Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Dexterus »

Wieczorem czasu ichniego ujawniono wyniki corocznego plebiscytu BoardGameGeeka. Lista laureatów poszczególnych kategorii (wraz z podium) pod
tym linkiem.

Widzę, że w kilku wątkach rozgorzały już skromne dyskusje; pomyślałem jednak, że może warto by mieć jedno miejsce, w którym można by podzielić się... ekhm, konstruktywnymi uwagami :D tyczącymi się wyników tak ogólnie, a nie tylko pojedynczych tytułów. Zacznę sam od swych uwag radości, żalów i spostrzeżeń ;)

-------------------------

Familijność rządzi: choć teoria, zaproponowana przez kogoś na forum BGG, iż konkurs został porwany przez kapitułę Spiel des Jahre brzmi kusząco :> niestety właśnie familijnością tłumaczyłbym suckesy Splendora oraz niezłe wyniki TtR: 10th Anniversary (drugie miejsce w kategorii "Artwork & Presentation"; OK, sam uwielbiam pociągi, a nowe wagoniki są śliczne, ale jakoś zgrzyta mi w zębach nagradzanie reedycji średniej zresztą gry - Europe jest o wiele ciekawszą wersją - podczas gdy nominowane było kilka naprawdę dobrych tytułów). O Splendorze już nie chcę mi się wypowiadać, bo mi wszystko opadło, jak to zobaczyłem...
Generalnie, jest to - moim skromnym zdaniem - smutne podsumowanie tego typu plebiscytów, które mogą sobie nosić w nazwie słówko Geek, ale i tak nad jakością wygrywa ilość... głosów, rzecz jasna, bo podejrzewam że ze wszystkich Nominowanych to właśnie Splendor był grą najczęściej graną, co się przełożyło na ilość głosów.

Sucho w zębach: choć nie jest tak strasznie jak w nominacjach, wciąż mam wrażenie, że abstrakcyjnie rozumiane "gusta mas" robią się coraz bardziej euro. Nie wiem czy wynika to z germańskiej inwazji na portal ;), czy zmieniających się gustów Jankesów (skoro nawet Tom Vasel, kiedyś używający słowa "euro" jako najwulgarniejszego przekleństwa, obecnie tego typu gry wciąga do swego top ten), czy słabości trashu. Ale jako klimaciarz czuję się coraz bardziej osamotniony...

Polskie sukcesy: trzy drugie miejsca i jedno zwycięstwo dla Osadników. Co prawda w zdumiewającej dla mnie kategorii solo (nagrodziłbym tam innych), ale jednak. Do tego trzecie miejsce dla Wyścigu do Renu w trudnej kategorii Wargames. Gratulacje! Kolejny rok, gdzie polscy (albo rosyjscy, jak twierdził Zee w Dice Towerze, bo przecież Słowianie dla nich jeden pies) wydawcy rozpychają się łokciami na światowej scenie ;)

Porażka potentata: czyli wielkiego FFG. I tak już w nominacjach poniosło porażkę, ale mimo wszystko... Wielkim przegranym jest wg mnie SW: Imperial Assault. Do wczoraj dałbym sobie obciąć...no, mały palec ;), iż wejdzie chociaż do wielkiej trójki Gry Roku, z samej choćby racji, że jest Star Warsem. A tutaj jedno jedyne drugie miejsce w kategorii "Thematic Game". Ale że nawet któraś ekspansja do Eldritcha nie załapała się choć na trzecie miejsce w swej kategorii... Wielkie zaskoczenie. Podejrzewam, że w zarządzie FFG nikt się tym nie przejmie, ale jak dla mnie jest to dość wymowny wyraz, jak dalece FFG zbłądziło.

