Kto drugi, ten lepszy

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lucrum Games
Posty: 62
Rejestracja: 03 kwie 2014, 13:17
Lokalizacja: Kraków/Bielsko-Biała
Kontakt:

Kto drugi, ten lepszy

Post autor: Lucrum Games »

Obrazek

Jedyna gra, w której wygrywa drugi!


SREBRNY MEDAL
NA WAGĘ ZŁOTA!


Dlaczego niby zawsze wygrywa ten, kto jest pierwszy?
Przecież drugie miejsce też jest super!
W tej grze jest w ogóle najlepsze!

Daj się wyprzedzić jednemu graczowi,
a sam wyprzedź pozostałych!


Imprezowa karcianka z małą planszą
zasady w 3 minuty
rozgrywka w 20
Awatar użytkownika
Lucrum Games
Posty: 62
Rejestracja: 03 kwie 2014, 13:17
Lokalizacja: Kraków/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Lucrum Games »

To oczywiście nie jest gra dla geeków, ale jak chcecie dać jakimś dzieciakom sporo radości albo zagrać w coś do piwka, czy w przerwie meczu w pubie, to jest idealna.

Mała imprezówka z wielką ilością krzyków, emocji i rzucaniem kart.


Trik polega na tym, że na torze wyścigu punktuje ten, kto jest drugi na koniec rundy.
Zdobywa np. 5 pkt.

Wygrywa?
No nie! przecież wygrywa ten, kto jest drugi! On jest na pierwszym miejscu (5pkt), reszta na drugim (0 pkt).
Dopiero w drugiej rundzie, gdy ktoś dostanie punkty mamy lidera na drugim miejscu :) Inni próbują wbić między tych graczy, ale muszą zapunktować w rundzie na drugim miejscu.

PO 5 RUNDACH WYGRYWA TEN KTO MA DRUGI WYNIK PUNKTOWY :lol:
SERIO!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: BartP »

Hmmm... wygląda jak Pędzące Żółwie, tak głupie, że aż dobre. Będę miał na radarze ;].
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: KubaP »

BartP pisze:Hmmm... wygląda jak Pędzące Żółwie, tak głupie, że aż dobre. Będę miał na radarze ;].
Ni cholery.

W każdym pojedynczym wyścigu masz 5 kart. Na trzy cztery każdy rzuca kartę w innego gracza albo siebie, popychając albo cofając go w wyścigu. Piątą kartę musisz zagrać na siebie i potem sprawdzamy, kto jest drugi. Ta osoba dostaje tyle punktów, na jakim polu stoi (od - do + 20), reszta zero. Tasujemy wszystkie karty, rozdajemy nowe pięć i tak pięć razy. Całość wygrywa ten, kto na koniec, po zliczeniu wszystkich punktów tez jest drugi.

Fajna, imprezowa gierka z mnóstwem śmiechu. Szybkie i zabawne. Bardzo dobry 10-minutowy przerywniczek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: BartP »

Chodziło Tobie, że to nie jest głupie, że nie przypomina Pędzących Żółwii, czy że nie mam mieć na radarze?
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Baartoszz »

Ja się zgadzam, jest głupie, jest dobre, przypomina żółwie i miej na radarze ;-)

A rozwijając porównanie, mechanika jest kompletnie inna i różnice są diametralnie, ale ogólne odczucia mam podobne. Powiem więcej, to jest kiler żółwi. Za każdym razem jak ktoś powie żółwie, to wyciągnę z rękawa KDTL i powiem: mam coś lepszego...

Sent from my Androminion console
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: KubaP »

Baartoszz pisze:Ja się zgadzam, jest głupie, jest dobre, przypomina żółwie i miej na radarze ;-)

A rozwijając porównanie, mechanika jest kompletnie inna i różnice są diametralnie, ale ogólne odczucia mam podobne. Powiem więcej, to jest kiler żółwi. Za każdym razem jak ktoś powie żółwie, to wyciągnę z rękawa KDTL i powiem: mam coś lepszego...

Sent from my Androminion console
O.
Awatar użytkownika
tophat
Posty: 37
Rejestracja: 12 sty 2011, 16:35

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: tophat »

Fantastyczna gra. Zakochałem się <3
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Baartoszz »

Grałem dwuosobowo. Wiem, że gracze zawsze będą narzekać na sztucznego gracza, ale tutaj to zajebiście działa :-)

Sent from my Androminion console
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: piton »

Baartoszz pisze:Grałem dwuosobowo. Wiem, że gracze zawsze będą narzekać na sztucznego gracza, ale tutaj to zajebiście działa :-)
Potwierdzam. Na dwie osoby działa wyśmienicie :)
Potwierdzam również zachwyty wyrażane wcześniej, naprawdę bardzo fajna imprezówka.

