Pierwsza własna planszówka :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Shimek
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2015, 11:34

Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Shimek »

Witam, wielkiej styczności z grami planszowymi nie miałem z racji wielu innych zainteresowań.
Przyjaciel dostał od swojej dziewczyny na urodziny Talizman: Magia i Miecz i bardzo nas to wciągnęło, graliśmy parę razy we dwóch w trzech a ostatnio całą noc w piątkę. Gra jak dla mnie genialna :)

A teraz drodzy forumowicze chciałbym poszukać gry dla siebie wzorując się na tym co mi się podobało nie nie podobało w wyżej wymienionej grze.

-Bardzo podoba mi się system ulepszania postaci poprzez zdobywanie statystyk/przedmiotów/przyjaciół (w szukanej grze może być to też rasa/plemię itp)
-Wygląd gry jest genialny, a figurki postaci naprawdę powodują że gra wygląda dobrze (cena jest sprawą drugorzędna wiec miło gdyby była dobrze wykonana)
-Poruszanie się zależne od zwykłego rzutu kostką (nie koniecznie ale także jakiś tam losowy element w grze musi być)
-Duża plansza do tego dodatki dużo zmieniające.
-Integracja z graczami oraz walka z potworami
-Zwroty gry (Ropucha itp)
-Chciałbym aby gra była dla 2-5/6 graczy
-Poziom trudności raczej nie istotny ponieważ grać będziemy najczęściej w tym samym składzie


Minusem jest gra w dwie osoby w pewnym momencie jedna osoba po chwili gry staje się praktycznie nie do pokonania chociaż czasem sa w grze na dwie osoby przyjemne zwroty akcji.

Patrzyłem na różne gry ale niestety każdą oceniałem porównując do wyżej wymienionej, a nie grałem nigdy w gry o mniej klasycznym systemie rozgrywki. Może ktoś mnie zdoła przekonać :)
Za propozycje z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Patyk »

Poleciłbym Descenta, jeden gracz jest mrocznym lordem, reszta drużyną bohaterów. Piękne figurki i według mnie bardziej angażująca i ciekawsza rozgrywka niż w Talizmanie (ale dla mnie i mojej ekipy wszystko jest ciekawsze niż Talizman od jakiegoś czasu).
Shimek
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2015, 11:34

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Shimek »

A jak wypada kwestia grania w dwie osoby w tej grze bo oglądałem recenzje i powiem że ciekawa chociaż te plansze są dość male :D
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Patyk »

Plansze są mniejsze bo i filozofia gry jest inna. Tutaj walka z potworem to nie jest jeden rzut kostką tylko za każdym razem trzeba kilka tur kombinować i współpracować. Dobrych gier z Roll&Move jak w Talizmanie jest mało bo i jest to generalnie niepożądana cecha w grach planszowych i dla wielu osób (sam się do nich zaliczam) w zasadzie przekreślająca grę. Dla mnie Talizman też był w zasadzie pierwszym kontaktem z planszówkami (poza Munchkinem, którego traktuję jako grę imprezową i kilkoma grami wojennymi, ale to inna para kaloszy), na początku z moją ekipą też byliśmy nim strasznie zajarani, ale jak przyszły inne gry (Battlestar Galactica, Small World, Descent i kilka innych) to już na Talizmana nikt nawet nie spogląda, a w tamte gramy regularnie i w miarę po równo.
Z trochę innej beczki zobacz sobie jeszcze Kemeta. Strategia osadzona w klimacie egipskiej mitologii, na początku każdy jest taki sam, ale w trakcie gry wykupuje się ulepszenia armii, które mocno zmieniają rozgrywkę i za każdym razem gra się inaczej bo drugi raz przeciwnicy nie pozwolą kupić combo, które ostatnio wygrało grę.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Pixa »

Jak Kemet to i Cyklady - eleganckie figurki, ciekawy klimat, gra licytacyjno-ekonomiczno-wojenna.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Patyk »

Zaletą Cyklad jest to, że z dodatkiem działają na 6 osób, ale z drugiej strony (przynajmniej dla mnie) Kemet znacznie lepiej działa na 2 osoby (wszelkie motywy, gdzie jedna osoba kontroluje kilka nacji jakoś do mnie nie przemawiają).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Pixa »

W Cykladach nie kontrolujesz w grze dwuosobowej kilku nacji. Faktem jest jednak, ze lepiej gra sie w 3 i wiecej osob niz we 2.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Patyk »

Według normalnych zasad nie, ale niektórzy mówią, że lepiej się gra właśnie w takim wariancie, ale do mnie to nadal nie przemawia.
Shimek
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2015, 11:34

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Shimek »

Oglądając i czytają kemet chyba wygrywa. Ale nie wiem dlaczego mam uczucie że takie gry szybko się nudzą. Chyba muszę sobie po prostu jakąś wypożyczyć żeby przełamać swoje myślenie :) W oko wpadło mi jeszcze Five Tribes i Ankh-Morpork
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: warran »

Shimek pisze:Oglądając i czytają kemet chyba wygrywa. Ale nie wiem dlaczego mam uczucie że takie gry szybko się nudzą. Chyba muszę sobie po prostu jakąś wypożyczyć żeby przełamać swoje myślenie :) W oko wpadło mi jeszcze Five Tribes i Ankh-Morpork
Zdecydowanie polecę Ankh-Morpork, o ile pasuje wam dużo negatywnej interakcji i blefowanie (nt. swojej tożsamości = swojego celu zwycięstwa). No i wydaje mi się, że średnio działa na 2 osoby (bo można prać tylko jednego przeciwnika :P ), ale 3-4 jest super.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Patyk »

