Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: microwave »

Gambit pisze:
rattkin pisze:Chodziło mi o cos innego. O to, ze pora skończyć z schematem "20 min trucia o zasadach a potem wam powiem co mysle". Gry tabletop dojrzały juz na tyle ze zasługują na cos wiecej. Tak samo jak filmy, książki czy muzyka dzisiaj.
Staram się ostatnio zmienić formułę swoich recenzji i dochodzę do wniosku, że ta tradycyjna "trójrzędówka" jest jednym z łatwiejszych sposobów nagrywania. To co próbuję robić teraz jest koszmarem pod względem nagrywania, powtórek, montażu i tym podobnego cholerstwa :)
I dobrze robisz.
Z drugiej strony dobrze tłumaczyłeś zasady i szkoda, że już tego nie będzie. Ewentualnie robić drugie filmiki z opisem rozgrywki.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: BartP »

Może jakaś mniejszość doszła tu do głosu, ale ja bardzo cenię sobie wytłumaczenie pobieżnie reguł gry w videorecenzji. Interesuje mnie, czy nie ma tam mechanizmów, których nie lubię, czy nie ma za dużo losowości. I z całym szacunkiem, chcę to sam ocenić, recenzent nie wie, ile losowości lubię w swoich grach. Dlatego też jak dla mnie musi być wytłumaczenie reguł, pobieżnie, ale mimo wszystko.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: Gambit »

BartP pisze:Może jakaś mniejszość doszła tu do głosu, ale ja bardzo cenię sobie wytłumaczenie pobieżnie reguł gry w videorecenzji. Interesuje mnie, czy nie ma tam mechanizmów, których nie lubię, czy nie ma za dużo losowości. I z całym szacunkiem, chcę to sam ocenić, recenzent nie wie, ile losowości lubię w swoich grach. Dlatego też jak dla mnie musi być wytłumaczenie reguł, pobieżnie, ale mimo wszystko.
Wiesz, jeśli o mnie chodzi to nie wiem, czy to mniejszość, czy nie...Ale powielanie na moim kanale tego co robią inni jest w zasadzie strzałem w stopę. Zasady świetnie tłumaczy Piotr z Game Troll TV, Wookie też wie jak to zrobić. Tak samo inni recenzenci, którzy mają dużo większą oglądalność ode mnie. Dlatego, żeby mieć fejm, kobiety i takie tam, chcę dać widzom coś trochę innego. No bo po co ktoś ma przyjść na nowy kanał, żeby usłyszeć kolejny raz tę samą opinię, wyrażoną w taki sam sposób, jak słyszał i oglądał na największych kanałach w polskim YT. Swietną rzecz zrobił Piehoo ze swoim Graniem w Chmurach, czym zakosił mi sprzed nosa ten sam pomysł :)

Oczywiście moja umiejętność nagrywania ciekawych materiałów zostanie bardzo szybko zweryfikowana przez widzów. Tych, którzy już mnie oglądają i ewentualnie tych nowych.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: rattkin »

Święte słowa. Po zasady zapraszamy do podręczników.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: arturpe »

Gambit pisze:
BartP pisze:Może jakaś mniejszość doszła tu do głosu, ale ja bardzo cenię sobie wytłumaczenie pobieżnie reguł gry w videorecenzji. Interesuje mnie, czy nie ma tam mechanizmów, których nie lubię, czy nie ma za dużo losowości. I z całym szacunkiem, chcę to sam ocenić, recenzent nie wie, ile losowości lubię w swoich grach. Dlatego też jak dla mnie musi być wytłumaczenie reguł, pobieżnie, ale mimo wszystko.
Wiesz, jeśli o mnie chodzi to nie wiem, czy to mniejszość, czy nie...Ale powielanie na moim kanale tego co robią inni jest w zasadzie strzałem w stopę. Zasady świetnie tłumaczy Piotr z Game Troll TV, Wookie też wie jak to zrobić. Tak samo inni recenzenci, którzy mają dużo większą oglądalność ode mnie. Dlatego, żeby mieć fejm, kobiety i takie tam, chcę dać widzom coś trochę innego. No bo po co ktoś ma przyjść na nowy kanał, żeby usłyszeć kolejny raz tę samą opinię, wyrażoną w taki sam sposób, jak słyszał i oglądał na największych kanałach w polskim YT. Swietną rzecz zrobił Piehoo ze swoim Graniem w Chmurach, czym zakosił mi sprzed nosa ten sam pomysł :)

Oczywiście moja umiejętność nagrywania ciekawych materiałów zostanie bardzo szybko zweryfikowana przez widzów. Tych, którzy już mnie oglądają i ewentualnie tych nowych.
Gambit, Twoja skromność na każdym kroku jest przerażająca :) Może i masz mniej widzów, ale za to jakich :)

Ponadto tłumaczenie zasad jest do kitu, przynajmniej wg mnie, o ile nie jest ukazane w gameplayu. To wówczas zasady żyją i pojawiają się sytuacje nadzwyczajne, czyli takie, o których traktują raczej FAQ a nie instrukcje.

