Agricola lub Robinson

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
macsoe
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2015, 20:32

Agricola lub Robinson

Post autor: macsoe »

Witam,

Chcialem sie Was spytac co polecicie mi kupic - mam do wyboru Agricole z dodatkiem (uzywana ale grana raz) za 190 zl albo Robinsona edycje roku za 148 zl.

Posiadam Pandemie wraz z dodatkiem Na krawędzi oraz Terra Mystica. Gralem w Through the Ages, Osadnikow z Catan, Carcassonne.

O Robinsonie czytalem, ze jest to super gra kooperacyjna i ma duza regrywalnosc, ponadto mojej narzeczonej bardziej przypadla Pandemia. Za to Agricole chcialbym sprobowac bo tez duzo dobrego o niej slyszalem i chyba jest bardziej wymagajaca. Niestety w tej chwili ze wzgledow finansowych moge wybrac tylko jedna z tych dwoch opcji. Ktora bardziej oplaca sie kupic ?

Pomocy ! :D
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: krecilapka »

Ja bym wziął agricole bez 2 zdań. Ale nie jest to kooperacja, a na przykładzie pandemii widzisz, że ten gatunek pasuje Twojej piękniejszej połowie. Ale Robinson to gra na wskroś losowa. Najgorsza niby nie jest, ale to taka gra dla 1 gracza. Albo robicie zgodnie to co należy, i liczycie na szczęście w kartach / rzutach albo przegrywacie.
Agricole można zaprezentować większej liczbie chętnych jeśli się trafi. A poza tym przeważnie kobietom podoba się tworzenie pola, owieczki, pieczenie chleba. Więc jest szansa, że ten tytuł zaskoczy.

Wysłane z mojego MT11i przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 17 lut 2015, 01:50 przez krecilapka, łącznie zmieniany 1 raz.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: glocked »

Imo dla 3+ graczy Agricola, dla 2 robinson. W agricolę możesz pograć online i zobaczyć czy wam leży. jest o tyle łatwiej, że system sam weryfikuje zasady (np. niektórych kart nie można łączyć itd)
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: AiS »

macsoe pisze: (...) mam do wyboru Agricole z dodatkiem (uzywana ale grana raz) za 190 zl albo Robinsona edycje roku za 148 zl. (...)
Domyślam się, że chodzi o duży dodatek - Torfowisko?

Tak czy inaczej Agricola i Rob to dwie zupełnie różne gry. Jednak w Twoim przypadku poszedłbym w stronę Agricoli - jest tam mnóstwo kart w różnych taliach (używasz pojedynczych talii w zależności od zaawansowania graczy lub dowolnie je łączysz), dających dużą regrywalność, a ładniutkie krówki i owieczki na pewno przypadną do gustu Twej lubej.

Z kolei Robinson ma tendencję do "poniewierania" graczy. Gdzieś na tym forum widziałem post trafnie oddający sedno tej gry, a brzmiało to jakoś tak: "to jest bezludna wyspa - tu się umiera"
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: Ash »

Agricola to suchar, który zanudzi was na śmierć. Weź Robinsona. I skąd jakieś stwierdzenia, że kobietom bardziej podoba się pole, owieczki i pieczenie chleba? Z reklam w TV>?
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: rafaelus »

glocked pisze:Imo dla 3+ graczy Agricola, dla 2 robinson. W agricolę możesz pograć online i zobaczyć czy wam leży. jest o tyle łatwiej, że system sam weryfikuje zasady (np. niektórych kart nie można łączyć itd)
+1 dla tego pana. Robinson dla ilości graczy > 2 jest klimatyczną, ale trudniejszą do wygrania grą. Ja tam Agricolę lubię, ale przyjemniej się w nią gra w co najmniej 3 osoby.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: admi99 »

Ash pisze:Agricola to suchar, który zanudzi was na śmierć. Weź Robinsona. I skąd jakieś stwierdzenia, że kobietom bardziej podoba się pole, owieczki i pieczenie chleba? Z reklam w TV>?
Skąd stwierdzenie, że agricola to suchar? Z internetowych kawałów?



Dla dwóch graczy jest Agricola Chłopi i zwierzyniec, z dodatkiem bardzo fajnie się sprawdza na 2 graczy (i jest tańsza, więc może uda Ci się dwie kupić)
Robinson to jednak trochę inna gra i dla różnych ludzi różne aspekty będą miały inne znaczenie a co za tym idzie ocena końcowa.
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: microwave »

admi99 pisze:Dla dwóch graczy jest Agricola Chłopi i zwierzyniec, z dodatkiem bardzo fajnie się sprawdza na 2 graczy (i jest tańsza, więc może uda Ci się dwie kupić)
Imo lepiej już normalną Agricolę kupić, która na dwóch graczy również dobrze działa.
macsoe
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2015, 20:32

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: macsoe »

Dzieki wszystkim za pomoc i Wasze opinie :)

Zdecydowalem sie kupic najpierw Agricole podstawke a za niedlugo Robinsona dokupie bo duzo pozytywnych opinii slysze i czytam o obu tych gierkach :)

Jeszcze raz dzieki Wam za pomoc :)
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: Elisek »

Mam agricole podstawke i twierdzenie ze dobrze dziala na 2 osoby jest bardzo bledne.

Przy 2 osobach praktycznie nie czuje sie ze ktos inny tez gra z nami... Nudne jak flaki z olejem...

Najgorsze jest to ze w momencie gdy wioska zaczyna rozkwitac i mozemy cos wiecej robic to gra sie konczy.

Nie polecam.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: romeck »

Elisek pisze:Mam agricole podstawke i twierdzenie ze dobrze dziala na 2 osoby jest bardzo bledne.
Ja też mam, od wielu lat, i uważam, że na dwie osoby działa rewelacyjnie. Podobnie jak na trzy, cztery i pięć.
Elisek pisze:Najgorsze jest to ze w momencie gdy wioska zaczyna rozkwitac i mozemy cos wiecej robic to gra sie konczy.
Śmiem twierdzić, że oczekujesz od tej gry czegoś innego i nie pograłeś w nią zbyt wiele razy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: Fojtu »

Agricola jest jedną z gier w którą bardzo różnie się gra w zależności od liczby osób i najbardziej to widać przy 2 osobach

3-5 osób - każdy rozwija swoje i zbiera najlepsze dla niego zasoby, przy czym priorytety są różne dla różnej ilości graczy
2 osoby - gra polega bardziej na podbieraniu przeciwnikowi pól i umiejetnym sterowaniu tym kto zaczyna

Agri ogólnie jest specyficzna jeżeli chodzi o gusta, część osób ją nie cierpi bo jest skomplikowana i czasem frustrująca przez krótką kołdrę, ale ja np. Agri uwielbiam bo gra jest dość mało losowa i ma bardzo dużą regrywalność.
KWs
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2015, 13:55

Re: Agricola lub Robinson

Post autor: KWs »

Agricoli nie znam ale samego Robinsona polecam bo gra się w to bardzo przyjemnie. Grywamy we dwie jak i cztery osoby i za każdym razem bawimy się przy tym bardzo dobrze.
Moja kolekcja gier planszowych.
ODPOWIEDZ