Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Rafalm »

Cześć,

Grając w różne gry stwierdziłem, że jednym z najbardziej pasujących mi klimatów jest ogólnie pojęte s-f. W związku z tym zaświtała mi w głowie pewna myśl, aby zebrać gry posiadające różne mechaniki, ale łącząc je wspólnym tematem "kosmicznym". Zwracam się do Was z prośba o pomoc w ustaleniu listy takich gier przy następujących założeniach:

- klimat s-f (może być Cyberpunk, Space Opera itp, nie wchodzą w grę fantasy, steampunk, post-apo i podobne)
- unikalna mechanika, której jeszcze nie posiadam, lub propozycja gry waszym zdaniem lepszej od tej, która posiadam (wraz z informacją, dlaczego uważacie ją za lepszą)

Poniżej przedstawiam listę posiadanych przeze mnie gier w klimacie s-f w podziale na poszczególne mechaniki/typy gier. Gry będące już w mojej kolekcji zaznaczyłem czcionką Bold, tytuły o których myślałem albo które mam na celowniku zaznaczam Kursywą.

[Action Point (AP) allowance system] -
[action/movement programming] - Robo Rally, ale to mocno naciągane klimatycznie. poszukuję czegoś bardziej w klimacie s-f
[area control] - Eclipse
[bluffing / negotiation] - Battlestar Galactica
[co-op] - tu szukam klasycznych kooperacji, jak np Ghost Stories, Pandemia, Robinson Cruzoe innych niż 'real-time', dla których stworzyłem osobną kategorię
[co-op / traitor] - Battlestar Galactica
[deckbuilding] - Star Realms
[card draft] - Pośród Gwiazd
[dice management] - Alien Frontiers, Roll for the Galaxy
[hand management] - Race for the Galaxy, ale poszukuję tez gry dobrze chodzącej na 3-4 graczy (coś w stylu Osadników: NI)
[investment / trading] - Gwiezdny Kupiec
[modular board] - tu szukam typowego crawlera w stylu ameri, myślałem o Claustrophobia, Space Hulk, Specter Ops, Level 7: OP, ale nie mogę się zdecydować. Może rodzime Nemesis, czy ktoś z was miał okazję zagrać w prototyp?
[tile placement] - Pośród Gwiazd
[worker placement] - Alien Frontiers

i teraz trochę inne spojrzenie, bo chciałbym znaleźć jeszcze (niezależnie od zastosowanych mechanik gry):

[party game] -
[real time] - Space Alert, Space Cadets: Dice Duel
[solo-play] - coś dobrego dla grania solo, tak np seria "Leader" od DVG
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Fegat »

Ostatnio zakupiłem Gears of War. Co-op dungeon crawler. Fajny ale trudny
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Rafalm »

Fegat pisze:Ostatnio zakupiłem Gears of War. Co-op dungeon crawler. Fajny ale trudny
"Trudność" gry mnie nie zniechęca, jestem fanem Ghost Stories :wink:

Dzięki za propozycję, przyjrzę się...
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Fegat »

Też miałem ghost stories :lol:
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: galthran »

Myslę, że XCOM mógłby podpasować - sci fi (rzecz jasna), co-op klasyczny, czas rzeczywisty w fazie czasowej i do tego twist z aplikacją, który robi tą grę. Klimat niesamowity, do tego wykonanie świetne.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Rafalm »

galthran pisze:Myslę, że XCOM mógłby podpasować - sci fi (rzecz jasna), co-op klasyczny, czas rzeczywisty w fazie czasowej i do tego twist z aplikacją, który robi tą grę. Klimat niesamowity, do tego wykonanie świetne.
Jak dowiedziałem się, że ma wyjść XCOM to napaliłem się strasznie, bo swego czasu miesiące spędziłem przy oryginalnej serii na PC. Niestety element 'digital, który dodali (chodzi mi o tą aplikację) położył temat jak dla mnie, a to z dwóch powodów:
- siadając do planszówki chcę odciąć się od elektroniki, oraz
- jak lubię grę, to chciałbym ją mieć w kolekcji na baaardzo długo (przykład to Gwiezdny kupiec z 1982 r, wciąż w kolekcji), a mam wątpliwość czy apka będzie utrzymywana przez FFG przez tyle lat

Ale dzięki za propozycję, chyba muszę przy jakiejś okazji zagrać. Może przekonam się do tego rozwiązania.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Dellas »

Jeśli poszukujesz jeszcze coś z kategorii [action/movement programming] to może warto pomyśleć o Metalum. Bardzo ciekawa pozycja na 2 osoby. Tematycznie to sf, pytanie czy wystarczająco tam dużo klimatu. Osobiście brak klimatu mi nie przeszkadza, bo to po prostu dobra gra jest :)

