The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

Figas pisze:Czy moge zagrać dodatek ze swojej ręki na bohatera innego gracza?
Tak, chyba , że jest napisane , że musi byc pod Twoja kontrola.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Figas »

Dzięki za blyskawiczna odpowiedź. Brzmi to logicznie, i tak trzeba interpretować zasady na kartach.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Witam, kolejna zagwozdka podczas Polowania na Golluma:

Musimy odrzucić z gry kartę z cechą Wskazówka będącą jednocześnie kartą Strzeżoną przez jakiś Obszar. Czy odrzucamy samą Wskazówkę czy również kartę, która jej strzeże czyli Obszar?

Przykład:
Mam w strefie przeciwności kartę "Ślady Golluma" strzeżoną przez kartę Obszaru.
Z talii Spotkań dochodzi Fałszywy Trop: "Pierwszy gracz wybiera jedną kartę z wydrukowaną cechą Wskazówka i wtasowuje ją z powrotem do talii Spotkań.".
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Odrzucamy tylko wskazówkę, jej strażnik pozostaje w grze.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

A jest jakiś przypis do tego? przeszukałem FAQ i instrukcję i nie znalazłem :(
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

sqb1978 pisze:A jest jakiś przypis do tego? przeszukałem FAQ i instrukcję i nie znalazłem :(
Nie wiem czy jest gdzies opis. Jednak fabularnie mozna wytłumaczyć , że wróg zaciera ślady Golluma i zostaje, zeby z Toba walczyć. Obszar natomiast sam zatarł ślady deszczem i sam przecie sobie nigdzie nie pojdzie ;-)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Nie wydaje mi się, żeby potrzebne było do tego FAQ. Jeśli efekt mówi: "usuń kartę celu" to usuwasz kartę celu. Nic tam nie ma o karcie strzegącej.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Dobra po namyśle nie mam obiekcji. W końcu nie wiemy o tym, że to fałszywy trop dopóki się o tym nie przekonamy na własnej skórze :)
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Trampon »

Czy jeżeli nie przydzielę postaci do wyprawy, to mogę też pominąć krok odkrycia karty z talii Spotkań? Czyli de facto pominąć całą Fazę. Wyprawy?
Chodzi mi o grę solo. Gram na razie tylko na podstawce i taliami jednostrefowymi. W jednej z gier w startowej ręce nie miałem żadnych sprzymierzeńców, samymi bohaterami nie udało mi się ruszyć z wyprawą i poleglem bo stopniowo kart w strefie przeciwnosci zrobiło się tyle że ani nie mogłem iść na wyprawę ani pokonać potworki.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

Trampon pisze:Czy jeżeli nie przydzielę postaci do wyprawy, to mogę też pominąć krok odkrycia karty z talii Spotkań? Czyli de facto pominąć całą Fazę. Wyprawy?
Nie możesz. Grasz normalnie całą fazę, odkrywasz nową kartę, sumujesz zagrożenie z wszystkich kart w strefie przeciwności, a ze swojej strony dajesz zero. Czyli robi się nieciekawie.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

Trampon pisze:Czy jeżeli nie przydzielę postaci do wyprawy, to mogę też pominąć krok odkrycia karty z talii Spotkań? Czyli de facto pominąć całą Fazę. Wyprawy?
Chodzi mi o grę solo. Gram na razie tylko na podstawce i taliami jednostrefowymi. W jednej z gier w startowej ręce nie miałem żadnych sprzymierzeńców, samymi bohaterami nie udało mi się ruszyć z wyprawą i poleglem bo stopniowo kart w strefie przeciwnosci zrobiło się tyle że ani nie mogłem iść na wyprawę ani pokonać potworki.
Podejrzewam, że grałeś Taktyka ;-) nie rób tego solo :-P na samej podstawce bo dostaniesz nerwicy.
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Trampon »

