Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jerry01
Posty: 31
Rejestracja: 20 lut 2015, 23:34

Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: jerry01 »

Czesc.
Swoja przygode z "nowoczesnymi" planszowkami zaczalem dosc niedawno. U przyjaciol gralismy w:
-Ticket to ride USA (ta najmniej przypadla mi do gustu). Pomimo ze gralismy przy maxymalnej liczbie graczy i wygralem jest to dla mnie gra na zasadzie ulozysz/nie ulozysz - jakos malo atrakcyjnie i malo sie dzieje.
- Pociagi Europa - to juz spodobalo mi sie bardziej, nawet mkupilem wlasna.
-Osadnicy z Catanu z dodatkiem rycerze- absolutna rewelacja trafila w me gusta w 100%
Kupilem rowniez Splendor i od tego czasu tniemy prawie codziennie.

w czym problem?

Gramy przede wszystkim we dwoje, osadnicy z Catanu beda w tym wypadku marnym pomyslem, nie chcemy karcianki, lecz cos z plansza do gry. Co jeden sprzedawca to inna koncepcja i juz nie bardzo wiem co zrobic.
Jako ze chce poprosic o indywidualna porade napisze co w grze bym chcial:
- Plansze
- figurki, karty, zetony moze to gluio zabrzmi ale jak widze duzo figurek to mi sie gra odraziu atrakcyjna wydaje.
- Jako ze gry ktore posiadamy sa dosc "szybkie" chcielicbysmy cos co umozliwia dluzsza rozgrywke. Minimum 1 h we 2 osoby.
Interakcja mile widziana.
-Gra raczej ekonomiczna?

myslalem o agricoli aktualnie nie jest dostepna, lub jest w kosmicznej cenie.
druga opcja to puerto rico
kolejna - small world
pandemia
Civilization - odradzono mi z uwagi na znyt duzy poziom skomplikowania jak na poczatek i dluga dosc skomplikowana instrukcje.
Cyklady

Mysle ze poziom podstawowy mmamy juz ogarniety wiec moze czas na poziom srednio zaawansowany. Pomozcie prosze cos wybrac sposrod powyzszych lub zaproponujcie inne tytuly. Jesli mozecie poprzec jakas propozycje w kilka osob bedzie mi latwiej podjac decyzje.
Z gory dziekuje za pomoc.

zapomnialem dodac. Losowosc w grze na chwile obecna nie jest dla nas jakims szczegolnym minusem.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2015, 01:12 przez jerry01, łącznie zmieniany 1 raz.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: Nadis »

Pandemia jest super i na dwie osoby nieźle chodzi, choć ,,wow" jest przy trzech-czterech. Na dwie osoby świetnie chodzi Carcassonne, klasyk klasyków, podstawka może Wam się szybko wydać trywialna, ale jest masa dodatków, które bardzo dużo wnoszą. Łatwo tą grą wciągać nowe osoby do świata planszówek. My oprócz tego ciśniemy jeszcze prawie codziennie w Takenoko - są figurki, jest plansza, oko cieszy na maxa, na dwie osoby chodzi super, minusem jest losowość. No i nie jest to jakaś bardzo skomplikowana gra, zasady w pięć minut się tłumaczy nowym graczom.
Nad Cykladami sama deliberowałam, odradzono mi na dwie osoby tutaj na forum, więc sama jestem ciekawa opinii.
Tzolk`in jest super i chodzi doskonale na dwie osoby, ale to już gra bardziej skomplikowana, mnie długo zajęło, by przekonać współgrających do niej. Ale ekonomiczna jest bardzo, losowa praktycznie wcale.
jerry01
Posty: 31
Rejestracja: 20 lut 2015, 23:34

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: jerry01 »

Zapomnialem jeszcze o wiedzmach i drako.
Pierwsze zapewniaja podobno duzo kooperacji i przyjemnie sie gra. Druga pewnie tak czy siak kiedys kupie z uwagi na jej przyzwoita cene, to ze jest dla 2 osob, swietnie wyglada i w koncu ma dobre recenzje.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: Shogman »

Pandemia powinna być OK, jeżeli nie straszna Wam kooperacja. ;)

Jeżeli zastanawiasz się nad Agricolą to warto wziąć pod uwagę jej mniejszą wersję dla 2 graczy - Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: Al_Dente »

Ze wspomnianych: Pandemia i Cyklady wydają się być solidnym wyborem (przy czym w Pandemii brak efektownych figurek) i Cyklady zdają się nieco lepiej spełniać kryteria. Zastanowiłbym się również nad szukaniem czegoś w inną stronę niż "więcej tego, co lubię".