Polecam tez Galaxy of Trian. W skrócie to taki Carcassonne tylko że w przestrzeni kosmicznej, z nieco zmienionymi zasadami punktacji.
Ponadto:
- Gamedec - taka Cyberpunkowa przygodówka, zacnie wykonana, w która grało mi się całkiem miło.
- Star Trek: Fleet Captains - ciekawa figurkowa gra przygodowa - także polecam

Boje się polecać:
- Imperial Assault (Imperium Atakuje) - bo wielu uważa ze to fantasy nie sf (nie wnikam, nie chce rozpętywać wojny) - ale taki dungeon crawlera/przygodówki chyba jeszcze nie ma w podanej przez Ciebie kolekcji.
- Tezeusz - mi osobiście gra kompletnie nie przypasowała, ale niektórzy sobie chwalą.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: galthran »

Rafalm pisze:
Ale dzięki za propozycję, chyba muszę przy jakiejś okazji zagrać. Może przekonam się do tego rozwiązania.
Zagraj koniecznie, bo miałem podobne podejście do Twojego... a potem zagrałem i no i co tu dużo mówić zmieniłem zdanie :P

Do głowy mi przyszło jeszcze Forbidden Stars/StarCraft - opcja na gruby/grubszy portfel. W tego pierwszego nie grałem jeszcze niestety, ale czekam tylko na polską wersję i od razu kupuję. SC natomiast jest świetny nie tylko klimatycznie, ale również ciekawą mechanikę rozdawania rozkazów, którą później zadapotował FS.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Rafalm »

@Dellas

Metallum - trafia na listę interesujących tytułów. Duży plus za krótki czas rozgrywki oraz rodzimą produkcję.
Galaxy of Trian - chętnie zagram, ale podchodzę z rezerwą. Carcasonne w ogóle mi nie podeszła, więc trochę się obawiam, czy GoT nie będzie rozczarowaniem.
Gamedec - dzięki za tytuł, pierwszy raz o nim słyszę. Musze co nieco rozpoznać temat (choć widzę, że na BGG wystawiłeś ocenę 6.5, więc szału nie było)
Tezeusz - klimat i wykonanie kusi, ale też słyszałem dużo skrajnych opinii. Na pewno do sprawdzenia przed zakupem.

Star Trek: Fleet Captains - BGG twierdzi, że grac się będzie w to dobrze, a zdjęcia przekonują do zakupu. Ale cena studzi emocje...
Imperial Assault - przyglądałem się grze już wcześniej. Musze trochę poczekać, bo mam wrażenie, że hype na grę się zrobił duży (jak zawsze ze SW) a do rzetelnej oceny trzeba poczekać aż opadnie entuzjazm nowości. Jak trochę o tej grze poczytałem to znalazłem np opinie, że w kampanii występuje efekt kuli śnieżnej, z której trudno się wykaraskać jak Ci się noga podwinie.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Fegat »

Star Wars IA będzie u mnie na stole za jakiś tydzień albo dwa.
Grę będę porównywać do innych podobnych z gatunku.

Na dzień dzisiejszy jedno jest pewne, gra osadzona jest w kosmosie, tak więc i cena jest KOSMICZNA :lol:
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Rafalm »

Fegat pisze:Star Wars IA będzie u mnie na stole za jakiś tydzień albo dwa.
Chętnie poznam opinię.
Fegat pisze:Grę będę porównywać do innych podobnych z gatunku.
Zdradzisz jakich? Zakładam, że Gears of War, a co jeszcze?
Fegat pisze:Na dzień dzisiejszy jedno jest pewne, gra osadzona jest w kosmosie, tak więc i cena jest KOSMICZNA :lol:
Racja, to niewątpliwie pomaga wczuć się w klimat, jeszcze przed zakupem :mrgreen:
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Fegat »

Descent 2, D&D, GoW, SDE i co mi tam jeszcze wpadnie do głowy. Czyli do wszystkich Hack&Slash, oraz do skirmishówek (x-wing/dreadfleet) bo ta gra ma taki tryb.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Assaultmarine »

Apka z x-coma nie jest problemem w sekundzie, w której padłaby na godzinę lub nagle zniknęła pojawi się w 10000000 wersji na samym bgg - problemem x-coma jest to, że może paść na Ciebie i będziesz całą grę taką apkę obserwował (niby coś tam jeszcze możesz robić ale jak dla mnie element "obsługanta" kładzie grę).
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Assaultmarine »

Odnośnie gry w kosmosie hmmmmm....