Dokladnie ;-) Mialem juz nawet powiesić pytanie czy przejście choć pierwszego scenariusza na samej taktyce jest realne. Po 4 czy 5 rundach mialem zagrozenie ponad 40, zagrozenie w strefie przeciwnosci 5 czy 6 - same obszary - i brak perspektyw na przebicie sie chociaz przez 1 etap.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: godpuppet »

można przejść taktyką pierwszy scenariusz - trzeba mieć tylko dużo szczęścia i ciągle dostawać wrogów. Wtedy czyścisz stół i pchasz wyprawę Legolasem. Ale wystarczą ze dwa obszary i staniesz. Dojdzie kolejny - leżysz. :D

czyli podsumowując: nie ma sensu brać solo taktyki w podstawce ;)
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Taktyka w połączeniu z Duchem daje fajne efekty. Na pierwszy scenariusz Eowina, Gimli i Legolas i przygoda powinna być zaliczona bez większych trudności.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

RUNner pisze:Taktyka w połączeniu z Duchem daje fajne efekty. Na pierwszy scenariusz Eowina, Gimli i Legolas i przygoda powinna być zaliczona bez większych trudności.
Tylko jak ktos zaczyna przygodę to raczej od razu nie miesza talii. Ja tak robiłem. Chciałem poznać mechanikę i dopiero pozniej cos mieszać. Po czym wzialem Taktykę i chciałem te mechanikę poprawiać. Bo jak to jest, że się nie da wygrać ;-) mialem podobne pomysły jak kolega wyżej, że jak nie ide na wyprawę to nie ma tej fazy i zagrożenie mi nie wzrasta.
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: viagrom »

witam, wczoraj (dzisiaj) w sylwestra/nowy rok grałem we Władce Pierścieni i pojawiły się pewne wątpliwości.
Być może już się to pojawiło na forum, a ja przeoczyłem. Mam takie pytania:

1. Karta STAWIĆ CZOŁA
Ktoś już pytał:
"Czy prawidłowe jest następujące zagranie: Karta "Stawić czoła" -> biorę Gandalfa ze stosu kart odrzuconych -> wprowadzam go do gry -> natychmiast wykorzystuję zdolność specjalną Gandalfa (4 obrażenia, zmniejszenie zagrożenia albo 3 karty) i Gandalf towarzyszy mi do końca rundy? Pytam, bo to zagranie wydaje mi się bardzo potężne, choć nie widzę sprzeczności z zasadami".
Ktoś (zephyr) odpowiedział że może tak zrobić.
Ale znalazłem w FAQ: Does not include Neutral Allies
Czyli wychodzi że nie można przywrócić Gandalfa, kolega zephyr się myli?

2. Na karcie GANDALF jest napisane- na koniec rundy odrzuć G. z gry. Czyli nie odrzucamy go do stosu kart odrzuconych, tak jak pozostałych zagranych przez nas kart?

3. Karta WOLA Z ZACHODU
Jeśli Gandalf spada do stosu kart odrzuconych, to rozumiem że Wola z Zachodu przywraca go do naszej talii. Ale jeśli Gandalf wypada z gry, to ta karta nie przywróci go?

4. Karta Bohatera sfery Duch - EOWINA (z core set)
"Odrzuć 1 kartę z ręki, aby do końca tej fazy dodać Eowinie +1 SW. Każdy gracz może aktywować ten efekt raz na rundę".
tzn. jak gramy w 3 graczy i każdy odrzuci jedna kartę, to Eowina otrzymuje +3 SW? czy tylko jeden gracz może odrzucić jedną kartę, gdy to zrobi pozostali już nie mogą w tej rundzie?

Dzięki za pomoc, bardzo mi (nam) się przyda!
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Trampon »

Ja się dorzucę z pytaniem odnośnie szczególnej sytuacji z kartą Schwytany w Sieć. Pogrubienia w tekście moje.

Karta została odkryta w fazie wyprawy. Zgodnie z jej tekstem dołączyłem ją do wybranego bohatera i "od tej pory uważa się ją za dodatek z cechą Stan o treści (...)". Dodam jeszcze że bohater który dostał ten "prezent" był przygotowany.

