Galaxy of Trian

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Dellas »

Właśnie Wealth of Anciet też żałuję, bo słabo z dostępnością
Myślę że jak skończy się etap wysyłania gier KSowcom, wtedy ekipa GoTrian skupi się na dodatkach. Mnie interesuje dodatek rozróżniający rasy - to powinno dać bardzo dużo do rozgrywki.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Wspieram.to »

Dellas pisze:
Właśnie Wealth of Anciet też żałuję, bo słabo z dostępnością
Myślę że jak skończy się etap wysyłania gier KSowcom, wtedy ekipa GoTrian skupi się na dodatkach. Mnie interesuje dodatek rozróżniający rasy - to powinno dać bardzo dużo do rozgrywki.
Zdecydowanie, bo poki co to nie ma znaczenia kim grasz
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: misioooo »

Koledzy i koleżanki, podpowiedzcie proszę...
Miałem Carcassonne. Zagraliśmy z 10-15 razy i poszło na bazarek. Stało się dla nas nie tyle, że nielubiane ile za proste i przynudnawe. Przerzuciliśmy się na dużo "cięższe" pozycje. Z kafelków mamy Keyflower - świetny po kilku grach, często wraca na stół. Czy GoTrian powinienem zanabyć czy też odpuścić sobie? Może ktoś z was ma podobne przygody z Carcassonne, pograł też w GoTriana i może coś więcej napisać?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: galthran »

Grałem i GoTriana i Carca. Gry są z jednej strony bardzo podobne z drugiej strony jednak trochę się różnią - głównie jednak szczegółami w zasadach. W Carc nie można dokładać meeple'a gdy ktoś już jest na drodze/mieście/polu, GoTrian jest to możliwe, co powoduję większą rywalizację o smakowite pola. Dochodzą do tego reguły ze statkami - coś jak smok w Carc, tylko każdy ma swojego osobistego :P (korwety) oraz statki łupieżcy do ściagania kryształów z nebuli. Trójkątne kafle to miła odmiana od kwadratów, ale to w zasadzie wszystko. Na uwagę natomiast zasługuje specjalny stojak na kafle, na którym zawsze widać dwa kafle z których gracz może wybrać. Do tego kafle są dwustronne. No i końcowa punktacja w GoTrian jest nieco bardziej złożona niż w Carc - uczyłem się tego z 5 partii chyba. W każdym razie gra jest na tyle różna, że nie mozna mówić, że to kompletnie to samo co Carc, ale z drugiej strony na tyle podobne, że jak grało się w Carca, to można z biegu grać w GoTriana. Jednak jeśli chodzi o kaliber nie różni się wiele od Carca z kilkoma dodatkami, dlatego jako posiadacz Carcassonne'a nie planuje kupowiać GoTriana mimo, że mi się podoba i na szczęście mogę zawsze zagrać u kolegi, bo kupił :D.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Dellas »

W sumie galthran wyprzedził mnie i opisał praktycznie to co chciałem napisać

Myślę, że to bardzo indywidualna sprawa. Gry są do siebie podobne, jednak z drugiej strony inne. Najlepiej jest zagrać przed zakupem i samemu ocenić.
Moim zdaniem GoTrian jest nieco bardziej wymagający od Carcassonne - zwłaszcza jeśli chodzi o reguły punktowania. Jest też więcej negatywnej interakcji.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: misioooo »

Dzięki. Więcej interakcji to dla mnie na plus, ale z waszych opisów poza punktowaniem są podobne... A właśnie sama rozgrywka nam się znudziła. No i zawsze były kłótnie kto w Carcassonne ma liczyć na koniec, bo chętnych zawsze brakowało... "To my skoczymy po piwko, a ty policz punkty..." - częsty tekst :) Zatem spasuję z tą pozycją - na 80% skończy żywot jak Carcassonne, na bazarku.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Wspieram.to »

To pozwolę sobie dodać coś od siebie, bo ostatnio rozegrałem kilka partii w trybie 2 i 4 osobowym i jestem wręcz zachwycony tą grą, ponadto mam też za sobą przygodę z Carcassonne (ale tylko w podstawke) . Ogólnie tak, posiadam wersję deluxe w skład której wchodzi wersja podstawowa oraz dodatek "Początki Podboju". Rozgrywam obecnie jedynie podstawkę, dodatek to kolejna 4-5 stron instrukcji, który zostawię sobie na później bo wprowadza dość ważne zmiany i dodaje sferę militarną do gry.

