Tzolk'in: Kalendarz Majów (S. Luciani, D. Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Piehoo »

Dla zainteresowanych prezentacja i krótka recenzja dodatku do Tzolk'ina - Plemiona i Przepowiednie.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Pixa »

Czy Tzolkin dobrze chodzi na dwie osoby?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Bardzo dobrze:) mam najwiecej partii rozegranych w takim skladzie i zawsze jest emocjonujaco
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Trolliszcze »

88% społeczności BGG (w tym ja) twierdzi, że tak.
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: pawelacb »

Witam

Zastanawiam się nad zakupem Tzolkina ale będę grał głównie w gronie rodzinnym 2-4 osoby, z 9-latkiem.
Wiem, że dziewięć lat to może mało ale syn jest naprawdę bardzo ogarnięty w kwestii gier planszowych.
Gramy w ponad 30 tytułów, między innymi w Szklany Szlak Packet Row, 7 Cudów, Na chwałę Rzymu. Młody potrafi wygrywać w każdą z tych gier z mamą z 20-letnimi siostrzeńcami i (co bardzo cieszy) ze mną.

Nie wiem jednak czy Tzolkin to będzie dobra pozycja dla nas, czy można tą grę porównać z Szklanym Szlakiem na przykład ?
Szklany szlak i kierat syn ogarnął bez problemu, jestem pod wielkim wrażeniem, bałem się, że ta gra pod względem planowania go przerośnie, nic bardziej mylnego.

Proszę o opinie, może ktoś grał z młodszymi graczami w Tzolkina ?

Dzięki
Paweł
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Gralem rowniez z ogarnietym jak na swoj wiek 10 latkiem i niestety z Tzolkinem mial problem z efektywnym planowaniem przyszlych decyzji w grze a jest ich sporo do rozwazenia.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Bea »

Sama mechanika kół zębatych nie jest taka straszna do zrozumienia, jak młody radzi sobie z kieratem w Szklanym Szlaku to nie powinno być z tym problemu. Natomiast w Tzolkinie jest jeszcze kilka elementów do ogarnięcia, które są powiązane ze sobą, mnóstwo pól z różnymi akcjami i zależności miedzy nimi. Sporo ikonek do spamiętania. Ale jak chłopak jest zmotywowany do poznawania nowych gier, to w końcu trzeba spróbować :)
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Trampon »

Ja mam podobne doświadczenia - jeśli dzieci są ogarnięte planszowkowo to w Tzolkina też dadzą radę zagrać na przyzwoitym poziomie.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: aaxxee »

Pierwsza partia dwoje 30 latków studiujących instukcję i 9 latka. Zgadnije kto wygrał:):):)
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: pawelacb »

aaxxee pisze:Pierwsza partia dwoje 30 latków studiujących instukcję i 9 latka. Zgadnije kto wygrał:):):)

Też tak mamy, 7 Cudów - 3 pierwsze partie dla syna, Szklany Szlak - pierwsza wygrana a kilka następnych na styk ze mną. Mam czy dorośli kuzyni daleko z tyłu. Nie wspomnę już o irytującej konsekwencji w wygrywaniu z Glory to Rome.

Dzięki wszystkim za uwagi i sugestię, kupię, jak się nie sprawdzi to zawsze mogę odsprzedać.

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Co sądzicie o wodzu Ek Chuah i przepowiedni na złoto. Mi się wydaje to troche za silne połączenie... Można w ostatni dzień pobrać 6 złota i mieć 13pkt nie tracąc ani jedej akcji. Kosztuje to co prawda 18 kukurydzy, ale jeśli ktoś idzie w surowce to dobrze wiadomo, że nie jest to wielki wydatek, poza tym czasem tego złota trzeba dużo mniej pobrać. Później złoto można odrazu oddać i nie martwić się debetem.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Mam jeszcze jedną sprawe do wyjaśnienia. Dzisiaj grałem na boiteajeaux z koleszką, który kupił budynek z dodatku za 1złota i 1czaczke co daje 7 pkt i podnosi dowolna światynie i DODATKOWO mogł się jeszcze podnieśc za dowolny surowiec dzięki technologii. Czy to nie jest błąd ? W końcu nie korzystamy z akcji na Chichen Itza tylko kupujemy budynek, który po prostu ma podobny efekt działania.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1351
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: nahar »

