kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podzielić?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

detrytusek pisze:deck building to mechanika nie kategoria.

Osadnicy wedle mojego kategoryzowania to karcianka. Znów jeśli ktoś by powiedział aleeee przecieeeeeż....tak karcianka bo karty tam dominują co najwyżej podkategorie w karciankach można by utworzyć.

Proponuje:
1. Planszowe
2. Karcianki
3. Kościane
4. INNE

i pkt 4 załatwia bardzo wiele :D
Inne, czyli bitewniaki i RPG? Czy inne to po prostu trudne do skategoryzowania "planszówki"?
Rocy7 pisze:W kwestii Mage Wars chodzilo mi bardziej o koniecznosc wyboru kart z talii pewnego jej "przygotowania" to czy nastepuje to przed gra czy w jej trakcie nie ma z mojego punktu widzenia az takiego znaczenia.
Z Twojego punktu widzenia, może nie mieć. Z punktu widzenia deck-buildingu jako mechaniki już ma :)
Rocy7 pisze:po pierwsze w Summoners Wars poruszam sie karta, co ma dla mnie znaczenie, po drugie z tego co pamietam tam "plansza" sluzy jedynie porzadkowaniu obszaru gry nie wyznacza sama w sobie sposobu poruszania.
Plansza w Impulse tak samo wyznacza sposób poruszania, jak ta w Summoner Wars. Przynajmniej ja tak to widzę.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

detrytusek pisze:deck building to mechanika nie kategoria.

Osadnicy wedle mojego kategoryzowania to karcianka. Znów jeśli ktoś by powiedział aleeee przecieeeeeż....tak karcianka bo karty tam dominują co najwyżej podkategorie w karciankach można by utworzyć.

Proponuje:
1. Planszowe
2. Karcianki
3. Kościane
4. INNE

i pkt 4 załatwia bardzo wiele :D

edit: here I stand, twilight struggle itp nie są karciankami bo występuje tam plansza, żetony itp.
Jeszcze definicje podaj (swoje) do tych gier i będzie git ;) Bez tego to nic nie wnosi.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

Gambit pisze: Z Twojego punktu widzenia, może nie mieć. Z punktu widzenia deck-buildingu jako mechaniki już ma :)
dzielenie kazdego włosu na czworo raczej nie pomoże klarowności tej dyskusji;)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

Rocy7 pisze:
Gambit pisze: Z Twojego punktu widzenia, może nie mieć. Z punktu widzenia deck-buildingu jako mechaniki już ma :)
dzielenie kazdego włosu na czworo raczej nie pomoże klarowności tej dyskusji;)
Jasne, ale jak zaczniemy rozluźniać definicje kategorii, mechanik, czy tym podobnych, to wszystko posypie się jeszcze bardziej :) Bo jak piszesz, że nie powinno być elementu deck buildingu, to do piachu może polecieć Mage Knight, który takowy element posiada :) Dlatego w zasadzie cała ta dysputa to dzielenie włosa na czworo :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

Tylko kryterium deck buildingu jest pomocnicze ;) najwazniejsza jest plansza.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: SaszaPL »

To może lepiej zastosować definicje skłądające się z modułów / tagów. Np. karcianka, modułowa plansza, zarządzanie talią, zarządzanie ręką, kooperacja, jeden gracz = Mistfall.

Jedyna komplikacja, to konieczność zdefiniowania jak największej liczby końcowych modułów/tagów.

Np. Czy ma planszę (jakąkolwiek)? TAK > Czy Plansza składa się z losowych części (np. kafelków)? > NIE Czy poza planszą główną są dodatkowe plansze pomocnicze? > NIE > czy poza planszą główną są dodatkowe planszetki dla graczy? >
NIE => Plansza (główna)
TAK => Plansza (główna), Planszetki (dla graczy)

I tak dalej i tak dalej... Inaczej kategorie ZAWSZE będą niepełne lub niedokładne...

EDIT: można by nawet podzielić na kategorie główne i dodatkowe (np. wprowadzane przez dodatki do gry)...
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

Co się tak na tę planszę uparliście? Zaraz mi tu zakategoryzujecie Race for the Galaxy do stricte "planszówek":
Obrazek

Magic the Gathering też ma piękną planszę :)
Obrazek
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

misioooo pisze:Co się tak na tę planszę uparliście?
tylko, ze w moim ujeciu plansza jest istotna w mechanice gry a nie estetyce;)

MTG, Summoners Wars, Herosi, Pathfinder, Warhammer Inwazja beda dzialaly bez mat / plansz.