W GoTrian masz około 75 kafelków, lecz w przeciwieństwie do Carcassonne są one trójkątne i dwustronne - podczas rozgrywki podzielone ona są na dwa stosy z czego pierwsze wierzchnie kafelki są widoczne, ale nie wiemy co zawiera druga strona tego kafelka. Kafelki unikalne takie jak teleport, placówka handlowa czy "nazwijmy tą czarną dziurą" (nie pamiętam nazwy) są zawsze ukryte - dają szczególne akcje.

W Carcassonne zamykamy drogi, zamki, miasteczka etc. W GoTrian podobnie, zamykamy mgławicę, układy planetarne oraz przestrzeń kosmiczną, w przeciwieństwie do Carcassone nie jest to jednak takie łatwe a juz na pewno punktacja jest inna. Kiedy odkrywamy mgławicę, zajmujemy ją emisariuszem, podobnie jak w Carcassone trzeba ją zamknąć i zdobyć, zdobywa ten który ma więcej emisariuszy i tylko on zdobywa punkty. Zamknięcie mgławicy powoduje dodanie kryształków (ile kafli zamknęło tyle kryształków), które można wydobywać za pomocą stacji badawczej, którą później można przemianować na stację kosmiczną. Za każdy kryształek wydobyty otrzymujesz punkty.

Zdecydowanie jednak bardziej opłaca się zasiedlać układy planetarne (więcej punktów przy zamknięciu i pod koniec gry). Podobnie jak przy mgławicach do okrytej planety wysyłamy emisariusza i zaczynamy walczyć o cały układ. Jak on wygląda? Nie wiemy budujemy go sami lub z innymi graczami. Może on składać się z 2 planet a może i z 10, im więcej planet wejdzie w jeden układ planetarny tym więcej punktów. Z zamkniętych układów nie otrzymujemy kryształków, ale za to mamy więcej punktów.

Ostatnim sposobem na punktację jest zamykanie przestrzeni kosmicznych czyli oddzielanie układów i mgławic od ciemniej przestrzeni, czasami zamkniemy 2 kaleki czasami 10, im więcej tym lepiej wiadomo.

Żeby nie było tak miodnie, do gry wprowadzano pewne kafle negatywne tj teleport i "czarna dziura". Dzięki teleportowi możesz przenieś emisariusza gdzies na drugi koniec mapy i wykluczyć go na np z walki o układ planetarny, a dzięki czarnej dziurze możesz wysłać ich z powrotem do bazy przeciwnika. Przydaje to się wówczas kiedy walczysz o dużą mgławicę lub system planetarny.

Partia 2 osobowa moim zdaniem jest dłuższa, w której masz większy wpływ na swoje plany i działania. Gra 4 osobowa jest krótsza, ale wprowadza już małe elementy chaosu i losowości, ale dzięki temu jest więcej kombinowania. Wspomniany dodatek z tego co czytałem znacznie urozmaica grę (!!) i powoduje większą interakcję pomiędzy grającymi, tym samym wyprzedza już wspomniane Carcassone. O dodatku jednak niech wypowiedzą się Ci co już w niego grali.

Podsumowując, grę zobaczyłem pierwszy raz na tegorocznym Pyrkonie, nie miałem czasu pograć i kupiłem w ciemno. Żałuję tylko, że nie kupiłem wszystkich dodatków jakie autor proponował. Wciąga kosmicznie ;)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Galaxy of Trian

Post autor: orzeh »

Jeszcze raz wpisze się w wątku - grałem w to i to i właśnie system punktacji trochę nas "zaciął" - GT jest super wydaną grą która na pewno się spodoba wielu odbiorcom, żeby nie było że krytykuję bo kocham wręcz tego typu klimaty (nie tylko w grach). Bardzo na plus dla nas siedzących przy stole była właśnie ta niewielka ale jednak negatywna interakcja, w moim odczuciu dużo większa niż w Carc (podstawki).
@misioooo właśnie tak by było jak piszesz na końcu rozgrywki
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: galthran »

