Kawerna: Rolnicy z Jaskiń / Caverna: The Cave Farmers (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: romeck »

blazej_c pisze:Wiecie może na kiedy planowana jest wersja PL? Pamiętam, że Lacerta zapowiadała w zeszłym roku, że wyda.
Zarówno czytając ten wątek, jak i zaglądając na stronę Lacerty dowiedziałbyś się wszystkiego na ten temat.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: blazej_c »

Liczyłem na to, ze znajdę kogoś uczynnego, kto wie i zaoszczędzi mi grzebania w archiwum tego wątku.
pietr
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2015, 23:13

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: pietr »

Witam Wszystkich.
Prześledziłem niniejszy wątek, jak i wiele innych w poszukiwaniu instrukcji w języku polskim.
Czy ktoś mógłby mi pomóc w jej odnalezieniu, podsyłają np. linka ?
Pozdrawiam, z góry dziękuję.
P.S. Znalazłem tłumaczenia kart, plansz itp., instrukcji niestety nie.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: tomuch »

Znajdziesz ją na biurku Lacerty.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
pietr
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2015, 23:13

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: pietr »

A tak na poważnie :)
Jest ona gdzieś przetłumaczona?

Karty, plansze itp. przetłumaczono, wersja angielska pdf jest dostępna, pytam może ktoś już z tłumaczeniem się spotkał.
Albo może poleci sklep gdzie wysyłają z taką instrukcją czarno-białą pewnie w mniejszym formacie ale jednak polską.
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: bugatti »

pietr pisze:A tak na poważnie :)
Jest ona gdzieś przetłumaczona?
No to jest na poważnie, że leży na biurku. Od 6 miesięcy jest przetłumaczona :D Taką dostałem informacje.
pietr
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2015, 23:13

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: pietr »

Hehehe :) ok
Skoro jest przetłumaczona, jak można zdobyć takie tłumaczenie?
Czy jest możliwość np. napisania do nich, czy jest gdzieś do ściągnięcia?
Prosiłbym o odpowiedź konkretną, czy nie ma szans ją zdobyć czy też jest jakiś sposób i w takim razie jaki? :D
Będę wdzięczny :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: adikom5777 »

a niby skąd mamy to wiedzieć? Napisz sam, do więzienia za to nie pójdziesz. Najwyżej odpiszą, że nie.
bugatti
Posty: 52
Rejestracja: 14 sie 2014, 18:21
Been thanked: 1 time

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: bugatti »

Udostępnią gdy gra będzie szła do druku, albo w trakcie jego. Też szukałem instrukcji ale napisałem do wydawnictwa i już wiem, że trzeba cierpliwe czekać.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: mig »

pietr pisze: Czy jest możliwość np. napisania do nich, czy jest gdzieś do ściągnięcia?
Prosiłbym o odpowiedź konkretną, czy nie ma szans ją zdobyć czy też jest jakiś sposób i w takim razie jaki? :D
Sposóbów jest kilka.
Możesz napisać do nich (kontakt(at)lacerta.pl) i poprosić o udostepnienie, ale nie sądzę, że ją otrzymasz, bo pewnie chcą ją udostępniać dopiero gdy polska edycja będzie wychodzić. Jeśli odmówią, zawsze możesz też zhakować ich komputery ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: NTomasz »

albo przeczytać wersję angielską
albo cierpliwie poczekać
albo uznać swą porażkę i udać się na wygnanie
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Piotrus458 »

Trzeba się przyzwyczaić, że romeck jest bardzo przyjaźnie nastawionym do ludzi gremlinem :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Trolliszcze »

Jeśli ktoś nie zauważył, grabaty zrobiły dziś promocję na polską Cavernę - 175 złotych to chyba zacna cena.
Awatar użytkownika
kosmat
Posty: 9
Rejestracja: 10 sie 2012, 15:05

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: kosmat »

Po paru miesiącach pytanie do osób które kupiły i nadal maja Cavernę. Jak się gra z perspektywy czasu? Udaje się regularnie? Jak z regrywalnością i generalnie chęcią sięgania po ten tytuł?
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Bea »

kosmat pisze:Po paru miesiącach pytanie do osób które kupiły i nadal maja Cavernę. Jak się gra z perspektywy czasu? Udaje się regularnie? Jak z regrywalnością i generalnie chęcią sięgania po ten tytuł?
W moim gronie gra jest nadal bardzo lubiana i chętnie w nią gramy. Niestety nie tak często jak byśmy chcieli z powodu właśnie długości rozgrywki a także dużej liczby elementów, które przed grą trzeba rozłożyć. Czasami więc mimo ochoty na Cavernę sięgamy po krótszą grę i to właściwie jej jedyny mankament. Za to jest niezawodna gdy zbierze się sześć czy siedem osób i nie mamy ochoty grać w imrezówki. Wtedy tylko Caverna. Jej kolejną zaletą jest to, że w zasadzie działa dobrze przy każdej liczbie graczy. Gdyby tak sama się składała i rozkładała... Osobiście polecam, to nadal jedna z moich ulubionych gier z rodzaju tych cięższych.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Piehoo »