Dragons Ordeal, Descent, Runewars, Cyklady, Firestorm Armada juz nie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

[quote="misioooo"]Co się tak na tę planszę uparliście? Zaraz mi tu zakategoryzujecie Race for the Galaxy do stricte "planszówek":
Obrazek

jak samochód osobowy może być motocyklem to rftg może być planszówką :P

nie, rftg jest karcianką a dalej w obrębie można tworzyć podkategorie jak ktoś potrzebuje doprecyzować.

Z tym "INNE" to był żart...
oczywiście, że RPG to inna kategoria
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

Rocy w przypadku MtG - przecież ta plansza zawsze była i jest. I jest kluczowa dla mechaniki - tutaj układam atakujące stwory, obracam je etc, tutaj landy... To, że ja nigdy nie miałem takiej ładnej wizualnie nie znaczy, że mogę te karty sobie porozrzucać jak chcę.

Jak się nauczysz to i w cyklady pograsz "bez planszy" - byleby wszyscy wiedzieli co gdzie poustawiać i gdzie przemieszczać ;P (to tak dla hardkorów jakichś, heh)
Race for the Galaxy w wariancie solo z botem - niby też dałoby radę bez tej planszy, ale... Hardkor znowu.

Może zaproponuję taki podział:

Kod: Zaznacz cały

          ----------------------Gry planszowe-------------------------------------------
          |                            |                         |                              |
          |                            |                         |                              |
     Karcianki                      Planszówki               Niewiadomoco             Kościanki/turlanki
Karcianki - wszystko bazuje na kartach i ewentualnie żetonach/counterach służących tylko to zaznaczania czegośtam
Planszówki - gry posiadające fabrycznie planszę niezbędną do grania, po której to poruszamy/przestawiamy inne cosie (znaczniki, meeple, kostki)
Kościanki/turlanki - wszystko bazuje na kościach i ewentualnie counterach dodatkowych, nie ma plansz, kart etc
Niewiadomoco - placeholder :)

Powyższe - warunki konieczne (choć być może niewystarczające) do zakwalifikowania gry do danej grupy/podgrupy etc...
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 15:58 przez misioooo, łącznie zmieniany 2 razy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: MichalStajszczak »

Kiedyś sprawa była prostsza. W wydanej w roku 1900 książce "Gry i zabawy towarzyskie" mamy podział na 4 kategorie:
1. Gry salonowe (wedle dzisiejszego nazewnictwa: party games)
2. Gry z piłką i kulą (kręgle, bilard, football)
3. Gry umysłowe (szachy, warcaby, domino, młynek, tryktrak, samotnik)
4. Gry różne (karty, kości)

Z wyjątkiem domina, wszystkie gry z kategorii 3 można zaliczyć do gier planszowych. Karty do gier umysłowych zaliczone nie zostały, bo jeszcze wtedy brydż nie był znany, a dominowały gry bardziej losowe niż "umysłowe". Podobnie było z kośćmi.
No i oczywiście gry w karty grywane były wyłącznie taliami tradycyjnymi.

Można połączyć gry planszowe, karciane, kościane, dominowe itp. w jedną kategorię "gry stolikowe", ale np. w języku angielskim pojęcie "table games" rozumiane jest często w nieco innym znaczeniu - określa gry rozgrywane w kasynach z udziałem krupiera (ruletka, black jack, bakarat) w odróżnieniu od automatów do gier.

Pisząc na początku, że "kiedyś sprawa była prostsza" miałem na myśli też to, że próby klasyfikacji nie nadążają za inwencją autorów gier. Kiedyś było jasne, co to jest gra planszowa - była w niej stała plansza, na której ruchy wykonywali wszyscy gracze. A teraz mamy gry, w której każdy gracz ma swoją planszę, gry, w których plansza jest budowana bądź modyfikowana podczas rozgrywki itd. Gry karciane wykorzystują specjalne karty, a kościane - specjalne kości. Stworzenie klasyfikacji, która jednoznacznie oprzypisywałby każdą grę do ściśle określonej kategorii nie da się zrobić, bo jest wiele gier, które ma cechy sytuujące je w różnych grupach.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

