Gra RPG

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rairakkurey
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2015, 15:48

Gra RPG

Post autor: rairakkurey »

Siema
Pytanie dotyczące Gry Rpg (wiem że to nie za bardzo odpowiednie forum)
Mianowicie 1 raz chce zorganizować sesję rpg lecz nie mam żadnego doświadczenia. Widziałem 1 krótką sesje.
Macie może jakieś rady dla mnie? ( chodzi mi o pomoc w doborze gry i coś co by mi ułatwiło zorganizowanie tego spotkania)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra RPG

Post autor: misioooo »

Ja zaczynałem od Warhammer Fantasy Roleplay - system sam w sobie prosty, oparty o kości k100 (czyli tak "ludzko", na większość rzeczy jest procentowa szansa od 0 do 100, łatwiej to ogarnąć niż np AD&D gdzie mechanicznie jest po rpostu dużo więcej zasad.

Podstawa, to przygotować się przed grą do poprowadzenia sesji! Rozpisać sobie scenariusz, powymyślać co tam gracze mogą chcieć zrobić aby mieć gotowe odpowiedzi na ich działania... (standardowo - w kanjpie dostają misję na ubicie smoka... i co gracze na to? "e tam, w dupie mamy tego smoka... jedziemy do miasta XYZ i tam coś innego poszukamy") :) Przygotowanie fajnej sesji RPG to często kilka ładnych popołudni, albo i więcej - zależnie od rozmachu scenariusza.

W podręczniku do wspomnianego Warhammera z tego co pamiętam jest jakiś scenariusz przykładowy, ładnie opisany i prowadzący niemal za rączkę.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra RPG

Post autor: Maxxx76 »

Poszukaj artykuły w necie o prowadzeniu sesji rpg, pomocne mogą być też broszurki Graj z... Ale jeśli nigdy nie grałeś w rpg, to prowadzenie sesji będzie mega wyzwaniem. Powinieneś najpierw zaliczyć kilka sesji prowadzonych przez innych :-)
A Warhammera i ja polecam :-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra RPG

Post autor: Maxxx76 »

Kurczę, sam bym pograł :-D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra RPG

Post autor: kwiatosz »

Teraz Warhammera strach polecać jak ktoś w ogóle nie zna uniwersum, bo to jednak sporo jest, a i system wcale nie taki prosty. Przystępny i widowiskowy to na przykład Adventurers, osobiście też jestem fanem Savage Worlds (zwłaszcza Deadlands). Oczywiście u dobrego mistrza nigdy Warhammera nie odmówię, ale na pierwszy rzut prowadzenia to ciężki temat...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
rairakkurey
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2015, 15:48

Re: Gra RPG

Post autor: rairakkurey »

Tzn ja jej nie będę prowadził tylko organizował ekipę i znalazłem w znajomych kogoś kto ma doświadczenie z takimi sesjami.
Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Gra RPG

Post autor: poooq »

System idealny dla początkujących to "Dzikuny" -polska wersja gry "Wildlings" autorstwa Johna Harpera : prosta mechanika wspierająca narrację oraz otwarty, lekko naszkicowany świat, tworzą grę od której warto zacząć przygodę z grami fabularnymi. Do tego jest zupełnie darmowa.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Gra RPG

Post autor: Cyberpuncur »

Z RPG to jak z filmami i książkami.
Się zastanówcie czy wolicie komedie, horrory, sf, cyberpunka, fantasy, historyczne itd.
Wtedy pod do dobierzcie system.
ODPOWIEDZ