gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: MrSkywalker »

szukam gry dla 3,4 osób (warianty na więcej i mniej mile widziane)
Wymagania:
-Area control
-dużo ekonomii, rozbudowy prowincji/terenów
-3-4 graczy
-duża regrywalność
-dużo interakcji nie koniecznie negatywnej
-sporo "polityki" między graczami
-średnia a nawet średnio-ciężka
-po polsku
-czas do 1.5h albo tak żeby nie czuli jak leci :lol:
-walka zbrojna tak ale żeby nie była celem rozgrywki
W rodzinie trudno z wyborem gry najbardziej podoba się Eurobuisness i mała osada
inne gry:
-ryzyko nie podoba się losowość i brak elementu ekonomicznego
-magnaci "nudna brak akcji" (osobiście bardzo lubię... i zawsze wygrywam :wink:

Jeżeli w grze będzie za dużo walki to powiedzą ze źle a jak będzie z a mało interakcji to że nudna (o wiele łatwiej wybrać coś siebie)

PS zapomniałem napisać nad czym myślałem
-Szogun z instrukcji i gameplayi zakochałem się ale rodziny mało ekonomii i temat nie odpowiada
-Cyklady były nr 1 ale po obejrzeniu gameplaya stwierdziliśmy ze to nie to czego szukamy bo nie chcemy by licytacja była sedno gry
-cywilizacje planszowe: ta sida meyera w porównaniu z clash of cultures okazała się słaba (a CoC po angielsku anie chce się bawić w tłumaczenia oprócz tego cena zaporowa 220 plus dodatek(wydaje mi się obowiązkowy) 160 plus koszulki by włożyć do nich tłumaczenia)


Bardzo proszę o pomoc
PS 2 bardzo zainteresował mnie jeszcze struglle of empires ale niestety już niedostępny
Oraz warrior knights ale niestety po angielsku
Amor Patriae Nostra Lex
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: uday »

Dwa z Twoich wymagań się ze sobą (trochę) kłócą. Ciężko o grę, w której będzie dużo rozwoju ekonomii oraz dodatku polityki, a jednocześnie aby trwała poniżej 1,5h... Chętnie się dowiem, czy w ogóle są jakieś tytuły, które spełnią Twoje wymagania :>

Jedyne co przychodzi mi do głowy to Kemet. Rozwój ogranicza się do swojego startowego miasta a w nim trzech świątyń. No i walka jest tu podstawą rozgrywki.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: kamron6 »

Imperial 2030?
Do 1,5 h i dużo ekonomii oraz polityki to tak trochę trudno znaleźć , zwłaszcza że odrzuciliście idealny do tego CoC (ale on jest w sumie dłuższy, co do tłumaczeń -> to ja mam w formie listy, polecam tą grę z homerules). Może coś takiego jak Age of Mythology / Eclipse / Kemet? (Nie grałem, ale się skojarzyło).
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: MrSkywalker »

Ok w takim razie mogę ustąpić z wymagań co do czasu eclipse i kemet to raczej walka na imperial 2030 luknę
Amor Patriae Nostra Lex
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: AkitaInu »

kamron6 pisze:Imperial 2030?
Do 1,5 h i dużo ekonomii oraz polityki to tak trochę trudno znaleźć , zwłaszcza że odrzuciliście idealny do tego CoC (ale on jest w sumie dłuższy, co do tłumaczeń -> to ja mam w formie listy, polecam tą grę z homerules). Może coś takiego jak Age of Mythology / Eclipse / Kemet? (Nie grałem, ale się skojarzyło).
A jakich home rules do coc używasz? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: kamron6 »

Inne gry które wpadły mi na myśl: Serenissima, Age of Empires III, Mythopia, Antike, Chaos w Starym Świecie.

Jak coś znajdziesz to pisz, bo w sumie mnie też wzięła chęć na rozbudowanie kolekcji o grę rozwojową z elementami walki. Co do języków to podejdź praktycznie - omijaj tylko te gry, gdzie angielski jest konieczny dla każdego gracza, bo stracisz dużo ciekawych tytułów ;)
AkitaInu pisze:A jakich home rules do coc używasz?
Szybki start, lekka zmiana budynków. technologii i kart, karty celów otrzymuje się na początku i tylko trzy sztuki, luźny handel między graczami (jeśli mają bartering). Wątpię żeby to było dla wszystkich - czasem słyszę opinię, że inni gracze na końcu są rozwinięci we wszystkich technologiach, miastach etc. co nam się nie zdarzyło, zazwyczaj o zwycięstwie decyduje dyplomacja, interesujące zabiegi taktyczne, a nie mozolne ciułanie technologii ;) Ktoś musi mi wytłumaczyć skąd inni umieją zdobyć 38 technologii = 33 akcje skoro ma się tylko 54 akcje w ciągu gry. I dla takich też homerules by się znalazły, jak rosnące koszty technologii dla każdego nowego drzewka technologii ;) Uwielbiam tą grę, bo to w sumie jedyna gra gdzie czujesz powiązanie z tym co grasz, nawet grą wojennym często tego brak.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: MrSkywalker »

