Dead of Winter: A Crossroads Game / Martwa Zima: Gra rozdroży (Jonathan Gilmour, Isaac Vega)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: syfon »

pan_satyros pisze:
Wallenstein pisze:No dobra. Instrukcję w PDF prosimy. :D
Z tego co pamiętam temat był wałkowany wielokrotnie. Cube informował, że na dzień dzisiejszy nie udostępnia instrukcji do swoich gier w pdf.
Absurdalny i słaby proceder.
Zwłaszcza przy dużych grach gdzie przeczytanie instrukcji przed spotkaniem jest nie raz kluczowe dla jej skończenia o rozsądnej porze. DoW się do takich jak najbardziej zalicza, więc chciałbym móc znajomym wysłać linka coby sobie przeczytali.
Tak też wstyd na Ciebie Cube.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: zioombel »

syfon pisze:
pan_satyros pisze:
Wallenstein pisze:No dobra. Instrukcję w PDF prosimy. :D
Z tego co pamiętam temat był wałkowany wielokrotnie. Cube informował, że na dzień dzisiejszy nie udostępnia instrukcji do swoich gier w pdf.
Absurdalny i słaby proceder.
Zwłaszcza przy dużych grach gdzie przeczytanie instrukcji przed spotkaniem jest nie raz kluczowe dla jej skończenia o rozsądnej porze. DoW się do takich jak najbardziej zalicza, więc chciałbym móc znajomym wysłać linka coby sobie przeczytali.
Tak też wstyd na Ciebie Cube.
Wszystkie te argumenty już padały , ale Cube na razie jest nieugięte.
Ja nie widzę w tym sensu. Nie wiem dlaczego nie chcą udostępniać instrukcji. Jednak z udostępniania widzę same plusy nie tylko po stronie graczy. Napisałem to w wątku o Myszach i napisze tutaj : jak wydawnictwo dba o graczy to gracze dbają o wydawnictwo. Tyle w temacie.
Ja jak widzę, że Portal o mnie dba ( darmowe scenariusze, informowanie graczy, udostępnianie instrukcji i nagrywanie filmów instruktażowych) to już niejedną rzecz kupiłem u nich w sklepiku w podzięce. Tak by kasa poszła prosto do nich.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Krwawisz »

Argumenty padały różne, wiele z nich bardzo sensownych, ale na dzień dzisiejszy pozostajemy przy tej polityce, choć jak już wspominałem nie jest ona "nienaruszalna". Do tematu instrukcji wrócę jeśli coś się w tej kwestii zmieni.

Na pewno natomiast przed premierą Martwej Zimy pojawią się instruktaże wideo, które krok po kroku, dokładnie przedstawią zasady oraz wyjaśnią wszelkie wątpliwości. Taki sam pojawi się też do Magii i Myszy i wszystkich naszych następnych gier.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2015, 22:41 przez Krwawisz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Yavi »

Ja nie widzę w tym sensu. Nie wiem dlaczego nie chcą udostępniać instrukcji. Jednak z udostępniania widzę same plusy nie tylko po stronie graczy. Napisałem to w wątku o Myszach i napisze tutaj : jak wydawnictwo dba o graczy to gracze dbają o wydawnictwo. Tyle w temacie.
Ja jak widzę, że Portal o mnie dba ( darmowe scenariusze, informowanie graczy, udostępnianie instrukcji i nagrywanie filmów instruktażowych) to już niejedną rzecz kupiłem u nich w sklepiku w podzięce. Tak by kasa poszła prosto do nich.
Minus z udostępnienia instrukcji - ewentualne błędy zostaną zauważone i wytknięte, co może zniechęcić część osób i odwieść od zakupu. A tak kupuje się w ciemno. Akurat w przypadku niektórych wydawnictw takie błędy się zdarzają.

Niemniej jednak cena wydaje się na tyle atrakcyjna, że jeśli tylko do końca lutego uda nam się wysupłać fundusze, to pewnie się skusimy, chociaż grę z okazji walentynek kupiliśmy już chyba w listopadzie :P Pozostaje liczyć na to, że obejdzie się bez nieprzyjemności (szczególnie na kartach, błędy w instrukcji da się przełknąć).
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Losiek »

