Strefa 53

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Hiszp_Inkwizycja
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2007, 16:08
Lokalizacja: Wawa

Strefa 53

Post autor: Hiszp_Inkwizycja »

Taki tytuł roboczy:)
O co chodzi z sama grą?
A więc, gracze wcielają sie w szefów oddziałów tej samej korporacji, budującej statki kosmiczne. Oczywiście zadaniem każdego jest wysłać statek na orbitę, oraz dokonać tego, by Twój był lepszy od pozostałych statków.
Jak to się robi?
Opisze wariant na 4 graczy, przy mniejszej ilości są pewne modyfikacje.
W grze występując 3 rodzaje karty, Naukowców, Części oraz Zdarzeń.
W grze jest 20 naukowców, są to matematycy, informatycy, inżynierowie, fizycy oraz mechanicy. Karty się tasuje, każdemu graczowi rozdaje po 5. Tak więc mamy sytuację, w której pula naukowców w czasie gry jest zamknięta.
Następnie, każdy dostaje Żetony zasobów (aby kupować).
Części mają trzy cechy (nie koniecznie wszytskie na raz) paliwo, technologie oraz wagę. Oczywiście, każda cześć ma pokazane, jakich naukowców potrzebuje do budowy oraz cenę.
Na począżtku gry, każdy dobiera sobie 3 karty Części, oraz 2 karty Zdarzeń (na których oczywiście sa te wszystkie podłe zagrania i haki, które wszyscy tak lubimy:)
Następnie, peirwszy gracz wykąłda kartę części z ręki, płaci jej koszt, i odkłada naukowców którzy sie nie zajmują. Następnie, przed siebie wykada naukowców oraz cześci, które chce dać na licytację. Tak robi każdy, pod koniec tury są licytacje. Jak działają? Generalnie, nie można mieć więcej niż tych 5 naukowców, tak więc, kiedy nam jakiegoś brakuje, musimy się pozbyc kogos innego. Ze sprzedanych naukowców i czesci mamy zysk w postaci czesci sumy zapłaconej przez kupujacego.
Zbuidowane karty Częsci odkładamy na plansze (każdy gracz ma 1) gdzie jest tabelka 3x5. Jest to pięc poziomów startowania, a ostatnia to atmosfera. Każdy etap ma wymagany poziom technologii i paliwa, który potrzebny jest, by go przebyć. Oczywiście, ciężar jest po to, że im więcej ciężaru tym więcej paliwa potrzeba. Nadwyżki przechodzą o poziom wyżej.
W momencie w którym jeden gracz zapełni całą plansze ( a musi to zrobic poczynając od najniższych etapów) gra się jeszcze jedną turę, a potem sprawdza się każdego. Wygrywa gracz, który dotarł najwyżej, jeżeli dwie lub więcej osob dotrą do tego samego poziomu, liczy się nadwyżki.
To tak na szybko, jakby coś było niezrozumiałe - piszcie.
Nikt sie nie spodziewał Hiszpańskiej Inkwizycji!

Moja kolekcja na BGG
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Strefa 53

Post autor: Don Simon »

Skad brac pieniadze?
Skad brac paliwo?

Co zrobic, gdy nikt nie chce Twojego naukowca?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Strefa 53

Post autor: jax »

Don Simon pisze:Skad brac pieniadze?
Skad brac paliwo?

Co zrobic, gdy nikt nie chce Twojego naukowca?
Widze trzeci etat.. :twisted: :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Hmmm - czy to aby troszkę nie przypomina Machiny? Serio pytam.

A tak naprawdę to uważam, że do każdej gry powinno się najpierw zrobić prosty prototyp i zagrać ze znajomymi. Błyskawicznie wyjdzie czy pomysł na grę jest dobry, czy zły, bo po samych regułach nie zawsze można to ocenić.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Hiszp_Inkwizycja
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2007, 16:08
Lokalizacja: Wawa

Re: Strefa 53

Post autor: Hiszp_Inkwizycja »

Don Simon pisze:Skad brac pieniadze?
Skad brac paliwo?

Co zrobic, gdy nikt nie chce Twojego naukowca?

Pozdrawiam
Szymon
O pewnych rzeczach zapomnialem w pospiechu:
Pieniadze mozna dostac dwojako, kazdy na poczatku tury dostaje 2 zetony Zasobow/Pieniedzy, a druga metoda to kasa dostawana za licytacje Twoich naukowcow i czesci.
Paliwo okreslone jest na karcie, tzn. Jest czesc, ktora ma 6 Paliwa i 2 ciężaru. Jest cześc która ma np. 2 technologii i 2 ciężaru. W ten oto sposób mamy dwie części, które możemy bezpieczcnie umieścić, a zostaje nam 2 paliwa nadmiaru.

Naukowcy - chodzi o to, że do różnych cześci potrzebny jest różny stosunek naukowców. Mamy 5 rodzajów, i 5 naukowców, tak więc najdroższa czesci będzie wymagałw właśnie tych pięciu. Daje to ogromny zestaw kombinacji, tak więc nie możliwe jest ukończenie gry, bez wymiany.

Zgadzam się, że gre trzeba najpierw przetestować. Absolutnie zamierzam to zrobić w ten weekend (ah, dwa dni z planszówkami:) tyle, że odniosłem wrażenie, że forum to nazywa się "pomysły i idee", tak więc, z przyjemnością podzielę się gotową i przetestowaną grą, tyle, że mi zależy na informacjach typu : takich gier sa miliardy, takie mechanizmy są zastosowane tu i tu. Uważam, że warto czerpać z innych gier, ale po co je powielac.
Co do Machiny. W żadna z cześci nie grałem, ale zgadzam się, po tym co o niejc zytałem, tez miałem takie skojarzenia. Ale, nie wiem jak tam jest z licytacjami, bo chciałbym, żeby na tym głównie opierała się ta gra. Jeżeli będę kopiował Machinę, zrezygnuje i wprowadze odpowiednie zmiany.
Nikt sie nie spodziewał Hiszpańskiej Inkwizycji!

Moja kolekcja na BGG
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Broń Boże nie chciałem nikogo zniechęcić do postowania pomysłów, tylko tak sobie pomyślałem, że większość osób postuje coś, co jest niegrywalne albo coś, co nie ma mechaniki (nie mówię o tym wątku) i potem strasznie się zniechęca komentarzami forumowiczów. Albo jeszcze gorzej - ktoś postuje już gotową grę, która od początku była niewypałem i robi mu się potem smutno, że jedziemy po jego dziele.

Zauważyłem, że w wątku pojawiło się od razu kilka krytycznych komentarzy, więc pomyślałem sobie, że lepiej będzie, jak przetestujesz grę, opiszesz wrażenia swoje i współgraczy i przedstawisz "beta wersję" reguł - wtedy niewątpliwie pojawią się o wiele bardziej konstruktywne pomysły z naszej strony.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Hiszp_Inkwizycja
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2007, 16:08
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Hiszp_Inkwizycja »

Spokojnie, nie posadzalem Ci o tak zapedy:)
Co do krytyki, uważam, że jest jak najbardziej potrzebna (jezeli jest konstruktywna) a każda osoba, ktora opisuje tutaj swoja gre, musi sie liczyc z krytyka i byc na nia gotowa. Jezeli sie obraza, świadczy to tylko o niej.
Nikt sie nie spodziewał Hiszpańskiej Inkwizycji!

Moja kolekcja na BGG
ODPOWIEDZ