Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Rumcajs »

Czy kartą "Inżynierowie" (Rzym) mogę odrzucić dowolną lokację z Imperium przeciwnika czy tylko zwykłą?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zakwas »

Rumcajs pisze:Czy kartą "Inżynierowie" (Rzym) mogę odrzucić dowolną lokację z Imperium przeciwnika czy tylko zwykłą?
Dowolną.
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Jabol »

Pierwsza rozgrywka za mną i dwa szybkie pytania:

1. Czy mogę mieć wybudowany więcej niż 1 budynek danego typu?
2. Czy dołożenie znacznika obrony (tarczy) to oddzielna akcja czy po prostu wykonuję jakąś akcję i DODATKOWO dokładam do jakiegoś budynku obronę?
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: romeck »

Jabol pisze:Pierwsza rozgrywka za mną i dwa szybkie pytania:

1. Czy mogę mieć wybudowany więcej niż 1 budynek danego typu?
2. Czy dołożenie znacznika obrony (tarczy) to oddzielna akcja czy po prostu wykonuję jakąś akcję i DODATKOWO dokładam do jakiegoś budynku obronę?
1. Tak. I każdy z osobna działa. Swoją drogą można samemu do tego dojść, bo skoro w taliach frakcyjnych lokacje się powtarzają, to kto inny mógłby postawić drugi z budynków, jeśli nie właściciel? :)
2. Dodatkowo w swojej turze, razem z akcją, możesz położyć tarczę na wybranej lokacji, która do końca rundy nie zmienia swego położenia (chyba, że lokacja zostanie jednak splądrowana).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Jabol »

Dzięki za odpowiedzi. Co do punktu 1. to właśnie na podstawie powtarzających się kart frakcyjnych byłem na 99% pewien, że tak właśnie jest ale wolałem rozwiać wszelkie wątpliwości :).
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ramar »

Mam prozaiczne pytanie: W jakim momencie można spasować?
Czy mogę:
a) w swojej turze wykonać akcję a następnie spasować, czy
b) muszę wykonać akcję, następnie poczekać na ruch przeciwnika i teraz dopiero w swojej kolejce spasować?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: mat_eyo »

W swojej turze możesz wykonać jedną ze swoich akcji albo spasować. Tak więc jeśli wykonasz akcję to musisz poczekać aż ruchy wykonają przeciwnicy i dopiero w następnej swojej kolejce możesz spasować.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ramar »

mat_eyo pisze:W swojej turze możesz wykonać jedną ze swoich akcji albo spasować. Tak więc jeśli wykonasz akcję to musisz poczekać aż ruchy wykonają przeciwnicy i dopiero w następnej swojej kolejce możesz spasować.

Bardzo dziękuję:)
Niby drobna rzecz, a potrafi mocno wypaczyć rozgrywkę.
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Rumcajs »

Witam

Mam pytania odnośnie Japończyków.
W instrukcji napisano, że każda frakcja otrzymuje żeton obrony czyli Japończycy mimo samurajów także. Czy zatem mogę położyć na lokacji tarczę i samuraja? Gdzieś przeczytałem, że nie. Ale nie mogę znaleźć tego zapisu w instrukcji (jakaś pomroczność na oczy mi spadła - a współgracze żądają dowodu..) I drugie pytanie. Japończycy mogą plądrować swoje lokacje frakcyjne z ręki. A czy mogą to robić jeśli ich lokacja została już wystawiona? Myślę, że tak ale potrzebuje potwierdzenia.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: rastula »

Rumcajs pisze:Witam

Mam pytania odnośnie Japończyków.
W instrukcji napisano, że każda frakcja otrzymuje żeton obrony czyli Japończycy mimo samurajów także. Czy zatem mogę położyć na lokacji tarczę i samuraja? Gdzieś przeczytałem, że nie. Ale nie mogę znaleźć tego zapisu w instrukcji (jakaś pomroczność na oczy mi spadła - a współgracze żądają dowodu..) I drugie pytanie. Japończycy mogą plądrować swoje lokacje frakcyjne z ręki. A czy mogą to robić jeśli ich lokacja została już wystawiona? Myślę, że tak ale potrzebuje potwierdzenia.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

z ręki można, wystawionych nigdy - nie ważne czy frakcyjnych ( w przypadku Japończyków) czy zwykłych - nikt nie plądruje własnego królestwa..
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Peter128 »

Jest karta u barbarzyńców, co pozwala plądrować wystawione swoje karty. Poza tym wyjątkiem, rastula ma rację. Nie widzę też w instrukcji przepisu zakazującego umieszczenia żetonu Obrony i Samuraja na jednej Lokacji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: rastula »

no właśnie - skoro wspomniano o samurajach ( moim zdaniem można ich łączyć z tarczą wtedy potrzeba 4 mieczy do splądrowania)...


