Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Phate »

Przepraszam - odwołuje pytania ;)
Przenoszę się do głównego wątku :)
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: cahir »

Witam,
kilka pytań początkującego jakiś czas :) będzie pewnie i więcej. z góry dzięki za odpowiedzi.
1) czy świat początkowy liczyć do 12kart na stole w warunkach końca gry :?:
2) statkiem kolonizacyjnym można wyłożyć dowolny świat niemilitarny, tyle rozumiem,ale dalej: ale nie żółty militarny lub niemilitarny produkcyjny lub zdobyczny. Dlaczego zatem tam jest wskaźnik(obrazkowy) militarny dla żółtych :?:
3) jak dokładnie działa karta Improved Logistics( dodatek gathering storm) szczególnie przy grze zaawansowanej dla dwóch osób, gdzie można wystawić dwie fazy kolonizacji na gracza.
4)świat początkowy Ancient Race - o co chodzi z discardem do 3 (nie 4) kart, skoro na początku wyrzuca się tylko dwie :?: chyba, że tu jakieś rundy mylę.
5) czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć działanie żetonów robota w grze jednoosobowej dla świata 0 - stara ziemia, gdzie żeton robota( ten mały) z ikoną handel po handlu zastępuje się na chwile :?: żetonem x2 konsumpcja. ale po co?
6)ogólne pytanie do gry jednoosobowej- zazwyczaj nie wybieram nigdy tej samej fazy dwa razy( he, he) zatem prawa strona w górnej rubryce akcji robota jest nieużywana :?: jest też rubryka np. w konsumpcji dla sytuacji gdy robot ma dwie kości na jednej fazie, ale to również mi się nie zdarzyło. Jaka sytuacja musiałaby zaistnieć, żeby to miało miejsce :?:
7) przy podliczaniu robota liczę tylko punkty na żetonach i kartach a 6 liczę za 6 lub 9 bez względu na ich tekst, bo zdolności kart u robota podczas gry i przy podliczaniu nie maja znaczenia :?:
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

1. tak liczy się do dwunastki
2. ikona tak po prostu wygląda - symbolizuje dowolny świat obcych umieszczony w czerwonym znaku zakazu
3. w pierwszej fazie settle możesz wyłożyć 2 światy (jeden po drugim), w drugiej fazie settle możesz wyłożyć już tylko jeden świat (tu jestem pewny na 99% że tak jest :) )
4. "odrzuć do 3 kart" oznacza, że na ręce ma pozostać ci 3 karty
5. nie mam tego przed oczami, ale w którymś przypadku było tak, że po wystąpieniu jeden raz efektu handel, kolejne już rozpatruje się jako konsumpcje x2
6. tego pytania nie zrozumiałem :oops:
7.tak
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: cahir »

gafik pisze:5. nie mam tego przed oczami, ale w którymś przypadku było tak, że po wystąpieniu jeden raz efektu handel, kolejne już rozpatruje się jako konsumpcje x2
6. tego pytania nie zrozumiałem :oops:
5. czyli po jednorazowej zmianie żetonu robota na "konsumpcja x2" już tak zostaje do końca gry :?:
6. rubryka akcji robota dzieli się na część górną( gdy robot wylosuje ją na kościach) i dolną ( jako reakcję na wybór akcji gracza). Jednakże ta górna rubryka też dzieli się na część prawą i lewą. Lewa ma zastosowanie jak wyżej, natomiast prawa podobno wtedy gdy gracz wybierze obydwie takie same akcje, a więc dwie fazy rozwoju np. Jednakże ja nigdy tak nie robię gdyż wybieram różne akcje, więc mam pytanie czy jest jakieś inne zastosowanie dla tej rubryki czy też ja źle gram :?: a drugie pod-pytanie dotyczy sytuacji gdy robot dwa razy " wybierze" tą samą akcję :?: gdyż instrukcja przewiduje taką możliwość i na rubrykach akcji też są odpowiednie funkcje do tego :?: tu również nie miałem nigdy zastosowania, więc pytam kiedy taka sytuacja jest możliwa, bo przecież robot na kościach tego nie wyrzuci poza chyba " akcja robota" + " tożsama akcja na drugiej kości" lub gdy gracz wybierze dwa razy akcje tą samą, a robot skopiuje obydwie :?: Uff mam nadzieję, że tym razem bardziej zrozumiale :wink:
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

