Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ddmkr
Posty: 16
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: ddmkr »

Czy ktoś z was zna grę, która dobrze łączy te dwa światy?
Mam dwie w miare stałe grupy z którymi często gram - jedna z nich jest jednak bardziej w klimatach euro, za którymi średnio przepadam, głównie ze względu na brak klimatu który oferują typowe ameritrashe. Chętnie kupiłbym jakąś grę, która łączy ze sobą jasność zasad euro, w miarę krótki czas rozgrywki (<2h) i względnie mały brak losowości, ale jednocześnie jest klimatyczna i posiada "ładne" elementy. Pomożecie? :)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Dellas »

Tytuł który rzuca mi się na klawiaturę to Cyklady
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Cyberpuncur »

Lords of Waterdeep też może pasować.
ddmkr
Posty: 16
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: ddmkr »

Dellas pisze:Tytuł który rzuca mi się na klawiaturę to Cyklady
O, dziękuję, wygląda na to, że to dokładnie to o co mi chodziło, przynajmniej na pierwszy rzut oka.
I nawet są figurki, które będę mógł sobie pomalować, idealnie.
Dzięki!
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: andruty007 »

Może Mage Knight? Losowości jest niewiele, mamy dużo wyborów i możliwości. Jednocześnie jest to nadal przygoda
Using Tapatalk
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: misioooo »

Ja w MK nie widzę tego ameritraszu... Jedynie mocno optymalizacyjne euro ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ddmkr
Posty: 16
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: ddmkr »

MK jest na mojej liście do kupienia od dawna, ale jednak jest to dość ciężka gra, jeśli chodzi o prostotę zasad.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: misioooo »

Nexus Ops może? Losowość jest (kostki przy walkach), ale da się to jakoś kontrolować (karty energize, odpowiedni dobór jednostek do potyczek...).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Zet »

A mnie się pierwszy skojarzył Android (planszowy, nie karciany). Mechanizmy euro, ale czas gry, klimat oraz niedociągnięcia rodem z ameri.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: schizofretka »

Android to typowa filozofia ameri więcej=lepiej. Dla mnie najlepszymi przykładami są właśnie cyklady, MK i przede wszystkim Pan Lodowego Ogrodu. Czyste Euro z klimatem lepszym niż niejedno ameri. W dalszej kolejności Yedo i Lords of Waterdeep. Może przejdą hybrydy jak chaos, clash of cultures, got? Zresztą większość mocno klimatycznych euro na tynku mam w kolekcji BGG lub na wishliście, może coś cię zainteresuje.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ddmkr
Posty: 16
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: ddmkr »

Dzięki, przejrzę.
GoT mam, ale jakoś rzadko ją wyciągam.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: sqb1978 »

Chaos w Starym Świecie, wspomniane Cyklady, Sons of Anarchy, Pan Lodowego Ogrodu.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: TuReK »

City of Remnants
Z pustego i Saruman nie naleje
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Rafalm »

To jak Cyklady podchodzą, to jeszcze Kemet dorzucę do propozycji jako alternatywę.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Misio205 »

Age of Empires III - Age of Discovery. Mechanika worker placement = euro, ale klimatu całkiem sporo.
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: andruty007 »

ddmkr pisze:MK jest na mojej liście do kupienia od dawna, ale jednak jest to dość ciężka gra, jeśli chodzi o prostotę zasad.
Wcale nie jest tak ciężko, wystarczy przeczytać porządnie instrukcję i zagrać chociaż 1-2 razy. Po tym czasie większość zasad staje się tak oczywista, że aż to dziwi. A paraliż decyzyjny zaczyna zanikać już po 3-4 partiach, bo już zaczynamy wiedzieć co (i w jakiej kolejności) opłaca się robić.

I ja tam w tej grze czuję klimat, szczególnie przy grafikach na kartach. Śmiem nawet twierdzić że bardziej go czułem niż przy Talismanie.
Using Tapatalk
ddmkr
Posty: 16
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: ddmkr »

Talismana to lepiej przy mnie nie wspominać, bo mam tylko złe wspomnienia z nim związane. ;)
A co do MK - ja się nie martwię o to, że miałbym problem z zasadami. Ja się nie boję skomplikowanych zasad, bardziej mnie martwi to, że moi współgracze, którzy nie są aż tak ogarnięci w planszówkach będą mieli z tym problem. Dlatego szukam gry w której zasady da się wyjaśnić w 5-10 minut bez większych niedomówień i bez potrzeby zerkania do instrukcji co 5 minut przez pierwsze kilka gier, bo wiem, że w takim przypadku nie będzie dla nich frajdy, tylko zniechęcenie. Mnie to nie przeraża, więc MK i tak i tak napewno kupię.
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: andruty007 »

