Karciany filler

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Karciany filler

Post autor: andruty007 »

Poszukuję czegoś do nie zobowiązującej rozgrywki, jakiejś odskoczni od Mage Knight, który jak wiadomo lekki nie jest. Głównie ma to chodzić na 2 i 3 graczy (raczej 2) i ma mieć łatwy i krótki setup. "Duże" gry właśnie tym zniechęcają, czasem chce się w coś zagrać ale nie ma się ochoty na rozkładanie, a co gorsza- składanie tych wszystkich kart i żetonów. W oczy rzuciły mi się dwa tytuły:
-Race for the Galaxy
-Osadnicy: Narodziny Imperium

a może jakiś LCG? (chociaż trochę się ich boję)
Cena to ok 100 zł.

Chętnie wysłucham każdej opinii:)
Z góry dzięki!
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Karciany filler

Post autor: Dexterus »

andruty007 pisze:Poszukuję czegoś do nie zobowiązującej rozgrywki, jakiejś odskoczni od Mage Knight, (...) W oczy rzuciły mi się dwa tytuły:
-Race for the Galaxy
-Osadnicy: Narodziny Imperium

Chętnie wysłucham każdej opinii:)
Z góry dzięki!
Hmm... Z jednej strony obie gry "wyczerpują znamiona karcianek" ;), ale z drugiej za Chiny Ludowe nie nazwałbym ich fillerem, a granie w nie "niezobowiązującym" ^^ Więc trochę nie wiem, jak Ci na tak postawione pytanie odpowiedzieć...

OK, może podzielę to na 2 części. Jeśli szukasz dobrej karcianki, obie przez Ciebie wymienione są nad wyraz godne uwagi, obie też można podpiąć pod jeden gatunek karcianych engine builderów. Gdybym miał je porównać, to wyszłoby coś takiego:

* Osadnicy:NI są grą prostą i miłą w obsłudze ;) Wzorcowy przykład zasady "easy to learn, hard to maste"r. Bardzo łatwo ją wprowadzić w gronie osób nawet mało obytych z planszówkami. Zdecydowanie ładniejsza, o ile komuś nie przeszkadzają settlersowe grafiki. Więcej w niej negatywnej interakcji (nie za dużo, ale też nie jest to układanie niezależnych od siebie pasjansów). Ma też bardzo fajny wariant solo. Niestety, nówki nie dostaniesz za mniej niż 100ileś złotych.

* Race ft Galaxy wydaje mi się grą trudniejszą do opanowania na dzień dobry. Jej mechanizmy są bardziej abstrakcyjne i ogólnie jest grą bardziej suchą. Za to świetną, jeśli chcesz usiąść i po prostu nakręcać swój silniczek do zbierania punktów, nie patrząc się na przeciwnika. Z tej racji zwycięstwo w tej grze smakuje...inaczej. Bardziej czujesz się dumny z własnego dorobku niż wygranej nad przeciwnikiem. Kolejna sprawa jest taka, że Race znacznie lepiej chodzi na więcej osób. Osadnicy wyraźnie zostali pomyśleni jako gra 1vs1. Przy większej ilości osób gra znacznie się wydłuża, aż do mało komfortowych 2h przy 4 graczach. Race'a spokojnie i w 4 osoby można zwinąć w godzinkę.

Ciężko mi na koniec zestawić regrywalność tych tytułów. Wg mnie szybciej nauczysz się kart w RftG; nic dziwnego, skoro w O:NI masz 4 frakcje do nauczenia się :) Z drugiej strony poszczególne partie Race'a są chyba bardziej niepowtarzalne, skoro włączanie się poszczególnych faz zależy od wyborów graczy. Na obecną chwilą Race ma też więcej dodatków, niektóre trochę w grze zmieniają (np. dodając interakcję, vide Rebel vs Imperium)... choć w większości już niemal niedostępnych. Aczkolwiek Osadnicy dopiero się zaczynają rozwijać, w nich pojawia się element deck buildingu.

-------------------

A teraz, gdybyś się jednak pytał o fillerek, to ja od siebie polecam Red7. Abstrakcyjna gra na pół godziny, bardzo sympatyczna, prosta w obsłudze, a dająca niezmierzenie dużo funu. Może być jednak problem dostać ją w kraju, bo ściągają ją zza Wielkiej Wody...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Karciany filler

Post autor: misioooo »

Dexterus pisze: * Race ft Galaxy wydaje mi się grą trudniejszą do opanowania na dzień dobry. Jej mechanizmy są bardziej abstrakcyjne i ogólnie jest grą bardziej suchą. Za to świetną, jeśli chcesz usiąść i po prostu nakręcać swój silniczek do zbierania punktów, nie patrząc się na przeciwnika. Z tej racji zwycięstwo w tej grze smakuje...inaczej. Bardziej czujesz się dumny z własnego dorobku niż wygranej nad przeciwnikiem. Kolejna sprawa jest taka, że Race znacznie lepiej chodzi na więcej osób. Osadnicy wyraźnie zostali pomyśleni jako gra 1vs1. Przy większej ilości osób gra znacznie się wydłuża, aż do mało komfortowych 2h przy 4 graczach. Race'a spokojnie i w 4 osoby można zwinąć w godzinkę.
Nie zgodzę się, że w RftG nie trzeba patrzeć na przeciwnika. Oczywiście można ten aspekt olać, ale wierz mi - jak trochę pograsz zaczniesz swoje posunięcia dostosowywać do oponenta. Ostatnio tak zacząłem grać i o ile wcześniej z małżonką wygrywaliśmy "naprzemiennie" to patrząc na jej poczynania (a ona sobie "pasjansa" układa) dostaje łomot niemal zawsze, i to wielki łomot!
RftG wymaga ogrania. Trzeba rozegrać wiele(dziesiąt) gier, aby "zaskoczyć". Z każdą grą dostrzegam nowe opcje i możliwości. W RftG teoretycznie losowy dociąg ma znikomy wpływ na zwycięstwo (na bgg analizowali to - wyszło bodajże 11% udziału "losowości dociągu" w wygranej).
Sama mechanika RftG jest bardzo prosta. Symbole moim zdaniem (a jest ich mnóstwo) są jasne i sporą część zinterpretowałem poprawnie zanim do instrukcji zajrzałem. Natomiast sama rozgrywka jest dynamiczna, bez przestojów (jednoczesne wykonywanie akcji, czasami czekamy na to co zrobi przeciwnik). Rozgrywka również wymaga wprawy i doświadczenia - wtedy gra się o wiele przyjemniej! Dróg punktowania jest mnóstwo wbrew pozorom. Praktycznie nie ma złych kart - każdą po poznaniu da się skutecznie zagrać w taki czy inny sposób.

