Gra miesiąca - sierpień 2015

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: Ash »

Gra sierpnia: Dogs of War - majstersztyk, jedna z najbardziej niedocenianych gier na rynku.
Gra sierpnia nr 2: Myth. Zasady 2.0, przebrnięcie przez FAQi i tutoriale i w końcu zaskoczyło.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: c08mk »

Ilość rozgrywek:
[15] Dungeonquest: Smocze Lochy Trzecia Edycja
[4] Patchwork
[3] Space Hulk: Death Angel - The Card Game
[1] D-Day at Omaha Beach
[1] Hornet Leader: Carrier Air Operations
[1] Hornet Leader: Cthulhu Conflict
[1] K2
[1] Listy z Whitechapel
[1] Phantom Leader: Deluxe
[1] Scrabble
[1] XCOM: Gra Planszowa

Największe zaskoczenie:
K2 - pierwszy raz grałem na 5 osób i okazało się, że gra chodzi miodnie.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: mauserem »

Sierpień był dość "chudy"

Pod względem ilości rozegranych partii na pierwszym miejscu (też jestem zaskoczony - wielki powrót) Splendor
(za sprawą wkręcenia w gry moich rodziców)
Na drugie miejsce spadł Jaipur (moja małżonka nie odpuszcza jak coś polubi) ex equo z Patchworkiem
Na trzecim nowość ale hicior będzie - Epic Spell Wars of The Battle Wizards: Duel at The Mt Skullzfyre uff...
Gra do grania na bani, z dobrze wkręcającą się ekipą :)

poza podium:
dość standardowo - Colt Express, Magnaci, Prezencik, Samurai Card Game, Korsair

Najnowszy w rodzinie - EXODUS: Proxima Centauri - pierwsze ogranie i już wiadomo, że będzie się działo :)
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 325
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: cboot »

Najczęściej grana: BANG!
Gra miesiąca: Shadows over Camelot
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: pezetto »

Tragedia... tylko 15 rozgrywek w 9 tytułów, w tym 4 nowości (Intryganci, Istanbul, Kto drugi, ten lepszy!, Myrmes). Ponadto grane były: Potwory w Tokio, Martwa Zima, Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy, Neuroshima Hex i Patchwork. Najgorszy miesiąc ilościowo-jakościowy od czasu rozpoczęcia notowania rozgrywek na BGG :(

Gra / Nowość miesiąca: Istanbul,
Najgorsza gra miesiąca: Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: Tomson »

36 partii w 17 tytułów

Nowości: Pokolenia: Gospoda
Nowość miesiąca: Pokolenia: Gospoda
Nowości w kolekcji: Zamki Burgundii, Pokolenia: Gospoda
Najwięcej partii: Osadnicy: Narodziny Imperium (7)
Największe rozczarowanie: brak
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: siekan »

Około 30 partii na stole (około 150 jeżeli wliczać online)

Nowości miesiąca: Rycerze Pustkowi
Najwięcej partii: Lords of Waterdeep (plansza), Epoka Kamienia (online)
Gra miesiąca: zdecydowanie Wojna o Pierścień (rozegrane tylko dwie partie ale już z niecierpliwością czekam na więcej)
Rozczarowanie miesiąca: Robinson Crusoe (po wielkim hype zakupiłem, jednak gra okazała się bardziej sucha niż myślałem)
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 268
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 78 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: Poochacz »

Grą sierpnia zostaje Eldritch Horror. Wraz z nowym dodatkiem moc jest w nim wielka a emocji przy stole nie brakuje. Teraz tylko czekać na Strange Remnants w wersji PL
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: sqb1978 »

Nowości: Kemet,
Najwięcej partii: Zamki Burgundii, Tzolkin
Partia miesiąca: Netrunner
Gra miesiąca: nadal Netrunner

Szału nie ma, ale nowy osobisty rekord w Zamkach Burgundii cieszy :) -> 294 pkt
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: adikom5777 »

Netrunner
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: charlie »

