(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

mitbol pisze:Bede oddawal Wolfowi jego Lords of Waterdeep, to można zagrac. Chyba ze Terra, co Radku? :-P
Markus pisze:Czy jest szansa zagrać w polufce w sensowne gry na max 1,5h? Np t&e, blue moon city, mall of horror, caylus itp. Ostatnio same kobyły na 4 godz chodzą. Ratunku
Wspomniany LoW na luzie się kwalifikuje, oprócz tego na pewno Hansa Teutonica, którą jak jestem to często przynoszę :wink:, a nawet i Terra jest do zagrania w 2h na 5 osób pod warunkiem, że gracze ograni i nie trzeba tłumaczyć zasad, więc po prostu trzeba więcej grać, żeby było szybciej :P. Poza tym ja zawsze chętnie zagram w RFTG z dodatkami, więc 1,5h to sporo czasu, a wszystkie osoby które maniakami RFTG nie są, a też by chciały w coś rejsopodonego zagrać to informuję, że zamówiłem Roll for the Galaxy, które też jest szybkie i oferuje sporo kombinowania, a ma wyraźnie niższy próg wejścia, więc jak tylko gra dojdzie to na pewno zabiorę do Polufki.

Tak jak wspominał Poket, jak da radę to bym przetestował Panamaxa albo Viticulture.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

Wczorajszy wieczór planszówkowy był przerywano-chodzony ;) Delegacje graczy przemieszczały się co jakiś czas do Bifora i z powrotem w celach degustacyjno-poznawczych.
Na 2 stołach równolegle szły Mythotopia i Alchemicy. Ja po raz drugi wcieliłem się w początkującego adepta alchemii. Nie obyło się oczywiście bez pomyłek, podważania teorii i wyszydzania cudzych wypocin :) W tej grze dobrze się bawię nawet jeśli dedukcja trochę szwankuje; problem pojawia się dopiero gdy się całkowicie wszystko spieprzy. Bardzo przyjemna rozgrywka.
Powrót do korzeni w postaci Hexa okazał się mało satysfakonujący mimo ostatecznej różnicy tylko 1 punktu. Albo trzeba poćwiczyć i przypomnieć sobie jak to robić dobrze, albo nie wracać.
Pod koniec wieczoru zespół mniej ambitny grał w iKnow a twardsi zawodnicy cisnęli w Viticulture.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Valarus »

mnowaczy pisze: Pod koniec wieczoru zespół mniej ambitny grał w iKnow a twardsi zawodnicy cisnęli w Viticulture.
Twardsi mówisz? A jak proponowaliśmy DSa to jakoś chętnych nie było:P
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2467
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 575 times
Been thanked: 279 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Markus »

Alchemicy są nieźli. Zastanawiam się jak jest z regrywalnością po powiedzmy 7 rozgrywkach? Czy popada się w schematy w dedukcji itp.
Na tą chwilę bawiłem się świetnie i z chęcią zagram ponownie
Powrót do NS Hex był do dupy
Albo gra się zestarzała (edycja3.0) albo ja.
Kompletny brak emocji. Gra prowadi za rękę. Wybory są pozorne. Hmmm..
Jak się uda to za tydzień zombiaki na głodzie czyli Mall of Horror oraz tygrysy w eufracie :-)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

--- Alchemicy ---
Ja testowałem strategię bez sprzedaży mikstur i kupowania artefaktów, za to skupioną na publikowaniu teorii mających sens i obalaniu tych błędnych, co prawda artefakty potrafią być bardzo silne, ale jak już mi zwinęli co chciałem to stwierdziłem, że poradzę sobie bez nich, a moje wspaniałe teorie obronią się same. Majek testował eksperymentalną strategię, w której dojście do poprawnych wniosków było elementem drugorzędnym :P, za pośrednictwem swojego wydawnictwa rozkręcił alchemiczny odpowiednik Faktu i opublikował całą masę bzdur, a na koniec poparł prawdziwe teorie innych i w ten sposób stał się szanowanym profesorem alchemii. Mickey i Markus mieli zarówno momenty: "aha! teraz już wszystko wiem" jak i również "hmm... a jednak nie...", co przełożyło się na ostrą walkę na publikacje i obalanie, a w ostatniej rundzie zdecydowali się szturmem obalić moje osiągnięcia (samobójcy :D), ale ostatecznie zatriumfowała prawdziwa nauka, a nie jakieś bazarowe teorie :wink:.