Moje małe radości:
ogólny niezły sukces Dead of Winter,
choć jedno podium dla cudownego LE: Alien,
III miejsce dla Shut Up & Sit Down ;)

Moje wielkie zaskoczenia:
zwycięstwo Splendoru (skoro już miał wygrać suchar, dlaczego ten, skoro rywalizowało kilka innych, o niebo lepszych?!),
nagroda dla Abyssa w kategorii wizualnej (nie rozumiem, co ludzie widzą w oprawie tej gry; a już za pomysł tych perełek w kubeczkach to bym twórców gry powiesił za... khem, perły :>)
wyróżnienie dla Zamków Króla Ludwika w kategorii Strategy (nie zrozumcie mnie źle - ja Zamki uwielbiam! tylko że one obok strategii nie stały ^^')

P.S. Czy ktoś we Wrocławiu jest szczęśliwym posiadaczem Star Realms? Bo teraz tym bardziej mnie zaciekawiło, z czym to się je ;)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: NTomasz »

Totalnie nie rozumiem wygranej Splendora... znaczy rozumiem... ale ubolewam (upadek cywilizacji gry planszowej! ostatnio ma miejsce - trochę parafrazując wypowiedź pewnego posła po wyborach w USA parę lat temu) jest to świetna gra na 2 osoby fakt.. jest to gra która może się graficznie podobać - fakt (mi się tam nie podoba wcale... nie rozumiem zachwytu i określeń "najlepsze elementy ever".... okleimy papierem pokerowe żetony do tego z plastiku i to jest wykonanie poziom "bogowie" podobnie jest z kartami... wszystkie takie same - meh... Prawdą jest ze Golden Geek Award dla gry roku.. coraz bardziej chyba zamienia się w nagrodę dla gry dla początkującego w "przygoda z planszówką". Gra zdecydowanie zasługuje na nagrodę za najlepszą wypraskę roku! czy na inne nagrody - jak widać ludzie uważają że tak... cóż.

W abstrakcie bardzo liczyłem na wielki come back Mediny... niestety tylko/az 2gie miejsce

grafiki i wykonanie - Tutaj chyba nie ma zaskoczenia, wygrała gra która jest przerostem formy nad treścią :) fakt bardzo ładna gra

Card game - tu chyba porażka osadników jednak??

nagroda dla dodatku i innowacji - tu akurat w 100% sie zgadzam - chociaż już wcale tak nie czekam na tego dead of winter... (bo ile można czekać!)

party game - bez komentarza...

gra tematyczna - zombiaki miecze świetlne iiii King of new york... nie wiem czemu King tak bardzo tematyczny ale ok!
reszta mnie ni grzeje ni chłodzi...
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Darboh »

A mnie zaskoczyły wysokie miejsca Star Realms, chociaż z tego co piszesz to może to jest uzupełnienie krajobrazu ze Splendorem. Gierka jest bardzo popularna w USA i pomimo że ją bardzo lubię - nie zagłosowałbym na nią. Są gry bardziej tego warte.
Ale przyznaje że ruch na forum BGG w temacie Star Realms jest duży, poularność gry nawet poprzez granie przez forum także. No i się przełożyło na głosy.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: vojtas »

Myślę, że Portal może czuć niedosyt; 6 nominacji, a tylko jedno zwycięstwo i to jeszcze w kategorii SOLO, która, umówmy się, mimo swojej miodności, pełni rolę dodatku a nie głównego dania. Oczywiście medal to medal (wielkie gratulacje dla autora trybu solo:)) ale dla ambitnego Portalu to pewne ukłucie. Tak czy siak bardzo się cieszę, że Polacy doskonale sobie radzą w świecie planszówkowym. Mamy nie tylko dobrych projektantów, ale też świetnych ilustratorów.