Sierpień spoko, ale mogło być lepiej
Nowości: Patchwork, DC Comics Dice Masters: Justice League, Dixit 5: Marzenia, Król i Zabójcy
Powroty: Thurn und Taxis, Fasolki
Stałe tytuły: Splendor, Seasons, Wikingowie, Zamki Burgundii, King of Tokyo, Abyss, Red7, Sushi Go!, Dice Masters, Mystery of the Abbey, Szmal
Najwięcej Partii: Metropolia
Chwiler miesiąca: Splendor
Nowość miesiąca: Patchwork
Gra miesiąca: Szmal
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: zakwas »

Najwięcej partii: Race for the Galaxy

Nowości na plus: Mamy Szpiega!, Survive: Escape from Atlantis!, CO²

Nowości na minus: Pokój 25, Na chwałę Rzymu (bardzo długo się wzbraniałem, bo mnie nie kręciła ta gra z opisów i recenzji i nic się nie zmieniło po pierwszej partii). ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: Neoptolemos »

~65 partii w 17 tytułów i dodatkowo ~80 partii (ok. 70 solo) w Osadników: NI. Rekord nad rekordami!

Nowość miesiąca: Trudny wybór, ale chyba jednak Dziedzictwo: testament diuka de Crecy. Oryginalne, przyjemne i lekkie euro. Dołączyło do grona gier tolerowanych przez dziewczynę i to najlepsza rekomendacja :)
Powrót miesiąca: Fasolki, przy czym pierwszy raz z dodatkiem. Nie zrobił zresztą większej różnicy - gra niespecjalnie się zmieniła i wciąż pozostaje miodna :)
Ciekawostka miesiąca: Witkacy. I temat, i mechanika dosyć nietypowe - warto poznać.
Rozczarowanie miesiąca: Tylko 1 partia w Cyklady, na dodatek fatalna - po 2 godzinach gry jeden z graczy się znudził i zepsuł całą partię. Brrr!
Gra miesiąca: ...Osadnicy.

Inne nowości na stole (wszystkie co najmniej dobre!) to Pandemia: Lekarstwo, Bountytown, Mamy szpiega! i Trio. Nienowości - 7, Pandemia z dodatkiem, Dobble, Prawo dżungli z dodatkiem, Avalon, Robinson, Blokus, List miłosny i Ucieczka.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: Karit »

26 rozgrywek w 7 tytułów w tym 1 nowość

Nowości na plus:

Patchwork - gra w której ciągle przegrywam z narzeczoną ale cały czas mam ochotę grać. Nie wiem jak może mi nie wychodzić cerowanie kołdry ale będę się starał :)

Gra miesiąca i najwięcej partii: MtG

Sporo rozgrywek w wakacje, szkoda tylko że mało nowości
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: 7koliberek9 »

33 partie w 12 tytułów

Najwięcej partii: The Voyages of Marco Polo
Najlepsza nowość: The Voyages of Marco Polo
Powrót: Pokolenia
Gra miesiąca: The Voyages of Marco Polo
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: Dwntn »

W sierpniu słabo, udało się zaliczyć 20 rozgrywek w 11 tytułów.

Nowości:

Spyfall, Forbidden Stars, Argent: The Consortium, Barbarossa, Eldritch Horror, Formula D, Zeppelin Attack!

Powroty: Dead Man's Draw, Warhammer 40,000: Conquest

Powrót miesiąca: Twilight Imperium (Third Edition)

Gra miesiąca: Forbidden Stars

- K.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2015, 10:30 przez Dwntn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: kwiatosz »

Takie właśnie posty pokazują ile sensu ma pisanie samej liczby rozegranych partii - jakbym w miesiącu miał czas zagrać takie kobyły jak TI3, FS i Formula De (bez śmichów chichów proszę, z pełnymi opcjami na 3 okrążenia to z 5h nam schodzi), a do tego jeszcze czasowo wyrobić Arkham Horror to nigdy bym nie napisał "tylko tyle rozgrywek" - to przecież niemalże jak miesiąc studenta wygląda :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: tomb »

zakwas pisze:Najwięcej partii: Race for the Galaxy
Nowości na minus: Na chwałę Rzymu (bardzo długo się wzbraniałem, bo mnie nie kręciła ta gra z opisów i recenzji i nic się nie zmieniło po pierwszej partii). ;)