Odnoszę jednak wrażenie, że Alchemicy są takim typem gry, która trochę czaruje gracza przez co wydaje się lepsza niż jest. Już tłumaczę o co mi chodzi. Otóż rozbijając grę na czynniki pierwsze okaże się, że nie ma tutaj ani jakiś super silnych mechanizmów, ani ogromnego zróżnicowania w rozgrywce (nawet zmienne przypisanie składników, to tylko element, żeby gra nie była powtarzalna, bo przecież w gruncie rzeczy na rozgrywkę nie wpływa), ale jednocześnie gra jest ciekawa przez element dedukcyjny (+ publikowanie / obalanie oczywiście), który jest właśnie tym czynnikiem, który napędza grę na tyle, że nic więcej do szczęścia graczom nie jest potrzebne.

W ten sposób Alchemicy trochę nas oszukują, ale jest to takie miłe, niewinne oszustwo, coś w stylu komplementu w formie małego kłamstwa. Także nie będę mieć nic przeciwko jak mnie "oszukają" ponownie :P.
Markus pisze:Alchemicy są nieźli. Zastanawiam się jak jest z regrywalnością po powiedzmy 7 rozgrywkach? Czy popada się w schematy w dedukcji itp.
W schematy dedukcji na zasadzie, że coś wywnioskujesz na bazie jakiś wcześniejszych rozgrywek albo będziesz mieć podobne wyniki itp. - nie bardzo. Kombinacji jest na tyle dużo, że powtarzalności nie uświadczysz, zresztą to byłby na prawdę dla gry strzał w stopę i o ten element zadbano jak należy. Ja bym powiedział odwrotnie, schematy będziesz mieć we wszystkich innych elementach gry, bo wiadomo że trzeba nazbierać trochę surowców, coś potestować itd. tutaj powtarzalności będzie całkiem sporo, bo nie ma jakiś mocno rozgałęziających się dróg do celu, oczywiście można grać trochę inaczej, ale ostatecznie w tym aspekcie, świata planszówkowego gra by nie zawojowała. Natomiast dzięki temu, że za każdym razem dedukujesz od nowa, to tworzy właśnie taką iluzję zmienności w rozgrywce, chociaż wcale nowa rozgrywka aż tak bardzo inna nie jest od poprzedniej, ale umysł zajęty dedukcją i nie zauważa :P + oczywiście bezcenny efekt obalania teorii też robi swoje - te emocje i to zaskoczenie kiedy wyświetli się wynik :).

--- Viticulture ---
Czyli ta lżejsza z 2 znanych gier o produkcji wina. Nie należy jednak traktować gry jako Vinhos Light, bo pomimo wspólnej tematyki rozgrywka jest inna. Główną mechaniką jest worker placement podzielony na 2 fazy między którymi trzeba dzielić robotników. Podczas rozgrywki zajmiemy się kompleksowym zarządzaniem winnicą, od postawienia budynków i zatrudnienia pracowników przez etap sadzenia i zbierania winogron, aż po produkcję wina i leżakowanie. Wyprodukowane wino będzie potrzebne do realizacji kontraktów, które są głównym źródłem punktów oraz mogą także zapewnić nam dochód. W skrócie: przyjemna rozgrywka, dobrze oddany temat i... zaskakująco szybki czas gry, który z jednej strony jest plusem, ale z drugiej miałem wrażenie że gra skończyła się trochę za wcześnie, bo właśnie byliśmy w momencie w którym wszyscy się rozkręcili, a tu koniec i czas zwijać interes.

--- ??? ---
Najwytrwalsi próbowali grać dalej. Słowo klucz w tej zagadce to "próbowali", bo niezbyt to wychodziło, ale za to udało się podyskutować o najbardziej nurtujących ludzkość tematach takich jak: drukowanie fałszywych banknotów w warunkach domowych oraz specjalistyczne okulary dla pilotów myśliwców.
murass
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:03

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: murass »

Czy ma ktos moze gre Posiadlosc Szalenstwa (Mansion of Madness) i chcialby poprowadzic rozgrywke? Chetnie bym zagral :-)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2467
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 575 times
Been thanked: 279 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Markus »

Od kiedy Sirafin przestał bywać w polufce to zostały tylko eurodziewczynki :-)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

Markus pisze:Od kiedy Sirafin przestał bywać w polufce to zostały tylko eurodziewczynki :-)
Markus przyjdź w poniedziałek a faktycznie zobaczysz 4 eurodziewczynki przy euro o Afganistanie, takie tam przesuwanie kolorowych kosteczek po planszy :wink:
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

murass pisze:Czy ma ktos moze gre Posiadlosc Szalenstwa (Mansion of Madness) i chcialby poprowadzic rozgrywke? Chetnie bym zagral :-)
Też bym chętnie zagrał ale Sirafin już nas nie lubi ;(
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
anatolina
Posty: 540
Rejestracja: 26 sty 2012, 14:51
Has thanked: 1 time