Porażka Imperial Assault rzeczywiście robi wrażenie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Trolliszcze »

Niektórzy nie rozumieją wyników plebiscytu, a ja z kolei nie rozumiem tego braku zrozumienia.
Gold Geek Award to nagroda przyznawana przez społeczność planszówkową, swoisty plebiscyt popularności. Żeby mogły wygrywać gry trudne, geekowskie i przełomowe, proporcje musiałyby być odwrócone - więcej ludzi musiałoby grać w tytuły dla miłośników niż w tytuły dla mas. Czyli piramida stanęłaby na głowie. A to się zdarzyć nie mogło, nie może i nigdy nie zdarzy w żadnej dziedzinie kultury. Moim zdaniem takie rezultaty były do przewidzenia i mogą one dziwić tylko tych, którzy nie bardzo wiedzą, jakimi regułami kierują się plebiscyty popularności.

A co do samych zwycięzców.
Splendor - chciałem kupić już kilka razy i za każdym razem za tę samą cenę znajdowałem coś bardziej opłacalnego. Na chwilerek z niewielką liczbą elementów dla mnie za drogie...
Osadnicy - żałuję, że nie wygrali w "ważniejszej" kategorii, ale i tak duża liczba nominacji i drugich miejsc cieszy, bo to jednak cięższa gra od większości zwycięskich tytułów. I na pewno lepsza od bardzo przyjemnego i regrywalnego "Star Realms". Tytuł to fajny, ale moim zdaniem niczym się nie wyróżnia.
Star Realms - jw. Fajna gra, ale wiele jej brakuje do wybitności. Z drugiej strony, nie każdy tytuł musi być od razu wybitny...
Five Tribes - wydajże to wreszcie, Rebelu! Cierpliwie czekam na polską wersję w ramach akcji wspierania wszystkiego, co polskie.
Patchwork - hyhy, zachęcony opiniami z forum zamówiłem dwa dni temu. Pozostaje tylko zagrać!

Summa summarów, miałem nosa do tegorocznych zwycięzców, bo część z tych gier mam, a drugą część kupię, kiedy w końcu wyjdą po polsku.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: pezetto »

NTomasz pisze:Totalnie nie rozumiem wygranej Splendora... Gra zdecydowanie zasługuje na nagrodę za najlepszą wypraskę roku!
Widać, że chyba nie miałeś tej wypraski nawet w ręce... ona nie pomieści nawet zakoszulkowanych kart!
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: NTomasz »

pezetto pisze:
NTomasz pisze:Totalnie nie rozumiem wygranej Splendora... Gra zdecydowanie zasługuje na nagrodę za najlepszą wypraskę roku!
Widać, że chyba nie miałeś tej wypraski nawet w ręce... ona nie pomieści nawet zakoszulkowanych kart!
otóż widziałem, wyjmowałem z niej zakoszulkowane karty, jak również wkładałem do niej tak samo zakoszulkowane karty.
Jest to ewenement na skale światową aby zakoszulkowane karty mieściły się w wyprasce więc zwróciłem na to uwagę :)
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Moniczka.s »

NTomasz pisze:
pezetto pisze:
NTomasz pisze:Totalnie nie rozumiem wygranej Splendora... Gra zdecydowanie zasługuje na nagrodę za najlepszą wypraskę roku!
Widać, że chyba nie miałeś tej wypraski nawet w ręce... ona nie pomieści nawet zakoszulkowanych kart!
otóż widziałem, wyjmowałem z niej zakoszulkowane karty, jak również wkładałem do niej tak samo zakoszulkowane karty.
Jest to ewenement na skale światową aby zakoszulkowane karty mieściły się w wyprasce więc zwróciłem na to uwagę :)
Albo miałeś egzemplarz z inną wypraską, albo jakieś magiczna koszulki. Zdradź co to za cuda?
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: microwave »

Moniczka.s pisze: Albo miałeś egzemplarz z inną wypraską, albo jakieś magiczna koszulki. Zdradź co to za cuda?
Wystarczy karty włożyć w miejsca dla nich przygotowane. U mnie również się mieszczą w koszulkach.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: vojtas »