Patrząc na postawione w pierwszym poście wymagania, to akurat Ankh-Morpork nie spełnia praktycznie żadnego. Gra jest świetna, ale to już całkiem inny typ gry (poruszania się nie ma w ogóle, tylko rozstawianie pionków, postaci w zasadzie też się nie ma, a jedyne co z ulepszania to kupowanie dzielnic co jakichś wyraźnych efektów nie daje, walki też zero, są za to zwroty akcji i dużo interakcji, no i max 4 osoby) więc teraz kolega Shimek musi sobie odpowiedzieć czy chce gry przygodowej gdzie walczy się z potworami (Descent), lekkiej strategii z walką pomiędzy armiami graczy i personalizacją armii (Kemet, Cyklady) czy typowego rozstawiania pionków po planszy za pomocą kart (Ankh Morpork).
zbig
Posty: 19
Rejestracja: 10 sie 2014, 22:40

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: zbig »

Jeśli naciągniemy "integracja" do "współpraca" między graczami to Zombiecide całkiem dobrze pasuje do wymagań. Nie jest to może najlepsza gra pod względem mechanicznym, ale daje dużo rozrywki.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Pixa »

Co do Five Tribes to jest to dobra gra ale chyba nie spelnia twoich wymagan. Interakcji nie ma zbyt wiele i jest to raczej gra logiczna niż strategiczno-przygodowa.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: louiscyphre »

Sprawdź Dragon's Ordeal.
Cytat z Rebela "Dragon's Ordeal to przygodowa gra planszowa w klimatach fantasy. Gracze wcielają się w bohaterów podróżujących po niezwykłych krainach. Celem rozgrywki jest pokonanie potężnego smoka!"
Shimek
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2015, 11:34

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Shimek »

A jaka według was jest najlepsza gra ekonomiczno-wojenna :) ? z odrobiną lub po prostu z złą interakcją :) ?
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Dyso »

Zobacz sobie grę Runewars (ostrzegam, że jest to kobyłka z dużą ilością zasad).
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Pixa »

Jesli to ma być pierwsza planszowka to nie powinna być bardzo skomplikowana. W klimatach ekonomiczno- wojennych na pewno sprawdza się Cyklady
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Shimek
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2015, 11:34

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Shimek »

Zaraz popatrzę na runears :) Tak jak mowiłem mnogość zasad nie przeszkadza bo ekipa z która będę grał będzie stała :) Wiec nie będzie trzeba co grę kogoś nowego wprowadzać w zasady :)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: ramar »

A może zacząć od Chaosu w Starym Świecie? Pewnie klimatycznie wam podejdzie. Braku interakcji nikt nie zarzuci, natomaist nie jest to eurogra więc przejście od "Turlanka Magia i Miecz" do "inna gra zwana nowoczesną planszówką" będzie prostsze;) pozdrawiam.

Edycja: tak, nie da się grać we 2, ale też i w 6. Cyklady jedynie z dodatkiem umożliwiały by grę zarówno od 2-6 osób. Pytanie do posiadaczy, czy każdy wariant osobowy jest grywalny i przyjemny. Jednak w cenie Cyklad z dodatkiem można mieć dwie gry dostosowane do odpowiedniej ilości graczy.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2015, 12:04 przez ramar, łącznie zmieniany 2 razy.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Fegat »

W chaos nie da się grać we dwójkę, na trzech jest za luźno na mapie, najlepiej gra się w 5 :D
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: adam_k27 »

Polecam Samllworld - świetna do gry w większym gronie (3-5), choć i na 2 osoby na upartego można. Powinno się spodobać.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: misioooo »

Ja z małżonką zaczęliśmy od K2 kilka lat temu. Do dzisiaj mamy tę grę i czasami ląduje na stole :)
To była nasza pierwsza gra z inną mechaniką niż "kulnij i rusz się o tyle co wypadło". Element losowy jest, ale da się go opanować (nie to co kulnięcie kostką i ruch).

Bardzo fajna, lekka pozycja. Moim zdaniem świetna na start. Klimat też ma - jak himalaiści nasi zaczynają mieć problemy to robi się od razu cieplej!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Andreal »

Relic wraz z dodatkiem, taki lepiej wyglądający Talisman w świecie Warhammera 40k, Dragon's Ordeal chyba bym odpuścił, ale skoro podoba ci się Talisman to możesz spróbować, figurek jednak tutaj brak.

A jak chcesz mix planszówki i rpg to chyba tylko Dungeons & Dragons, tutaj do wyboru są 4 tytuły:
D&D: Legend of the Drizzt Board Game
D&D: Castle Ravenloft
D&D: Wrath of Ashardalon
D&D: Temple of Elemental Evil

Są figurki, jest modułowa plansza, jest kooperacja, jest rozwój postaci, są uproszczone zasady D&D. Wszystkie podane przeze mnie gry można łączyć.

Sam się nad tym zastanawiam, język tylko angielski, cena w granicach 200 zł.
Shimek
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2015, 11:34

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Shimek »

Mam naprawdę spory mętlik :/ najlepiej chyba będzie jak wypożyczę sobie coś i zagram :) Bo mając do czynienia tylko z talismane ciężko jest na coś się zdecydować :)

Może kupię 2 gry ale używane zobaczę :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsza własna planszówka :)

Post autor: Bary »

Jeżeli szukasz dobrej przygody to rzuć okiem na Eldritch Horror. Myślę, że Cię zainteresuje.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