Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
WagonKurde
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2015, 18:24

Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: WagonKurde »

Witam! Tak jak z grami na PC jestem bardzo, bardzo ogarnięty, tak te planszowe, karciane zawsze mnie omijały.
Nie miałem znajomych wychodzących z inicjatywą rozpoczęcia takiej przygody, a więc sam też się na to nie porwałem.
W tym momencie mam kobietę, dziecko i razem z kobitką doszliśmy do wniosku, że fajnie oderwać się czasem od rozgrywki komputerowej i na spokojnie usiąść przy czymś innym.
Jest to super okazja by właśnie rozpocząć przygodę z tego typu rozgrywką. Pozostawiła mi wolną rękę co do wyboru, ale wiadomo jak to jest ;)

Jarają nas klimaty słowiańskie, rodzime, fantastyka typu Fallout, S.T.A.L.K.E.R. I może jakiś władca pierścieni i tym podobne.
W tym wszystkim odnajdujemy się raczej w tej mroczniejszej, ciemniejszej i smutniejszej stronie, więc pasowałby też w tym wszystkim jakiś mały horrorek i trochę mrocznych zagadek ;)

Nie wiem czy wybrać grę karcianą, kostkowaną itp. Bo się na tym nie znam, ale wiem coś na pewno:

- długość gry nie może być zbyt krótka
- lubimy wytężać umysł
- jakość, wykonanie, grafiki są bardzo ważne i muszą być zadowalające
- klimat, klimat i jeszcze raz klimat! Jesteśmy pochłaniaczami klimatu
- Przydałoby się by nasze oczy cieszyły jakieś ciekawe teksty, a nie tylko liczby przy obrazku pomienia
- Przeważnie będziemy grać razem, ale może uda się z czasem zachęcić kogoś, więc dobrze gdyby gra dawała możliwość grania 2+
- Raczej bardzo dynamiczne gry odpadają ( nikomu nie będzie się chciało z zaciśniętymi zębami rzucać kostkami 100 razy na minute )
- Fajnie by przy każdym podejściu gra zaskakiwała i by nie dało się jej po 2 rozgrywkach zapamiętać w 100%

Takich tematów przeczytałem już kilka, ale raczej nie znalazłem odpowiedzi dla siebie.
Jak będę miał chwile wieczorem to zapodam kilka interesujących mnie powierzchownie tytułów i może coś mi o nich opowiecie.
Więcej o naszych zainteresowaniach chyba dodać już się nie da ;) a i tak moim zdaniem napisałem to dosyć szybko ( na jednej nodze ) gdyż się bardzo spieszę, więc ja spadam i liczę na wiele odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Patyk »

Wydaje mi się, że Listy z Whitechapel bardzo dobrze by tu pasowały, możesz sobie o nich poczytać, ew. jeszcze Claustrophobia (ale tylko dwie osoby).
EDIT: Druga opcja to może być Władca Pierścieni: LCG, przy czym to po pierwsze kooperacja, a po drugie na dłuższą metę trzeba będzie dokupować dodatki (no i też tylko dwie osoby).
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: siekan »

Odpowiedź nasuwa się od razu:

WOJNA O PIERŚCIEŃ! Przepięknie wykonana, bajeczne figurki, długość rozgrywki jakieś 5-6 godzin, klimat aż wylewa się z pudełka. Tak naprawdę to mógłbym ją rozłożyć żeby tylko stała na stole i się w nią wpatrywać jak 2 armie szykują się do starcia :) Oprócz bitew masz karty wydarzeń i możliwość wędrowania drużyną pierścienia by zniszczyć" jeden by wszystkimi władać i w ciemności związać" ;p Historia Tolkiena pisana na nowo. Kolega po kilkunastu partiach mówi, że gra jest ciągle inna, i za każdym razem chce grać w nią bardziej :)

Z horrorów Eldrith Horror ale to co-op. Regrywalna z klimatem, ale tylko z dodatkiem by za często nie powtarzać kart.