W tej samej rundzie, w fazie walki, zadeklarowałem tego bohatera jako obrońcę i rozpatrzyłem efekt cienia atakującego go wroga. Kartą cienia był Leśny Pająk - a jego efekt cienia brzmi: "Broniący się gracz musi wybrać i odrzucić 1 kontrolowany przez siebie dodatek"

Odrzuciłem więc ten niechciany dodatek, ale zastanawiam się czy poprawnie. Czy można uznać że w takiej sytuacji dodatek nałożony przez kartę Schwytany przez Sieć był przeze mnie kontrolowany?

Dzięki za poprzednie uwagi, rzeczywiście na początku przygody z grą nie chciałem mieszać sfer, nie znając kart. Pierwszy scenariusz gram jak na razie kartami z jednej sfery, aby poznać te karty i spróbować załapać w jakich sytuacjach mogą się przydać. Do drugiego scenariusza (Podróż w dół Anduiny) spróbuję już podejść z talią ułożoną wg własnego pomysłu.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Gracz nie kontroluje dodatków nadanych przez talię przeciwności. Można by powiedzieć, że kontroluje je właśnie talia przeciwności.
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: gocho »

ot taka ciekawostka:
przypadkiem spojrzałem na angielski tekst "Księgi Mazarbul" - karty celu ze scenariusza "Siódmy Poziom" (Khazad-Dum)

W polskiej wersji stoi: "Bohater do którego dołączono tę kartę nie może atakować ani być wyczerpywanym w celu przydzielenia do wyprawy" - czyli ciężka księga uniemożliwia atak i udział w wyprawie, można się nią tylko zasłonić (czyli bronić). Ok, nawet fajnie - dość klimatycznie.

Ale...

w angielskiej wersji jest:Attached hero cannot attack and does not exhaust to commit to a quest.
Czy poza księgą Mazarbul i Nazgulem z Doliny Morgul są jeszcze tego typu (wychwycone przez Was) błędy?
Może by stworzyć gdzieś jakąś listę, takowych?
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

viagrom pisze:witam, wczoraj (dzisiaj) w sylwestra/nowy rok grałem we Władce Pierścieni i pojawiły się pewne wątpliwości.
Być może już się to pojawiło na forum, a ja przeoczyłem. Mam takie pytania:

1. Karta STAWIĆ CZOŁA
Ktoś już pytał:
"Czy prawidłowe jest następujące zagranie: Karta "Stawić czoła" -> biorę Gandalfa ze stosu kart odrzuconych -> wprowadzam go do gry -> natychmiast wykorzystuję zdolność specjalną Gandalfa (4 obrażenia, zmniejszenie zagrożenia albo 3 karty) i Gandalf towarzyszy mi do końca rundy? Pytam, bo to zagranie wydaje mi się bardzo potężne, choć nie widzę sprzeczności z zasadami".
Ktoś (zephyr) odpowiedział że może tak zrobić.
Ale znalazłem w FAQ: Does not include Neutral Allies
Czyli wychodzi że nie można przywrócić Gandalfa, kolega zephyr się myli?

2. Na karcie GANDALF jest napisane- na koniec rundy odrzuć G. z gry. Czyli nie odrzucamy go do stosu kart odrzuconych, tak jak pozostałych zagranych przez nas kart?

3. Karta WOLA Z ZACHODU
Jeśli Gandalf spada do stosu kart odrzuconych, to rozumiem że Wola z Zachodu przywraca go do naszej talii. Ale jeśli Gandalf wypada z gry, to ta karta nie przywróci go?

4. Karta Bohatera sfery Duch - EOWINA (z core set)
"Odrzuć 1 kartę z ręki, aby do końca tej fazy dodać Eowinie +1 SW. Każdy gracz może aktywować ten efekt raz na rundę".
tzn. jak gramy w 3 graczy i każdy odrzuci jedna kartę, to Eowina otrzymuje +3 SW? czy tylko jeden gracz może odrzucić jedną kartę, gdy to zrobi pozostali już nie mogą w tej rundzie?