misioooo pisze:I jest kluczowa dla mechaniki - tutaj układam atakujące stwory, obracam je etc, tutaj landy... To, że ja nigdy nie miałem takiej ładnej wizualnie nie znaczy, że mogę te karty sobie porozrzucać jak chcę.
Taka plansza w MGT ustawia Ci jedynie elementy - nie ma zadnego wyplywu na rozgrywke.
misioooo pisze: Jak się nauczysz to i w cyklady pograsz "bez planszy" - byleby wszyscy wiedzieli co gdzie poustawiać i gdzie przemieszczać ;P (to tak dla hardkorów jakichś, heh)
Race for the Galaxy w wariancie solo z botem - niby też dałoby radę bez tej planszy, ale... Hardkor znowu.
Zapamietujac dodatkowo, gdzie, ile jest rogow, gdzie jest woda, gdzie mozna stawiac metropolie, gdzie budynki i ile itp. ? ;P
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

Taki problem mają wszyscy. Wiecie co się dzieje w biologii, botanice itp? Do tej pory nie ma jasnej definicji gatunku bo zawsze coś się z niej wyłamie ale gdybyśmy choćby i niedoskonały podział znieśli to byłaby masakra.
Z grami wielkiego problemu nie ma patrząc przez pryzmat innych. Nie ma co dzielić włosa na czworo ale ogólny podział być powinien - tu sądzę, że każdą grę da się gdzieś wtłoczyć.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

Rocy7 pisze:Zapamietujac dodatkowo, gdzie, ile jest rogow, gdzie jest woda, gdzie mozna stawiac metropolie, gdzie budynki i ile itp. ? ;P
Dlaczego by nie? Są przecież geekowie (geecy?) lubujący się w mega ciężkich tytułach, z milionem zasad do zapamiętania... ;) Po prostu co 30s szukanie w instrukcji, heh.

Ze wszystkich powyższych postów wynika jedno - główna kategoria to GRY :) Tylko co z takim Munchkinem czy Cards against humanity? To GRY czy może zabawy?
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 16:01 przez misioooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze:Jak się nauczysz to i w cyklady pograsz "bez planszy" - byleby wszyscy wiedzieli co gdzie poustawiać i gdzie przemieszczać ;P (to tak dla hardkorów jakichś, heh)
to jest pikuś - zagraj w szachy przez ścianę bez szachownicy
misioooo pisze: Może zaproponuję taki podział:

Kod: Zaznacz cały

          ----------------------Gry planszowe-------------------------------------------
          |                            |                         |                              |
          |                            |                         |                              |
     Karcianki                      Planszówki               Niewiadomoco             Kościanki/turlanki
Karcianki - wszystko bazuje na kartach i ewentualnie żetonach/counterach służących tylko to zaznaczania czegośtam
Planszówki - gry posiadające fabrycznie planszę niezbędną do grania, po której to poruszamy/przestawiamy inne cosie (znaczniki, meeple, kostki)
Kościanki/turlanki - wszystko bazuje na kościach i ewentualnie counterach dodatkowych, nie ma plansz, kart etc
Niewiadomoco - placeholder :)

Powyższe - warunki konieczne (choć być może niewystarczające) do zakwalifikowania gry do danej grupy/podgrupy etc...
to jest ogólnie ok wg mnie tylko osobna gałąź dla RPG.

I właśnie ktoś podniósł istotną rzecz. Plansza nie ma służyć tylko do układania rzeczy jak w Osadnikach tylko ma spełniać aktywną funkcję w grze.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: DarkSide »

No i są przeca gry towarzyskie/imprezowe. Tu rozrzut też jest wielki z jednej strony Tabu, Alians, Time's Up z drugiej Jungle Speed, a z trzeciej taki Twister, że o grze w butelkę, czy mafię nie wspomnę... :roll:
No i zupełnie inna kategoria gier dla milusińskich: Make'n'break, Villa Paletti, Loopin' Louie, a kto pamięta Skoczki? ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: donmakaron »

Ja chyba przystosuję dla siebie określenie podane przez MichałStajszczak - gry różne ;)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

Rocy7 pisze:
misioooo pisze:Co się tak na tę planszę uparliście?
tylko, ze w moim ujeciu plansza jest istotna w mechanice gry a nie estetyce;)