Listy z Whitechappel klimat również jest niesamowity, można grać na 2 jak i na więcej osób, ale grając ciągle z tą samą osobą po pewnym czasie możesz wyczuć jej ruchy jeżeli gra schematycznie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Pixa »

+1 dla Listow - sporo kombinowania, zwodzenia, mroczny klimat, czas rozgrywki to ok 2 godzin. Swietniie chodzi na dwie osoby (wtedy mamy grę 1vs1) ale mozna pograc kooperacyjnie w kilka. Jednoczesnie reguly są proste do opanowania. Z krotszych, nastawionych czystko konfrontacyjnie to Neuroshima Hex i Summoner Wars.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: RunMan »

Martwa Zima może być okej, chociaż przyjemnie się gra w składzie 3-4 osoby, niż we dwójkę. Dopisuję się również do propozycji Listów.

A teraz niepopularna opinia... Wiedźmin - gra nie zbiera zbyt przychylnych opinii ze względu na prostotę rozgrywki i długi downtime między kolejkami i sporą, często irytującą losowość, ale wydaje się całkiem nieźle pasować do Twoich kryteriów. Wykonanie na bardzo dobrym poziomie, słowiańskie realia, klimatu sporo, we dwójkę nie powinna się aż tak dłużyć. Dla planszówkowych początkujących wydaje mi się być okej, zwłaszcza jeżeli lubicie wiedźmińskie klimaty
WagonKurde
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2015, 18:24

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: WagonKurde »

Powiem szczerze, że Listy z Whitechapel zaciekawiły mnie bardzo i nawet byłbym w stanie wyobrazić sobie wspólnie z dziewczyną podczas gry wiele fajnych miejsc, gdyż graliśmy w "Sherlocka Holmesa i Kubę rozpruwacza" na PC. Problem tkwi tylko w tym, że katowaliśmy ten temat dość długo i nie jestem do końca pewny, czy chcemy do tego wracać.

Co do Wojny o pierścień to z tego co widzę, gra wygląda miodnie, ale nie jestem w stanie aktualnie wydać na grę 300zł.
Martwa Zima fajnie wygląda, ale nad tym muszę się jeszcze zastanowić.

I co to jest ten Eldritch? Jak proponujecie go to czemu nie Posiadłość Szaleństwa? Czym to się różni? O co w tych grach chodzi i o co biega z tymi dodatkami?

Dominion? Robinson Crusoe? Slavika: Równonoc? Seasons? A takie coś? Dla mnie to puste nazwy, ale może coś znacie? Znalazłem to na forum.

Ps... Stworzyłem dwa nowe tematy zamiast odpowiedzieć tutaj :D niechcący! Wybaczcie.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2015, 19:53 przez WagonKurde, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Patyk »

Posiadłość Szaleństwa to gra typu 1 vs reszta, Eldritch to czysty co-op.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: siekan »

Ja Wojnę kupiłem za 220 w stanie idealnym :)
Eldrith to co op czyli gracie wy vs gra, która zazwyczaj was pokonuje ale nie zwycięstwo ale sama gra daje mega przyjemność.
Robinson to też co-op, nieco więcej optymalizacji niż w Eldrith (tam bardziej liczy się klimat przygody i horroru na podstawie powieści Lovecrafta).
Seasons niezbyt skomplikowana karcianka, znacznie krótsza niż inne wymienione.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Wojtas_512 »

Listy jak najbardziej polecam bo to czysta gra dedukcyjna. Plus jeśli w tle puścimy muzyke z Sherlocka Holmes'a, czy inną muzyke z epoki klimat będzie się aż wylewał :)

Jeśli interesowałaby Cię tego typu rozgrywka, to obejrzyj gre Specter Ops(niestety tylko po angielsku)

Kolejną grą, którą mógłbyś się zainteresować to RuneWars, gra naprawdę cieszy oko (przepiękne wykonanie + multum figurek), jest długa (we dwie osoby to ok. 3h), no i można zagrać w maksymalnie cztery osoby.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2710 times
Been thanked: 2396 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Curiosity »

BOSS MONSTER - bardzo fajna i niedroga karcianka z furą klimatu (jako miłośnik gier wideo docenisz też na pewno grafikę). Chodzi równie dobrze w dwie, jak i cztery osoby. Proste zasady, duża regrywalność (czyli każda rozgrywka może być niepowtarzalna i dostarczyć emocji oraz wrażeń). Zapowiedziana jest polska wersja, ale nie wiem kiedy :(
https://boardgamegeek.com/boardgame/131 ... -card-game