Yavi pisze:Pozostaje liczyć na to, że obejdzie się bez nieprzyjemności (szczególnie na kartach, błędy w instrukcji da się przełknąć).
Uważam, że instrukcja jest równie ważna jak karty. I bardzo o jakość tłumaczenia obawiam się. Zwłaszcza tłumaczenie podtytułu gry nie napawa mnie optymizmem - ale to już było poruszane. Ktoś kiedyś powiedział, że tłumacz powinien równie dobrze a może nawet lepiej posługiwać się językiem, na który się tłumaczy. Można było skorzystać z forumowej społeczności i konsultować się w sprawie tłumaczenia - tak robili niektórzy wydawcy. Przyznaję rację, że jeśli instrukcja jest niezbyt dobrze przetłumaczona a byłaby dostępna już teraz to kilka osób (w tym ja) już teraz zrezygowałaby z zakupu. Pewnie i tak kupię grę w przedsprzedaży ale jeśli tłumaczenie będzie słabe to pewnie będzie to druga i ostatnia po słabym graficznie Shotten Totten gra Cube. Wydanie MiM też jak czytam nie rzuca na kolana co jeszcze bardziej niepokoi.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Kolejarz »

Świetnie, że kwestia udostępnienia instrukcji nie jest jeszcze zamknięta, chociaż dla wydawnictwa może lepiej byłoby definitywnie zakończyć sprawę. :) Jak widać, gracze będą się regularnie przypominać.

Jeśli mógłbyś coś Krwawiszowi i Cube doradzić, to zaprzestanie stosowania wyrażeń takich jak na pewno. :)
Krwawisz pisze:Na pewno natomiast przed premierą Martwej Zimy pojawią się instruktarze wideo, które krok po kroku, dokładnie przedstawią zasady oraz wyjaśnią wszelkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Losiek »

O właśnie instruktarz też nie rokuje najlepiej :twisted:
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Krwawisz »

@ Losiek - I tu mnie masz ;-) :-)

@Kolejarz - Coś w tym jest. Z mojej perspektywy wydaje się, że na pewno ale ostatecznie doświadczenie niestety uczy, że różnie bywa :-( W każdym razie - dołożę wszelkich starań.

A co do jakości tłumaczenia to na dzień dzisiejszy opinie osób, które już miały okazję zagrać (Wookie, Jacek z blogu Ciekawe Gry, Kheldar z forum) są jak najbardziej pozytywne. Mam nadzieję, że takie też pozostaną po premierze.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Losiek »

Mam nadzieję bo jak wyżej napisałem i tak pewnie kupię - mam słaby silny charakter ;)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Kolejarz »

A nuż was Chińczycy zaskoczą i gra przyjdzie, zanim zmontujecie filmiki. ;)
Już sami się chyba nauczyliście, że najlepiej dużo mówić, ale nic nie obiecywać.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: kwiatosz »

Generalnie to jest gra o zombie, tu nie ma walki na metafory i sformułowania. Naprawdę trudno jest źle przetłumaczyć zdanie "znajdujesz pokryty kurzem skuter śnieżny" albo "widzisz trójkę dzieci, z których najstarsze ma 8 lat". Tutaj fluff i zasada karty to praktycznie to samo, wszystko jest jasne i nie podatne na interpretację. Jedyny problem może być przy warunkach aktywacji kart, ale podejrzewam, że Cube da sobie radę z utrzymaniem konsekwencji używania czterech nazw ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Losiek »

Generalnie to można zrobić "tłumaczenie" i tłumaczenie. Nie chodzi o tylko mechaniczne przełożenie treści trzeba to zrobić w dobrym stylu. Samo tłumaczenie podtytułu dosyć kontrowersyjne. "Gra rozdroży" - nasuwa się pytanie na czym bądź w co te rozdroża grają albo czemu jest to własność rozdroży skoro zakupiłem tę grę?
Jako nabywca płacący nie takie znowu małe pieniądze za grę chciałbym profesjonalnego podejścia do wydania. Marzy mi się aby nie było to tłumaczenie amatorskie, aby była zrobiona korekta przed drukiem, chciałbym również żeby instrukcja była dobrze złożona. I nie jest istotne czy to gra o zombie, zamkach czy owieczkach.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: syfon »

Krwawisz: Rozumiem że taka jest Wasza decyzja z nie wrzucaniem instrukcji. Macie do tego pełne prawo. Ale jednej rzeczy nie mogę z tej całej dyskucji wyczytać - Dlaczego?
Co jest powodem takiej polityki, jakie ryzyko dla Was tworzy publikacja instrukcji?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: sqb1978 »

Hmm, może tłumaczenie jeszcze nie jest ukończone? :) Instrukcje drukuje się w PL czy też Chiny?

