Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 120 times
Been thanked: 88 times

Re: Five Tribes

Post autor: rand »

Kończy się pierwszy kwartał a o polskiej wersji dalej nic nie słychać. Wie ktoś co się dzieje i kiedy można spodziewać się polskiej wersji?
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Five Tribes

Post autor: vojtas »

Munchhausen pisze:Wydawnictwo Days of Wonder zmiękło pod naporem gównoburzy i od następnego dodruku kontrowersyjne karty z niewolnikami zostaną zastąpione kartami z fakirami.
Tchórze.
okiemgekona pisze:przecież to powinni od razu wychwycić. było nie było ich oferta jest w szczególności familijna - abstrahując od historycznego przesłania i prawdy historycznej - umówmy się to ma być kolorowa gra rodzinna, a nie wydawnictwo edukacyjne. Nie wyobrażam sobie grać z dzieciakami i na przykład zasugerować - "kup sobie niewolnika - przyda ci się" - przyznacie, że w takiej odsłonie brzmi to słabo, bo przyjmujesz niejako rolę handlarza. każdy ma oczywiście swoje podejście, ale mi osobiście trochę przeszkadzały te karty w odbiorze tej gry.
Na szczęście tylko trochę. ;)

Od razu przypomniał mi się szitsztorm przy okazji premiery Skupu Żywca. Profil facebookowy Fox Games był polem bitwy ideologicznej. Padały epitety o mordercach zwierząt, okrucieństwie, deprawacji dzieci, zwalczaniu wrażliwości etc. z ust ludzi, którzy powinni być poważni, a zachowywali się jak idioci. Najlepsze były obietnice bojkotu gier FG ze strony osób, które planszówkami w ogóle się nie interesują. :D Tak czy siak - uważam to za dobry moment, by wyjaśnić latorośli w czym rzecz. Im prędzej, tym lepiej.

Podobna burza wybuchła w momencie rynkowego debiutu Resident Evil 5. Protestowano, bo zombiaki miały czarny kolor (resztek) skóry. Zabijanie zombie = zabijanie Murzynów. Biorąc pod uwagę, że wszystko dzieje się w Afryce zachodniej, jest to doprawdy dziwne i oburzające.
rand pisze:Kończy się pierwszy kwartał a o polskiej wersji dalej nic nie słychać. Wie ktoś co się dzieje i kiedy można spodziewać się polskiej wersji?
Może zmieniają na fakirów. ;)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: REBEL.pl »

rand pisze:Kończy się pierwszy kwartał a o polskiej wersji dalej nic nie słychać. Wie ktoś co się dzieje i kiedy można spodziewać się polskiej wersji?
Niestety najpewniej dopiero w okolicy czerwca. Dodruk został opóźniony przez Days of Wonder z uwagi na zamieszanie z kartami niewolników. Decyzją wydawcy zostaną one zmienione na karty fakirów o czym poinformowano niedawno. Nadal czekamy na oficjalną datę druku oraz zmiany, które musimy wprowadzić do instrukcji w związku z podmianą kart. Gdy tylko zostanie nam przedstawiony dokładny termin to podzielimy się tą informacją.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Five Tribes

Post autor: Furia »

Chyba trzeba będzie zaopatrzyć się w wersję z niewolnikami póki jeszcze jest. :D
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Five Tribes

Post autor: glocked »

Ja mam nie żałuję, wolałbym żeby lords of waterdeep byli przetłumaczeni, five tribes w ogóle nie zależna językowo :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Five Tribes

Post autor: ChlastBatem »

https://www.youtube.com/watch?v=0bYD1TA ... e=youtu.be

nawet tutaj musieli wspomnieć o tej drzazdze :lol:
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Five Tribes

Post autor: carlos »

Niewolnik przeszkadza, ale o zabijaniu mówią z uśmiechem na twarzy. Paranoja. :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Five Tribes

Post autor: ChlastBatem »

carlos pisze:Niewolnik przeszkadza, ale o zabijaniu mówią z uśmiechem na twarzy. Paranoja. :)
+1 :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Five Tribes

Post autor: Trolliszcze »

ChlastBatem pisze:
carlos pisze:Niewolnik przeszkadza, ale o zabijaniu mówią z uśmiechem na twarzy. Paranoja. :)
+1 :D
Ze swoją ksywką to pogoniłbyś paru niewolników, co? :lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Five Tribes