Gdzieś było, że działa.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: alagor »

michalldz90 pisze:Mam jeszcze jedną sprawe do wyjaśnienia. Dzisiaj grałem na boiteajeaux z koleszką, który kupił budynek z dodatku za 1złota i 1czaczke co daje 7 pkt i podnosi dowolna światynie i DODATKOWO mogł się jeszcze podnieśc za dowolny surowiec dzięki technologii. Czy to nie jest błąd ? W końcu nie korzystamy z akcji na Chichen Itza tylko kupujemy budynek, który po prostu ma podobny efekt działania.
To nie jest błąd :wink:
nahar pisze:Gdzieś było, że działa.
Instrukcja do Plemion i przepowiedni mówi: " Ta akcja może zostać rozszerzona o akcję z poziomu 2 toru Teologii." (ostatnia strona, akapit "Funkcje nowych budynków") :wink:
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: ramar »

Powiedzcie mi, po czym rozpoznać, czy dodatek do Tzolkina posiada przetłumaczone karty plemion? Nie chcę się nadziać na angielską wersję, skoro istnieje wersja z zawartością po polsku.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: alagor »

ramar pisze:Powiedzcie mi, po czym rozpoznać, czy dodatek do Tzolkina posiada przetłumaczone karty plemion? Nie chcę się nadziać na angielską wersję, skoro istnieje wersja z zawartością po polsku.
Na "rzut oka" się nie da :wink: Pudełko nie zostało przetłumaczone (nie ma nawet logo Rebela tylko CGE i Rio Grande). Musisz dopytać u sprzedawcy.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 976
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 688 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Bart Henry »

Jeżeli Rebel już dodrukował kolejny nakład, to szansa na polską wersję jest znikoma. Kupowałem na początku kwietnia już jedne z ostatnich sztuk poprzedniego nakładu, jak tylko Rebel dał info, że polskiego dodruku już nie będzie. Już wtedy cena była wywindowana, nawet jak na ten dodatek, który swoją standardową cenę ma mocno przesadzoną.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Ryu »

Ja żeby dostać ostatnio dodatek musiałem wykonać kilkanaście telefonów po sklepach stacjonarnych i internetowych bo pomimo, że czasem było "dostępny" w magazynie to życie okazywało się nieco inne ;)
Nie wiem czy to reklama czy nie ale kupowałem w Dragonusie - oni mieli. Czy jeszcze mają - nie wiem. Jednakże wiem, że granie bez dodatku mija się z celem :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: FortArt »

Ryu pisze: Jednakże wiem, że granie bez dodatku mija się z celem :)
Bez przesady! Bez dodatku to nadal wybitna gra.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Trolliszcze »

Popieram przedmówcę. Plus wkurza mnie trochę, że teraz do wszystkiego robi się dodatki, nawet do eurogier - i to w ilości nieraz ameritrashowej! Eurogra to powinien być kompletny produkt...
Całe szczęście, że Feld pod tym względem nie zawodzi :D Są co prawda dodatki do Zamków, ale to tylko dodatkowe plansze, nic, co by było naprawdę potrzebne.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Ryu »

Cóż, nie widziałem partii (mówię o podstawce) żeby wygrał ktoś idąc inaczej niż w świątynie. Mając dodatek mamy więcej możliwości i świątynia już nie jest tak silna jak wcześniej.
Ludzie grający na budynki są już w stanie wygrać. I to mnie cieszy. Dla mnie podstawka to gra na świątynie co dość zawęża możliwości wyboru. Ale to ja :wink:

Ja za dodatkami ogólnie nie przepadam ale są gry w których uważam je za niezbędne. Tzolkin to taki właśnie przypadek.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Az musze sie pochwalić moim małym acziwmentem :D

Obrazek
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: windziarz44 »

Wow
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Trolliszcze »

A jakaś legenda, co znaczą te punkty?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

To wzrost ELO przez ostatni miesiąc

Działa to na podstawie rankingu szachowego:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ranking_szachowy
ODPOWIEDZ