Jeśli już zostawimy figurki nieco z boku, to moim zdaniem są też inne ciekawe propozycje:

Robinson Crusoe - Kooperacja - jeśli nie boicie się czegoś z większą złożonością zasad. Bardzo klimatyczna próba przetrwania na bezludnej wyspie.

Filary Ziemi - Jeśli szukasz czegoś, co bardziej uderza w nutę ekonomiczną.

Claustrophobia - Nie ma ekonomii, za to są piękne pomalowane figurki, przygoda, miecze, demony itd i dużo klimatu.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: splocki »

Puerto Rico - jeden z lepszych wyborów jeżeli chodzi o grę ekonomiczną.
GOA - dobry wybór. Gra ekonomiczna z genialnym patentem na licytację (jak żadna inna gra licytacyjna sprawdza się na dwóch graczy)
Zamki Burgundii - bardzo ciekawa mechanika + bardzo dobra skalowalność w każdym składzie.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: TV3 »

Pandemia wg wielu (i wg mnie) to bardzo dobra gra. Oczywiście może być, że jak ze wszystkim, ośmiu się spodoba, dziewiątemu nie :).

Ciężko chyba dostać, ale poleciłbym również Ninjato.
Plansza jest, bardzo ładna, karty prześliczne, żetony są, figurek tylko nie ma. Nie wiem czy godzina na rozgrywkę 2-osobową nie będzie za dużo, no ale Pandemia też raczej w godzinie się mieści. Klimatyczna, nie specjalnie skomplikowana. Naprawdę niezła.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: arturpe »

Polecę ci Metallum, które jest grą dla dwójki. Żadnej losowosci w odróżnieniu od Osadników.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: krzyss »

A Talisman Magia i Miecz? Duża plansza, żetony, figurki, znaczniki (pionki), losowość, rozgrywka dłużej niż 1h (we dwie osoby ok 1,5h-2h), ładnie wydana + sporo dodatków do kupienia dla urozmaicenia rozgrywki. Polecam.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2015, 12:18 przez krzyss, łącznie zmieniany 1 raz.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: ko2a »

Polece na własnym przykładzie co się nadaję to o czym ty mówisz i podam ci gry do ktorych często wracamy:

- Splendor - tutaj polecam bo mozna pocwiczyc i wybrac sie na kwalifikacje aby wygrac kilka nowych gier ;) rebel.pl/splendor
- Wsiasc do pociagu Europa (gdzie na 2 osoby składamy plansze na pół - prawie jak Nordic :D)
- Smallworld (z czego ten po ostrym granie przez tydzien - codziennie po 4-6 partii, w chwili obecnej sie znudzil z wyczerpania materialu)

No i oczywiscie jak bedziesz kupowal nową grę najlepiej zerknąc (bo warto) czy sprzedawca nie ma - Listu miłosnego - koszt 13 zł - a świetna gra na wszystko :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: Neoptolemos »

Z dotychczasowych:

+1 dla Pandemii, na 2 osoby bardzo dobrze (wcale nie wiem, czy gorzej niż na więcej). Fakt, że figurek to nie ma, ale są (jak dla mnie) bardzo cieszące oko kolorowe kosteczki :)

Carcassonne jest fajne i na dwie, ewentualnym minusem może być to, że nie ma zwykłej planszy (istotą gry jest jej układanie z żetonów). To jest klasyk taki jak Catan, trzeba chociaż zagrać. Czas gry ~30 minut + rewanże ;)

Wiedźmy przyjemne, baaardzo losowe, ale chyba akurat tobie nie polecę, bo mam wrażenie, że skoro Wsiąść do Pociągu to dla Ciebie ułożysz/nie ułożysz, to tu będzie wyrzucisz/nie wyrzucisz.

Drako jest dosyć krótkie, ale bardzo dobre. I są ładne figurki!

Agricola: Chłopi itd. będzie świetna, zwłaszcza, jeśli chcecie grę ekonomiczną. I jest tańsza, i chyba łatwiej obecnie dostępna niż duża.

Filary Ziemi - jeśli gdzieś znajdziesz, to super wybór. Trochę ekonomiczna, a przede wszystkim przepiękna :) i z dotychczasowych pozycji jedyna chyba na czas powyżej godziny (przynajmniej z tych, które tu wymieniam).