Post autor: rastula »

W Miejsce niewolnika wstawmy krzyż...i zobaczymy jak tam ma się tolerancja w kraju ;).
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: Munchhausen »

Obrażać się o kartę niewolnika, a w poprzednim odcinku grać w Cards Against Humanity. Hipokryzja mocno?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five Tribes

Post autor: zakwas »

Furia pisze:Chyba trzeba będzie zaopatrzyć się w wersję z niewolnikami póki jeszcze jest. :D
Tak chyba zrobię, na złość lewakom, mimo że bardzo chciałem mieć to w polskiej wersji... :(
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Five Tribes

Post autor: Rocy7 »

Pan_K pisze:
okiemgekona pisze: "kup sobie niewolnika - przyda ci się" - przyznacie, że w takiej odsłonie brzmi to słabo, bo przyjmujesz niejako rolę handlarza.
No właśnie nie, nie przyznamy (w sensie, że ja nie przyznam :) ). Dlaczego taka politpoprawność ma obowiązywać w tym akurat aspekcie, a tymczasem wszelkie rzezie i zombiaki są OK, bo nie rażą ideologicznego ucha poprawnościowej równości? Przecież potwory, czarna magia i żywe trupy w grach dla dzieci i młodzieży mają się dobrze i nie budzą reakcji "społecznej".
Nie, niewolnictwo nie jest dobre. Ale moje dziecko po grze w taką grę nie będzie marzyło o zostaniu handlarzem niewolników, jeśli tylko nie będę możliwie najgorszym z rodziców, który nie zada sobie trudu, by mu w życiu pokazać, co dobre, a co złe. W życiu - to coś innego, niż gra.
Natomiast zakłamywanie rzeczywistości (niewolnictwo jednak było faktem), w celu ulepszenia społeczeństwa, to - wybaczcie - socjotechnika moralnie podejrzana, co pokazało jej praktykowanie przez wszystkie totalitarne reżimy XX wieku. Oraz skutki, z jakimi była praktykowana.
+ 100 ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Five Tribes

Post autor: Bea »

Pan_K pisze:
okiemgekona pisze: "kup sobie niewolnika - przyda ci się" - przyznacie, że w takiej odsłonie brzmi to słabo, bo przyjmujesz niejako rolę handlarza.
No właśnie nie, nie przyznamy (w sensie, że ja nie przyznam :) ). Dlaczego taka politpoprawność ma obowiązywać w tym akurat aspekcie, a tymczasem wszelkie rzezie i zombiaki są OK, bo nie rażą ideologicznego ucha poprawnościowej równości? Przecież potwory, czarna magia i żywe trupy w grach dla dzieci i młodzieży mają się dobrze i nie budzą reakcji "społecznej".
Nie, niewolnictwo nie jest dobre. Ale moje dziecko po grze w taką grę nie będzie marzyło o zostaniu handlarzem niewolników, jeśli tylko nie będę możliwie najgorszym z rodziców, który nie zada sobie trudu, by mu w życiu pokazać, co dobre, a co złe. W życiu - to coś innego, niż gra.
Natomiast zakłamywanie rzeczywistości (niewolnictwo jednak było faktem), w celu ulepszenia społeczeństwa, to - wybaczcie - socjotechnika moralnie podejrzana, co pokazało jej praktykowanie przez wszystkie totalitarne reżimy XX wieku. Oraz skutki, z jakimi była praktykowana.
Mnie się wydaje, że tu nie dokładnie o to chodzi co napisałeś i istotą powodu zmiany tych postaci jest co innego.
To co powiem może się wydać śmieszne wielu ameritrashowcom, ale cóż... Myślę, że wielu euro graczy, mimo tego że grają w na pozór suche gry, lubi się wczuwać w zapodany/doklejony temat. My na przykład często fabularyzujemy. Np grając w L&C rzucamy takie teksty: Nie rozkładam jeszcze obozu, bo pertraktuję z tubylcami, chcą więcej błyskotek, a przecież niewiele mamy. Właśnie spotkaliśmy niesamowitą Indiankę - Sacagawea, która obiecała na pomóc z tym i z tym itp... Gra się wtedy o wiele przyjemniej. Przypuszczam, że wiele osób, szczególnie w Stanach, po prostu nie chce czuwać się w rolę właściciela niewolnika i fabularyzować na ten temat bo gra to opowieść którą się snuje i musimy się w niej jakoś odnajdywać. Co innego zabijać zombiaki, które z założenia są złe, a co innego mówić: No to teraz wykorzystam mojego niewolnika, czarnucha, bo mi jest potrzebna tania siła robocza. Oczywiście można w ogóle nie wczuwać się w temat i przesuwać tylko dysk na czerwone pole, lub pobierać dwie czarne kostki. Tylko w tym problem, że dla wielu nie będzie to już takie atrakcyjne. Nie widzę w tym nic złego, że ludzie nie chcą się wczuwać w pewien konkretny klimat i identyfikować z właścicielem i oprawcą niewolników.