cahir pisze:3) jak dokładnie działa karta Improved Logistics( dodatek gathering storm) szczególnie przy grze zaawansowanej dla dwóch osób, gdzie można wystawić dwie fazy kolonizacji na gracza.
Ta karta pozwala każdorazowo podczas rozgrywania fazy Settle wyłożyć dwa światy. Nie ma znaczenia, kto wybrał tę fazę i czy jest to pierwsza lub druga faza Settle w tej turze.
Pamiętać należy, że:
- bonus za wyłożenie świata (dla wybierających fazę Settle) liczy się tylko dla pierwszego świata w fazie,
- cechy wyłożonych światów stają się aktywne dopiero w następnej fazie (np. w drugiej fazie Settle).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

cahir pisze:6. rubryka akcji robota dzieli się na część górną( gdy robot wylosuje ją na kościach) i dolną ( jako reakcję na wybór akcji gracza). Jednakże ta górna rubryka też dzieli się na część prawą i lewą. Lewa ma zastosowanie jak wyżej, natomiast prawa podobno wtedy gdy gracz wybierze obydwie takie same akcje, a więc dwie fazy rozwoju np. Jednakże ja nigdy tak nie robię gdyż wybieram różne akcje, więc mam pytanie czy jest jakieś inne zastosowanie dla tej rubryki czy też ja źle gram :?: a drugie pod-pytanie dotyczy sytuacji gdy robot dwa razy " wybierze" tą samą akcję :?: gdyż instrukcja przewiduje taką możliwość i na rubrykach akcji też są odpowiednie funkcje do tego :?: tu również nie miałem nigdy zastosowania, więc pytam kiedy taka sytuacja jest możliwa, bo przecież robot na kościach tego nie wyrzuci poza chyba " akcja robota" + " tożsama akcja na drugiej kości" lub gdy gracz wybierze dwa razy akcje tą samą, a robot skopiuje obydwie :?: Uff mam nadzieję, że tym razem bardziej zrozumiale :wink:
Podwójna akcja jest możliwa także, gdy robot kopiuje Twoją ostatnią akcję, czyli np. wybrałeś explore+settle, a robot wyrzucił settle+gwiazdkę
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: pieczkins »

Witam
Właśnie pierwszy raz z dziewczyną siedliśmy do Race i od razu 2 wątpliwości się nasunęły. Przykładem może być tu karta "Rebelia podziemia":
1. Co oznacza szary kolor w środku symbolu planety? Nigdzie nie widzę tego ani w instrukcji, ani na kracie pomocy.
2. Na ww. karcie obok symbolu planety jest mniejsze czerwone kółko z zasobem brązowym? Co ono oznacza? Też nigdzie tego nie widzę.
Dzięki za pomoc z góry.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

1. Że nic tam nie produkujesz.
2. Czerwone, nie brązowe. Bez dodatku nic nie oznacza.
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: pieczkins »

Ok, dzięki.. Tylko zastanawia mnie dlaczego jest wypełnienie szare, a nie białe skoro ani tu ani tu nic się nie produkuje.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Światy z szarym tłem definitywnie nie produkują.
Światy z białym tłem mają kolorowa obwódkę. Te światy w pewnych sytuacjach produkują.
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: pieczkins »

Jeszcze jedna wątpliwość mi się nasunęła. Czy mając na przykład siłę równą 4, można podczas jednej fazy kolonizacji podbić 2 światy o sumie ich punktów obrony mniejszej równej 4? Na jednym z youtubowskich tutoriali tak było robione, a nie wydaje mi się to zgodne z instrukcją.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Nie można tak zrobić.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

W jednej fazie settle gracz może wystawić jeden świat, także militarny.