Recenzje są od przekazywania opinii. Pokazanie zasad w praktyce nie można nazwać, nawet przy najlepszych checiach opiniowaniem :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: Grzdyll »

A ja tam pozwolę sobie zacytować post z początku tego wątku który moim zdaniem idealnie oddaje sedno sprawy.
wis pisze:Krótko: Pokaż mi swoje oceny na BGG, a będę wiedział, czy Twoja opinia może mieć dla mnie znaczenie:)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: Yavi »

Wow, przeczytałem cały temat. Na początku lektury nie zgadzałem się z rattkinem, ale chyba w końcu ogarnąłem o co mu/Ci chodziło.

Zaczynając przygodę z planszówkami najczęściej sięgałem po proste recenzje, które dawały jako takie pojęcie o grze. Im bardziej poznawałem planszówki, tym częściej sięgałem jednak po recenzje szersze i opisujące wrażenia obszerniej niż "fajna gra, bo fajnie się w nią gra i jest fajna mechanicznie". I tutaj jednak nie mogę się zgodzić z rattkiem, że niedzielni gracze nie sięgają po recenzji. Dostaję co jakiś czas wiadomość/maila od osób niegrających/grających sporadycznie z pytaniem o to jaką grę wybrać, gdzie można poczytać o danej grze, czy jakich recenzentów polecam. Wszystko zależy chyba od typu człowieka, są tacy, którym wystarczy rada sprzedawcy w sklepie, są tacy, którzy sami poszukują tych informacji.

Co do samych recenzji...
O ile w przypadku wideorecenzji na ogół wyraźnie oddzielone są zasady od opinii, to w przypadku pisanych recenzji często cały tekst sprowadzał się do opisu gry/tury/rundy zakończonego jednym-dwoma zdaniami typu "fajna gra, polecam". Na ogół brakowało mi też informacji np. o interakcji, która akurat dla mnie jest ważnym elementem gry. Koniec końców sami zaczęliśmy pisać recenzje, starając się robić z nich coś takiego, co sami chcielibyśmy przeczytać - wspominając jedynie o zasadach, zwracając uwagę na mechanikę i ważne elementy gry, a nie na opis przebiegu tury. Jasne, czasami udaje się lepiej, czasami gorzej, ale patrząc na liczbę czytelników chyba nie jest tak źle ;) Wszystko weryfikują czytelnicy, rzeczy niechętnie czytane/oglądane na ogół po jakimś czasie znikają, bo chyba nikomu nie chce się robić czegoś dla samego robienia. Ostatnio na przykład przestaję oglądać fragmenty dotyczące zasad gier, bo są dla mnie zbytnio abstrakcyjne (może poza Graniem w Chmurach), a w celu poznania reguł wolę poświęcić chwilę na jakiś ciekawy gameplay.
e: Aaaa, jeszcze co do oceny punktowej, to jest to dla mnie bardzo ważna rzecz w recenzji. Na ogół od tego zaczynam czytanie tekstu, pozwala mi to też w prosty sposób porównać gust autora do mojego.

I też podpisuję się po tym:
Valarus napisał(a):
Jak obcujesz dłużej z danym recenzentem, to wyrabiasz sobie opinię o jego guście i wiesz czy spodoba Ci się mniej więcej to co jemu/jej, czy wręcz przeciwnie - jeżeli jemu/jej się podoba, to Ty powinieneś danego tytułu unikać.
Obecnie najczęściej zaglądam na blog For2players, ze względu na tematykę oraz do Gambita, bo ma podobny gust do mojego. Paradoksem jest tutaj blog Tycjana na ZnadPlanszy, bo o ile podobają mi się jego recenzje, to niestety lubimy inne gry. Na ogół po przeczytaniu jakiegoś tekstu napalam się na grę, która później nie wzbudza mojego zachwytu.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: rattkin »

