Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: donmakaron »

Eldritch jeśli się orientuję to duża przygodowa kooperacja. Pandemic to gra dużo mniejsza, prostsza jeśli chodzi o zasady, za to dość trudna do wygrania. Działo może i podobne, ale zupełnie inny kaliber ;)

Innowacje to zdecydowanie inna gra niż Race for the Galaxy. To w ogóle gra wyjatkowa moim zdaniem, w której karty wszystkich graczy zazębiają się ze sobą w zadziwiający sposób. Glory to Rome faktycznie można odpuścić, choć też ma kilka ciekawych rozwiązań.
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: repi_1 »

Phate pisze:Repi_1 - nad twoimi propozycjami muszę się zastanowić, bo całkiem ich nie znam.
Warto.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Maxxx76 »

Listy oraz Lewisa również polecam :-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: misioooo »

I skoro lubiecie ameri... Legendary Encounters: Alien ! Przygodówka, mechanika deckbuildingu. Zasady proste, rozgrywka... Jak to w Ameri - potrafi dopiec. MEGA klimat - u mnie lubią tę pozycję ludzie nie cierpiący SciFi czy nie znający Aliena (poza tym, że "no kiedyś chyba widziałem film"). Wszystkim się podoba. Jest to kooperacja, można dołożyć zdrajcę potencjalnego, jeden (lub kilku) graczy może w trakcie gry stać się Obcymi... I wspominałem już o klimacie i emocjach? Końcówki rozgrywek naszych zwykle na stojąco przy stole.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: sqb1978 »

A może coś cywilizacyjnego: Cywilizacja Sida Meiera albo Osadnicy: Narodziny Imperium?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Rafalm »

Dorzucę jeszcze kilka propozycji od siebie, skupiajac się na mechanikach, których jeszcze nie masz:

1. nie widzę zbyt dużo karcianek (za wyjątkiem Race'a), więc sugeruję sprawdzić: Osadnicy: Narodziny Imperium lub Pory Roku. Obie chodzą świetnie na 2 osoby, można grać do 4.
2. nie widzę też gry z mechanizmem draftu karcianego - proponuję Pośród Gwiazd (2-4 graczy) lub 7 cudów świata (ale tutaj potrzeba min 3 graczy, a najfajniej gra się w 5+)
3. zamykając temat karcianek brakuje jeszcze deckbuildingu, więc sugeruję klasyczny Dominion lub dość świeży Star Realms (osobiście polecam ten drugi tytuł).
4. Nie widzę też tytułów 'real time' - tutaj proponuję przejrzeć: Ucieczka: Świątynia Zagłady, Space Alert (ale tutaj raczej 5 graczy potrzeba), Ciężarówką przez Galaktykę (też raczej gra 3+ graczy)
5. Kolejna mechanika to programowanie ruchów kartami - w tym obszarze polecam Colt Express lub Robo Rally. Z tym, że obie gry raczej rozwijają skrzydła przy większej ilości osób.
6. Widzę, że z kooperacyjnych gier masz już EH, więc polecam sprawdzić jeszcze Pandemię (jeśli nie zniechęcasz się porażkami) lub Ghost Stories (jesli chcesz zderzyć się z niemożliwym) :-) Z tych dwóch tytułów ja preferuję GS, z uwagi na absurdalny wręcz poziom trudności, który ciągle stanowi wyzwanie.
7. Liznęliście też kooperacji z motywem zdrajcy w Sabotażyście, pora więc zajrzeć do Pokoju 25 (tutaj znajdziesz kilka trybów gry), a następnie sprawdzić Battlestar Galactica lub Martwą Zimę (w zależności od preferencji odnośnie klimatu). Z tym, że jak to w grach ze zdrajcą, na dwie osoby nie chodzą i im więcej graczy tym lepiej.
8. Jeszcze przyjrzyjmy się kostkom, Bang już widzę w kolekcji, ale może warto przyjrzeć się mechanice 'dice management'. Proponuję rodzimy Dice Brewing, lub przy większych funduszach Roll for the Galaxy (skoro Race się spodobał). Na jesieni będzie tez Achaja, która zapowiada się bardzo fajnie.
9. kolejna mechanika, której jeszcze nie masz w kolekcji to 'area control' - tutaj polecam klasyczne El Grande lub wydany w ubiegłym roku Walled City: Londonderry & Borderlands

