienia bardziej zaawansowanego wyposażenia), za zdobyte doświadczenie będzie można awansować na wyższe poziomy rozwoju postaci.

Misje będa dzieliły się na związane z głównym wątkiem fabularnym lub zwykłe zlecenia typu "zabij taką a taką maszynę i zgłoś się po nagrodę do prefekta".
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Rocy7 »

matio2007 pisze:gracze będą kierowali grupą łowców maszyn (kooperacja)
tego właśnie nie mogę zrozumieć. Czemu projektanci gier tak się upierają na kooperacje w post apokaliptycznym świecie?

Większości wizji (Fallout, Wasterland, Mad Max itp.) zakłada, że po apokalipsie drastycznie zmniejszy się dostęp do zasobów, co nierozerwalnie zrodzi konflikty między ludźmi. Załamie struktur społecznych spowoduje, iż znów zacznie rządzić prawo silniejszego.

Jeśli już musi to być kooperacja to z jakąś dozą (wariantem) rywalizacji, jeśli nie czystej konfrontacji.

Z gier post apokaliptycznych przypomniało mi się Enclave: Zakon Krańca Świata, która w dużej mierze jest przygodówką z rywalizacją, niestety gra zbierała średnie recenzje, więc nie wiem jak z klimatem.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Maxxx76 »

Bo w pojedynkę jesteś trup:-)
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: sirwei »

Gra typu przetrwanie byłaby lepsza niż coop. Takie moje skromne zdanie. Madmax Crusoe ;)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: matio2007 »

Rocy7 pisze:tego właśnie nie mogę zrozumieć. Czemu projektanci gier tak się upierają na kooperacje w post apokaliptycznym świecie?
Moim zdaniem, w teoretycznym świecie posapokaliptycznym naturalne jest łączenie się w małe grupy, które się wspierają, tak samo jak było w czasach prehistorycznych. Jeden osobnik nie miał szans w konfrontacji z grupą, a potem grupy musiały być coraz większe, zaczęły powstawać plemiona, państwa, NATO etc :)
Najsilniejsi osobnicy wcale nie chcieli by być samotnymi wilkami (jak to powiedział ktoś w Wiedźminie - samotny wilk to oksymoron i bujda), ale chcieli by zostać przywódcami grup, dzięki czemu stali by się potężniejsi/bogatsi/szczęśliwsi.
Do tego dochodzi aspekt zakorzeniony z czasów przedapokaliptycznych. Ludzie są przyzwyczajeni do zbiorowości i działania w większych organizmach. A w przypadku konfrontacji z silną maszyną jedna osoba nie ma szans, grupa łowców wręcz przeciwnie, działa wspólnie i wspólnie zgarnia profity (albo najsilniejszy leje słabszych i bierze wszystko dla siebie ;))
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: sirwei »

A może motyw misji na zlecenie szefów gangów(łowca nagród)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra postapo

Post autor: Maxxx76 »

Schwytaj drugiego gracza i dostarcz go bossowi:-)
ODPOWIEDZ