Yavi pisze:. I tutaj jednak nie mogę się zgodzić z rattkiem, że niedzielni gracze nie sięgają po recenzji. Dostaję co jakiś czas wiadomość/maila od osób niegrających/grających sporadycznie z pytaniem o to jaką grę wybrać, gdzie można poczytać o danej grze, czy jakich recenzentów polecam.
To była generalizacja. Z mojego doświadczenia niedzielni gracze nie sięgają do recenzji, tylko głównie właśnie pytają znajomych i ich opinia jest decydująca - co zresztą zilustrowałeś. Sam jednak napisałeś "sporadycznie".
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: Yavi »

rattkin pisze:
Yavi pisze:. I tutaj jednak nie mogę się zgodzić z rattkiem, że niedzielni gracze nie sięgają po recenzji. Dostaję co jakiś czas wiadomość/maila od osób niegrających/grających sporadycznie z pytaniem o to jaką grę wybrać, gdzie można poczytać o danej grze, czy jakich recenzentów polecam.
To była generalizacja. Z mojego doświadczenia niedzielni gracze nie sięgają do recenzji, tylko głównie właśnie pytają znajomych i ich opinia jest decydująca - co zresztą zilustrowałeś. Sam jednak napisałeś "sporadycznie".
Sporadycznie odnosiło się nie do pytań, ale do osób niegrających lub grających sporadycznie. Widocznie tutaj mamy inne doświadczenia, ja mógłbym generalizując napisać, że niedzielni gracze sięgają do recenzji ;)
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: warran »

rattkin pisze:Ale jednak próbujesz robić, więc jakiś perk musi być ;)
Argh! Jak można używać takiej retoryki?! ;)

A ja będę (bardzo łagodnie) bronił opowiadania o zasadach. Mi się podoba coś takiego, jak robią panowie z Gradania - oglądam filmik z zasadami, który ma 10 minut i wiem, czy chce mi się słuchać półgodzinnej recenzji (tak, kwestia czasu jest dla mnie w pewien sposób istotna). Nie trzeba być hardcorowym graczem aby wiedzieć, że pewne mechaniki, czy np. pewien poziom losowości, nam odpowiada bądź nie. Poza tym, dla mnie ważne jest, jeśli usłyszę od recenzenta "to działa, mechanika działa, poszczególne fragmenty się zazębiają, nie ma zgrzytów".
Podobny schemat stosują afair Ania z Kubą z Board Game Girl, tylko przedsatwiają zasady jeszcze krócej :)

Z drugiej strony obejrzałem sobie właśnie ostatnią recenzję Gambita i przyznam - podobało mi się. Nie ma suchego przedstawienia reguł, wszystko jest w jakiś sposób zanurzone w klimacie, ale w sposób stonowany na tyle, że wiem, że oglądam recenzję, a nie czyjeś wygłupy :D Generalnie kawał dobrej roboty.
Natomiast wydaje mi się, że taki styl nie pasowałby do wszystkich gier. DoW owszem, semi-kooperacja, ciężki klimat w grze mierzony taczkami. Podobnie taki format pewnie sprawdzałby się przy przygodówkach. Ale niebardzo umiem sobie to wyobrazić przy okazji recenzowania np. Badaczy Głębin czy TtA (co swoją drogą rodzi pomysł na ciekawy eksperyment - Gambit, podejmiesz wyzwanie? ;) )
A... no i chciałbym powiedzieć, że czuję irytację, bo po obejrzeniu dalej nie wiem do czego służą niebieskie kostki i teraz muszę szukać instrukcji, dobrze, że jest niedziela.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Czas na modyfikację kryteriów oceny gier planszowych?

Post autor: Gambit »

warran pisze:Z drugiej strony obejrzałem sobie właśnie ostatnią recenzję Gambita i przyznam - podobało mi się. Nie ma suchego przedstawienia reguł, wszystko jest w jakiś sposób zanurzone w klimacie, ale w sposób stonowany na tyle, że wiem, że oglądam recenzję, a nie czyjeś wygłupy :D Generalnie kawał dobrej roboty.
Dziękuję :)
warran pisze:Natomiast wydaje mi się, że taki styl nie pasowałby do wszystkich gier. DoW owszem, semi-kooperacja, ciężki klimat w grze mierzony taczkami. Podobnie taki format pewnie sprawdzałby się przy przygodówkach. Ale niebardzo umiem sobie to wyobrazić przy okazji recenzowania np. Badaczy Głębin czy TtA (co swoją drogą rodzi pomysł na ciekawy eksperyment - Gambit, podejmiesz wyzwanie? ;) )
Challenge accepted. Co prawda najbliższe materiały będa o grach przygodowych, ale gdzieś w końcu znajdzie się jakieś euro :)
ODPOWIEDZ