A może jest umowa z głównym wydawcą o nieudostępnianiu wersji cyfrowej lub czegokolwiek przed pojawieniem się towaru w sklepach?
Ostatnio zmieniony 12 lut 2015, 14:31 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Galatolol »

syfon pisze:Co jest powodem takiej polityki, jakie ryzyko dla Was tworzy publikacja instrukcji?
Pewnie nie doczekasz się odpowiedzi. Ja widzę tylko dwa możliwe powody: obawa przed tym, że mając polską instrukcję za darmo, ktoś wybierze angielską wersję gry, szczególnie, że pojawią się pewnie tańsze używki (argument bezzasadny, bo kluczowe jest rozumienie kart) albo obawa przed wyłapaniem błędów, co negatywnie wpłynie na przedsprzedaż (też słaby pomysł, bo szydło z worka i tak wyjdzie, nawet zasłanianie kostkami literówki nic nie da).
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 435 times
Been thanked: 126 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Coen »

Galatolol pisze:
syfon pisze:Co jest powodem takiej polityki, jakie ryzyko dla Was tworzy publikacja instrukcji?
Pewnie nie doczekasz się odpowiedzi. Ja widzę tylko dwa możliwe powody: obawa przed tym, że mając polską instrukcję za darmo, ktoś wybierze angielską wersję gry, szczególnie, że pojawią się pewnie tańsze używki (argument bezzasadny, bo kluczowe jest rozumienie kart) albo obawa przed wyłapaniem błędów, co negatywnie wpłynie na przedsprzedaż (też słaby pomysł, bo szydło z worka i tak wyjdzie, nawet zasłanianie kostkami literówki nic nie da).
Chyba jednak najlepszej odpowiedzi udzieliłaby moja 2-letnia córka: "No bo tak" :D
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: schizofretka »

Ja tam ich rozumiem. Oczywiście, wolałbym mieć dostępną w necie bo często zapominam wziąć a i w ogóle fajnie mieć na tablecie, ale jeśli Cube przewiduje, że angielskie wersje będą tańsze na rynku - a maja prawo, bo ich nakład jest znacznie większy - to rozdawania za darmo jedynej wartości dodanej odróżniającej ich produkt jest niekorzystne. Zauważcie, że instrukcje tłumaczone publikują zwykle dystrybutorzy, względnie sklepy o tak dużym obrocie, że rekompensata dalszego zwiększenia obrotu i budowy wizerunku/lojalności klienta rekompensuje im ewentualne straty. No i zupełnie czym innym jest udostępnianie przetłumaczonej na kolanie instrukcji do niezależnej językowo oryginalnej gry (większość), a czym innym pełna lokalizacja mocno zależnego tytułu - inne skale kosztów.

Czy publikacja polskich instrukcji jest rzeczywiście standardem? Publikuje je Galakta, która jednocześnie jest dysbrybutorem wersji oryginalnej, Lacerta, która wydaje lokalizacje taniej niż oryginały, Rebel, który może sobie na to pozwolić, kto jeszcze? Oczywiściem mam nadzieję, że akurat w przypadku DoW i Myszy, które są tytułami najbardziej korzystającymi z lokalizacji jakie znam (bardziej nawet niż Sherlock Holmes Consulting Detective, bo to jest grane z geekami na spokojnie, a nie w szerokim gronie w pubie/z dziećmi) zysk z przyciągnięcia chętnych poprzez udostępnienie instrukcji byłby większy niż straty, ale może jak się trochę rozrosną zaczną sobie śmielej poczynać w tym zakresie.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: mig »

W przypadku gier zależnych językowo a takimi sa Myszy i DoW podstawową wartością dodaną polskiego wydania nie jest intsrukcja a karty, plansze itd. Można od biedy zrozumieć decyzję Fullcap o niepublikowaniu instrukcji do Badaczy Głębin, ale w przypadku gier językowo zależych to ta argumentacja nieco kuleje.
schizofretka pisze: Czy publikacja polskich instrukcji jest rzeczywiście standardem? Publikuje je Galakta, która jednocześnie jest dysbrybutorem wersji oryginalnej, Lacerta, która wydaje lokalizacje taniej niż oryginały, Rebel, który może sobie na to pozwolić, kto jeszcze?
Kto jeszcze? Oprócz Cube, Fullcap (Aquasphere), Taktyką i Strategią i Treflem (choć akurat Trefl czasem przesyła je na prośbę emailem) publikują chyba wszyscy. Poza Galaktą, Lacertą i Rebelem jeszcze Egmont, Foxgames, Granna, FGH, G3, Hobbity (nie do wszystkich), Portal, Phalanx, Redimp, Bard (nie do wszystkich), Board&Dice, Game Fabrica, Alter, Let’s Play, Bomba games, Badger'sNest... Słowem - poza absolutnymi wyjątkami niemal wszyscy...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: sqb1978 »

