Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Danzi93 »

Tak jak w temacie, szukam gry strategicznej dla 4-5 osób, mile widziane elementy ekonomii. Zależy mi też żeby nie była zbyt mocno rozbudowana, a czas rozgrywki do max 2,5-3h przy takiej liczbie graczy. Jeśli chodzi o klimat to jest mi on obojętny, ważne żeby przy grze można było pogłówkować i żeby losowość nie była zbyt duża.

Od paru lat męczymy neuroshime hex, jak dla mnie gra idealna, ale chciałbym spróbować czegoś innego.
Graliśmy między innymi w ryzyko ( zbyt duża losowość ), memoir 44 ( świetna na 2 osoby, na 4 średnio ), warcraft the boardgame (jak w ryzyku przeszkadza losowość ). Mam jeszcze strongholda, ale boję się to już będzie za ciężki i zbyt długi tytuł na tyle osób, szczególnie że sam jeszcze w niego nie grałem.

Może znacie jakieś inne ciekawe tytuły, które spełnią te wymagania ?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: metyu »

Chaos w Starym Świecie z dodatkiem jest na 4-5, ale ekonomii tam nie ma żadnej, w 3h da się zagrać 2 razy, jeśli nie zamulacie za bardzo. Nie wiem czy to nie będzie zbyt skomplikowana gra, najlepiej obejrzyj sobie jakiś gameplay na yt.

Ktoś to zaraz napisze, więc mogę to być równie dobrze ja: Cyklady i Smallworld. :lol:
Virus88
Posty: 19
Rejestracja: 26 lut 2015, 10:34
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Virus88 »

Filary Ziemi, tylko tam jest maks 4 graczy.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Pixa »

Wydaje mi sie, ze Cyklady beda strzalem w dziesiatke. Sa elementy ekonomii, poglowkowac nad strategia tez mozna. Chodza fajnie od 3 do 5 osob. W pelnym skladzie rozgrywka trwa max 3 godziny.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Zbylut
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2015, 13:43

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Zbylut »

Wysokie napięcie - ale tu już więcej ekonomii ale powinno podejść
"Przywódcy zawsze stają w pierwszym szeregu"

Moja skromna kolekcja: http://boardgamegeek.com/collection/user/Zbylut
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Paskudnik »

Zbylut pisze:Wysokie napięcie - ale tu już więcej ekonomii ale powinno podejść
Jak dla mnie tam jest tylko proste dodawanie ;) Ale od siebie również polecam ten tytuł (i konkretnie ten a nie jakiś inny) - wśród moich znajomych chwyta wspaniale. 8)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Danzi93 »

Dzięki wielkie za podpowiedzi :)

Zainteresuję się na pewno Cykladami i tym Wysokim Napięciem.

A co powiecie o grze Axis & Allies np secend edition?

Ewentualnie inne gry bardziej czystko strategiczne z naciskiem na dużo walki.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: sirwei »

Jako posiadacz dwóch wersji A&A, z czystym sumieniem mogę ci polecić edycję spring 1942. Jest tu dużo wewnętrznych 'modów' które pozwalają bardzo mocno wczuć się w realia ekonomiczne, polityczne i militarne tamtych lat. Choć przyznaję że przydałoby się mieć za sobą przynajmniej jedną rozgrywkę na ' czystych' zasadach. I pamiętaj że setup gry jest wymagający czasowo. Więc jak masz więcej czasu to wtedy jest ok. Mimo wszystko polecam. W moim towarzystwie po grze zapoznawczej 3 znajomych kupiło sobie własne kopie gry, każda w innym okresie IIWŚ.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Rocket
Posty: 29
Rejestracja: 27 lut 2015, 06:25

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Rocket »

Ja polecę Eclipse. Pasuje jako gra strategiczna z ekonomią. Jest dużo główkowania przy planowaniu upgradów statków jak i przy zastanawianiu się którą technologię kupić. 6 osób zagraliśmy to 4,5h przy czym 4 osoby grały pierwszy raz (grało 6 osób), więc 3h przy 6 osób na spokojnie da się zagrać.

Losowość jest przy eksploracji, która moim zdaniem jest bardzo fajna bo mocno urozmaica grę, nie ma tak naprawdę złych, nieszczęśliwych heksów, jeśli ktoś trafia ciągle na starożytnych to ma się z czego cieszyć (żetony odkrycia mogą dać 2 pkt, dużo).

Losowość jest też przy walce, rzucamy kostkami by sprawdzić czy trafimy. Tą losowość można kontrolować upgrade'ami, poza tym zwykły rachunek prawdopodobieństwa, większa flota lub mocniejsza zwykle wygra, trzeba mieć niefarta by przegrać kimś kto ma zaledwie parę jednostek i to słabych technologicznie.

No właśnie. Technologie. Losuje się je przed każdą rundą w zależności od ilości graczy i jest ograniczona liczba żetonów. Moim zdaniem to też jest fajne, bo prowadzi do swego rodzaju wyścigu technologicznego, kto pierwszy zdobędzie żeton uniemożliwiając wzięcie go innym ten ma przewagę. Przy 6 graczach, tych żetonów jest spora ilość i sporo się losuje po każdej rundzie, także każdy coś znajdzie dla siebie.

Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Rocy7 »

Nexus Ops spelnia kryterium czasu i nacisku na walke, ale jest lososc (kostki) w bitwach. Nie jest az tak losowo jak w Risk, ale element wystepuje.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: donmakaron »

+1 dla Cyklad. Gra jest świetna, ma dwa bardzo dobre rozszerzenia, można grać do upadłego.

Z lekko lżejszych to jeszcze Kemet- taka szybka, ciasna i intensywna strategia, a z trochę cięższych Warrior Knight- alternatywa dla gry o tron z większym naciskiem na politykę i szczyptą losowości.
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Danzi93 »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Wszystkie proponowane gry wydają się fajne, muszę o nich trochę poczytać i na pewno już coś ciekawego wybiore :)

Dzięki !
Kubryk
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2015, 10:55

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Kubryk »

Time's Up!
Fajna gra od 4 osób teoretycznie do 12 ale graliśmy też w 14 :)
Mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu :)
Wersja family według producenta od 4 lat ale moim zdaniem to trochę przesada (oczywiście zdarzają się wyjątki :) ), górnej granicy nie ma :)

Polecam każdemu :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: Pixa »

Kubryk pisze:Time's Up!
Fajna gra od 4 osób teoretycznie do 12 ale graliśmy też w 14 :)
Mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu :)
Od kiedy kalambury sa gra strategiczna?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra strategiczna dla 4-5 osób ?

Post autor: misioooo »

Ja zakupiłem niedawno Nexus Ops. Bardzo fajna nawalanka :) Zasady proste, można troszkę pokombinować i poplanować. Wydanie FFG posiada w instrukcji kilka wariantów rozgrywki więc na pewno się szybko nie znudzi. Jest to stricte naparzanie się. Nic nie budujemy, nie rozwijamy technologii etc.

Cyklady z oboma dużymi dodatkami miałem. Bardzo fajne, ale jak dla mnie i mojej stałej partnerki (nie)tylko do grania za mało konfrontacyjne. Jednak polecam z czystym sumieniem. Każdy dodatek (hades oraz tytani) bardzo mocno zmienia rozgrywkę, jednocześnie jej nie komplikując! Tytani to w zasadzie nowa gra jak dla mnie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