Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: GrzeL »

morte8807 pisze:
GrzeL pisze:
Dama szpieg a Negocjator: Nie można zbudować lokacji Frakcyjnej przeciwnika.
A co w takim przypadku:
Gram Rzymem na Japonię. Mam Rzymską Ambasadę, a przeciwnik Świątynie Buddy. Odpalam Rzymską Amabasadę i za cel obieram właśnie Świątynię. Dobieram dwie Japońskie, jedną zatrzymuję na ręku, drugą oddaję. Czy też tej karty nie mogę zbudować?
Podejrzewam, że też, ale oto się nie pytałem.

Przydałoby się, gdyby ktoś posiadający swój egzemplarz gry oraz trochę wolnego czasu zebrał pytania, na które nie ma odpowiedzi w instrukcjach oraz wykazał się wyobraźnią i wymyślił takie, które jeszcze nie padły i wysłał mailem do Portalu, wtedy jest szansa, że opublikują dobre FAQ-u.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

GrzeL pisze: Przydałoby się, gdyby ktoś posiadający swój egzemplarz gry oraz trochę wolnego czasu zebrał pytania, na które nie ma odpowiedzi w instrukcjach oraz wykazał się wyobraźnią i wymyślił takie, które jeszcze nie padły i wysłał mailem do Portalu, wtedy jest szansa, że opublikują dobre FAQ-u.
Postaram się zebrać najczęstsze problemy i wykonać wstępną wersję FAQ. Później rzucimy razem na to okiem i dodamy brakujące kwestie.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Bary pisze:
GrzeL pisze: Przydałoby się, gdyby ktoś posiadający swój egzemplarz gry oraz trochę wolnego czasu zebrał pytania, na które nie ma odpowiedzi w instrukcjach oraz wykazał się wyobraźnią i wymyślił takie, które jeszcze nie padły i wysłał mailem do Portalu, wtedy jest szansa, że opublikują dobre FAQ-u.
Postaram się zebrać najczęstsze problemy i wykonać wstępną wersję FAQ. Później rzucimy razem na to okiem i dodamy brakujące kwestie.
Część pytań pewnie jest w FAQ na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/1074 ... version-10
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: GrzeL »

Bary pisze:
GrzeL pisze: Przydałoby się, gdyby ktoś posiadający swój egzemplarz gry oraz trochę wolnego czasu zebrał pytania, na które nie ma odpowiedzi w instrukcjach oraz wykazał się wyobraźnią i wymyślił takie, które jeszcze nie padły i wysłał mailem do Portalu, wtedy jest szansa, że opublikują dobre FAQ-u.
Postaram się zebrać najczęstsze problemy i wykonać wstępną wersję FAQ. Później rzucimy razem na to okiem i dodamy brakujące kwestie.
Nie mam swojego egzemplarza, więc mogę tylko nieścisłości z instrukcji stwierdzić.
Problem Negocjatora i Damy znalazłem, kiedy pożyczyłem karty Japonii od znajomego do złożenia pod siebie tali.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kasper »

Mogę udostępnić moją prywatną wersję FAQa. Jest dość obszerny, zawiera także proste pytania ale jako podstawą do pracy myślę, że będzie dobry.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Oo, super.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
$więcik
Posty: 41
Rejestracja: 27 mar 2015, 12:23
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: $więcik »

Grając ostatnio Egiptem stworzyła mi się nieskończona pętla produkująca złoto z kart:
-Królewski Basen (2)
-Tragarze
- Dary dla Faraona.
Na darach położyłem 5 sztuk złota, a miałem jeszcze dwie w zapasie no i złoto leciało i leciało.
Czy to legalne? Wątpliwość dotyczy tego czy w fazie akcji mogę trzymać złoto na karcie, co umożliwiałoby mi zbieranie z niej korzyści tragarzami itp.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

$więcik pisze:Grając ostatnio Egiptem stworzyła mi się nieskończona pętla produkująca złoto z kart:
-Królewski Basen (2)
-Tragarze
- Dary dla Faraona.
Na darach położyłem 5 sztuk złota, a miałem jeszcze dwie w zapasie no i złoto leciało i leciało.
Czy to legalne? Wątpliwość dotyczy tego czy w fazie akcji mogę trzymać złoto na karcie, co umożliwiałoby mi zbieranie z niej korzyści tragarzami itp.
Z pamięci: towary na magazyny (w tym Dary dla Faraona) kładzie się w fazie czyszczenia.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Yavi pisze:
$więcik pisze:Grając ostatnio Egiptem stworzyła mi się nieskończona pętla produkująca złoto z kart:
-Królewski Basen (2)
-Tragarze
- Dary dla Faraona.
Na darach położyłem 5 sztuk złota, a miałem jeszcze dwie w zapasie no i złoto leciało i leciało.
Czy to legalne? Wątpliwość dotyczy tego czy w fazie akcji mogę trzymać złoto na karcie, co umożliwiałoby mi zbieranie z niej korzyści tragarzami itp.
Z pamięci: towary na magazyny (w tym Dary dla Faraona) kładzie się w fazie czyszczenia.
Dokładnie, dobra można położyć w fazie czyszczenia. Produkcja odpali się dopiero w następnej rundzie, więc żadnej pętli nie zrobisz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
$więcik
Posty: 41
Rejestracja: 27 mar 2015, 12:23
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: $więcik »

