Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Witam. Swego czasu kupiłem pod kątem (głównie) podróży Onirim. Dwa podejścia... i nie bardzo jakoś. Przy okazji - jakby kto chciał kupić, zapraszam :).

Ostatnio kupiłem i grałem w List Miłosny. Całkiem fajne to - choć tu póki co tylko kilka partyjek i nie jestem pewny, czy skład 2-osobowy jest idealnym dla tej gry.

Szukam więc:
- gry krótkiej (powiedzmy 15 - 25 minut max na grę)
- prostej, coś między Listem a Onirimem, nawet bardziej w kierunku Listu, nie chcę wielkich dylematów i wielkiego główkowania, choć oczywiście niech nie będzie prostacka
- gry małej (wielkość 2-ch talii kart to max, co chcę dodatkowo nosić w plecaku)
- mała ilość elementów (tu List Miłosny jest ideałem, można zagrać na przysłowiowej teczce)
- 2 osoby (przy okazji może być na więcej, ale priorytet to 2 os.)
- cena: skoro ma być małe i poręczne nie chcę dać więcej niż 30-40 zł
- nie chcę ostrego łupania się po łbach (może być również kooperacja)

Gdyby rozbudować dwukrotnie LM (w kontekście kart i opcji) i ukierunkować go głównie na 2 graczy (choć jeszcze nie wiem, czy LM we 2 jest bardziej ułomny) - byłby to ideał.
Z racji gabarytów rozłożonej gry jak i samego pudełka - możliwe, że szukam czegoś karcianego.

Szybko, prosto, przyjemnie, regrywalnie (krzesło na lotnisku, stolik w pociągu)

Co brać? :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Pixa »

Budowniczowie: Sredniowiecze - mala, ok. 20 minut na partie, swietnie chodzi na 2 osoby a mozna pograc i w 4, proste zasady przy zachowaniu koniecznosci odrobiny glowkowania.

Z nieco ciezszych pod wzgledem regul, ale nadal dosc prostych - Race for the Galaxy - genialna karcianka o budowaniu cywilizacji. Swietna na pare, zajmuje ok 20 minut, jezeli wyrzuci sie pudelko to gra to same karty (mniej wiecej 3 talie)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: misioooo »

List na 2 osoby taki sobie. Bardzo dużo traci!
Podobną, choć nieco inną grą jest seria Lost Legacy (The Starship, Flying Garden...). Jak dla mnie ciekawsza od listu - ciut więcej możliwości dzięki ruinom. Też jednak na 2 osoby nie polecę.
Świetne na 2 osoby z karcianych:
Race for the Galaxy (próg wejścia dosyć wysoki, sporo ikonek do zapamiętania, sporo kombinowania, w 30min się partyjka zamyka zwykle)
San Juan (podobna mechanika jak RftG, prostsza, nieco dłużej trwa rozgrywka 30-45min).

Ja polecam Race for the Galaxy :) (o ile klimat SciFi wam nie przeszkadza. Zaznaczam również, że w tę grę trzeba zagrać kilka razy, aby ją docenić! Pierwsze partie mogą być chaotyczne, takie wykładanie kart bez większego celu... Przykład z życia - 1-sza gra w RftG z lubą. Nuuuda - takie jej stwierdzenie. nie wiedziała o co chodzi (choć mechanikę załapała od razu). Potem przerwa, absolutnie nie chciała w to grać! Druga partia - zaskoczyła, obmyśliła sobie plan taktyczny działania i... "Rewanż gramy?" (wygrała małpka jedna, choć to jej 1-sza rozgrywka samodzielnie, bez patrzenia sobie w karty i tłumaczenia). Prawdziwa zabawa zaczyna się po kilkunastu/dziesięciu grach, jak już znamy karty, które są w talii. Wtedy możemy dosyć skutecznie wdrażać różne plany strategiczne/taktyczne w życie i zaczyna się prawdziwy wyścig do zwycięstwa :)

Gra ta działa również na większą liczbę graczy, choć wtedy jest dosyć chaotyczna i ciężko coś zaplanować ze względu na ogromną rotację kart w talii.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Pixa »