Robinsona na tym etapie odradzę, jak wyjmiesz tonę elementów pudełka i zaczniesz wertować instrukcję, to możesz się przerazić (ja tak miałem, a wcześniej miałem ograne zdecydowanie więcej gier). Lepsza kooperacja na początek to z pewnością Pandemia. A jak się spodoba ten typ gier, weź Robinsona w ciemno :)

Goa - ja mam, lubię, jest ładna, acz zdecydowanie tu czuć różnicę na plus przy 3 i 4 graczach. Najbardziej skupiona na ekonomii z tych tytułów.

Wsiąść do Pociągu Europa sensu nie ma, skoro USA Ci nie podeszło.

Smallworld jest fajne, ale nie wiem, jak chodzi na parę (grałem u znajomych tylko w pełnym składzie), a opinie na temat tego wariantu są podzielone.

A z tego, co jeszcze nie padło - świetną, przepiękną i dobrą na 2 osoby grą są Listy z Whitechapel.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
jerry01
Posty: 31
Rejestracja: 20 lut 2015, 23:34

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: jerry01 »

Neoptolemos pisze:
Wiedźmy przyjemne, baaardzo losowe, ale chyba akurat tobie nie polecę, bo mam wrażenie, że skoro Wsiąść do Pociągu to dla Ciebie ułożysz/nie ułożysz, to tu wyrzucisz/nie wyrzucisz.
Moze troche zle sie wyrazilem ;) poprostu nie podobala mi sie jakos wybitnie Ticket to ride, ponadto mamy gre pociagi ktora nam wystarczy dlatego ten tytul odpada. Natomiast jak sluchalem o wiedzmach to mi sie z opisu gra spodobala, mozliwe ze to za sprawa fajnie opowiadajacego sprzedawcy a moze naprawde jest warta uwagi.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: krzyss »

Jeśli chcesz fajnej gry przygodowej to zainteresuj się Talismanem.
Awatar użytkownika
fruzia
Posty: 50
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:02

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: fruzia »

Odradzam Wieźmy. Ja tę grę odbieram jak zaawansowanego chińczyka. Rzeczywiście plansza jest piękna i miło się na nią patrzy, ale rozgrywka nie porywa. Brakuje emocji, rzuca się tylko kostkami i hopa pionkiem po planszy. Jak wyrzucisz wystarczającą liczbę oczek to wygrywasz, jak nie to nie. Ze świata dysku polecić mogę Ankh Morpork - jest kombiniwanie, przeszkadzanie sobie i lekki stresik. Zupełne przeciwieństwo Wiedźm :)
A Samllworld fajnie chodzi na 2 osoby, ale nam się szybko znudził i teraz większość czasu leżakuje na półce.
+1 dla Pandemii
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: Bea »

jerry01 pisze: Jako ze chce poprosic o indywidualna porade napisze co w grze bym chcial:
- Plansze
- figurki, karty, zetony moze to gluio zabrzmi ale jak widze duzo figurek to mi sie gra odraziu atrakcyjna wydaje.
- Jako ze gry ktore posiadamy sa dosc "szybkie" chcielicbysmy cos co umozliwia dluzsza rozgrywke. Minimum 1 h we 2 osoby.
Interakcja mile widziana.
-Gra raczej ekonomiczna?
Hyperborea to może być to czego szukasz. Jest modułowa plansza, są karty, są figurki, są żetony i jest ekonomia i strategia. Moim zdaniem to bardzo fajna gra i wcale nie jest taka trudna jak Wookie zapowiada na początku. Do do klimatu to jest też rzecz względna. Jeden czuje klimat, drugi nie. Ja twierdzę, że klimat jest w głowie;).

Zerknij na video- recenzje tutaj:
http://gryplanszowe.net/hyperborea/
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: BIgBadWolf »

ode mnie

luzniejsze i regrywalne, chociaz wygladaja banalnie. Do tego dosknala oprawa wizualna:
osadnicy narodziny imperium
takenoko
metropolia

ciezsze troszke wiecej mozliwoscie , ladnie wydane:
hyperborea

karciane , slabiej wuizualnie, ale bardzo fajne im wiecej sie gra:
race for the galaxy
dominion
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: Marcosii »

Żebyś nie miał za łatwo przy wyborze, moje typy:

