kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podzielić?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: tomb »

To jest fascynujący temat, choć oczywiście nigdy nie dojdziemy do porozumienia. Z dwóch przyczyn:
- chyba w żadnej dziedzinie, w której dokonywano klasyfikacji, nie dokonano jednego ostatecznego podziału, więc i my nie możemy być gorsi,
- Michał Stajszczak ma rację - co dziś uściślimy, już jutro może być nieaktualne np. samo określenie "gry bez prądu" jest nadszarpnięte niedawnymi nowościami.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: tomb »

Rocy7 pisze:
tomb pisze:]
Czy można zatem powiedzieć, że plansza to zawsze tylko kwestia umowna i ogranicza nas pamięć?


Czesciowo tak, tylko ze wtedy sprowadzimy dyskusje do absurdu, bo jesli plansza jest umowna podzialy sa zbedne;)
Owszem, ale Twoje rozgraniczenie jest nieostre i każdy granicę między "potrzebną" a "niepotrzebną" planszą może postawić w innym miejscu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze:
tomb pisze: Czy można zatem powiedzieć, że plansza to zawsze tylko kwestia umowna i ogranicza nas pamięć?
Nie, Claustrophobia... Czy to plansza czy nie? Jeśli tak - to tutaj rzeczywiście "pamięciowo" nie da rady :) Jednak w grach ze statyczną plansza - jak dla mnie ogranicza nas pamięć ;P
Gdzie wrzucić Carcassonne?
I claustro i carcasonna oczywiście do planszówek. Podkategoria potem odpowiednia
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

Rocy7 pisze:W SW plansza jest podzielona na fragmenty wielkosci kart, spokojnie da sie grac bez niej nawet rysujac sobie ta mate. W Warhamer Inwazji tez mam 3 obszary wyznaczane przez polozenie wzgledem stolicy, jesli nawet zapomne stolicy wystarczy ze umowie sie z przeciwnikiem, tu mam obszar pola bitwy, tu obszar misji a tu krolestwo.

Plansza w SW nie zawiera sama w sobie informacji niezbednych do gry, jak surowce w strategiach, czy rodzaj terenu w bitewniakach.
Plansza w szachach też nie zawiera informacji niezbędnych do gry. Tak samo jak w warcabach. Czy to nie są gry planszowe? Nie podawaj tylko różnicy, że tu mamy karty, a tu pionki. Bo ich wykorzystanie jest identyczne. Umieszczamy je na planszy i poruszamy nimi :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: tomb »

A może za grę planszową uznać taką, dla której istotne jest przestrzenne rozmieszczenie elementów?

E: Chyba jednak nie, bo wtedy Warhammer Inwazja robi za dziobaka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

Gambit pisze:Plansza w szachach też nie zawiera informacji niezbędnych do gry. Tak samo jak w warcabach. Czy to nie są gry planszowe? Nie podawaj tylko różnicy, że tu mamy karty, a tu pionki. Bo ich wykorzystanie jest identyczne. Umieszczamy je na planszy i poruszamy nimi :)
Filozoficznie: Czy szachownica jest planszą?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: mat_eyo »

detrytusek pisze:Filozoficznie: Czy szachownica jest planszą?
Jest:
plansza
(1.2) książk. karton, deska itp. z zaznaczonymi polami, po których przesuwa się pionki w niektórych grach
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

Gambit pisze: Plansza w szachach też nie zawiera informacji niezbędnych do gry. Tak samo jak w warcabach. Czy to nie są gry planszowe? Nie podawaj tylko różnicy, że tu mamy karty, a tu pionki. Bo ich wykorzystanie jest identyczne. Umieszczamy je na planszy i poruszamy nimi :)
Ani szachy ani warcaby nie beda jednak karcianka, a spelniaja inne wymogi mojej definicji planszowki.

Problem polega na tym, ze definicje musza byc dwie by zawieraly pelny zbior gier.

Wiem, ze moje odroznienie nie jest idealne, choc dla mnie wystarczajace;)

Roznica pionek / figurka i karta jest dla mnie istotna ma dla mnie znaczenie wizualne.

A moze tak zamiast jedynie wskazywac błędy w założeniach innych zaprezentujesz nam swoje własne jednoznaczne kryteria odrozniania planszowek od karcianek?

