Ora et Labora

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Ora et Labora

Post autor: jules »

FortArt pisze:
jules pisze: Olśniło mnie wlasnie chyba wiem gdzie popełniam błąd, jak spojrzałem na ten solo log :)
To teraz kliknij proszę na Edytuj i pousuwaj swoje opinie powstałe wskutek błędnie granych partii.

Bo ktoś coś nie doczyta i zniechęci się.
Moja opinia na temat gry jest bardzo pozywytna, natomiast ten temat wlasnie jest od rozjasniania wątpliwości.

Niemniej wyedytowałem.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Ora et Labora

Post autor: MartusMarcin »

Czy rozpoczynając grę, trzeba od razu przesunąć kierat o jedno pole ( z Biblii/1 na 1/2) ?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Ora et Labora

Post autor: tomuch »

MartusMarcin pisze:Czy rozpoczynając grę, trzeba od razu przesunąć kierat o jedno pole ( z Biblii/1 na 1/2) ?
Tak. Wszystkie surowce są warte 1.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
lechulysy
Posty: 38
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:34

Re: Ora et Labora

Post autor: lechulysy »

Jestem po 3 partiach gry i mam wątpliwość: czy stawiając budynki (poza klasztornymi) muszą one przylegać do już postawionych na planszy? graliśmy właśnie w ten sposób sugerując się ilustracjami w instrukcji, ale nabrałem wątpliwości po przeczytaniu instrukcji opisu budynków, w których podano punktowanie "samotnych" osad

mam tez pytanie innej natury: to nasza pierwsza gra Uwe Rosenberga - Agricola odstraszała nas czasochłonnością, długo zastanawiałem się nad Le Havre, ale w końcu wybrałem Ora et Labora bo podobno jest to lepsza "wersja" Le Havre. Czy tak jest rzeczywiście? Pytam ponieważ zaliczyłem wpadkę w przypadku gier Felda - bardzo nam przypasowały Zamki, więc na pewniaka kupiłem Trajana i BoraBora. Trajan super, BoraBora jak dla mnie zupełna pomyłka ze względu na za dużą losowość.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Ora et Labora

Post autor: tomuch »

Tylko klasztorne muszą przylegać do już wybudowanych klasztornych. Reszta może sobie stać gdzie chce.

Różne są opinie na temat Ory, ale chyba rzadko jest spotykana taka o wyższości nad LH. Mnie się bardzo jedna i druga podoba, ale jestem Rosenbergomaniakiem, więc nie jestem obiektywny. Nawet wariant 2-osobowy Ory jest dla mnie dobry, ze względu na to, że można kontrolować moment końca rozgrywki.

Borę Borę też lubię, nie powiedziałbym, żeby to była gra ze zbyt dużą losowością. Zadania dobieramy losowo, ale mamy czas, żeby się przygotować do ich wykonania; karty bogów częściowo losowe, no ale nigdy nie wiadomo, czy są nam przychylni ;) no i właściwie tyle... bo biżuteria i pomocnicy nie - wiadomo, że przyjdą wszystkie żetony, które są, nie wiadomo tylko kiedy. Może o czymś zapomniałem, bo dawno nie grałem.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
lechulysy
Posty: 38
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:34

Re: Ora et Labora

Post autor: lechulysy »

tomuch pisze: Nawet wariant 2-osobowy Ory jest dla mnie dobry, ze względu na to, że można kontrolować moment końca rozgrywki.
Głównie gramy w 2 osoby. Czy Le Havre się sprawdza w takiej rozgrywce?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: Veridiana »

Jak najbardziej!!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Ora et Labora

Post autor: tomb »

Dziń dybry! Chciałem zapytać o wariant solo:
- czy w fazie osad E mam możliwość wykonania jednej akcji, czy dwóch (jak w zwykłej rundzie)?
- (Edycja:) czy przed fazą osad E odzyskujemy przeora (jak w multiplayerze)?
- czy zakupu nowego terenu można dokonywać między dwiema akcjami tej samej rundy (dotyczy również rozgrywki dwuosobowej)?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Ora et Labora

Post autor: alagor »

tomb pisze:- czy zakupu nowego terenu można dokonywać między dwiema akcjami tej samej rundy (dotyczy również rozgrywki dwuosobowej)?
Tak.

Co do reszty to nie jestem pewien, nigdy nie grałem solo.
Awatar użytkownika
Pietia189
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ora et Labora

Post autor: Pietia189 »

Cześć wszystkim :)
Przeczytałem sobie całą dyskusję i widziałem, że temat był już poruszany, ale i tak muszę się jeszcze upewnić czy poprawnie rozumuję. Chodzi mi o to jakich kart używa się w jakim wariancie.

* wariant jednoosobowy - wszystkie karty (oprócz stolarni, winorośli i kamieniołomu we Francji);
* wariant dwuosobowy krótki - wszystkie karty oprócz kart 3+ i 4;
* wariant dwuosobowy długi - tak samo jak jednoosobowy;
* wariant krótki dla 3 osób - tak samo jak dwuosobowy krótki;
* wariant krótki dla 4 osób - wszystkie karty oprócz tych z 4 (można usunąć kamieniołom we Francji);
* wariant długi dla 3 osób - tak samo jak krótki dla 4 osób, tyle że ne można usunąć kamieniołomu;
* wariant długi dla 4 osób - wszystkie karty.

Uff, chyba wszystko. Zgadza się? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