Swoją drogą sama karta też nie wygląda zachęcająco:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Five Tribes

Post autor: Pan_K »

Bea pisze: Mnie się wydaje, że tu nie dokładnie o to chodzi co napisałeś i istotą powodu zmiany tych postaci jest co innego.
To co powiem może się wydać śmieszne wielu ameritrashowcom, ale cóż... Myślę, że wielu euro graczy, mimo tego że grają w na pozór suche gry, lubi się wczuwać w zapodany/doklejony temat. My na przykład często fabularyzujemy. Np grając w L&C rzucamy takie teksty: Nie rozkładam jeszcze obozu, bo pertraktuję z tubylcami, chcą więcej błyskotek, a przecież niewiele mamy. Właśnie spotkaliśmy niesamowitą Indiankę - Sacagawea, która obiecała na pomóc z tym i z tym itp... Gra się wtedy o wiele przyjemniej. Przypuszczam, że wiele osób, szczególnie w Stanach, po prostu nie chce czuwać się w rolę właściciela niewolnika i fabularyzować na ten temat bo gra to opowieść którą się snuje i musimy się w niej jakoś odnajdywać. Co innego zabijać zombiaki, które z założenia są złe, a co innego mówić: No to teraz wykorzystam mojego niewolnika, czarnucha, bo mi jest potrzebna tania siła robocza. Oczywiście można w ogóle nie wczuwać się w temat i przesuwać tylko dysk na czerwone pole, lub pobierać dwie czarne kostki. Tylko w tym problem, że dla wielu nie będzie to już takie atrakcyjne. Nie widzę w tym nic złego, że ludzie nie chcą się wczuwać w pewien konkretny klimat i identyfikować z właścicielem i oprawcą niewolników.

Swoją drogą sama karta też nie wygląda zachęcająco:
Obrazek
Hmmm... To całkiem inna perspektywa. Obawiam się jednak, że świadczy dobrze bodaj jedynie o Tobie. Chciałbym wierzyć, że wrzask stojący za akcjami ideologów politpoprawności ma właśnie takie podłoże. Szkoda, że taka wiara byłaby naiwnością...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Five Tribes

Post autor: glocked »

W wieku 6 lat organizowaliśmy konkursy przy piaskownicy kto szybciej powie 'k*rwa" w ciągu minuty, a wy się boicie że dzieci odkryją niewolnictwo... Ja na to mówię problemy 1 świata 'first world problems', nie ma co komentować.

Btw. faktem, że w grze jest zabójca na zlecenie i jest stosownie skuteczny wcale nie wprowadza nikogo w uprzedzenia..

Moim zdaniem cała ta akcja to niezły bullshit ale z perspektywy wydawcy gry tylko na tym zyskał. Zadowoleni wcześniej od zawsze mieli to w dupie, niezadowoleni kupia dodatek za 5$ + narobili masę hype'u wokół samej gry .

Osobiścię grę polecam w jakiejkolwiek wersji - Pl/US/slave/fakir.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Five Tribes

Post autor: xelos80 »

Problem jest chyba głównie w USA. Niewolnictwo dla Amerykanów to jest bardzo duży powód do wstydu.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: Munchhausen »

Niewolnicy z chińskich fabryk już robią karty fakirów :)
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Five Tribes

Post autor: xelos80 »

Niewolnictwo w Chinach to już nie powód do wstydu dla Amerykanów.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five Tribes

Post autor: zakwas »

Munchhausen pisze:Niewolnicy z chińskich fabryk już robią karty fakirów :)
:mrgreen:

Ja kupiłem wersję z niewolnikami na przekór głupocie zwanej polityczną poprawnością - tak jak pisałem kilka postów wcześniej. Ciekawi mnie jak będzie przy ew. dodatkach z kartami dżinów na przykład, mam nadzieję, że nie będę się musiał dodatkowo irytować.