Cóż, wszystko zależy od współgraczy. Tłumaczenie zasad i rozkładanie/składanie gry to chyba największe problemy w "dużych" grach. Może dlatego Talisman jest taki popularny, bo tam właściwie siada się do gry "z miejsca".
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Rocy7 »

Pan Lodowego Ogrodu - popieram choc z klimatem roznie bywa.
ddmkr
Posty: 16
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: ddmkr »

andruty007 pisze:Cóż, wszystko zależy od współgraczy. Tłumaczenie zasad i rozkładanie/składanie gry to chyba największe problemy w "dużych" grach. Może dlatego Talisman jest taki popularny, bo tam właściwie siada się do gry "z miejsca".
Mam dwie grupy do grania, jedna z "geekami" z pracy i tam każda gra, nie ważne jak skomplikowana przechodzi bez problemu i mam też drugą grupę z żoną i sąsiadami, tam już bywa z tym trudniej. ;)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Chaaber »

+1 dla Cyklad.

Poza tym można zerknąć na Francis Drake, dużo klimatu i bardzo fajnie wplecione mechanizmy euro. Ruszamy na wyprawy celem zdobycia bogactw, walki mało, jedynie można komuś uprzykrzyć życie w jakimś stopniu, przez zabranie zapasów z toru, albo dołożeniu mu większej ilości wojska na późniejszych podbojach.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: TV3 »

Jeśli dobrze rozumiem definicję euro (choć nie do końca ją pewnie rozumiem), wg mnie pod Twoje założenia można by podciągnąć Listy z Whitechapel.

Z jednej strony masz skondensowane, proste zasady. Ponadto (jeśli komuś się chce, a w tej grze powinno się chcieć) masz kupę liczenia (grając policją), gdzie, w którym momencie Rozpruwacz mógł/może być. Przy czym jest to złamane (w pozytywnym sensie) sposobem zachowania uciekiniera, jego blefem itd.

Z drugiej strony, będąc policją masz irytację, gdy przez półtorej nocy nie potrafisz znaleźć śladu, po czym nadchodzi uderzenie w twarz wielkim zdziwieniem mieszającym się z euforią, gdy znajdujesz ślad i obliczasz, że Kuba jest najwyżej o jedno miejsce od tegoż punktu.
Grając Kubą zaś bywa, że masz permanentny stres widząc 3 policjantów o kilka pól od ciebie i modlisz się w duchu, aby policjantka Kasia przekonała jednak policjanta Zdzisia i policjantkę Bożenkę, że mimo wszystko warto iść w lewo, a nie w prawo gdzie ty stoisz.
W grze nie ma zbyt wielu elementów. Jest bardzo klimatyczna plansza, parę fajnych kart i znaczników oraz niestety niezbyt ładne pionki.
No i klimat. Zamiast figurek jakichś tam smoków, elfickich babeczek z cyckami na wierzchu i samców o obwodzie bicepsa większym niż ich wzrost i z giwerą wielkości pnia drzewa, masz tu realną postać faceta, który chlastał realne kobiety, to wszystko okraszone rzeczywistymi nazwiskami, rzeczywistymi miejscami, rzeczywistymi elementami (jak choćby przedstawione odręczne, tytułowe listy).
Nie neguję rzecz jasna fajności ;) elfickich tych tam, no ale w kontekście klimatu płynącego z gry bardziej do mnie przemawia autentyczny list podpisany From Hell, niż ziejący ogniem smok. Choć to oczywiście już rzecz gustu.

Reasumując - masz tu z jednej strony zwięzłe, proste zasady, kupę główkowania, z drugiej zaś blef, stres, bardzo dobrą planszę plus kilka ciekawych elementów i kupę klimatu.


Aaa.. co do czasu jeszcze. Ja w to gram dobrych kilka godzin. Jedną partię znaczy. Ale większości tu raczej zajmuje to jakieś 1,5-2,5 godziny ;). Może się więc zmieścisz w wymaganym czasie.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Wojtas_512 »

podpisuje się pod powyższym. Gre mam stosunkowo od stosunkowo krótko, ale na stole gości bardzo często. Można też dowiedzieć się o sobie, czy sie umie kłamać (je niestety nie, a przy graniu Kubą rozpruwaczem to wazny element)



Polecam
Ostatnio zmieniony 04 mar 2015, 23:19 przez Wojtas_512, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: Paskudnik »

Robinson Crusoe - gra euro, udająca ameritrash :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Klimat ameritrashu, rozgrywka euro.

Post autor: louiscyphre »

Może Lewis&Clark?
ODPOWIEDZ