Wspieram.to pisze: Kafelki unikalne takie jak teleport, placówka handlowa czy "nazwijmy tą czarną dziurą" (nie pamiętam nazwy) są zawsze ukryte - dają szczególne akcje.
W dodatku księżniczka i Smok występują dokładnie te elementy - księżniczka - eksmiter, magiczny portal - teleport. Jak wspomniałem porównywać GoTrian można tylko z Carc + kilka dodatków - i cenowo i ze względu na zasady. Dla mnie Carc bez dodatku ze smokiem jest zdecydowanie inną (i słabszą) grą i w takim kontekście faktycznie też byłbym za GoTrianem.
Wspieram.to pisze:Zdecydowanie jednak bardziej opłaca się zasiedlać układy planetarne (więcej punktów przy zamknięciu i pod koniec gry).
Tak tylko uzupełnię: da radę też wygrać na mgławicę + kryształy - zdarzyło się kilka razy :) Także, na szczęście dla tej gry nie ma jednej strategii wygrywającej :)
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Wspieram.to »

Z punktacją trochę się nie zgodzę. Faktycznie na początku wydaje się, że bez excela nie podchodź, ale po 3 partii liczenie przebiega bardzo sprawnie i szybko. Ograć jeszcze muszę "Początek Podboju" i dwa mniejsze dodatki. Z tego co słyszałem na Pyrkonie twórcy cały czas rozwijają grę, w takim tempie moim zdaniem szybko prześcigną leciwe Carcassonne.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Adar »

galthran pisze:
Wspieram.to pisze:Zdecydowanie jednak bardziej opłaca się zasiedlać układy planetarne (więcej punktów przy zamknięciu i pod koniec gry).
Tak tylko uzupełnię: da radę też wygrać na mgławicę + kryształy - zdarzyło się kilka razy :) Także, na szczęście dla tej gry nie ma jednej strategii wygrywającej :)
Brałem udział w turnieju na Pyrkonie i właśnie kryształom udało mi się wyjść zwycięsko z dwóch partii (pierwszą wygrałem, w drugiej byłem drugi). Trzecią partię przegrałem moim zdaniem właśnie dlatego, że poszedłem w planety i zaniedbałem kryształy. Choć trochę ciężko mi być wyrocznią, bo to było moje pierwsze zetknięcie z tą grą :) Natomiast zdecydowanie więcej tu się dzieje niż w Carcassone, a dzięki temu że widzimy kafle i mamy możliwość wyboru z dwóch, ogranicza to trochę losowość i ułatwia planowanie.
Awatar użytkownika
Bogus_law
Posty: 106
Rejestracja: 24 mar 2005, 15:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Bogus_law »

Ktoś może wie czy gra będzie rozwijana ? Jakieś plany na przyszłość ? Strona gry i FB nieaktualizowane. Ostatni dodatek nie do kupienia. Padło to, czy cisza przed burzą ?
1. Mathematics is the language of nature.
2. Everything around us can be represented and understood through numbers.
3. If you graph these numbers, patterns emerge. Therefore: There are patterns everywhere in nature.
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: matio2007 »

Autorzy finalizują teraz wysyłki dla wspierających przez KS (przede wszystkim do USA), także jak zakończą dostarczanie pewnie ujawnią dalsze plany.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Dellas »

Widać, że wersja mobilna i browserowa jest już na ukończeniu.

http://gry.onet.pl/wyprodukowano-w-pols ... wej/ql196n
Awatar użytkownika
Bogus_law
Posty: 106
Rejestracja: 24 mar 2005, 15:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Bogus_law »

Wolałbym, jakiś support planszówki niż mobilkę. Ale grunt że coś się dzieje.
1. Mathematics is the language of nature.
2. Everything around us can be represented and understood through numbers.
3. If you graph these numbers, patterns emerge. Therefore: There are patterns everywhere in nature.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: tencogoniema »

i co z tym dodatkiem rożnicujacym rasy? umarło?
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Dellas »

i co z tym dodatkiem rożnicujacym rasy? umarło?
To jest bardzo dobre pytanie. Kończy się wysyłka KSowych egzemplarzy to samo produkcja mobilnej wersji. Oficjalnych informacji co dalej z projektem nie ma. Może za 2 tyg. na Polkonie będzie ekipa GoTriana to będę miał okazję zapytać.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: Gromb »

Odgrzewam kotleta. Czy ktoś z z was ma jakieś wiadomości odnośnie dodatków i możliwości zakupienia plastikowych modeli.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Galaxy of Trian

Post autor: louiscyphre »

Ani widu ani słychu.
ODPOWIEDZ