wystawieni samuraj jak rozumiem zostają na lokacji na stałe ( ew. do splądrowani) -

i nie wpływają na poziom produkcji robotników?

tzn. jeśli mam z frakcji i kart np 5 robotników, to nawet jeśli na planszy stoi już 6 samurajów, to nadal w fazie produkcji otrzymują 5 robotników?
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: myszor »

rastula pisze:no właśnie - skoro wspomniano o samurajach ( moim zdaniem można ich łączyć z tarczą wtedy potrzeba 4 mieczy do splądrowania)...
Już mi odpowiedziano na identyczne pytanie, więc propaguję wiedzę :) Nie można ich łączyć, bo Żeton Obrony kładzie się na lokacje zwykłe, a samurajów tylko na frakcyjne.
rastula pisze:wystawieni samuraj jak rozumiem zostają na lokacji na stałe ( ew. do splądrowani) -

i nie wpływają na poziom produkcji robotników?

tzn. jeśli mam z frakcji i kart np 5 robotników, to nawet jeśli na planszy stoi już 6 samurajów, to nadal w fazie produkcji otrzymują 5 robotników?
Wystawieni samurajowie zostają do momentu splądrowania i nie wpływają na dalszą produkcję robotników.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Dexterus »

myszor pisze:
rastula pisze:no właśnie - skoro wspomniano o samurajach ( moim zdaniem można ich łączyć z tarczą wtedy potrzeba 4 mieczy do splądrowania)...
Już mi odpowiedziano na identyczne pytanie, więc propaguję wiedzę :) Nie można ich łączyć, bo Żeton Obrony kładzie się na lokacje zwykłe, a samurajów tylko na frakcyjne.
Pozwolę sobie poprawić - można ich łączyć, w podstawce po prostu się nie da (z powodu przez Ciebie podanego). Niby nieistotna różnica semantyczna, ale razem z dodatkiem zaczyna mieć znaczenie. Masz bowiem w nim kartę, która pozwala stawiać samurajów na Lokacjach Zwykłych (Straż daimyo). Objaśnienie w instrukcji precyzuje, że można ich stawiać razem z tarczką.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Gottfryd »

1. Mam dobrać 2 karty.
Dobieram ze zwykłych, albo frakcyjnych, w dowolnej kombinacji.
Ale, mogę dobierać pojedynczo? Znaczy dobieram 1 frakcyjną, czytam ją i decyduję wtedy jaką dobieram następną, czy muszę od razu dobrać 2 na raz?
2. Mam Sfinksa i wystawiam kartę dającą mi PZ za jakiś rodzaj kart w imperium.
Mam dodatek ze Sfinksa jeżeli dostaję co najmniej 2PZ, czyli mam co najmniej 2 dane karty w imperium? Nie jest to tak traktowane że każda z tych kart jest traktowana osobno, znaczy że dostaję 2 razy po 1PZ i Sfinks nie działa, tylko 2PZ i Sfinks działa. :)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: lesar »

Karty dobierasz pojedynczo, czytasz, decydujesz i dobierasz ponownie z wybranej frakcji
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: repi_1 »

Gottfryd pisze: 2. Mam Sfinksa i wystawiam kartę dającą mi PZ za jakiś rodzaj kart w imperium.
Mam dodatek ze Sfinksa jeżeli dostaję co najmniej 2PZ, czyli mam co najmniej 2 dane karty w imperium? Nie jest to tak traktowane że każda z tych kart jest traktowana osobno, znaczy że dostaję 2 razy po 1PZ i Sfinks nie działa, tylko 2PZ i Sfinks działa. :)
Za każdym razem, kiedy otrzymujesz 2 PZ z akcji (akcja w tym przypadku to zbudowanie lokacji z cechą dającą PZ) dostajesz bonus za Sfinksa. Jeżeli posiadasz zbudowane 2 finksy to oczywiście +2PZ za każdą akcję powyżej 2 PZ.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: YuZ »