Nam rozgrywka w RftG zajmuje około 30min. Czas mija błyskawicznie - wydaje się, że to może z 10min było.

RftG jako filler? Jeśli patrzymy tylko na czas rozgrywki - dla niektórych może to być filler. Natomiast moim zdaniem zdecydowanie nie - gra wymaga uruchomienia mózgownicy na nieco wyższym niż fillerowym poziomie (jak dla mnie). Ja ją traktuję jako pełnoprawną grę. Dla mnie fillerami są np 7 Ronin planszowe, List Miłosny/Resistance karciane. Gry szybkie czasowo i nie wymagające prostowania zwojów i mega kombinowania.
O:NI nie znam za dobrze więc się nie wypowiem, ale również ja ich nie uznaję jako filler.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Karciany filler

Post autor: Dexterus »

misioooo pisze:Nie zgodzę się, że w RftG nie trzeba patrzeć na przeciwnika. Oczywiście można ten aspekt olać, ale wierz mi - jak trochę pograsz zaczniesz swoje posunięcia dostosowywać do oponenta.
Nie no, zdaję sobie sprawę doskonale :) Nie da się całkowicie odciąć od przeciwnika, bo - najprostszy przykład - ja tu sobie będę ciułał na swoje wypatrzone szóstki, a on mi zrobi rusha po taniości i skończy grę ^^

Po prostu miałem na myśli, że nie ma tu jednak sytuacji, gdy dumam nad kartą "podpisać z nią umowę, czy może wybudować i straszyć nią przeciwnika", nie wspominając o sytuacji, że w Race raczej nie ukradnę innym surowców, ani też nie spalę komuś planety :> (porównuję z podstawką; wiem, że w dodatkach to się nieco zmienia, ale nie znam ich za bardzo, więc się nie odnoszę).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Karciany filler

Post autor: KubaP »

Ja polecę Guildhall, dobrze się skaluje, proste, a zmyślne i generalnie mniam. Przyjrzyj się też Teomachii.
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: Karciany filler

Post autor: andruty007 »

Guildhall niestety z tego co widzę tylko po angielsku.. A co sądzicie o Munchkinie i Porach Roku?

Edit: przeglądając oferty sklepów natrafiłem jeszcze na:
-Cytadela
- Na chwałę Rzymu
- Innowacje
- Osadnicy: Szybka gra karciana
Using Tapatalk
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Karciany filler

Post autor: misioooo »

Munchkin na pewno wg mnie nie jest fillerem. "Gra" potrafi i 2h trwać.
Żadnej z ww wymienionych bym fillerem nie naZwał.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Karciany filler

Post autor: Bea »

Jak ja potrzebuje filera to sięgam po Splendor, Augustusa czy Potwory w Tokio. Jeśli ktoś nie jest "myślicielem" to może być też RftG czy Dominion.
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: Karciany filler

Post autor: andruty007 »

No to może odrzućmy kryterium czasu rozgrywki a zostawmy kryterium krótkiego setupu i przyjemnej rozgrywki na 2-3 osoby. Jak wypadają wyżej wymienione gry?
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Karciany filler

Post autor: tomuch »

Ja polecę Red7 i Jaipura (tylko dla 2)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Karciany filler

Post autor: ko2a »

tomuch pisze:Ja polecę Red7 i Jaipura (tylko dla 2)
Potwierdzam red7 - swietna gra dla lubiacych cyferki i kombinowania :)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Karciany filler

Post autor: adam_k27 »

Budowniczowie: Średniowiecze, Letnisko
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Karciany filler

Post autor: badjimi »

"Na grzyby" możesz pójść, chociaż tylko w dwie osoby.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Karciany filler

Post autor: KubaP »

Guildhall jest niezależny językowo.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Karciany filler

Post autor: Rafalm »

ko2a pisze:
tomuch pisze:Ja polecę Red7 i Jaipura (tylko dla 2)
Potwierdzam red7 - swietna gra dla lubiacych cyferki i kombinowania :)
Podpisuję się pod tym głosem. No i ta grę zdecydowanie można nazwać fillerem. Rozgrywka to ok 5 min.

Idąc tym tropem dorzucę List Miłosny lub Coup. Ja osobiście lubię takie fillerki, tyle, że to nie są żadne "engine building" ale raczej gry blefu i dedukcji.
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karciany filler

Post autor: microwave »

Letnisko, Jaipur
ODPOWIEDZ