Dodam jeszcze od siebie Jaipur - prosta, przyjemna karcianka na dwie osoby zajmujaca minimalna ilosc miejsca. Rozgrywka trwa okolo 20 minut.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Neoptolemos »

Z małych i szybkich gier na 2 osoby najlepiej podszedł mi Mr Jack Pocket. Jest mały, po rozłożeniu zajmuje niby ciut więcej miejsca - ale zmieściliśmy się z grą na stoliku za fotelem w Wizzairze, więc wszystko się da ;) niestety obawiam się, że 50 zł to minimum. Ale grywalność jest świetna!
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: TV3 »

dzięki, po kolei zatem:

- napisałem: "prostej, coś między Listem a Onirimem, nawet bardziej w kierunku Listu".
Race for the galaxy... proszę ... :)

- Budowniczowie Średniowiecze: gabarytowo chyba ujdzie, cena trochę powyżej 4 dych, ilość zajmowanego miejsca - chyba ok. Poczytam o grze.

- San Juan: już choćby cena za wysoka. Poza tym 30-45 min. - za długo. Nie wnikam dalej.

- Jaipur - cena trochę wyższa, niż mam zamiar zapłacić

- znalazłem jeszcze Zaginione miasta - ale to jak wyżej

- Mr Jack Pocket - mam normalnego Mr Jacka, wiem, że to trochę inaczej, ale nie chcę powielać raczej. Ponadto mam też Listy z Whitechapel :).... trzecia gra nawiązująca do rozpruwacza mogłaby sugerować pewien stan umysłu nieprzyjazny dla otoczenia :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Neoptolemos »

A no jak masz Listy i dużego Mr Jacka, to faktycznie bez sensu :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Przy Budowniczych znalazłem taki komentarz: "podatność na przeliczanie, optymalizację, a co za tym idzie zamulanie dość spora wg mnie, bo chcemy jak najlepiej dopasować wymagania na dostępne budynki ze zdolnościami zapewnianymi przez dostępnych robotników jak i tych, których już mamy na ręce.".

... trochę nie fajnie, bo właśnie za tą optymalizacją i liczeniem słupków nie przepadam w grach (nie mylić z liczeniem ruchów w Listach z Whitechapel, to zupełnie inny rodzaj liczenia). Choć z drugiej strony jest to jak rozumiem prościutka gra, więc może zbyt mocno na zimne dmucham.

Mr Jack pocket - tak się jeszcze zastanawiam, bo ten rodzaj grania (blef) mi pasuje. Rozumiem, że gra się trochę inaczej niż w zwykłego Jacka, ale to chyba jednak zbyt blisko... Poza tym zbyt rzadko gram w normalnego, a tu jeszcze konkurencja będzie :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: misioooo »

Przy Budowniczych nie ma się co martwić. Prosta gra (ale fajna!). Niestety są gracze, którzy nawet przy turlaniu w eurobiznesie będą 10min się zastanawiać (nikt nie wie nad czym...).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Rozważę więc. Czy coś jeszcze, bardziej luzacko-zabawowego może się znajdzie?
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: lhw »

Jeżeli dopuszczasz też małe, szybkie i poręczne gry logiczne, polecam przyjrzeć się grze Rój. Solidne wykonanie, kompaktowy rozmiar w sam raz do plecaka a także banalne zasady przy których jednak jest nad czym pogłówkować.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Rój grałem. Tyle że... suche to, nie podobało mi się :).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Pixa »

Gram regularnie z dziewczyna w Budowniczych i nie ma wiekszych przestojow. Jezeli podejdziesz do gry swobodnie, a nie na zasadzie MUSZE WYGRAC i przeliczyc wszystkie opjce, to bedzie ok.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: DeKa »

Osadnicy szybka gra karciana - 31 zł
Zombiaki II: Atak na Moskwę - 22 zł (łupanie po łbach,na stolik w pociągu za duże :wink: )
6 bierze - 29 zł (na stolik w pociągu za duże)
Polowanie na robale - 47 zł
Trax - 33 zł
Zaginione miasta - 50 zł (plansza)
Serce smoka - 40 zł (plansza)
Abalone travel - 31 zł
Pędzące żółwie - 40 zł

nie grałem ale chcę i może Ci podejdzie
Światowy konflikt - 26 zł
Famiglia - 23 zł
Hanabi - 32 zł
Tyrus - 40 zł
Biblios - nowa nie do dostania, sam chcę nabyć

ceny z i-shop
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Munchhausen »