Cleopatra and the Society of Architects - ciekawa karcianka z piękną trójwymiarową planszą i kupą klimatu rodem ze starożytnego Egiptu. Również dobrze skaluje się w zależności od liczby graczy. Również polecam.
https://boardgamegeek.com/boardgame/221 ... architects

Colt Express - zajefajna gra rodzinna, laureat gry roku 2014, pięknie wykonana, z prostymi zasadami i lekką rozgrywką. Klimat dzikiego zachodu. Ja bym we dwoje do niej nie siadał, ale co kto lubi.
https://boardgamegeek.com/boardgame/158899/colt-express

Cena każdej z nich może się zamknąć w 100zł albo poniżej.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: genek »

siekan pisze: Seasons niezbyt skomplikowana karcianka, znacznie krótsza niż inne wymienione.
I do tego jedna z bardziej zepsutych gier jakie grałem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Rocy7 »

WagonKurde pisze:I co to jest ten Eldritch? Jak proponujecie go to czemu nie Posiadłość Szaleństwa? Czym to się różni? O co w tych grach chodzi i o co biega z tymi dodatkami?
Eldrith to kooperacja z masa klimatu gracze wspolnie graja przeciwko grze, celem rozgrywki jest powstrzymanie Przedwiecznych od opanowania świata.

Problemem Eldritha jest to, ze bez dodatkow do gry (coś jak komputerowe DCL) pewne karty wydarzeń w grze po kilku paryiach zaczną być znane. Dodatki dodają więcej tych kart i nie są drogie.
W Posiadlosci jeden z graczy kieruje potworami pozostali staraja sie mu przeszkodzic gra ma różne scenariusze w klimacie horroru.

Posiadlość moim zdaniem nie nadaje sie do gry na 2 osoby, to tytuł, który wymaga więcej osób by grało się dobrze. Dodatkowo Posiadłość jest bardzo niezbalansowana tzn. w sporej ilości scenariuszy przewagę ma ten zły.

WagonKurde pisze:
Jarają nas fantastyka typu Fallout, S.T.A.L.K.E.R.

Nie wiem czy wybrać grę karcianą, kostkowaną itp. Bo się na tym nie znam, ale wiem coś na pewno:

- długość gry nie może być zbyt krótka
- lubimy wytężać umysł
- jakość, wykonanie, grafiki są bardzo ważne i muszą być zadowalające
- klimat, klimat i jeszcze raz klimat! Jesteśmy pochłaniaczami klimatu
- Przydałoby się by nasze oczy cieszyły jakieś ciekawe teksty, a nie tylko liczby przy obrazku pomienia
- Przeważnie będziemy grać razem, ale może uda się z czasem zachęcić kogoś, więc dobrze gdyby gra dawała możliwość grania 2+
- Raczej bardzo dynamiczne gry odpadają ( nikomu nie będzie się chciało z zaciśniętymi zębami rzucać kostkami 100 razy na minute )
- Fajnie by przy każdym podejściu gra zaskakiwała i by nie dało się jej po 2 rozgrywkach zapamiętać w 100%
Rzuć też okiem na Rycerzy Pustkowii.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2015, 08:29 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Assaultmarine »

Rocy7 pisze:
WagonKurde pisze:I co to jest ten Eldritch? Jak proponujecie go to czemu nie Posiadłość Szaleństwa? Czym to się różni? O co w tych grach chodzi i o co biega z tymi dodatkami?