Wyjątki:
:arrow: Jeśli ma w tableau kartę Improved Logistics, to może wystawić dwa światy. Jeśli oba są militarne, to żaden z nich nie może mieć siły większej niż siła militarna gracza.
:arrow: Gdy ma Imperium Supply Convoy, to może wystawić jeden militarny świat ekstra za niewykorzystaną nadwyżkę siły militarnej po wystawieniu pierwszego świata.
:arrow: Po zdiskardowaniu z tableau Rebel Sneak Attack gracz może wystawić jeszcze jeden świat (militarny).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: pieczkins »

Ok. Dzięki.. Czyli w filmiku jest błąd.. https://www.youtube.com/watch?v=o57l9dWaIdA
Od 12.20.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

pieczkins pisze:Ok. Dzięki.. Czyli w filmiku jest błąd.. https://www.youtube.com/watch?v=o57l9dWaIdA
Od 12.20.
Nie, bo autor omawia grę w zaawansowany (czyli de facto jedyny słuszny) wariant na dwóch graczy, a to umożliwia rozegranie dwóch faz Settle w tej samej rundzie. W linkowanym filmiku gracz zielony wybrał dwie fazy Settle, zatem obaj gracze mają szansę wyłożyć po dwa światy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: GrzeL »

pieczkins pisze:Ok. Dzięki.. Czyli w filmiku jest błąd.. https://www.youtube.com/watch?v=o57l9dWaIdA
Od 12.20.
Nie ucz się zasad z recenzji, tam dość często pojawiają się błędy oraz uproszczenia, które mogą wprowadzić w błąd graczy nieznających zasad.
W tym przypadku nie ma błędu, po prostu przebieg fazy został przeprowadzony niechlujnie, były dwie kolonizacje, więc mógł wystawić dwie planety, ale wyłożył je na raz, a nie po kolei, co mogło wprowadzić w błąd.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

W moim wykazie wyjątków od zasady "jedna faza settle = jeden świat" pominąłem następującą kartę:
:arrow: Terraforming Project - można ją odrzucić z tableau, żeby wystawić dodatkowy czarny nie-żółty świat, i to za darmo.

Być może jest coś jeszcze, o czym nie pamiętam.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2015, 22:50 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: pieczkins »

Wszystko jasne w takim razie :) Nie wziąłem pod uwagę trybu zaawansowanego.. Przyjdzie i czas na niego ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Z tzw. trybem zaawansowanym nie czekaj! On wcale nie jest taki zaawansowany, a gdy raz go spróbujesz, to nigdy już nie zagrasz we dwójkę "klasycznie".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

http://pl.boardgamearena.com/
Tam można poćwiczyć :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

A na Keldonie o niebo lepiej!
http://keldon.net/rftg/
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: pieczkins »

Z tym ćwiczeniem to niby racja.. Jednak planuję grać głównie z dziewczyną, także lepiej chyba abyśmy gry uczyli się razem. Jeśli ciągle będzie baty zbierała, to prędzej czy później nie będę miał z kim grać ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: misioooo »

pieczkins pisze:Z tym ćwiczeniem to niby racja.. Jednak planuję grać głównie z dziewczyną, także lepiej chyba abyśmy gry uczyli się razem. Jeśli ciągle będzie baty zbierała, to prędzej czy później nie będę miał z kim grać ;)
+1
Mam tak samo :) Czasami Keldona odpalam, ale 90% partii dostaję baty wtedy. Wolę z małżonką grać - wtedy w miarę równe szanse mamy i wygrane ładnie się rozkładają 50/50 :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Andy pisze:A na Keldonie o niebo lepiej!
http://keldon.net/rftg/
Śmiem nie zgodzić się z tą tezą.
Może i dla kogoś jest lepiej. Ale żeby tak od razu "o niebo"? ;)
Na BGA gra się wprawdzie tylko podstawką, ale za to z innym ludziem co jest przyjemniejsze, bo dwa ludzkie procesory stają w szranki. Keldon to bezduszny maszyn :P
No i na BGA jeszcze czas upływa, co jest pewnym stresującym bodźcem.
BGA = większa emocja.
misioooo pisze:
pieczkins pisze:Z tym ćwiczeniem to niby racja.. Jednak planuję grać głównie z dziewczyną, także lepiej chyba abyśmy gry uczyli się razem. Jeśli ciągle będzie baty zbierała, to prędzej czy później nie będę miał z kim grać ;)
+1
Mam tak samo :) Czasami Keldona odpalam, ale 90% partii dostaję baty wtedy. Wolę z małżonką grać - wtedy w miarę równe szanse mamy i wygrane ładnie się rozkładają 50/50 :)
Oczywiście, o niebo lepiej gra się z żywą tkanką.
A najlepiej jak ta tkanka jest żoną/dziewczyną/kochanką...

... że sę tak rymnę. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Zaraz, moment! A kto Ci broni grać na Keldonie z żoną, dziewczyną, kochanką albo wszystkimi naraz? ;-)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