Dzięki, następnym razem zastosuję to.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: rzaba »

szybkie pytanko (wersja angielska): gram Japonczykami i tam sa karty Gate oraz Shrine - Gate pozwala wrzucić karty z reki pod nią i dostaje sie punkty (+ punkty na koniec) - czy mogę tego używać kilka razy czy to tylko jednorazowa akcja? To samo pytanie odnośnie Shrine
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

rzaba pisze:szybkie pytanko (wersja angielska): gram Japonczykami i tam sa karty Gate oraz Shrine - Gate pozwala wrzucić karty z reki pod nią i dostaje sie punkty (+ punkty na koniec) - czy mogę tego używać kilka razy czy to tylko jednorazowa akcja? To samo pytanie odnośnie Shrine
Przy takich pytaniach fajnie podawać cały tekst karty, albo chociaż jej fotkę ;).
Z pamięci: Brama ma chyba napisane, że w dowolnym momencie swojej tury - nie jest to więc akcja, można to robić wielokrotnie w czasie własnej tury i do tego wykonać akcję. Jeśli świątynia ma takie samo sformułowanie, to powinno to działać w ten sam sposób.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bowman »

Jak idą pracę nad FAQ? Kiedy możnaby się go było wstępnie spodziewać?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Bowman pisze:Jak idą pracę nad FAQ? Kiedy możnaby się go było wstępnie spodziewać?
Zarówno ja jaki i Kasper mamy lekkie urwanie głowy pod koniec miesiąca, ale myślę, że dzisiaj wieczorem wrzucę na sieć. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Ok, w końcu udało się i FAQ ver. 1.0 jest gotowe. Lwią część pracy wykonał Kasper przeglądając temat porad do Osadników i zbierając najistotniejsze Q&A. Ja ze swojej strony dokonałem korekty i aktualizacji części wpisów.
Efekt końcowy dostępny jest tutaj: https://www.dropbox.com/s/tr0wqxui7mp8g ... Q.pdf?dl=0
Enjoy :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Bary pisze:Ok, w końcu udało się i FAQ ver. 1.0 jest gotowe. Lwią część pracy wykonał Kasper przeglądając temat porad do Osadników i zbierając najistotniejsze Q&A. Ja ze swojej strony dokonałem korekty i aktualizacji części wpisów.
Efekt końcowy dostępny jest tutaj: https://www.dropbox.com/s/tr0wqxui7mp8g ... Q.pdf?dl=0
Enjoy :)
Dobra robota :)
Podeślijcie to może Portalowi, oni często wrzucają na stronę rzeczy tworzone przez fanów.
Awatar użytkownika
morte8807
Posty: 33
Rejestracja: 14 sty 2012, 13:00

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: morte8807 »

Pięknie się spisaliście, kawał dobrego tekstu. :)

Mam jeszcze kilka pytań, które ostatnio mi przyszły do głowy i wymagają klaryfikacji:

1) Rzymska Ambasada - to było opisane i wyjaśnione w waszym FAQ, ale w ramach uściślenia:
posiadając Jeźdźców Kenjiego (dobierasz tyle kart zwykłych ile masz samurajów [max. 5], jedną zatrzymujesz, jedną oddajesz przeciwnikowi, resztę wtasowujesz), rozumiem, że odpalanie na tej karcie Ambasady nie ma żadnego sensu, z racji tego, że Rzym nie ma możliwości posiadania samurajów?

2) Egipska Amabasada (wydaj złoto, aby natychmiast aktywować jedną budowlę z akcją przeciwnika. Zapłać standardowy koszt tamtej budowli) - rozumiem, że możemy skorzystać tylko z takiej budowli, która nie była jeszcze aktywowana, a aktywując ją w ten sposób, blokujemy przeciwnikowi możliwość użycia jej?

3) Wybaczcie, ale ciągle nie przemawia do mnie kwestia niemożliwości skorzystania z comba Dama Szpieg + Negocjator :D. W takim przypadku, zakładając że nie możemy budować kart frakcyjnych przeciwników blokujemy inne, może nie zawsze rozsądne, ale zabawne zagrywki w stylu:
- Rzymska Ambasada odpalona na Kapliczkę Buddy (dobierz dwie Japońskie, jedną zachowaj jedną wtasuj)
- Egipska Ambasada zagrana na Rzymską Ambasadę zagrana na Kapliczkę Buddy[Japonia] lub Architektów[Rzym]

Wiem, że temat był poruszany wiele razy, ale uwielbiam doszukiwać się takich kombinacji, a nakładanie ograniczeń w stylu "bo nie" trochę mnie boli i odbiera tę przyjemność :(.