Tygodniami potrzebnymi do ich ukończenia :)

I w obu przypadkach to nie TTA czy TI3 żeby ten czas był usprawiedliwiony
WagonKurde
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2015, 18:24

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: WagonKurde »

Znalazłem grę:
HORROR W ARKHAM - 146 zł i w miarę tanie dodatki
Co myślicie?
Najbardziej boje się właśnie tego, że po 2/3 rozgrywkach gra nas nie zaskoczy... Będziemy już znali wszystkie rzeczy i wałkowali te same przygody.
Takie coś musi być straszne i jest pewno nieuniknione :D ale wole by miało to miejsce później niż wcześniej.
A co do tych rycerzy to fajne opisy znalazłem, ale to jeszcze chyba nie wyszło?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: donmakaron »

Jak się chociaż trochę spodoba to zabawa z Arkham się nigdy nie kończy. To typowa przygodówka, ale mnogość postaci, wrogów i historyjek, a potem dodatków zapewnia nieskończoną regrywalność dla osób wciagniętych. Jeśli dodatkowo gra pobudzi wyobraźnię graczy i będą oni sobie dopowiadać swoje historyjki, to gra pokazuje jeszcze lepsze oblicze.
WagonKurde
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2015, 18:24

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: WagonKurde »

A więc ciekawie to wygląda :P
A co myślicie o kupowaniu używanych gier? Bo z tego co widzę taki HORROR W ARKHAM można dostać nawet za 60 zł mniej.
Awatar użytkownika
Lesny
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 58 times
Been thanked: 1 time

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Lesny »

Horror w Arkham właśnie w pierwszej kolejności chciałem polecić. Po kolei kryteriami:
- czas gry 3-4 godziny. Często są komentarze, że ludziom się dłuży (dla mnie jest ok), ale sam nie chciałeś krótkiej rozgrywki.
- wytężanie umysłu. Nie jest to jakiś wielki mózgożer, ale jest trochę podejmowania decyzji (np. musimy zabić potwory, zamknąć bramę do innych światów, kupić antyczny przedmiot i wyleczyć poczytalność postaci, a możemy wykonać tylko dwie z tych czynności).
- jakość. Kart i innych elementów jest mnóstwo. Wszystko dość mroczne i w klimacie. Karty postaci mają fabularne opisy. Grafiki może nie są jeszcze dziełami sztuki, ale moim zdaniem są bardzo dobre i podobają mi się.
- klimat. Główna zaleta, przez którą pomyślałem o tej grze w kryteriach. Klimat aż się wylewa. Wydarzenia to nigdy "wpadłeś w dziurę, tracisz 1 HP, a krótkie historyjki w których roi się od postaci i lokacji z opowiadań Lovecrafta. Czytelnik będzie zachwycony, a laik który autora nigdy nie czytał i tak poczuje mrok mitologii Cthulhu.
- ciekawe teksty. Jak wyżej
- powtarzalność. Kart w każdej talii jest grubo kilkadziesiąt/sto parę. Gry się różnią. Kilkanaście różnych przedwiecznych ("bossów") którzy mają różne mocne strony i wymagają różnych strategii (raz lepiej tępić wszystkie potwory z ulic, innym razem bezwzględnie zamykać bramy jak tylko się pojawią, innym razem ignorować cel wstępny i po prostu zbroić się po zęby na główną walkę z bossem). Raz będziesz należeć do Loży Srebrnego Świtu i dostawać od tajnego bractwa artefakty i pomoc, innym razem wspomniane bractwo nakopie Ci za przyjście do kwatery i wyrzuci w lesie (znajomy ma do tego szczęście i ochrzcił ich "Lożą Srebrnego Szitu").
W różnych taliach w grze użyjesz 15 kart ze 100 możliwych (liczby niedokładne, tylko dla orientacji), więc kombinacji i różnic w kolejnych grach jest sporo.
Grę naprawdę gorąco polecam.

Co do używek, do indywidualna kwestia. Oszczędzenie 10 złotych dla używki raczej nie jest warte, ale czasem można upolować naprawdę dobre okazje. Zapach tektury ze świeżo rozpakowanej gry to coś pięknego, ale jeśli używka jest sporo tańsza, to czemu nie? Dodam tylko że warto jest rozejrzeć się za ofertą różnych sklepów internetowych (polecam i-szop.pl, planszówkowy odpowiednik ceneo, skąpców i innych porównywarek), czasem bardzo tanio można znaleźć nawet nowe egzemplarze.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Pixa »

Zastanow się takze nad Eldritch Horror - gra jest podobna do Horroru w Arkham jednak bardziej uporzadkowana pod wzgledem regul i rozgrywki.