1: Zamki Burgundii - cudeńko, miód i maliny :) ( szczególnie dla małżonki) , jak na początek trudniejszych gier
2: Agricola - 2 gry w jednej ( wariant rodzinny plus karty), grać, orać i chodować, a przy okazji piec, budować i ubijać,
3: Robinson ( przygoda i jeszcze raz przygoda, choć bardzo wymagająca ale i satysfakcjonująca)

Wszystkie te gry spokojnie i dobrze chodzą od 2 osoby, ale jeśli będzie większa ekipę też pogracie i wcale nie będzie gorzej :)

Te 3 gry sprawdziły się u nas najlepiej po początkowym okresie łatwiejszych gier, a teraz powoli wchodzimy lub schodzimy jak kto woli głębiej. . .
jerry01
Posty: 31
Rejestracja: 20 lut 2015, 23:34

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: jerry01 »

A co sadzicie o terra mistica
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: BIgBadWolf »

zaawansowana , ale jedna z lepszych gier. Jednak pisalaes o aspekcie wizualnym... tam raczej nic z tego.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: Al_Dente »

Na pocieszenie mogę dodać, że nie musisz się zbytnio przejmować wyborem teraz. Z czasem i tak kupisz wszystko;)
jerry01
Posty: 31
Rejestracja: 20 lut 2015, 23:34

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: jerry01 »

Jakkolwiek by to nie zabrzmialo to opisem gry nas zachecil sprzedawca i wlasnie ja wybralismy (Terra Mistica).

Z waszych porad w niedlugim czasie planujemy jeszcze
Pandemie
Niewykluczone ze Puertorico
I Robinson wydaje sie calkiem spoko ale obawialismy sie ze przerosnie nas na ta chwile, podobnoe chyba GOA.
Small world - mam na ta gierke mega ochote z drugiej strony sporo opinii ze na 2 osoby szalu nie ma.


Podobaja nam sie tez Osadnicy Narodziny imperium.

O krolestwo w budowie chcial bym zapytac co o nim sadzicie?

No i zrezygnujemy z Agricoli na rzecz Caverny - poczekamy jednak na polska edycje.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2015, 19:25 przez jerry01, łącznie zmieniany 2 razy.
jerry01
Posty: 31
Rejestracja: 20 lut 2015, 23:34

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: jerry01 »

Al_Dente pisze:Na pocieszenie mogę dodać, że nie musisz się zbytnio przejmować wyborem teraz. Z czasem i tak kupisz wszystko;)
I tu sie z Toba nie zgodze. Z czasem bede uzupelnial braki, a teraz potrzebujemy gier ktore beda trafione bo mamy ich malo, a tez nie jestem w stanie wydawac raz w tygodniu 120-180 pln na gre...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: misioooo »

Small World - posiadamy i b. fajnie nam się we dwie osoby gra. In plus, że i na 5 osób to działa. Moim zdaniem we 2 osoby to bardziej taktyczna gra. Na 5 osób to taka wesoła, chaotyczna naparzanka z jajem ;)

K2 - od tego zaczęliśmy kilka lat temu :) Działą moim zdaniem najlepiej na 2, max 3 graczy. Przy większej liczbie są pewne zagrania, które skutecznie psują zabawę reszcie grupy.

Może spróbuj coś z worker plejsmentów? Epoka Kamienia lub moim zdaniem lepsze - Lords of Waterdeep (ale to po angielsku tylko).

Polecam również Abyss - każdy (dosłownie) kto to widział na stole komentował "piękność" grafik. Zasady proste, sama gra jak się już ciut pozna lordów i lokacje dosyć taktyczna czy wręcz strategiczna momentami. Niby karty same, ale plansza też jest i to wszystko w genialnej oprawie graficznej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: BIgBadWolf »

piszesz ze glownie gracie we dwoje i polecil Ci Terre Mystice ?
albo wycial Cie na kase (gra nie jest tania) albo chu wie co mu powiedziales ;)

Terra na 2 osoby ... raczej zly pomysl
jerry01
Posty: 31
Rejestracja: 20 lut 2015, 23:34

Re: Pomozcie wybrac, bo sie gubie... :/

Post autor: jerry01 »

Znawca tematu nie jestem, dlatego prosilem Was o pomoc, natomiast z tego co widzialem na filmikach, co czytalem, oraz ze zdjec stolow z rozgrywanej partii wynika ze gra w duzej mierze jest grana przez pary w sensie wlasnie w dwie osoby... zobaczymy jak w praniu wyjdzie - wczoraj dopiero zetony, plytki i monetki powyciskalem. :-)
ODPOWIEDZ