Na dwójkę to może Waleczne Piksele? Da się je dorwać za mniej niż 40zł, nie zajmują dużo miejsca i zapewniają sporo kombinowania, ale mogą się okazać dla Was zbyt przekombinowane.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: adam_k27 »

Budowniczowie: Średniowiecze polecam po raz kolejny :D Poza tym Polecam też Letnisko, w Hobbitach w promocji można kupić teraz za 24,45 zeta
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Monk »

Odradzam Mr Jack Pocket, dla mnie spory zawód. Onirim też mi nie podszedł. Race za dużo ikonek no i ponad budżet zaplanowany. O budowniczych sam myślę. Szkoda, że chcesz na to przeznaczyć mało pieniędzy bo może Splendor by podszedł (choć dla mnie również jest przereklamowany). Z tego co grałem i w tej cenie to chyba z czystym sercem nic nie mogę polecić.
Awatar użytkownika
bigben
Posty: 175
Rejestracja: 12 paź 2012, 11:13
Lokalizacja: Katopato

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: bigben »

Qwixx, six manking, mala agrcicola, 2 de mayo, piksele, strife
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Pixa »

DeKa pisze:Osadnicy szybka gra karciana - 31 zł
Na dwojke jest slabe, sporo lepiej gra sie w 3-4 osoby gdy dochodzi specjalna karta.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Dziękuję bardzo.

Część gier odpada z racji ceny - jak wydam ze 3 dychy to to się nawet nie będzie nazywało, że kupiłem grę (główny powód kupna Listu Miłosnego to cena - przy czym partyjkę czy dwie można z chęcią rozegrać - zabawne to dosyć).
Gdybym teraz chciał przeznaczyć więcej - ... to szukam jakiejś przygodówki/ameritrasha, więc tu sięgnę głębiej do portfela. A tu - to tak zamiast paczki chipsów chcę kupić jakąś mini-grę. No i szybko ma być. A takie Letnisko to już jak widzę 3 kwadranse.

Gry typu Rój czy Abalone - to dla mnie takie logiczne sucharki, nie mój klimat.

Po jakichś tam wstępnych eliminacjach może można by zaryzykować z:
- tymi Budowniczymi, skoro tak polecacie
- hanabi
- serce smoka
- qwixx - tylko tu się obawiam, czy to właśnie nie będzie taki logiczny sucharek?

... osadnicy szybka gra - nie bardzo na 2-kę jak widzę, czyli nie.


Widzę parę ciekawych tytułów w innym wątku, ale zazwyczaj trochę więcej monet trza przeznaczyć niż za taki Love Letter. Jak pisałem - gra zamiast chipsów. No, może zamiast półlitrowej butelki.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: adam_k27 »

TV3 pisze: A takie Letnisko to już jak widzę 3 kwadranse.
Na 2 osoby to raczej czas rozgrywki wychodzi w okolicach 30 minut chyba że ktoś bardzo zamula. Przy większej liczbie osób jest dłużej.
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: DeKa »

Skoro list miłosny się podobał to chyba podobną grą jest Ucho króla. Nie wiem jak na dwie osoby działa - 25 zł.
Jest jeszcze Pojedynek Robotów - 37 zł.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: mig »

+++ Serce smoka. Rewelacyjna dwuosobówka. Poza dwoma taliami jeszcze malutka plansza i figurka smoka :) Imho najlepsza z wymienionych w tej kategorii cenowej.
+ Strife, Waleczne pixele, Zaginione miasta.

A także Famiglia, Metropolia, Pan tu nie stał, Hej, to moja Ryba, Schotten-Totten.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Nad Sercem i Budowniczymi pomyślę jeszcze. Póki co testuję sobie Qwixx'a.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Krótka, mała, prosta - na 2 osoby

Post autor: Neoptolemos »

Hanabi nie polecam. Zwłaszcza, jak nie lubisz gier logicznych (niby to do końca nie pasuje do tej kategorii, ale... po prostu nie warto.)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ODPOWIEDZ