Odnośnie Twoich propozycji:
Cyklady - raczej słabo na 3 graczy, lepszy będzie Kemet
Świat Dysku: Ankh Morpork - świetna gra, tyle że słabo już dostępna (wydawnictwo straciło licencję). Jeśli możecie to kupujcie, bo niedługo to będzie biały kruk.
Fasolki - gra fajna, ale masz już trochę takich gier imprezowych. Zastanów się czy nie lepiej kupić czegoś nowego.
Munchkin - vide uwaga powyżej, do tego to mocno specyficzna gra. Mnie nie podeszła.
Small World - świetna gra konfrontacyjna, polecam, chociaż też ma skrajne opinie. Przy okazji liźniecie tez kwestii 'area control', choć w bardzo uproszczonej postaci. Ma różne mapy dla różnej ilości graczy więc dość dobrze się skaluje.

Trochę wrzuciłem do przemyślenia :lol:
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

No to rzeczywiście dałeś mi do myślenia.

Muszę sprostować kilka rzeczy:
Przy wypisywaniu posiadanych gier zapomniałem dodać Osadników: NI - Także tego kupować już nie musimy :)
Odpadają niestety gry po angielsku - ze względu na osoby w grupie nie władające nim biegle.

Naprawdę sporo nowych informacji i propozycji, nawet nie wiem od czego zacząć ;p
Przyjrzę się propozycją i dam znać co dalej.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Rafalm »

Phate pisze:Odpadają niestety gry po angielsku - ze względu na osoby w grupie nie władające nim biegle.
Z podanych przeze mnie tytułów odpuść sobie w takim razie Roll for the Galaxy, bo jest tam trochę napisów na kartach. Pozostałe gry są albo po polsku albo językowo niezależne (nie licząc instrukcji). No może jeszcze w Star Realms i w Walled City jest trochę kart, na których jest jedno zdanie po angielsku, ale moim zdaniem do ogarnięcia nawet przy minimalnym poziomie znajomości języka (grałem z dziećmi i spokojnie ogarniały).
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Przyjrzałem się wszystkim propozycją.

Oczarował mnie tytuł: Star Realms, jesteśmy fanami RFTG i po wypróbowaniu SR w wersji cyfrowej zakochaliśmy się w grze.
Co do innych tytułów to mam jeszcze kilka pytań.
7 Cudów Świata - Słyszałem bardzo dużo dobrego o tej grze ale jakoś sam oglądając jej recenzję i wyjaśnienie zasad nie zostałem oczarowany - co jest w tej grze czego nie dostrzegam, że ludzie się nią aż tak zachwycają ?
Room 25 - o tej grze są bardzo mieszane zdania - moglibyście rozwinąć temat
Martwa zima - Ten tytuł mnie zaskoczył, nie wiedziałem, że coś takiego ma wyjść - lubię klimat zombi i muszę dowiedzieć się czegoś więcej o tej grze
Tytuły Real Time nas nie porwały także tą kategorię wykreślimy.

Z moich propozycji pozostały już tylko:
Kemet
Chaos w Starym Świecie
Świat dysku (mamy możliwość kupna nówki w naszym mieście)

Szukałem także w necie Listów z Whitechapel ale tytuł okazał się już nie do dostania
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3389
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2064 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Ardel12 »

Phate pisze:Przyjrzałem się wszystkim propozycją.

Oczarował mnie tytuł: Star Realms, jesteśmy fanami RFTG i po wypróbowaniu SR w wersji cyfrowej zakochaliśmy się w grze.
Co do innych tytułów to mam jeszcze kilka pytań.
7 Cudów Świata - Słyszałem bardzo dużo dobrego o tej grze ale jakoś sam oglądając jej recenzję i wyjaśnienie zasad nie zostałem oczarowany - co jest w tej grze czego nie dostrzegam, że ludzie się nią aż tak zachwycają ?
Room 25 - o tej grze są bardzo mieszane zdania - moglibyście rozwinąć temat
Martwa zima - Ten tytuł mnie zaskoczył, nie wiedziałem, że coś takiego ma wyjść - lubię klimat zombi i muszę dowiedzieć się czegoś więcej o tej grze
Tytuły Real Time nas nie porwały także tą kategorię wykreślimy.