NTomasz pisze:Jest to ewenement na skale światową aby zakoszulkowane karty mieściły się w wyprasce więc zwróciłem na to uwagę :)
Kart 7CŚ też się mieszczą w wyprasce w koszulkach Mayday Premium. Nie wiem, czy coś się zmieniło w samej wyprasce pomiędzy wydaniami, więc dla pewności dodam, że mam dodruk (PL) z tekturowymi pieniędzmi.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Ink »

Darboh pisze:A mnie zaskoczyły wysokie miejsca Star Realms
Myślę że nie bez znaczenia było tu (jeśli się zerknie niżej na wyniki) istnienie wersji mobilnej, która wygrała dwie kategorie w komputerowej części zabawy, na VideoGameGeeku.

Best Indie Game i Best Mobile/Handheld.

To mogło znacznie zwiększyć liczbę odbiorców.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: ramar »

Pozwolicie, że trochę zmienię temat: A znalazł się jakiś prawdziwy geek, który ma na koncie partyjkę w którąś ze zwycięskich gier Print & Play? "...and then we held hands...", "Elevenses for One", "1066, Tears To Many Mothers" ?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Rafal_Kruczek »

Dexterus pisze:Wieczorem czasu ichniego ujawniono wyniki corocznego plebiscytu BoardGameGeeka. Lista laureatów poszczególnych kategorii (wraz z podium) pod
tym linkiem.

Widzę, że w kilku wątkach rozgorzały już skromne dyskusje; pomyślałem jednak, że może warto by mieć jedno miejsce, w którym można by podzielić się... ekhm, konstruktywnymi uwagami :D tyczącymi się wyników tak ogólnie, a nie tylko pojedynczych tytułów. Zacznę sam od swych uwag radości, żalów i spostrzeżeń ;)

[...]
Moje małe radości:
ogólny niezły sukces Dead of Winter,
choć jedno podium dla cudownego LE: Alien,
III miejsce dla Shut Up & Sit Down ;)

Moje wielkie zaskoczenia:
zwycięstwo Splendoru (skoro już miał wygrać suchar, dlaczego ten, skoro rywalizowało kilka innych, o niebo lepszych?!),
nagroda dla Abyssa w kategorii wizualnej (nie rozumiem, co ludzie widzą w oprawie tej gry; a już za pomysł tych perełek w kubeczkach to bym twórców gry powiesił za... khem, perły :>)
wyróżnienie dla Zamków Króla Ludwika w kategorii Strategy (nie zrozumcie mnie źle - ja Zamki uwielbiam! tylko że one obok strategii nie stały ^^')

P.S. Czy ktoś we Wrocławiu jest szczęśliwym posiadaczem Star Realms? Bo teraz tym bardziej mnie zaciekawiło, z czym to się je ;)
Ogólnie rzecz biorąc mam wrazenie, że wiele głosujących osób brało gry, które im się podobały a nastepnei nominowali / głosowali na nie we wszystkich kategoriach do których pasowały.
Czyli na przykład jak komuś się gra podobała to głosował na nią w kategortii innowacyjność pomomo tego ze gra wcele nie była innowacyjna.
I te drugie miejsca dla ONI to może być efekt takiej mobilizacji. A już na pewno Runner Up - Sheriff of Nottingham jako gra karciana był efektem takeigo głosowania. To jest gra bleffu i set collection w której karty są elementem - ale nie jest to gra karciana.
Co do Star Realms to 4 Golden Geeki po 2 dla gry i 2 dla aplikacji naprawdę zasłużone.
U mnie dla zainteresowanie grą (baaardzo rzadko dostepna w Polsce) spowodoewało zainstalowanie demo aplikacji. A po kilka partiach pełnej wersji aplikacji. A jak gra była znowu dostępna to gry na apliakcji spowodowały zakup 2 starterów.
Splendor to suchar dekady. Niby łatwy,ale ani odrobiny sensownego powiazania mechaniki z tematyką - co niby maja reprezentować karty?
A Abyss to całkiem niezła gra, a nawet dobra gra na która pewnie nikt by nie zwrócił uwagi gdyby nie oprawa graficzna. I dlatego grafika wygrała.
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Bogenhafen »