Wskaz mi lepsze i sensowniejsze kryteria skoro moje sa takie błędne.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 17:46 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: BartP »

Bezcelowa jest ta dyskusja.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

Rocy7 pisze:
Gambit pisze: Plansza w szachach też nie zawiera informacji niezbędnych do gry. Tak samo jak w warcabach. Czy to nie są gry planszowe? Nie podawaj tylko różnicy, że tu mamy karty, a tu pionki. Bo ich wykorzystanie jest identyczne. Umieszczamy je na planszy i poruszamy nimi :)
wiem, ze moje odroznienie nie jest idealne, choc dla mnie wystarczajace;) Roznica pionek / figurka i karta jest dla mnie istotna ma dla mnie znaczenie wizualne.

A moze tak zamiast jedynie wskazywac błędy w założeniach innych zaprezentujesz nam swoje własne kryterium odrozniania planszowek od karcianek?

Wskaz mi lepsze i sensowniejsze kryteria skoro moje sa takie błędne.
Nie wskazuję błędów, tylko dziury w założeniach :) Kryteria wizualne i uznaniowe są tu po prostu słabe, bo każdy może je podważyć stosując własne kryteria wizualne i uznaniowe i nie będziesz w stanie powiedzieć, czyje są lepsze :)
Dla mnie osobiście karcianka to gra, w której głównym elementem są karty, ale są one również zagrywane jako coś "jednorazowego", czyli zagrywam kartę i leci ona na discard, albo są wystawiane na statyczne tableau (Osadnicy: NI, RftG). Jeśli karty są zagrywane na cokolwiek przypominającego planszę, a następnie manewruje się nimi, to dla mnie jest już gra planszowa (Mage Wars).

Summoner Wars jest tu faktycznie i dla mnie swego rodzaju drzazgą, bo plansza to tylko siatka i mój umysł jednak kwalifikuje ją jako karciankę :)

Lepszych i sensowniejszych kryteriów Ci nie podam, bo ja osobiście uznaję, że gry planszowe, to gry Table-Top. A pod tym kryją się zarówno te z planszą i pionkami, jak i te, gdzie mamy jedynie karty.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: MichalStajszczak »

BartP pisze:Bezcelowa jest ta dyskusja.
Jeżeli celem miałoby być podzielenie gier na kategorie, to faktycznie dyskusja jest bezcelowa, bo tego zrobić się nie da.
Ale nie jest całkiem bezsensowna. Bo na przykład dyskusja między Gambitem a Rocy7 na temat tego, czym jest plansza, przywołała u mnie taką refleksję. Gdyby ktoś zapytał mnie "co to jest plansza?" wtedy, gdy zacząłem interesować się grami planszowymi (czyli ponad 50 lat temu), to zapewne odpowiedziałbym, że jest to płaski przedmiot, wykonany z drewna, papieru, tektury, plastiku lub metalu, który kładzie się poziomo na środku stołu i na którym gracze poruszają swoje pionki. Taka definicja pasowała do wszystkich gier planszowych, które wtedy znałem - szachów, warcabów, halmy, młynka, chińczyka, węży i drabin, grzybobrania i gier wyścigowych, w których o ruchu pionków decydowały rzuty kostką. (Oczywiście znałem wtedy także gry nieplanszowe - domino, bierki, pchełki i gry karciane, nie tylko przy użyciu tradycyjnej talii, ale też Czarnego Piotrusia czy kwartety.)
A jak dziś wyglądają plansze? Oczywiście tradycyjne też są, ale są i takie, które z moim ówczesnym rozumieniem nie są zgodne:
- plansze modularne, które można składać w różny sposób
- plansze 3D,czyli takie, w których gra rozgrywana jest na kilku poziomach
- plansze pionowe, np. w grze Klątwa mumii
- plansze, które w trakcie rozgrywki zmieniają liczbę dostępnych pól (np. Agricola)
- plansze, które losowo się rozbudowują, np. w grze Mississippi Queen
- plansze, które co turę są losowo zmieniane, np. Diamonds Club
- plansze, których elementy są przesuwane, np. Tajemnice labiryntu albo Niagara
- plansze, które są budowane przez graczy w trakcie rozgrywki z kwadratowych żetonów (Carcassonne, Wilki i owce)
- plansze, które w trakcie rozgrywki są budowane z kart (Dungeoneer)
- plansze, które "znikają" w trakcie rozgrywki (Hej to moja ryba, That's Life)

Na szybko pewnie nie wszystkie wynalazki wydobyłem z pamięci. Ale wniosek jest oczywisty: jednym z kryteriów podziału gier planszowych mogłoby być podzielenie ich według rodzaju plansz. A za chwilę ktoś wymyśli coś nowego i klasyfikację trzeba będzie aktualizować.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 19:36 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: sqb1978 »

Gry podobnie jak np. gatunki muzyczne są już tak zróżnicowane i pomieszane, że jako alternatywę dla przypisywanie gier do sztywnych kategorii widziałbym raczej tagowanie.