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: anatolina »

mnowaczy pisze:
murass pisze:Czy ma ktos moze gre Posiadlosc Szalenstwa (Mansion of Madness) i chcialby poprowadzic rozgrywke? Chetnie bym zagral :-)
Też bym chętnie zagrał ale Sirafin już nas nie lubi ;(
[2]
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Valarus »

Również dobrze wspominam jedyną partię posiadłości, którą udało się nam rozegrać i chętnie zagram ponownie:P
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

Jakby kto mnie szukał to ja w czwartek orientuję się na Dąbrowej, więc nie dotrę do Polufki.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: sirafin »

anatolina pisze:
mnowaczy pisze:Też bym chętnie zagrał ale Sirafin już nas nie lubi ;(
[2]
Łeż, kalumnie, podła potwarz. Za kłamanie się idzie do piekła, a w piekle mają do gry tylko Chińczyka z pogubionymi pionkami. I do tego tylko wersję solo. Tak więc uważajcie! Wiecie, że akurat wam bym gry pożyczył, więc moja nieobecność nie jest żadną przeszkodą :P
Markus pisze:Od kiedy Sirafin przestał bywać w polufce to zostały tylko eurodziewczynki :-)
Czyli graliście ze mną tylko z grzeczności?! :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Valarus »

Jeżeli będzie zainteresowanie i Serafin nie będzie się wykręcał, to mogę poświęcić czas na przebrnięcie przez instrukcję i poprowadzenie kilku partii. Aczkolwiek, jak już sam Serafin to wielokrotnie podkreślał, to raczej ma więcej sensu u kogoś w domu niż w hałasie pubu.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

Nie u kogoś tylko u Sirafina ;)
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Valarus »

mnowaczy pisze:Nie u kogoś tylko u Sirafina ;)
Wydawało mi się, że słowo "pożyczę" oznaczało "bawcie się beze mnie":p
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: sirafin »

Taki urok gier, w których chcemy zrobić troszkę klimatu wokół rozgrywki, kameralność ułatwia sprawę. W najbliższym czasie u mnie nie da rady, ale jakbyście namierzyli jakieś spokojne okoliczności przyrody (w Polufce chyba też nie zawsze jest jak w ulu) na coś klimaciarskiego, to dajcie znać. W razie czego, nawet jeśli nie mógłbym się wybrać, to wiecie gdzie mieszkam i gdzie dostaniecie ameri-towar ;)

Słowo "pożyczę" oznaczało, że beze mnie TEŻ możecie się bawić, a nie że na pewno nie będę grał :P
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: sirafin »

Ale nie chodzi o klimatyczny, spokojny cmentarz?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

Cmentarz jest klimatyczny, tylko zamawianie pizzy jest trochę uciążliwe, bo trzeba kilka razy powtarzać, że to nie jest żart.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: szutek »

W lutym mam zamiar dołączyć do polufkowych spotkań, także jakby znaleźli się chętni to możemy zagrać w Arkham Horror + jakieś dodatki. Zasady mam dobrze ogarnięte, także jak będzie ekipa (najlepiej łącznie 4 osoby) to mozna smialo grac.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: sirafin »

Wolf pisze:Cmentarz jest klimatyczny, tylko zamawianie pizzy jest trochę uciążliwe, bo trzeba kilka razy powtarzać, że to nie jest żart.
Jeśli zamawiałeś z móżdżkami i zimną, to wcale się nie dziwię ;)
szutek pisze:W lutym mam zamiar dołączyć do polufkowych spotkań, także jakby znaleźli się chętni to możemy zagrać w Arkham Horror + jakieś dodatki. Zasady mam dobrze ogarnięte, także jak będzie ekipa (najlepiej łącznie 4 osoby) to mozna smialo grac.
Twój nick brzmi jakoś znajomo. Forum Galakty? :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

@szutek
Trójmiasto wita Toruń ;), o ile dobrze kojarzę to graliśmy na GRAMY z 2 lata temu + poprawka w Redzie. Hmm, ale widzę że przyzwyczajeń nie zmieniłeś, pomimo całodziennego katowania eurosami.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: szutek »

@sirafin:

Forum galakty + Manufaktura Arkham. Kiedyś prowadziłeś rozgrywkę Arkhama on-line w której brałem udział :)

@Wolf:

Dobrze kojarzysz. Z końcem stycznia przenoszę się na stałe do Gdańska, także myślę że nieraz będzie okazja pograć. Dobry ameritrash zawsze miło widziany :)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Valarus »

szutek pisze: Dobry ameritrash zawsze miło widziany :)
TI! :mrgreen:
ODPOWIEDZ