In minus: w pudełku straszna bieda w stosunku do ceny, bo: trochę kart, malutkie pionki i mała plansza. Wiem, że rozmiar ma znaczenie ;) bo ma być kompaktowa gra, ale małe pionki szczególnie mnie zasmuciły.

Niemniej jednak polecam każdemu, naprawdę sprytnie pomyślana gierka. Żółwie idą w odstawkę ;)

Edit:
swoją droga gra "Why first?" ma dwa profile na BGG. Pierwotnie została wydana w 2012 roku i jakoś przeszła bez echa
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
CezarIXen
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2014, 10:28
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice/Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: CezarIXen »

Można wiedzieć jakiego rozmiaru są karty?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: piton »

CezarIXen pisze:Można wiedzieć jakiego rozmiaru są karty?
standardowe euro 59x92
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Comandante »

Jest okazja na dobry PR - ślij szybko grę z pozdrowieniami do Pałacu Namiestnikowskiego ;)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Piehoo »

Comandante pisze:Jest okazja na dobry PR - ślij szybko grę z pozdrowieniami do Pałacu Namiestnikowskiego ;)
Do tego proponuję TVN jako patrona medialnego. ;)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: zakwas »

Comandante pisze:Jest okazja na dobry PR - ślij szybko grę z pozdrowieniami do Pałacu Namiestnikowskiego ;)
Genialne! :D

Sama gra ciekawie się zapowiada, może być dobry filer. :)
Awatar użytkownika
Lucrum Games
Posty: 62
Rejestracja: 03 kwie 2014, 13:17
Lokalizacja: Kraków/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Lucrum Games »

Warszawa, 12. maja 2015

Jak się właśnie dowiedzieliśmy, sztab prezydenta Komorowskiego w ostatnich tygodniach zmienił strategię wyborczą pod wpływem nowej ulubionej gry planszowej.

"Początkowo trenowaliśmy grając i oglądając Grę o tron, ale w ostatnim czasie gramy w coś, co zmiażdży naszych rywali" - mówi członek sztabu Prezydenta, który prosił o zachowanie anonimowości. Po namowach wyciąga z biurka niepozorne pudełeczko. Wszystko staje się jasne. Kto drugi, ten lepszy to jedyna gra na świecie, w której wygrywa... drugi.

"Chodzi o to żeby wypuścić jednego z graczy do przodu, a całą resztę zostawić w tyle" - mówi nasz informator z wypiekami na twarzy. "W ostatnich dniach chcieliśmy nawet wypuścić przodem Pawła Kukiza, ale któryś z kolegów się zagalopował i mogło się okazać, że to Andrzej Duda będzie drugi. To byłaby katastrofa. Nie znieślibyśmy takiego sukcesu kandydata PiS".

"Nie wiem komu przekażę moje poparcie" - komentuje niechętnie Paweł Kukiz. "Jeden z tych panów zgarnie urząd, ale to drugi wygra. Taka jest gra. Ale to świetny pomysł, żeby w JOW mandat otrzymywał kandydat, który będzie w okręgu na drugim miejscu".

Jak się dowiedzieliśmy wydawca gry już planuje dodruki. Tym razem pełny tytuł gry będzie brzmiał KTO DRUGI, TEN LEPSZY. GRA O STOŁEK.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Piehoo »

Przykładowa rozgrywka na 2 osoby i recenzja w jednym.
Gra chyba jeszcze łatwiejsza w zasadach niż Pędzące Żółwie. :) Faktycznie sporo śmiechu i niezłe skalowanie.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: medicus »

Najważniejsze to być drugim!

Nowa tradycja konwentowa Lucrum Games​ - wydawcy KTO DRUGI, TEN LEPSZY.

Zaczynając od PIONKA w Gliwicach: nie jest ważne w co gracie na konwencie, jeśli zajmujecie w grze drugie miejsce, wstajecie i wołacie DRUGI!
Otrzymujecie od Lucrum los, do wygrania oczywiście KTO DRUGI, TEN LEPSZY


Za zagranie w KTO DRUGI, TEN LEPSZY i wygranie (zajęcie drugiego miejsca) - podwójny los.

W imieniu Lucrum Games zapraszam do zabawy!