Czyli np Mage Knight miałby tagi:
- modularna plansza, karty, deck-building, fantasy, coop, solo, pvp, itd...

Tagi można jeszcze podzielić na kategorie opisujące: mechanikę, komponenty, docelowego gracza, stopień skomplikowania itd.
Tak zresztą jest mniej więcej zrobione to na BGG.

Ale przecież nie mówimy o specyfikacji nowego portalu o grach ale o ich polecaniu na forum. Czy nie?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

Gambit pisze: Dla mnie osobiście karcianka to gra, w której głównym elementem są karty, ale są one również zagrywane jako coś "jednorazowego", czyli zagrywam kartę i leci ona na discard, albo są wystawiane na statyczne tableau (Osadnicy: NI, RftG). Jeśli karty są zagrywane na cokolwiek przypominającego planszę, a następnie manewruje się nimi, to dla mnie jest już gra planszowa (Mage Wars).
czyli Świat Dysku to karcianka? ;) kart nie zagrywa się na plansze (żadna z zasad, gry tego nie wymaga) i nie manewruje się nimi od razu są discardowane.

MichalStajszczak pisze:Gdyby ktoś zapytał mnie "co to jest plansza?" wtedy, gdy zacząłem interesować się grami planszowymi (czyli ponad 50 lat temu), to zapewne odpowiedziałbym, że jest to płaski przedmiot, wykonany z drewna, papieru, tektury, plastiku lub metalu, który kładzie się poziomo na środku stołu i na którym gracze poruszają swoje pionki. Taka definicja pasowała do wszystkich gier planszowych, które wtedy znałem

Na szybko pewnie nie wszystkie wynalazki wydobyłem z pamięci. Ale wniosek jest oczywisty: jednym z kryteriów podziału gier planszowych mogłoby być podzielenie ich według rodzju plansz. A za chwilę ktoś wymyśli coś nowego i klasyfikację trzeba będzie aktualizować.


dodał bym jeszcze kryterium poziomu abstrakcji planszy, którym się kieruje przy kupnie gier, taki Poprzez wieki ciągle mnie swoją planszą nie przekonał ;)

Rozróżnienie
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

Rocy7 pisze:
Gambit pisze: Dla mnie osobiście karcianka to gra, w której głównym elementem są karty, ale są one również zagrywane jako coś "jednorazowego", czyli zagrywam kartę i leci ona na discard, albo są wystawiane na statyczne tableau (Osadnicy: NI, RftG). Jeśli karty są zagrywane na cokolwiek przypominającego planszę, a następnie manewruje się nimi, to dla mnie jest już gra planszowa (Mage Wars).
czyli Świat Dysku to karcianka? ;) kart nie zagrywa się na plansze (żadna z zasad, gry tego nie wymaga) i nie manewruje się nimi od razu są discardowane.
Zapomniałeś, że w Świecie Dysku jest plansza, na której rozgrywa się gra? :D ŚD to nie gra, w której wszystko dzieje się tylko na zagrywanych na stół kartach. Zatem ŚD to nie karcianka :)
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: SaszaPL »

sqb1978 pisze:Tagi można jeszcze podzielić na kategorie opisujące: mechanikę, komponenty, docelowego gracza, stopień skomplikowania itd.
Tak zresztą jest mniej więcej zrobione to na BGG.

Ale przecież nie mówimy o specyfikacji nowego portalu o grach ale o ich polecaniu na forum. Czy nie?
Osobiście uważam to za bardzo dobry pomysł. Spójrz na pytania o polecanie gier - istotna jest nie tylko tematyka, liczba graczy czy czas, ale bardzo często format gry, mechanika, etc.
Główną komplikacją jest używanie tej samej terminologii, dzięki czemu byłaby ona zrozumiała dla wszystkich. Ktoś w poprzednim wątku odniósł się do definicji gry planszowej z Wikipedii... Nie sądzę, aby większość bywalców forów takich jak to szukali definicji w Wikipedii...
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

Gambit pisze:
Zapomniałeś, że w Świecie Dysku jest plansza, na której rozgrywa się gra? :D ŚD to nie gra, w której wszystko dzieje się tylko na zagrywanych na stół kartach. Zatem ŚD to nie karcianka :)
nie, nie zapomnialem, Twoja definicja nie zakazywala istnienia planszy a Swiat Dysku spelnia kryteria.

I pozwol ze Ci przypomne w pierwszej definicji nie wszystko musialo dziac sie w kartach wystarczylo by:
Gambit pisze:karcianka to gra, w której głównym elementem są karty,
zgodnie z Twoja definicja jesli karty maja byc jedynie "glownym" elementem zakladamy, ze sa jeszcze inne?

