Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: asieko »

Witajcie ponownie.

Raz na jakiś czas zmieniam koncepcje na kolejną grę do kolekcji. Tym razem szukam czegoś podobnego do Cyklad ale jednak, żeby to nie było powielanie. Moje wymagania:

- gra na 5-6 osób (ostatecznie jeśli 4 to wtedy gramy w parach)
- niekooperacyjna
- klimat powinien być ale raczej nie fantasy
- negatywna interakcja mile widziana, ale może być nie tylko w walce ale np. zabranie sprzed nosa surowca, który jest potrzebny. W ogóle interakcja musi być, a nie każdy sobie rzepkę skrobie.
- ładna plansza
- niekarciana ale można zagrywać kartami (jak w ankh morpork)
- lubię jak jest jakby to powiedzieć kolejność akcji czyli tak jak w Cykladach jak już wylicytuję to potem w ramach tury najpierw kupuję, potem atakuję, potem stwora i potem koniec. Podobnie jest w Cytadeli, Ankh Morpork. Chodzi mi, że każdy wie jaka jest kolejność działania i to robi i że w danej turze musi mieć wybór albo buduje albo pobiera pieniądze. Albo atakuje albo sie zbroi itd.
- nie przeszkadza mi rzucanie kostkami jako wynik rywalizacji, albo tego czy zdobyłam towar czy nie.
- fajnie jakby była jakaś misja do wykonania, a niekoniecznie kto najwięcej punktów (może być kto pierwszy do mety, kto zdobędzie coś tam, kto wybije wojsko)
- proste zasady (nie takie jak Gra o tron)
- rozgrywka do 2 godzin (nie będziemy siedzieć po nocach)

Moje typy, ale mogę się mylić to:

Wojna Narodów
Szogun
Kupcy i Korsarze.

Czy one się wpisują w moje wymagania? Czy jest coś jeszcze?
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: Assaultmarine »

7 cudów + liderzy

Fakt, że dla mnie to gra na dokładnie 3 osoby bo przy większej liczbie nie mam wpływu na połowę stołu (no na 4 jeszcze zagram:) )

Jest i zabranie surowca i walka jako interakcja z kolejnymi dodatkami interakcji jest więcej.

Bez liderów IMO niegrywalna :)

Podobne do Cyklad jest Kemet

EDIT:

Sorry karciana niestety
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: asieko »

Nie wiem czemu, ale 7 cudów mi nie leży. Wygląda mi na typową karciankę, za droga jak na to, że karty. Chyba nie chcę, żeby wszyscy na raz grali i czy to się nie kończy za szybko??? No nie wiem, chyba po prostu nie i już :-).
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: galthran »

Myślę że warto zwrócić uwagę na:

Nexus Ops - czysta nawalanka sci-fi, świetnie wydana, modułowa plansza, masa figurek, proste rozkazy, które trzeba wykonać aby punktować. W Twoim przypadku minus to liczba graczy do 4
Chaos w Starym świecie + Rogaty Szczur - świetny klimat, gracze wcielają się bóstwa chaosu ze świata Warhammera i próbują spaczyć świat. Z dodatkiem na 5, bez na 4. Mnóstwo figurek, prosta do wytłumaczenia.

Natomiast co do Twoich wyborów:
Kupcy i korsarze to dobry wybór w tych kryteriach - klimat piracki, trochę mniej interakcji między graczami niż Nexusie czy Chaosie, ale też nie jest to w żadnej mierze pasjans.

Szogun już jest bardziej eurasowy, ale również powinen podpasować. Ze względu na mechanikę wieży może trochę słabiej wydany pod względem komponentów - zwykłe kostki drewniane zamiast figurek, ale rozgrywka jest super. Wszystko polega na programowaniu rozkazów w prowincjach, zatem oprócz walki mamy trochę ekonomii. No i sam mechanizm wieży zasługuje na uwagę. 2 h rozgrywki mogą być za to problematyczne, ale zależy to dużo od graczy - programowanie rozkazów może czasu trochę zjeść.
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: asieko »

A Lewis i Clark? Tylko nie te nowe Odkrycia tylko klasyczny. Czy tam jest jakaś interakcja, żeby komuś coś zabrać albo wygnać na początek rzeki, żeby płynął od początku??
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: michalldz90 »

Mam Cyklady oraz Kupców i Korsarzy i z czystym sumieniem mogę Ci polecić tą grę. Co prawda jestem dopiero po dwóch rozgrywkach, ale odczucia mam pozytywne. Gra przepięknie wydana, masa kombinowania i różnych zwrotów akcji. Jest sporo losowości. Można na nią wpływać, ale jednak czasem może zaboleć. Irytowało mnie to w Cykladach i tutaj pewnie też będzie czasami, ale jednak mnogość scieżek do zwycięstwa może to zrekompensować. Graliśmy na dwóch i interakcji było niewiele, każdy coś tam działał w swojej strefie, ale cześciej będziemy grać w 3 osoby i myślę, że wtedy już będzie się działo :twisted:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: Rocy7 »

Mare Nostrum nowa edycja - można złożyć preorder.

http://www.phalanxgames.pl/blog/portfol ... m-imperia/
Ewentualnie Hyperborea.
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: asieko »

To Mare Nostrum wygląda całkiem całkiem. Wiadomo kiedy będzie zwykła sprzedaż?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Podobne do Cyklad - strategia, przygodówka??

Post autor: Rocy7 »

Dopiero po premierze wersji z KS czyli koniec roku.
ODPOWIEDZ