4) Z ciekawości - czy ma dla was jakiekolwiek znaczenie sposób w jaki dobieracie więcej niż jedną kartę? Zazwyczaj jak gramy w swojej grupie i plądrujemy np. Strażnicę, to z góry określamy jakie dobierzemy karty, a dopiero potem je dobieramy.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

1. Na to wygląda, że nie mając samurajów nic nie zyskamy.
2. Brzmi logicznie :)
3. Czy w tym pierwszym przypadku nie można dobrać karty Japonii po to, by podpisać z nią umowę?
4. Zależy od sytuacji, ale często w takiej sytuacji dobieram najpierw np. pierwszą frakcyjną i po jej obejrzeniu decyduję, jaką biorę jako drugą. Podobnie robię też w przypadku wymieniania kilku ludków na karty.
Kal-El83
Posty: 1154
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kal-El83 »

Na str. 3 jest pytanie czy spasowanie jest akcja.
W odpowiedzi jest ze nie, ale ze moze podjac akcje albo spasowac.
Moze to wprowadzac lekko w bład, moze lepiej byloby napisac po prostu ze w myśl zasad nie ale jest jedyna alternatywą dla braku podjęcia akcji, i że nie można łączyc akcji i pasowania

Mie krytykije ani nic, dobra robota tylko tak pytam ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Azazelek pisze:Na str. 3 jest pytanie czy spasowanie jest akcja.
W odpowiedzi jest ze nie, ale ze moze podjac akcje albo spasowac.
Moze to wprowadzac lekko w bład, moze lepiej byloby napisac po prostu ze w myśl zasad nie ale jest jedyna alternatywą dla braku podjęcia akcji, i że nie można łączyc akcji i pasowania

Mie krytykije ani nic, dobra robota tylko tak pytam ;)
Spoko, jak macie jakieś uwagi to śmiało piszcie. Mimo naszych starań na pewno w dokumencie znajduje się jeszcze sporo miejsc, które można by zredagować.
@Yavi - Jasne, podeśle FAQ do Portalu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kasper »

morte8807 - w kwestii Twoich pytań. Ja tylko zebrałem to co było tutaj. Bary musiał ten cały bełkot przeczytać, przeanalizować i uaktualnić. Niestety ani on ani ja nie jesteśmy wykładnią ... Mam jednak nadzieję, że nasza praca pomoże nowym graczom a i autor może udzieli satysfakcjonujących dla wszystkich odpowiedzi.
Awatar użytkownika
morte8807
Posty: 33
Rejestracja: 14 sty 2012, 13:00

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: morte8807 »

@Kasper
Jasne, jasne, w żadnym wypadku mój post to nie był żadnym zarzutem do waszej pracy :). Spisaliście się na medal, dzięki wam za to i sądzę, że nowym graczom rozwieje to mnóstwo wątpliwości.

Chciałem bardziej dorzucić garść nowych pytań, a punkt na temat zabronionego combosa był w odniesieniu do poprzedniej dyskusji w tym temacie (i w temacie osadników).
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: rzaba »

pytanie do FAQ Waszego:

P: Przejmując Świątynia Ra Japoński Szlak Handlowy czyją kartą Egipcjanin zaznacza podpisanie
umowy – własną, czy Japońską?
O: Używa się Japońskiej karty

a tutaj z BGG że jednak egipska kartą:

https://boardgamegeek.com/article/18136633#18136633

to jak to w koncu jest?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

rzaba pisze:pytanie do FAQ Waszego:

P: Przejmując Świątynia Ra Japoński Szlak Handlowy czyją kartą Egipcjanin zaznacza podpisanie
umowy – własną, czy Japońską?
O: Używa się Japońskiej karty

a tutaj z BGG że jednak egipska kartą:

https://boardgamegeek.com/article/18136633#18136633

to jak to w koncu jest?
Na karcie szlak handlowy jest jednoznaczna instrukcja, żeby do oznaczenia umowy użyć karty japońskiej.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Bary pisze:
rzaba pisze:pytanie do FAQ Waszego:

P: Przejmując Świątynia Ra Japoński Szlak Handlowy czyją kartą Egipcjanin zaznacza podpisanie
umowy – własną, czy Japońską?
O: Używa się Japońskiej karty

a tutaj z BGG że jednak egipska kartą:

https://boardgamegeek.com/article/18136633#18136633

to jak to w koncu jest?
Na karcie szlak handlowy jest jednoznaczna instrukcja, żeby do oznaczenia umowy użyć karty japońskiej.
Ale w podanym linku do BGG znajduje się odpowiedź od Portalu:
When you use Temple of Ra to take over the Trade Route and then you use it's action you indicate the Deals with Egyptian cards. What would be the point to use a Japanese card to indicate an Egyptian Deal? I know what the Trade Route says but it this case one should think logically. I hope it helps.
ODPOWIEDZ