Z moich propozycji pozostały już tylko:
Kemet
Chaos w Starym Świecie
Świat dysku (mamy możliwość kupna nówki w naszym mieście)

Szukałem także w necie Listów z Whitechapel ale tytuł okazał się już nie do dostania
W 7 cudów prócz ogromnej dawki regrywalności, świetne jest to, że masz kilka dróg do zwycięstwa oraz wymuszone dostosowanie się do strategii innych graczy (jeśli inni idą w karty zielone, to lepiej żerować na inne kolory by wyciągnąć z danego co najlepsze). Dodatkowo gra się banalnie tłumaczy, jest bardzo przystępna a czas rozgrywki mieści się w 1h. Sama podstawka daje masę frajdy a kolejne rozszerzenia tylko dają więcej miodności (może prócz Babel, który mnie totalnie odrzucił).

Martwa zima świetna, jeśli nei masz coop w swoich zbiorach bierz w ciemno. Imho minusem tej gry jest słaby tryb na 2 graczy, ucina trochę z mechaniki dostępnej od 3+ graczy. Z innych coop mogę polecić Ghost Stories, gra przy której można się popłakać, bo tak sążnie się przegrywa, jednak gdy się wygra, to wow. Świetnie się skaluje, zawsze podobny poziom wyzwania. Kilka stopni trudnośći, proste do opanowania zasady i świetny klimat.

Chaos w starym świecie jest świetną grą, ale wyłącznie na 4 os. Nacje z podstawki działają na siebie na zasadzie papier/kamień/nożyce, więc brak jednej z nich w grze 3 os daje komuś spore ułatwienia. Gry z tego gatunku raczej nie polecam do rozgrywki 2os. Inną grą z tego gatunku jest PLO. Główną różnicą między tymi tytułami jest brak losowości w przypadku PLO, w chaos każda nacja dociąga własne karty, przez co nie wszystko można przewidzieć/przeliczyć. Posiadam oba tytuły i się świetnie uzupełniają.

Sam ostatnio poszukuję brakujących mechanik do swojej kolekcji (deckbuilding oraz dice management) i na razie kieruje swe kroki ku Legendary Alien oraz Rolll for the Galaxy. W swoich kategoriach wydają się genialne. Tobie mógłbym również polecić dominion. Daje masę frajdy i jest jednym z tytułów, które należy mieć w swojej kolekcji.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Roll for the Galaxy oraz Legendary Alien, rzeczywiście wydaja się rewelacyjne ale ich cena też powala na łopatki :)
Ze względu, że mamy Race for the galaxy, Roll'a sobie odpuścimy a z Legendary jeszcze poczekamy.

Co do 7 cudów świata zastanowię się jeszcze i pooglądam jakieś gameplay'e

Boje się, że skoro mamy jeszcze niezbyt ogranego Eldritch Horror to zakup kolejnej CO-OP w postaci Martwej Zimy będzie chybioną decyzją.
Chaos w starym święcie w takim razie odpuszczamy sobie (gralibyśmy głównie w 3 osoby).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: detrytusek »

tylko co do 7 cudów to zapomnij to graniu w 2 osoby. Gra jest fajna ale w 3 minimum
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

A co powiecie o grze "ELIZJUM" Warta ceny i zainteresowania ?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Rafalm »

Phate pisze:Przyjrzałem się wszystkim propozycją.

Oczarował mnie tytuł: Star Realms, jesteśmy fanami RFTG i po wypróbowaniu SR w wersji cyfrowej zakochaliśmy się w grze.
Co do innych tytułów to mam jeszcze kilka pytań.
7 Cudów Świata - Słyszałem bardzo dużo dobrego o tej grze ale jakoś sam oglądając jej recenzję i wyjaśnienie zasad nie zostałem oczarowany - co jest w tej grze czego nie dostrzegam, że ludzie się nią aż tak zachwycają ?
Room 25 - o tej grze są bardzo mieszane zdania - moglibyście rozwinąć temat
Martwa zima - Ten tytuł mnie zaskoczył, nie wiedziałem, że coś takiego ma wyjść - lubię klimat zombi i muszę dowiedzieć się czegoś więcej o tej grze
Tytuły Real Time nas nie porwały także tą kategorię wykreślimy.