Obrazek
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: medicus »

Czego nauczą się dzieci i jak będą się bawić dorośli czyli Szalone Liczby o KDTL:
http://szaloneliczby.pl/kto-drugi-ten-lepszy/

Czyli kolejna znakomita rekomendacja :D
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Legun »

Zagrałem na Gralicji i wygląda obiecująco, jeśli nie liczyć pozbawionej klasy oprawy graficznej. Nasze wątpliwości budził też system jednoczesnego podrzucania kart wybranym graczom - w sumie nie do wyegzekwowania jest unikanie sytuacji, gdy osoby o lepszym refleksie będą dostosowywać wybór gracza do tego, gdzie inni dają karty. Rzecz da się stosunkowo łatwo wyeliminować. Wystarczy 6 kostek do gry i karty z numerami 1-6. Każdy gracz ma swój numer oraz kostkę, którą ustawia na numerze wybranego gracza, zakrywając kostkę wybraną kartą. Potem jednocześnie ujawnia się karty i rozdziela.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: mig »

Legun pisze:Zagrałem na Gralicji i wygląda obiecująco, jeśli nie liczyć pozbawionej klasy oprawy graficznej. Nasze wątpliwości budził też system jednoczesnego podrzucania kart wybranym graczom - w sumie nie do wyegzekwowania jest unikanie sytuacji, gdy osoby o lepszym refleksie będą dostosowywać wybór gracza do tego, gdzie inni dają karty. Rzecz da się stosunkowo łatwo wyeliminować. Wystarczy 6 kostek do gry i karty z numerami 1-6. Każdy gracz ma swój numer oraz kostkę, którą ustawia na numerze wybranego gracza, zakrywając kostkę wybraną kartą. Potem jednocześnie ujawnia się karty i rozdziela.
U nas ta kwestia również się pojawiła, ale uznaliśmy w tego typu grze, nie ma dodatkow komplikować. Graliśmy więc wg zasad i w zasadzie się nie zdarzało, żeby ktoś się specjalnie wstrzymywał z wyborem celu (wystarczyła sugestia, zeby nie zmieniać decyzji, do kogo karta ma trafić).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: sipio »

Legun pisze:Zagrałem na Gralicji i wygląda obiecująco, jeśli nie liczyć pozbawionej klasy oprawy graficznej. Nasze wątpliwości budził też system jednoczesnego podrzucania kart wybranym graczom - w sumie nie do wyegzekwowania jest unikanie sytuacji, gdy osoby o lepszym refleksie będą dostosowywać wybór gracza do tego, gdzie inni dają karty. Rzecz da się stosunkowo łatwo wyeliminować. Wystarczy 6 kostek do gry i karty z numerami 1-6. Każdy gracz ma swój numer oraz kostkę, którą ustawia na numerze wybranego gracza, zakrywając kostkę wybraną kartą. Potem jednocześnie ujawnia się karty i rozdziela.
Zamiast kostek ew. można stworzyć żeton hexa dla każdego. Każda ścianka takiego żetonu odpowiada innemu graczowy (tak jak w Keyflower). Zagrywa się wtedy kartę przy tym żetonie nie zważając na innych.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: Baartoszz »

Legun pisze:Zagrałem na Gralicji i wygląda obiecująco, jeśli nie liczyć pozbawionej klasy oprawy graficznej. Nasze wątpliwości budził też system jednoczesnego podrzucania kart wybranym graczom - w sumie nie do wyegzekwowania jest unikanie sytuacji, gdy osoby o lepszym refleksie będą dostosowywać wybór gracza do tego, gdzie inni dają karty. Rzecz da się stosunkowo łatwo wyeliminować. Wystarczy 6 kostek do gry i karty z numerami 1-6. Każdy gracz ma swój numer oraz kostkę, którą ustawia na numerze wybranego gracza, zakrywając kostkę wybraną kartą. Potem jednocześnie ujawnia się karty i rozdziela.
mig pisze:U nas ta kwestia również się pojawiła, ale uznaliśmy w tego typu grze, nie ma dodatkow komplikować. Graliśmy więc wg zasad i w zasadzie się nie zdarzało, żeby ktoś się specjalnie wstrzymywał z wyborem celu (wystarczyła sugestia, zeby nie zmieniać decyzji, do kogo karta ma trafić).
Jeśli współgracze próbują oszukiwać, to chyba najlepiej zmienić współgraczy... A jeśli wstrzymują się z rzutem, bo nie zdążyli się zdecydować, to wystarczy przecież zapytać: "gotowi?" i nawet nie muszą wszyscy odpowiadać, jeśli nikt nie wstrzyma, to rzucamy. Uważam ten zarzut za kuriozalny ;)

Kto drugi, ten lepszy!
Obrazek
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: palladinus »

Tak jak napisałem w recenzji, do przeczytania której oczywiście zapraszam, pomysł na tą grę zaskakująco intrygujący, na tyle, że chętnie zobaczyłbym coś cięższego tak działającego. Może jakiś worker placement :)

Zagrałem w „Kto drugi, ten lepszy!”
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: KTO DRUGI, TEN LEPSZY czyli gra, w której wygrywa DRUGI

Post autor: lacki2000 »

Lucrum Games pisze:Jedyna gra, w której wygrywa drugi!
Fascynująca jest ta eternitowa ;) pewność, że coś jest jedyne albo naj. To zdanie jest już nieaktualne, bo np. w grze Churchill też jest taka możliwość wyłonienia zwycięstwa.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