Chciałem bardzo kupić polską wersję i wesprzeć polskiego wydawcę, ale DoW nie pozostawił mi wyboru... :(

A sama gra świetna i jestem bardzo zadowolony z zakupu!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Five Tribes

Post autor: rastula »

przykład mentalnego niewolnictwa - cała ta aferka ;)
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Five Tribes

Post autor: xelos80 »

Nie rozumiem niektórych osób. W temacie o grze majdan była dyskusja na temat tego czy wypada ta grę robić bo nieszczęście ma Ukrainie itd. Amerykanie wstydzą się własnego udziału w niewolbictwie. Można nawet powiedzieć ze głównie ich utozsamiamy z nim. Próbują w jakiś sposób wymazać ten wstyd i maja do tego prawo. My nie czujemy problemu z tymi kartami bo w Polsce nie niewolnictwa na większą skalę. Łatwo się mówi o głupocie u innych gdy się samemu tego nie wstydzi.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Five Tribes

Post autor: Trolliszcze »

Nie oczekuj empatii po kolegach z forum. Dla nich niewolnictwo to abstrakcja.
Ja mam propozycję: gra w klimatach drugiej wojny światowej, w której można donosić na Żydów. Zobaczymy, czy ludzie to łykną. Albo coś w klimatach PRL, temat u nas chwycił - wcielamy się w rolę esbeka, który tropi wrogów ludu. Dla Amerykanina to będzie taka sama abstrakcja jak dla nas niewolnictwo, na pewno chętnie zagrają, a temat nowatorski, jeszcze tego nie było.
(Oczywiście byłoby najlepiej, gdyby to wrzucić w jakiś tytuł wybitnie rodzinny, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Uczmy świat historii, przecież żadnego przekłamania tu nie ma, byli i tacy Polacy, którzy na Żydów donosili.)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five Tribes

Post autor: zakwas »

Trolliszcze pisze:Nie oczekuj empatii po kolegach z forum. Dla nich niewolnictwo to abstrakcja.
Ja mam propozycję: gra w klimatach drugiej wojny światowej, w której można donosić na Żydów. Zobaczymy, czy ludzie to łykną. Albo coś w klimatach PRL, temat u nas chwycił - wcielamy się w rolę esbeka, który tropi wrogów ludu. Dla Amerykanina to będzie taka sama abstrakcja jak dla nas niewolnictwo, na pewno chętnie zagrają, a temat nowatorski, jeszcze tego nie było.
(Oczywiście byłoby najlepiej, gdyby to wrzucić w jakiś tytuł wybitnie rodzinny, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Uczmy świat historii, przecież żadnego przekłamania tu nie ma, byli i tacy Polacy, którzy na Żydów donosili.)
Nie widzę przeszkód, nawet mi się to podoba.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Five Tribes

Post autor: Trolliszcze »

zakwas pisze:
Trolliszcze pisze:Nie oczekuj empatii po kolegach z forum. Dla nich niewolnictwo to abstrakcja.
Ja mam propozycję: gra w klimatach drugiej wojny światowej, w której można donosić na Żydów. Zobaczymy, czy ludzie to łykną. Albo coś w klimatach PRL, temat u nas chwycił - wcielamy się w rolę esbeka, który tropi wrogów ludu. Dla Amerykanina to będzie taka sama abstrakcja jak dla nas niewolnictwo, na pewno chętnie zagrają, a temat nowatorski, jeszcze tego nie było.
(Oczywiście byłoby najlepiej, gdyby to wrzucić w jakiś tytuł wybitnie rodzinny, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Uczmy świat historii, przecież żadnego przekłamania tu nie ma, byli i tacy Polacy, którzy na Żydów donosili.)
Nie widzę przeszkód, nawet mi się to podoba.
Gratuluję, zrobić Ci z tym zdjęcie?
ODPOWIEDZ