Gottfryd pisze:2. Mam Sfinksa i wystawiam kartę dającą mi PZ za jakiś rodzaj kart w imperium.
Mam dodatek ze Sfinksa jeżeli dostaję co najmniej 2PZ, czyli mam co najmniej 2 dane karty w imperium? Nie jest to tak traktowane że każda z tych kart jest traktowana osobno, znaczy że dostaję 2 razy po 1PZ i Sfinks nie działa, tylko 2PZ i Sfinks działa. :)
Jeśli dostajesz 2 x 1PZ to Sfinks nie działa. Każdą akcję rozpatrujesz osobno.
Przykład: masz jednego Sfinksa, masz kartę wspólną punktującą za szare, masz przejętą Świątynią RA rzymską kartę Sztab punktującą za szare i budujesz szarą Piramidę. Dostajesz 1PZ z karty wspólnej, 1PZ ze Sztabu i tyle. Sfinks nie punktuje, ponieważ dostałeś 1PZ + 1PZ. Gdyby Sztab i karta wspólna punktująca za szare dawały by po 2PZ wtedy dostałbyś za zbudowanie Piramidy 6PZ (2PZ punktująca szare karta wspólna + 1PZ Sfinks, 2PZ Sztab + 1PZ Sfinks).
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: piotrest »

czy trzeba zapłacić drugą złotą monetę aby aktywować Królewski Basen [Egipt] powtórnie, czy wystarczy tylko ta pierwsza na dwukrotne odpalenie akcji?
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: repi_1 »

piotrest pisze:czy trzeba zapłacić drugą złotą monetę aby aktywować Królewski Basen [Egipt] powtórnie, czy wystarczy tylko ta pierwsza na dwukrotne odpalenie akcji?
Każda akcja musi być opłacona osobno, czyli 2 monety za dwie akcje. Każdorazowo należy umieścić zużyty zasób na karcie, ponieważ ułatwia to rozpoznanie czy i ile razy akcja była aktywowana.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: CydPL »

Rozegrałem swoją piątą już grę w kampanii...
Zadałem pytanie p. Ignacemu, ale nie otrzymałem jeszcze żadnej odpowiedzi.

Najważniejsze pytanie.
Co mam zrobić po przegranej grze z Wirtualnym Graczem? Czy zdobywam jakiekolwiek PZ?

W instrukcji do kampanii:
"Rozegraj grę jednoosobową według zasad z instrukcji..."
"Wraz z końcem 4 rundy policz swoje Punkty Zwycięstwa (PZ) według standardowych zasad."
"jeśli przegrasz, oznacza to, że twoje Imperium odniosło poważne straty – tracisz losowe Osiągnięcie. Jeśli nie posiadasz żadnych Osiągnięć, to twoje Imperium się rozpada i przegrywasz kampanię."


W instrukcji Osadników:
"...jeśli masz więcej Lokacji, wygrywasz i powinieneś policzyć w normalny sposób wartość punktową wszystkich swoich Lokacji. Dodaj ją do zdobytych w trakcie gry Punktów Zwycięstwa, aby poznać swój ostateczny wynik"

A tu znów z instrukcji do kampanii:
Aby policzyć PZ posiadane na końcu gry:
1. Stosując standardowe zasady, zsumuj zdobyte PZ.
2. Zsumuj Koszt Kontroli posiadanych Prowincji.
3. Od sumy PZ odejmij sumę Kosztów Kontroli posiadanych Prowincji.
4. Dodaj otrzymany wynik do PZ pozostałych po poprzedniej grze.


Może coś źle zinterpretowałem... Z tego co rozumiem - jeśli mam więcej lokacji niż WG to wygrałem i liczę punkty. Jeśli mam mniej lub tyle samo to przegrałem, więc żadnych punktów nie otrzymuję.

I teraz sytuacja.
Grałem trzecią grę. Na bieżąco wydawałem PZ więc zachomikowane miałem 6PZ. Przegrałem z WG (w ostatniej turze splądrował mi lokację na którą miał marne szanse i zremisował - farciarz).
Wcześniej posiadałem już "Pradawne Ruiny (16)" więc koszt kontroli 0 i "Stary Bór (15)" (koszt kontroli 5PZ).

Idąc za instrukcją z kampanii. Za grę 0PZ. Koszt Kontroli moich prowincji w sumie to 5PZ.
Od sumy PZ odejmij sumę Kosztów Kontroli posiadanych Prowincji.
0PZ - 5PZ = -5PZ?
Następnie "Dodaj otrzymany wynik do PZ pozostałych po poprzedniej grze" Czyli:
-5PZ+6PZ=1PZ?

Nie kumam. Co mam zrobić jak mi nie wystarczy? Mam ujemny dodać do moich poprzednich? A co jeśli wynik też będzie ujemny?
Przegrałem, straciłem prowincję (na logikę)?... Ktoś ma jakiś pomysł?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ko2a »

Czy w ta gre mozna grac solo? Czy sa jakies rankingi do tego?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: uday »

Można grać solo. Jest tabelka mówiąca "jak dobrze Ci poszło w zależności od tego ile punktów zdobyłeś. Trzeba też "pokonać" wirtualnego gracza. Poza tym ostatnio udostępniony został wariant "cywilizacyjny". Całkiem przyjemny.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ko2a »

cos wiecej na ten temat cywilizacji moglbys podac?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: yosz »

ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