no właśnie sęk w tym że jest wiele świetnych strategii polityczno wojennych TI, Rex, WK, z lżejszych szogun (nie mówiąc już o Kemecie Nexus Ops czy Eclipse no i oczywiście Chaos w starym Swiecie, bo tam najważniejsza jest walka) można wymieniać długo ale tam ekonomia jest tylko małym dodatkiem, a ja szukam gry gdzie ekonomia (rozbudowa prowincji królestwa) będzie ważnym czynnikiem w znacznym stopniu wpływającym na zwycięstwo (taka EU choć to też nie jest do końca dobre porównanie bo i tak wszystko sprowadza się ostatecznie do walki offtop wiem) szczerze mówiąc (tfu pisząc :D ) to nie wiem czy taka gra istnieje (czas gry teraz już nie jest ważny więc mogą być nawet wielkie kobyły)
teraz podsumowanie waszych propozycji:
-AoM przypomina przeglądarkowe gry gdzie rozwijamy miasto a przeciwników atakujemy jednym klikiem nie tego szukamy chcielibyśmy raczej coś z mapą :P
-Imperial(2030) hmmm bardzo ciekawe muszę więcej doczytać
-Antike wcześniej odrzuciłem bo myślałem że wszyscy muszą znać ang/niem a gra super
-Mythopia nie chcemy karcianki
-AoE przeczytałem już nawet instrukcje (przed założeniem tematu) ale gra niedostępna
-Serenissima- całkiem ciekawa muszę docytać więcej
Amor Patriae Nostra Lex
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: elayeth »

Moim zdaniem nie da sie stworzyć gry area control, w której element walki bedzie mniej wazny niz ekonomia... szczególnie gdy wymagamy 1,5 godzin rozgrywki. No chyba ze traktujemy area control luzno bez elementu zbrojnego (np: wysokie napiecie).

Uwazam, ze np: Szogun fajnie łączy wszystkie te elementy, a zwlaszcza pokazuje jak walka trzymana jest w ryzach, a wazne sa inne elementy.

Innym przykladem jest eclipse, ktory moim zdaniem daje poczucie budowania ekonomii i kontroli terytoriow. Walka miedzy graczami zaczyna sie zazwyczaj pod koniec gry... choc roznie bywa. W eclipse polozyli duzy nacisk na technologie...

Grales w te gry czy odrzucasz teoretycznie? Moze warto spróbować?

No jest tu na pewno jakies miejsce na nową gre...
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: michalldz90 »

fajny temat. podpinam się bo sam swego czasu szukałem takiej gry pomimo, że na półce mam Cyklady z Hadesem i Tytanami ;) gra jest świetna i uwielbiam w nią grać, ale brakuje mi czasem właśnie głębi jeśli chodzi o rozwój technologiczny i ekonomiczny. Rywalizacja militarna raczej spełnia moje oczekiwania chociaż czasem mam apetyt na więcej rodzajów wojsk, ulepszeń, zdolności indywidualnych. Jest to raczej gra średnio wymagająca, ale frajdy daje sporo i dlatego często ląduje na stole.



Wracając do tematu ja miałem na oku Archipelago. Gra spełniała na pierwszy rzut oka wszystkie moje wymagania i twoje pewnie też, ale słyszałem, że jest przekombinowana i raczej średnia pomimo wspaniałych grafik, świetnej jakości komponentów i ogólnego klimatu, a wydawało mi się, że w tej grze jest wszystko: area control, ekonomia (bo jest jakiś rynek, ale podobno nie działa tak jak należy) i rywalizacja na wyspach.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: detrytusek »

obawy co do archipelago w pełni uzasadnione...spaprany fajny pomysł i temat
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: Patyk »

Ja mimo wszystko polecałbym zastanowienie się nad Warrior Knights, sam niedawno kupiłem i bardzo w mojej grupie się spodobała, poluję teraz na dodatek (chociaż wielkich nadziei sobie nie robię). Co do języka to na stronie rebela jest polska instrukcja http://www.rebel.pl/repository/files/in ... 0final.pdf (chociaż podobno napisana gorzej niż oryginalna, nie wiem, nie sprawdzałem), a tutaj http://transplanszowki.blogspot.com/sea ... %20knights znajdziesz tłumaczenia kart, ale nawet bez nich większość rzeczy w grze jest jawna więc w zasadzie wystarczy, że jedna osoba będzie znała angielski, a po 2-3 rozgrywkach i tak już wszyscy wiedzą o co chodzi.
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: MrSkywalker »

Warrior knights, Rex, AoE wszystko super gry ale niedostępne
Ktoś kiedyś dobrze napisał na tym forum że trzeba kupować dobre strategie szybko bo idącej stają się niedostępne
Nawet Cyklad juz nie mają jeno w planszosferze się ostały w horendalnej cenie
Widać trzeba kupić jakąś strategię i ją przerobić :P

@patyk gdzie żeś dorwał WK
Amor Patriae Nostra Lex
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: Patyk »

Używkę tutaj na forum, niedawno widziałem też licytację na Allegro. Podstawki od czasu do czasu się pojawiają, dużo ciężej z dodatkiem, który ponoć bardzo pozytywnie wpływa na grę.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: gra strategiczna z bardzo rozbudowaną ekonomią

Post autor: michalldz90 »

Mnie zainteresował Imperial 2030. Ktoś może powiedzieć jak gra się skaluje i szczególnie jak chodzi na 2 osoby ? No i ogólnie jak z regrywalnością?
ODPOWIEDZ