Dzięki za pomoc, bardzo mi (nam) się przyda!
Kartą Stawić czoła nie można przywrócić Gandalfa - jest ze sfery neutralnej.
Na koniec rundy Gandalfa odrzucamy normalnie - na stos kart odrzuconych.
Wola Zachodu wtasowuje wszystkie karty odrzucone do talii gracza - również Gandalfa (Gandalfów).
Eowina - każdy gracz może odrzucić po jednej karcie czyli w Twoim przykładzie Eowina otrzyma +3 SW.
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: parasite »

Gram pierwszą przygodę z podstawki i z bohaterem Denethor: "Wyczerp Denethora, aby przeglądnąć wierzchnią kartę z talii Spotkań. Następnie możesz przełożyć tę kartę na spód talii" jest strasznie nudno. Nie wiem czy dobrze używam jego właściwości ... - przydzielam go do wyprawy ( wyczerpuję ) i jeszcze przed odkryciem przeciwności z talii spotkań, podglądam wierzchnią kartę z tejże talii spotkań i przekładam na spód talii. W efekcie czego, moja strefa przeciwności prawie zawsze jest pusta i moja kolejka, to wyczerpywanie bohaterów i ich odświeżanie wyczekując na pomiota :roll:
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Żeby wykorzystać jego zdolność musisz go wyczerpać, ale nie znaczy to, że za każdym razem gdy go wyczerpujesz jego zdolność się aktywuje. Jesli wyczerpiesz go aby przydzielić go do wyprawy, to nie możesz skorzystać z jego akcji. Chyba, że w jakiś sposób go znów przygotujesz.

Generalnie jeśli masz napisane: wyczerp postać aby..." to znaczy że musisz poświęcić to wyczerpanie aby tą akcję wykonać. Zupełnie inna sytuacja byłaby gdyby to była odpowiedź.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

parasite pisze:Gram pierwszą przygodę z podstawki i z bohaterem Denethor: "Wyczerp Denethora, aby przeglądnąć wierzchnią kartę z talii Spotkań. Następnie możesz przełożyć tę kartę na spód talii" jest strasznie nudno. Nie wiem czy dobrze używam jego właściwości ... - przydzielam go do wyprawy ( wyczerpuję ) i jeszcze przed odkryciem przeciwności z talii spotkań, podglądam wierzchnią kartę z tejże talii spotkań i przekładam na spód talii. W efekcie czego, moja strefa przeciwności prawie zawsze jest pusta i moja kolejka, to wyczerpywanie bohaterów i ich odświeżanie wyczekując na pomiota :roll:
To, że dzięki Denethorowi możesz przełożyć jedną kartę na spód talii nie znaczy, że nie odkrywasz karty w fazie Wyprawy - kartę normalnie odkrywasz. Poza tym tak jak napisał uday: jeśli wyczerpiesz D przydzielając go do wyprawy, to jednocześnie nie możesz już skorzystać z jego zdolności, musisz go jakoś przygotować i ponownie wyczerpać.
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: parasite »

no tak, racja już wiem o co chodzi. mam jeszcze wątpliwość jeśli chodzi o "ścieżkę beorna" ( gracze nie mogą pokonać tego etapu, dopóki pomiot znajduje się w grze ). Normalnie odbywam wyprawy do ścieżki berona kładąc na nie żetony postępu i wyczekuję nadejścia pomiota, czy dopóki pomiot nie pojawi się w grze, nie mogę się tam wyprawiać ?
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Wyprawiasz się i umieszczasz żetony postępu, a jak wyjdzie Pomiot to musisz go utłuc. Za to jak nie wyjdzie, a żetonów masz wystarczająco (10) - wygrałeś.
ODPOWIEDZ