Właśnie miałem pisać, że szybciej idzie wymienić tych co nie publikują ;)

A jak brzmi uzasadnienie niepublikowania MiM?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Krwawisz »

Wybaczcie, że nie będę się dzielił kulisami pewnych spraw i umów na forum (bo to nie miejsce od tego), ale mamy swoje powody, dla których nie udostępniamy instrukcji. I nie ma wśród nich chęci ukrycia błędów, bo jak ktoś powiedział szydło i tak wyjdzie z worka - jeśli jakieś błędy miałyby się w nich znaleźć. Rozumiem, że taka decyzja może wywoływać niezrozumienie i sprzeciw, ale na dzień dzisiejszy taka musi pozostać.

Osoby, które będą chciały nauczyć się grać przez otrzymaniem gry do ręki, będą mogły zaznajomić się ze szczegółowymi wideo-instrukcjami, które przygotujemy przed premierą.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: xilk »

sqb1978 pisze:A jak brzmi uzasadnienie niepublikowania MiM?
Pytasz o instrukcję.pdf do Magii i Myszy? Obecnie uzasadnienie (a raczej jego brak) jest takie:
Krwawisz pisze:Na dzień dzisiejszy instrukcja pdf nie zostanie opublikowana, choć nie wykluczamy takiej opcji w przyszłości. I to zarówno jeśli chodzi o Myszy, jak i inne nasze gry. Można się z tym zgadzać bądź nie, ale nic więcej w tym temacie dodać nie mogę.
Zatem ani nie opublikują instrukcji, ani też nie napiszą dlaczego tego nie robią.

Krwawisz:
Tylko żeby nie było z tymi wideo-instrukcjami jak z "dużą kampanią przed premierą Magii i Myszy".
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: vojtas »

W tej całej "aferze" od braku instrukcji bardziej irytujący jest fakt, że Cube nie kwapi się do wyjaśnienia dlaczego. Jestem w stanie zrozumieć powody biznesowe (jakiekolwiek by one nie były), jednak nie podoba mi się oszczędna komunikacja w tej sprawie. Temat będzie wracał przy każdej kolejnej grze wydawanej przez Cube. Takie zaniechania będą też skutkować obiegiem zeskanowanej instrukcji. Brak oficjalnej wersji nikogo nie powstrzyma - powiem więcej: brak instrukcji na stronie firmy daje pretekst tym, którzy nie mają żadnych skrupułów w przetwarzaniu oficjalnych materiałów kogokolwiek - że to tak dyplomatycznie ujmę. Bynajmniej nikogo nie straszę, po prostu tak się dzieje w wielu innych dziedzinach. Reasumując strata jest nie tylko wizerunkowa, ale też i w pewnym stopniu materialna. No cóż, najwyraźniej niektórzy muszą się uczyć na własnych błędach, nie cudzych.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: sqb1978 »

No to już macie wyjaśnione: chodzi o umowę.
Dla osób, które nie miały styczności z umowami licencyjnymi dodam, że w takich umowach często jest zapis o 'zachowaniu poufności' oraz 'polach eksploatacji licencjonowanych materiałów', a często również o poufności treści samej umowy. Stąd zapewne takie stanowisko i mnie to w pełni satysfakcjonuje informacyjnie :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: vojtas »

sqb1978 pisze:No to już macie wyjaśnione: chodzi o umowę.
Jeśli tak jest faktycznie, to można było powiedzieć od razu - bez wgryzania się w szczegóły. Przynajmniej wiadomo, że to licencjodawca jest odpowiedzialny za antykonsumenckie fanaberie.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: azz »

vojtas pisze:
sqb1978 pisze:No to już macie wyjaśnione: chodzi o umowę.
Jeśli tak jest faktycznie, to można było powiedzieć od razu - bez wgryzania się w szczegóły. Przynajmniej wiadomo, że to licencjodawca jest odpowiedzialny za antykonsumenckie fanaberie.
To by było ujawnianie treści umowy ; )
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
ODPOWIEDZ