Rafal_Kruczek pisze: Splendor to suchar dekady. Niby łatwy,ale ani odrobiny sensownego powiazania mechaniki z tematyką - co niby maja reprezentować karty?
Sam uważam Splendor za grę suchą jak wiór, ale kiedyś doszedłem do tego, co na siłę mogą reprezentować karty. Rząd pierwszy to miejsca wydobycia, drugi to transport/obróbka, a trzeci - miejsca docelowe. Wymagało to trochę kombinowania i naciągania, ale się udało...

Nagrody dla Star Realms bardzo mnie cieszą - wzrośnie zainteresowanie tym tytułem w kraju i może powstaną nawet jakieś lokalne ligi?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Bea »

Bogenhafen pisze:
Rafal_Kruczek pisze: Splendor to suchar dekady. Niby łatwy,ale ani odrobiny sensownego powiazania mechaniki z tematyką - co niby maja reprezentować karty?
Sam uważam Splendor za grę suchą jak wiór, ale kiedyś doszedłem do tego, co na siłę mogą reprezentować karty. Rząd pierwszy to miejsca wydobycia, drugi to transport/obróbka, a trzeci - miejsca docelowe. Wymagało to trochę kombinowania i naciągania, ale się udało...
Czyli jak uda nam się wydobyć jakieś drogocenne kamienie to dostajemy drobne punkty, dostajemy ich więcej jak uda nam się je przetransportować, a najwięcej jak je sprzedamy ;). Może to i jest naciągane, może na kartach mogłyby być tylko liczby. Ale skoro może być cokolwiek, to czemu nie ma to być coś ładnego? Jest to po prostu gra logiczna/abstrakcyjna w ładnej oprawie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: rastula »

ja się 18 razy bardziej wynudziłem przy Star Realms. DB tak generycznym, że tylko darmową wersją na telefony może przyciągnąć uwagę.

Splendor to akuratna pozycja jak wracam z pracy i zawadzam o kolegę na kawkę... akurat 20 minut mamy.
Czasem partia nie podejdzie, jest losowość, gra z czasem "gra się sama"...idealnie wpisuje się w to czego oczekują kupujący ( oczywiście nie ci którzy ulegli hypowi a teraz płaczą, że ich oszukano)...:)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Zet »

rastula pisze:ja się 18 razy bardziej wynudziłem przy Star Realms. DB tak generycznym, że tylko darmową wersją na telefony może przyciągnąć uwagę.
A już myślałem, że tylko mnie Star Realms nudzi. Darmowa wersja na telefon bawiła mnie przez kilka dni, teraz jest jedną z pierwszych rzeczy do wywalenia.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: rastula »

Zet pisze:
rastula pisze:ja się 18 razy bardziej wynudziłem przy Star Realms. DB tak generycznym, że tylko darmową wersją na telefony może przyciągnąć uwagę.
A już myślałem, że tylko mnie Star Realms nudzi. Darmowa wersja na telefon bawiła mnie przez kilka dni, teraz jest jedną z pierwszych rzeczy do wywalenia.


ale wiesz - są lasery - to jest klimat :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Wyniki Golden Geek Awards 2014 - komentarze

Post autor: Trolliszcze »

rastula pisze:
Zet pisze:
rastula pisze:ja się 18 razy bardziej wynudziłem przy Star Realms. DB tak generycznym, że tylko darmową wersją na telefony może przyciągnąć uwagę.
A już myślałem, że tylko mnie Star Realms nudzi. Darmowa wersja na telefon bawiła mnie przez kilka dni, teraz jest jedną z pierwszych rzeczy do wywalenia.


ale wiesz - są lasery - to jest klimat :D
jest suchar, jest zabawa :D
ODPOWIEDZ