EMINENT DOMAIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Rafalm »

Assaultmarine pisze:EMINENT DOMAIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dzięki za propozycję! Wygląda faktycznie przekonywująco, cena też do przełknięcia. Jeszcze trochę o niej poczytam, ale trafia na listę, z dużą szansa na wysokie miejsce na liście życzeń w najbliższym czasie :wink:
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: genek »

Rafalm pisze: mam wątpliwość czy apka będzie utrzymywana przez FFG przez tyle lat
apki na smartfony nie są raczej zależne od telefonu, więc nie powinna sie szybko zdezaktualizować lub zawsze możesz trzymac stary telefon tylko do gry
tak czysto teoretycznie to appkę dało by sie chyba zastąpić odpowiednio przygotowana wcześniej kartką i stoperem
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: SaszaPL »

Rozważ jeszcze Space Hulk Anioł Śmierci, które jest świetną grą szczególnie w wersji solo.
Tutaj: https://boardgamegeek.com/boardgame/821 ... uter-space
Znajdziesz bardzo dobrą choć mało znaną pozycję wykorzystującą podobny mechanizm jak LzW, ale dodaje do tego ukryte tożsamości w klimacie horroru a'la Obcy.
Zerknij też na rodzime ExoPlanets od Board&Dice.
A jeśli potrzebujesz czegoś do kategorii Fillerek na 15 minut to ideałem będzie Martian Dice.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Rafalm »

SaszaPL pisze:Rozważ jeszcze Space Hulk Anioł Śmierci, które jest świetną grą szczególnie w wersji solo.
Tutaj: https://boardgamegeek.com/boardgame/821 ... uter-space
Znajdziesz bardzo dobrą choć mało znaną pozycję wykorzystującą podobny mechanizm jak LzW, ale dodaje do tego ukryte tożsamości w klimacie horroru a'la Obcy.
Zerknij też na rodzime ExoPlanets od Board&Dice.
A jeśli potrzebujesz czegoś do kategorii Fillerek na 15 minut to ideałem będzie Martian Dice.
Dzięki Sasza,

Anioł Śmierci wpada na listę. Mimo że WH40k nie znam, to lubię trudne koopy, więc pewnie mi podejdzie :wink: Poza tym nawalanki są czasem potrzebne żeby się odstresować :twisted:

Escape from Alines in Outer Space i Martian Dice pierwszy raz widzę. Wyglądają zachęcająco, poczytam, pomyślę. No i chyba czeka mnie długie szukanie, bo tytuły raczej niszowe :roll:

Exoplanets wsparte na KS, więc czekam z niecierpliwościa na premierę :D
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: pattom »

Podepnę się pod watek :-)

Czy GALAXY OF TRIAN nada się do rodzinnego grania?
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Dellas »

Czy GALAXY OF TRIAN nada się do rodzinnego grania?
Jak najbardziej. Jest wariant familijny - bez dodatku Beginning of Conquest z ograniczoną liczbą kafli. Gra się szybciej i z mniejsza liczbą opcji.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: c08mk »

Space Empires 4X + rozszerzenie Close Encounters - jak dla mnie rewelacyjne do gry solo, maksymalnie może grać 4 graczy. Jak sama nazwa wskazuje gra typu 4X.

Space Infantry + rozszerzenie New Worlds - tylko solo. Squad point-to-point movement, trochę podchodzi pod klimat Space Hulka.

Space Hulk - Death Angel - squad co-op, przygotuj się że co najmniej 50% misji będzie porażką :)

XCOM - co-op real-time, słabsza pod solo lepsza dla kliku graczy. Wykonana bardzo ładnie.

Space Alert - co-op real-time, dobra solo i w grupie. Mi osobiście grafika statku się nie podoba.

Struggle for the Galactic Empire - kontrola nad imperium, bardziej w klimacie Fundacji Asimova jeżeli czytałeś.

Gears of War - squad post-apo sci-fi dungeon crawler. Co-op lub solo. Osobiście uważam że jedna z gier która bardzo dobrze chodzi zarówno solo jak i wieloosobowo. Dobrze odzwierciedla gry komputerowe typu FPP.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Curiosity »

Zdecydowanie polecam rewelacyjnego Firefly
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: Zet »

Pick up & deliver: albo powyższy Firefly, albo Merchants of Venus.
Przygoda, sandbox: Xia, Legends of drift systems, ale w Polsce to tego nie widziałem :-(
Dexterity: Ascending empires
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: pabula »

Ciężarówką przez galaktykę.
Star craft
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Klimat s-f, czym uzupełnić kolekcję?

Post autor: zbajszek »

Ja bym jeszcze dołożył:

Galaxy Defenders - fajny co-op z systemem kampanii,
Legendary Encounters: Alien - Co-op z możliwością zdrajcy, oraz możliwością zmienienia się w obcego, dość sympatyczny i klimatyczny deck builder.
Shadowrun: Crossfire - Według mnie świetny co-op z rozwojem postaci i prostym i szybkim gamepleyem (deck building)

Jeżeli Imperial Assault nie przekonuje, to dobrą alternatywą jest Level 7: Omega Protocol, choć tutaj trzeba się trochę uporać z Line of Sight, bo jest trochę zagmatwany ;).

Modular board może też być Twilight Imperium 3 ;).

No i jak chcesz fajny klimat, masz dużo czasu 5 osób które znają angielski to ja bardzo gorąco polecam grę Android, jedna z najbardziej klimatycznych pozycji jakie posiadam ;).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
ODPOWIEDZ