Swoja droga ciekawe najpierw udowadniasz, ze moja definicja planszowki jest zla bo odwoluje sie do planszy, zas w swojej definicji stwierdzasz, ze karcianka nie moze miec planszy[emoji14] Wiec "plansza" jednak ma znaczenie;)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

Rocy7 pisze:nie, nie zapomnialem, Twoja definicja nie zakazywala istnienia planszy a Swiat Dysku spelnia kryteria.

I pozwol ze Ci przypomne w pierwszej definicji nie wszystko musialo dziac sie w kartach wystarczylo by:
Gambit pisze:karcianka to gra, w której głównym elementem są karty,
jesli karty maja byc glownym elementem zakladamy, ze sa jeszcze inne?

Swoja droga ciekawe najpierw udowadniasz, ze moja definicja planszowki jest zla bo odwoluje sie do planszy, zas w swojej definicji stwierdzasz, ze karcianka nie moze miec planszy[emoji14] Wiec "plansza" jednak ma znaczenie;)
Po pierwsze nie podałem Ci żadnej definicji karcianki. Napisałem tylko co ja uważam za karciankę. Definicja to coś co obowiązuje wszystkich. Po drugie, nie zauważyłeś, że pomimo pełnoprawnej według mnie planszy, nadal uważam Summoner Wars za karciankę.
Po trzecie nie udowadniałem, że Twoja definicja planszówki jest zła, tylko pokazywałem, że Twoje kryteria uznaniowe można podważać innymi kryteriami uznaniowymi. Tak samo jak moje. Definicji żaden z nas nie podał. :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: kwiatosz »

SaszaPL pisze:
sqb1978 pisze:Tagi można jeszcze podzielić na kategorie opisujące: mechanikę, komponenty, docelowego gracza, stopień skomplikowania itd.
Tak zresztą jest mniej więcej zrobione to na BGG.

Ale przecież nie mówimy o specyfikacji nowego portalu o grach ale o ich polecaniu na forum. Czy nie?
Osobiście uważam to za bardzo dobry pomysł. Spójrz na pytania o polecanie gier - istotna jest nie tylko tematyka, liczba graczy czy czas, ale bardzo często format gry, mechanika, etc.
Główną komplikacją jest używanie tej samej terminologii, dzięki czemu byłaby ona zrozumiała dla wszystkich. Ktoś w poprzednim wątku odniósł się do definicji gry planszowej z Wikipedii... Nie sądzę, aby większość bywalców forów takich jak to szukali definicji w Wikipedii...
Nie zgodze sie z ta glowna komplikacja I najbardziej sprawy komplikuje fakt, ze czlowiek szukajacy gry na 4 osoby na 37 minut wcale nie wybierze gry. Ktora najlepiej spelni kryteria, tylko taka, ktora w zasadzie je spelnia plus do niego przemowi.

W ogole wkladanie takiej pracy w polecanki moim zdaniem nie ma sensu - Odi zrobil poradnik, ktory wyczerpuje temat. Albo pytaja osoby malo znajace gry, wiec z 50 propozycji wybiora najlepiej sprzedana przez forumowicza, albo pytaja szukajacy bardzo konkretnie, do czego szkoda sie produkowac z kryteriami, bo cale forum w sumie zna 3 gry pasujace pytajacemu.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

Gambit pisze:Po trzecie nie udowadniałem, że Twoja definicja planszówki jest zła, tylko pokazywałem, że Twoje kryteria uznaniowe można podważać innymi kryteriami uznaniowymi. Tak samo jak moje. Definicji żaden z nas nie podał. :)
innymi słowy pokazywałem, że Twoja koncepcja jest kiepska:)
wybacz ale czytając Waszą dyskusję mam dokładnie takie samo odczucie jak Rocy7

Odnośnie klasyfikacji ja mam taką:
1. Gry planszowe
2. Karciane
3. Kościane
4. RPG itp
5. Familijne

Póki co każdą jestem wstanie "upchnąć". Problem pewnie by się zaczął przy tworzeniu podkategorii.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: vojtas »

@misioooo

Do czego Ci właściwie ta klasyfikacja? Jakąś pracę piszesz?
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: SaszaPL »

vojtas pisze:@misioooo

Do czego Ci właściwie ta klasyfikacja? Jakąś pracę piszesz?
Musisz się cofnąć do poprzedniego wątku w którym ktoś prosił o polecenie planszówki, po czym odrzucił i skrytykował pomysły karcianek. Do tego przywołał definicje z wikipedii.
Moim zdaniem podział na sztywne kategorie nie ma racji bytu ponieważ różnice są minimalne, czasem mgliste, podczas gdy takie rozróżnienie wymaga klarownych zakresów od-do. Inaczej będą sytuacje, w których ta sama gra jest w dwóch lub więcej kategoriach, szczególnie jeśli oceny dokona kilka osób...
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