U nas podobnie. Zawsze bardzo chętnie siadam, ale bez porządnej segregacji elementów to sporo czasu zajmuje.
Przyjemna, czysta. Jak ktoś lubi euro to powinien być zadowolony.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Anglik
Posty: 46
Rejestracja: 09 kwie 2014, 09:29

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Anglik »

Wiadomo kiedy będzie premiera polska gry?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Caverna : Cave Farmers

Post autor: adikom5777 »

+ - pod koniec miesiąca
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: aigimig »

dostępna jest już polska instrukcja: http://www.lacerta.pl/index.php/nasze-gry/kawerna
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: rastula »

adikom5777 pisze:+ - pod koniec miesiąca

dyplomatycznie nie mówimy którego...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: adikom5777 »

masz mnie :)
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: cezarr »

Ani razu nie grałem jeszcze w Kawernę, a już wiem, że od początku będę chciał "nagiąć" zasady. Istnieje pewien pomysł modyfikacji reguł odnośnie dostępności żetonów usprawnień (opisany tutaj na BGG), dzięki któremu każda rozgrywka ma większą szansę być wyraźnie inna od poprzedniej , bo nie są w niej dostępne wszystkie te żetony, tylko jakaśtam losowa pula.

Dużo obiecuję sobie po tym pomyśle, bo boję się, że gra może być zbyt powtarzalna, gdy zawsze od początku dostępne są te same (wszystkie) żetony. Liczę, że Kawerna wciągnie mnie na całe lata, tak jak Agricola, gdzie niepowtarzalność rozgrywek zapewniają karty usprawnień i pomocników, a obawiam się, że w sytuacji, gdy wszystkie kafle zawsze są od początku odkryte, gra zestarzeje się po nie wiecej niż kilkudziesięciu partiach (a ja chciałbym ich rozegrać setki). :)

W Agricoli też przecież z ogromnym powodzeniem przyjęła się modyfikacja oryginalnych zasad odnośnie doboru kart (draft albo wybieranie 7 z 10 itp.), więc może i ten pomysł okaże się dobry i nie będzie psuł gry?

Czy ktoś, kto grał już trochę w Kawernę, stosuje może te zasady z linka powyżej? Albo ma jakieś swoje dobrze sprawdzajace się sposoby na "wymuszenie" zmiennych warunków startowych w tej grze?

PS: Strasznie nie mogę doczekać się chwili, gdy dostanę w łapy polskie wydanie. Nie chcę zapeszyć, ale może już w środę? :D
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: pezetto »

GrzeL pisze:Z forum Lacerty.
Na pytanie czy zamierzają wydać polską edycję, padła odpowiedź:
Sugerowana cena detaliczna w Niemczech ma być 70 Euro. W Polsce należałoby się liczyć ze znacznie mniejszym nakładem, a więc i wyższą ceną produkcji. To oznacza, że sugerowana cena detaliczna w Polsce musiałaby oscylować w okolicy 330-350zł. Za tę cenę prawdopodobnie nigdy nie sprzedalibyśmy nawet pierwszego nakładu.
Lothrain pisze:Wielu ludzi sugeruje się rankingami, gdzie Agricola jest i będzie wyżej
Jak mawiają mądrzy ludzie "w życiu pewne są tylko ciągłe zmiany". Dziś przybywa Kawerna nabyta za połowę wyżej wymienionej kwoty, która na dodatek wyprzedziła w rankingu BGG swego protoplastę :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Bea »

cezarr pisze:Ani razu nie grałem jeszcze w Kawernę, a już wiem, że od początku będę chciał "nagiąć" zasady. Istnieje pewien pomysł modyfikacji reguł odnośnie dostępności żetonów usprawnień (opisany tutaj na BGG), dzięki któremu każda rozgrywka ma większą szansę być wyraźnie inna od poprzedniej , bo nie są w niej dostępne wszystkie te żetony, tylko jakaśtam losowa pula.
Moja rada, spróbuj zacząć grać w Cavernę normalnie, na takich zasadach na jakich została zaprojektowana. Dopiero jak faktycznie zaczniesz zauważać że robi się powtarzalna to zacznij wprowadzać homerule. Gra jest naprawdę dobrze zbalansowana i zapewniam cię, że żeby jej mechanizm dobrze działał wszystkie jej kafle są potrzebne od początku. jeśli będziesz je losował to z Caverny zrobi ci się Szklany Szlak. To może od razu kup to ostatnie? ;)
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2015, 14:28 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: pezetto »

Jo tam żem se kupił w tym tygodniu Szklany Szlak, a kolo kupił se tych Chłopów z Bunkrów i se bydymy pykać w kierki UWE :mrgreen:
ODPOWIEDZ