MTG, Summoners Wars, Herosi, Pathfinder, Warhammer Inwazja beda dzialaly bez mat / plansz.
Plansza w Summoner Wars też jest ważna w mechanice jeśli nie zauważyłeś. Jest pojęcie odległości w polach, jest pojęcie strony gracza i strony przeciwnika. Plansza w SW to nie estetyka.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

W SW plansza jest podzielona na fragmenty wielkosci kart, spokojnie da sie grac bez niej nawet rysujac sobie ta mate. W Warhamer Inwazji tez mam 3 obszary wyznaczane przez polozenie wzgledem stolicy, jesli nawet zapomne stolicy wystarczy ze umowie sie z przeciwnikiem, tu mam obszar pola bitwy, tu obszar misji a tu krolestwo.

Plansza w SW nie zawiera sama w sobie informacji niezbednych do gry, jak surowce w strategiach, czy rodzaj terenu w bitewniakach.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 16:30 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

No właśnie zawiera... Tak samo jak w Cykladach. "Pola" może i mają inne kształty, ale idea planszy i jej zastosowania zostaje taka sama.

Kod: Zaznacz cały

          ----------------------Gry planszowe----------------------------------------------------------------------------------
          |                            |                         |                              |                             |
          |                            |                         |                              |                             |
     Karcianki                      Planszówki                   RPG                 Kościanki/turlanki                      Więcej!
Imprezówki jak dla mnie spokojnie można zakwalifikować do któregoś z powyższych podzbiorów. Z takim Looping Luie rzeczywiście - nie wiem gdzie go upchać. Może wywalić z gier wogóle, niech siedzi w zabawkach?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: kwiatosz »

Munchkin i Cards mają reguły wedle których prowadzona jest zabawa (nawet pisałem magisterkę o grach jako formie zabawy z regułami ;) ), więc jak najbardziej są to gry.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: tomb »

Rocy7 pisze:W SW plansza jest podzielona na fragmenty wielkosci kart, spokojnie da sie grac bez niej nawet rysujac sobie ta mate. W Warhamer Inwazji tez mam 3 obszary wyznaczane przez polozenie wzgledem stolicy, jesli nawet zapomne stolicy wystarczy ze umowie sie z przeciwnikiem, tu mam obszar pola bitwy, tu obszar misji a tu krolestwo.

Plansza w SW nie zawiera sama w sobie informacji niezbednych do gry, jak surowce w strategiach, czy rodzaj terenu w bitewniakach.
Czy można zatem powiedzieć, że plansza to zawsze tylko kwestia umowna i ogranicza nas pamięć?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

misioooo pisze:No właśnie zawiera... Tak samo jak w Cykladach. "Pola" może i mają inne kształty, ale idea planszy i jej zastosowania zostaje taka sama.
Tylko ciagle mowimy o dwoch roznych rzeczach, w jaki sposob plansza w SW wplywa na gre? W SW plansza jedynie porzadkuje poruszanie i ulozenie kart.

W Cykladach na planszy ma dodatkowo rozne dane, ktore maja znaczenie w rozgrywce, jak poziom dochodow, czy mozliwosc budowy metropolii.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 16:42 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

tomb pisze: Czy można zatem powiedzieć, że plansza to zawsze tylko kwestia umowna i ogranicza nas pamięć?
Nie, Claustrophobia... Czy to plansza czy nie? Jeśli tak - to tutaj rzeczywiście "pamięciowo" nie da rady :) Jednak w grach ze statyczną plansza - jak dla mnie ogranicza nas pamięć ;P
Gdzie wrzucić Carcassonne?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

tomb pisze:]
Czy można zatem powiedzieć, że plansza to zawsze tylko kwestia umowna i ogranicza nas pamięć?


Czesciowo tak, tylko ze wtedy sprowadzimy dyskusje do absurdu, bo jesli plansza jest umowna podzialy sa zbedne;)

Wez jednak pod uwage, ze Cyklady, Runewars, czy Dragons Ordeal musza miec jakas forme planszy by dalo sie w nie grac.

Czy to realny czy pamieciowy, ale musza miec swoisty schemat rozmieszczenia surowcow, budynkow itp.

Z tym, ze dla mnie plansza w formie mapy obszaru gry ma tez znaczenie estetyczne, a granie na planszy "z pamieci" byloby mniej atrakcyjne wizualnie.
ODPOWIEDZ