SaszaPL pisze: Moim zdaniem podział na sztywne kategorie nie ma racji bytu ponieważ różnice są minimalne, czasem mgliste, podczas gdy takie rozróżnienie wymaga klarownych zakresów od-do. Inaczej będą sytuacje, w których ta sama gra jest w dwóch lub więcej kategoriach, szczególnie jeśli oceny dokona kilka osób...
tu sie zgodze, poza tym czesta jest tendencja do tworzenia hybryd, co jeszcze bardziej komplikuje jakiekolwiek proby klasyfikacji.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

detrytusek pisze:innymi słowy pokazywałem, że Twoja koncepcja jest kiepska:)
wybacz ale czytając Waszą dyskusję mam dokładnie takie samo odczucie jak Rocy7
Raczej pokazywałem, że osobiste odczucia nie powinny być utożsamiane z definicją :)
Rocy7 pisze:
SaszaPL pisze: Moim zdaniem podział na sztywne kategorie nie ma racji bytu ponieważ różnice są minimalne, czasem mgliste, podczas gdy takie rozróżnienie wymaga klarownych zakresów od-do. Inaczej będą sytuacje, w których ta sama gra jest w dwóch lub więcej kategoriach, szczególnie jeśli oceny dokona kilka osób...
tu sie zgodze, poza tym czesta jest tendencja do tworzenia hybryd, co jeszcze bardziej komplikuje jakiekolwiek proby klasyfikacji.
Chyba najlepszym przykładem na to, że prosta kategoryzacja jest karkołomna, powinien być BGG. Tam najpierw wszystko jest wrzucone do worka pod nazwą Board Game (nawet MtG tam jest), a potem mamy przy każdej grze wyliczone subdomenę, kategorie, mechaniki i rodzinę gier :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

Gambit pisze:
detrytusek pisze:innymi słowy pokazywałem, że Twoja koncepcja jest kiepska:)
wybacz ale czytając Waszą dyskusję mam dokładnie takie samo odczucie jak Rocy7
Raczej pokazywałem, że osobiste odczucia nie powinny być utożsamiane z definicją :)
Rocy7 pisze:
SaszaPL pisze: Moim zdaniem podział na sztywne kategorie nie ma racji bytu ponieważ różnice są minimalne, czasem mgliste, podczas gdy takie rozróżnienie wymaga klarownych zakresów od-do. Inaczej będą sytuacje, w których ta sama gra jest w dwóch lub więcej kategoriach, szczególnie jeśli oceny dokona kilka osób...
tu sie zgodze, poza tym czesta jest tendencja do tworzenia hybryd, co jeszcze bardziej komplikuje jakiekolwiek proby klasyfikacji.
Chyba najlepszym przykładem na to, że prosta kategoryzacja jest karkołomna, powinien być BGG. Tam najpierw wszystko jest wrzucone do worka pod nazwą Board Game (nawet MtG tam jest), a potem mamy przy każdej grze wyliczone subdomenę, kategorie, mechaniki i rodzinę gier :)
no czyli się jednak da. Ok nazwa BGG nie pasuje ale potem jest wszystko rozgraniczone po to by ktoś sobie mógł bez problemu wyszukać po każdych możliwych kryteriach. Nie szufladkując nie mamy kategorii i wszystko wrzucone do jednego worka i nic nikt nie znajdzie.
To że są hybrydy ito takie hybrydy, które ciężko zakwalifikować to są wyjątki potwierdzające regułę. Tak samo jest wszędzie choćby w botanice (cho tam jest 100 razy trudniej i gorzej) ale nikt nie wpadł na pomysł żeby takiej systematyki nie robić.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: vojtas »

Wszystko ogranicza się do definicji tabletop games, czyli do gier rozgrywanych na stole (często z uwzględnieniem jakiejś planszy), ale z wyłączeniem systemów RPG, które również określa się jako pen & paper. A więc do gier stołowych w nieerpegowym kontekście można zaliczyć planszówki, karcianki, kościanki, gry figurkowe oraz przeróżne wariacje tychże. Żyjemy w czasach, kiedy twórcy dużo eksperymentują, stąd wciąż powstają hybrydy, o jakich nam się nie śniło. :) I to mnie się podoba.
ODPOWIEDZ