Z moich propozycji pozostały już tylko:
Kemet
Chaos w Starym Świecie
Świat dysku (mamy możliwość kupna nówki w naszym mieście)

Szukałem także w necie Listów z Whitechapel ale tytuł okazał się już nie do dostania
Hej,

Fajnie, że kilka tytułów podpasowało.

a/ co do Star Realms - to świetny wybór. Sam nie mogę się od niej oderwać, tyle że gram w realu, nie na apce
b/ jesli chodzi o 7 cudów - do opisanych wcześniej cech gry dodałbym jeszcze jedną, moim zdaniem bardzo ważną. Otóż czas trwania gry praktycznie w ogóle się nie zmienia nawet dla 7 graczy. Gracze podejmują decyzje w tym samym czasie, co powoduje, że gra świetnie sprawdza się w dużych grupach. Małym minusem jest obszar rozgrywki - dla 5+ graczy szykuj duuuży stół.
c/ co do Pokoju 25 - rzeczywiście ma różne opinie. Wydaje mi się, że to z uwagi na zawartych w pudełku kilka trybów gry, które faktycznie są dość nierówne. Drugim zarzutem podnoszonym przy tej grze, to fakt że nie ma w niej zróżnicowania postaci, t.j. są fajne, zróżnicowane figurki, ale mechanicznie wszystkie postacie grają tak samo. Przyglądając się bliżej tym zarzutom, też uważam że tryb solo jest nudny a tryb kooperacji bez zdrajcy przypomina momentami memory. Jednak zdecydowanie najmocniejszymi stronami gry są tryby konfrontacyjne, czyli team vs team oraz kooperacja ze zdrajcą. Tak więc na ocenę gry może wpływać typ rozgrywki w jaką grał oceniający. Co do drugiego zarzutu - niedługo ma zostać wydany w Polsce dodatek, który dodaje 2 nowe postacie, a pozostałym daje indywidualne umiejętności. Niewątpliwie na plus dla tytułu można zaliczyć duży potencjał regrywalności, bo modułowa plansza zapewnia ogromną możliwość kombinacji. Podsumowując - mnie ta gra podeszła, choć nie uważam jej za wybitną. Jest to po prostu solidny tytuł na dośc szybką rozgrywkę (do 1 h). Najlepiej wypróbuj ją przed zakupem, tylko pamiętaj żeby nie zniechęcać się po jednym podejściu, tylko wypróbować różne tryby rozgrywki. Nawet jak podejdzie tylko jeden z nich, to i tak biorąc pod uwagę jakość wykonania, cena gry jest akceptowalna.
d/ co do Martwej Zimy, nie wypowiem się, bo nie posiadam tej gry. Jestem posiadaczem BSG i gra na tyle mi się podoba, że nie planuję jej zamieniać na inny tytuł.
e/ jeżeli lubisz klimaty zombie, to zdecydowanie polecam Last Night on Earth - moim zdaniem najlepsza gra w klimacie zombie. Tyle tylko, że jest to ameritrash w wersji językowej wyłącznie angielskiej, a to oznacza sporo tekstów w tym języku na kartach. Wprawdzie jest to dość elementarny angielski, ale zawsze. Tak czy inaczej, w mojej kolekcji to jedyna gra o zombie, która się ostała i to w pełnej krasie (t.j. ze wszystkimi dodatkami ;-) )
f/ Elizjum nie znam, wiec zamilczę...
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Wracamy do tematu.
Ostatnio dzięki wam odkryliśmy świat gier deckbuilding`owych - Star Realms jest praktycznie póki co jedyną grą wchodzącą na stół.
W związku z tym zastanawiamy się nad rozszerzeniem tej gałęzi o nowo wydanego (odświeżonego) Dominiona.
Co sądzicie o zakupie i posiadaniu obu tych gier ? Ma to sens ?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Maxxx76 »

Jeśli chodzi o deckbuilding, to polecam Doomtown, trudniejsza gra od SR, ale dająca mnóstwo satysfakcji :-)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Mimo dobrych recenzji Doomtown muszę odrzucić - moja główna osoba do gry nie zna angielskiego na tyle, żeby w to grać.

Wracam więc do kwestii Dominiona - warto zakupić nową edycję gry ?
ODPOWIEDZ