Co do kupna gier uzywanychto zdecydowana wiekszosc gier z Forum jest w stanie idealnym. Jeśli nowka kosztuje 150 zł, a moge miec uzywke za 120, to wole uzywana. Przy kupnie nie zapomnij odwiedzic i-szop i pamietaj że wielu Forumowiczow ma znizki w sklepach (patrz % w podpisach) i chetnie ich uzyczaja.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Rocy7 »

Eldrith jest moim zdaniem lepszy niz Arkham ma prostsze zasady i mniej jest ciągłego szukania po instrukcji wyjaśnień.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: mig »

Curiosity pisze: Cleopatra and the Society of Architects - ciekawa karcianka z piękną trójwymiarową planszą i kupą klimatu rodem ze starożytnego Egiptu. Również dobrze skaluje się w zależności od liczby graczy. Również polecam.
https://boardgamegeek.com/boardgame/221 ... architects
a jest w ogóle gdzieś do dostania? bo się do niej też od pewnego czasu przymierzam, a od dłuższego czasu w żadnym sklepie jej nie dorwałem...

Edit: Dobra, widzę że na forum jakieś używki można trafić ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
WagonKurde
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2015, 18:24

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: WagonKurde »

Kupiłem Horror w Arkham :)
Będzie to nasza pierwsza gra i mam nadzieje, że spodoba się na tyle mocno by kupić z czasem jakieś dodatki.
Dzięki za pomoc i mam nadzieje, że grę da rade zabrać nad morze by pograć trochę wieczorem.

Grę zamówiłem w sklepie Neerd za 146 zł, czyli nawet o 50 zł taniej niż w innych sklepach np. REBEL.pl

Jeszcze raz dzięki i mam nadzieje, że temat jeszcze do czegoś się przyda.
Awatar użytkownika
Lesny
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 58 times
Been thanked: 1 time

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Lesny »

Nie zdążyłem jeszcze powiedzieć, że Horror w Arkham to dość poważny tytuł. Bezpieczniej jest zacząć z czymś lżejszym, ewentualnie spróbować od wypożyczalni gier (albo pubu/kawiarni z biblioteczką), żeby nie wydać małego majątku i przekonać się że takie hobby nie odpowiada. Ale Horror w Arkham naprawdę doskonale wpisuje się w podane kryteria. Po rozgrywce napisz jak się spodobało, jeśli podpasuje, to super i planszówki złapią Was pewnie na dłużej. Jeśli nie, to możemy spróbować znaleźć coś bardziej casualowego.
WagonKurde
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2015, 18:24

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: WagonKurde »

Ok ;) Mam nadzieje, że jakoś to będzie, a i może na pierwszą grę uda się zaciągnąć kolegę, który twierdzi, że grał kiedyś w coś podobnego.
Tak czy siak mam nadzieje, że tytuł się nam spodoba i będziemy prosić o jeszcze więcej.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: Pixa »

Daj znac :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Proszę o poradę co do wyboru pierwszej gry.

Post autor: andy h »

Wojna o Pierścień!!!! Jeśli nie masz na nią teraz kasy to i tak warto zbierać, ma być znów dostępna w sklepach jeszcze w te wakacje. Jeśli masz żonę z którą mógłbyś w to grać (lub jakiegokolwiek stałego gracza) - musisz WoP mieć! Gra na początku może być strasznie długa ale po kilku partiach grasz już nieco ponad 3 do 4,5 h. Jestem po 22 partiach i chcę w to grać CORAZ BARDZIEJ :) Każda partia jest jak podróż, jak najlepsza książka czy film tylko to Wy tworzycie historię. Mógłbym się nad WoP rozwodzić godzinami ale nie mam czasu. Bezwzględnie najlepsza planszówka w jaką grałem i nic na horyzonice nie zapowiada zmiany. Dla mnie to zresztą w ogóle może nawet najlepsza gra w jaką grałem w życiu, włączając gry na kompa czy konsole. Napiszę tak: książki mi się podobały choć nie powaliły (Hobbit i Władca Pierścieni), filmy dobre (WP bo Hobbit tragiczny), ale dla mnie WoP przerósł pierwowzór. Tolkien to WoP! ;)
ODPOWIEDZ