Przepraszam za komentarz w takim wątku, ale u nas dopiero po ok. 10 partii przekonaliśmy się, że w Glory można grać niemal równie sprawnie i dynamicznie, co w Rejsika. Polecam opanować sprawne granie, bez - początkowo koniecznego - wczytywania się w każdą kartę. Chyba że początki miałeś sprawne...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: zakwas »

tomb pisze:
zakwas pisze:Najwięcej partii: Race for the Galaxy
Nowości na minus: Na chwałę Rzymu (bardzo długo się wzbraniałem, bo mnie nie kręciła ta gra z opisów i recenzji i nic się nie zmieniło po pierwszej partii). ;)

Przepraszam za komentarz w takim wątku, ale u nas dopiero po ok. 10 partii przekonaliśmy się, że w Glory można grać niemal równie sprawnie i dynamicznie, co w Rejsika. Polecam opanować sprawne granie, bez - początkowo koniecznego - wczytywania się w każdą kartę. Chyba że początki miałeś sprawne...


Grałem jeszcze później, namowili mnie, nadal nie. Zwyczajnie mi nie podeszła gra, choć nie uważam jej za złą. :)

RftG zatrybił niemal od razu.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 406 times
Been thanked: 338 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: cactusse »

Rzutem na taśmę przed północą... ;-)

NOWOŚCI

Zaskakujące dobre :

La Granja - Zdecydowanie gra miesiąca. Bardzo przyjemne jest kombinowanie jak wycisnąć najwięcej z otrzymanych kart, czy wystawić niby-przydatnego pomocnika czy też zrobić rozsądną rzecz i rozszerzyć pola bądź chlew. Strasznie fajnie ogląda się tutaj jak różne strategie prześcigają się wzajemnie, jak niemożliwe rzeczy wykonywane są w kolejnych rundach i jak ciekawe zastosowania ujawniają się dla różnych kart.

At the Gates of Loyang - Doskonała gra, która o dziwo kiedyś nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia podczas dawnej zapomnianej testowej partii. Ale dostrzegłem światło i teraz widzę, jak przyjemnie się tutaj dymi nad niby banalnym handlem warzywami. No i gra jest świetnia w trybie solo, bo coraz wyższe wyniki są naprawdę wyzwaniem.

Potencjalnie dobre :

ZhanGuo - Sympatyczna gra, ciekawie się zapowiada, można wygrać z niewielką ilością wystawionych kart co bardzo cieszy, bo na pierwszy rzut oka niektóre strategie wydawały się być pewniakami.

Traders of Osaka - No ciekawie się zapowiada, ale trudno wyczuć tą grę.

Hmmm... :

Istanbul z dodatkiem - Niby są nowe konkurencyjnych ścieżki koszenia rubinów, bardzo poteżne ale dosyć sytuacyjne bonusy pod które trzeba dobrze zagrać, i sympatyczna metoda podstępnego zgarniania rubinów z obleganych miejsc, ale mam uczucie, że formuła tej gry coś za szybko mi się przejadła.

Village z oboma dodatkami - Port to jednak overkill dla tej gry i lepiej zostać przy samej Gospodzie, która IMHO świetnie uzupełnia podstawkę. Co ciekawe, udało mi się wygrać z solidnym zapasem praktycznie ignorują morskie wyprawy i handel na rynku, które podobno są obowiązkowe ;-)

Castles of Mad King Ludwig - Przyjemna gra, ale tak trochę mało przebojowa.

Flip City - Niby fajne, ale obracanie kart starzeje się szybko, możliwość losowej straty rundy się w pierwszych kolejkach strasznie razi, koszty niektórych efektów są zbyt wysokie by z nich skorzystać, no i niewielka różnorodność budynków czyni wybrane strategie bardzo oczywistymi. Całość wygląda jak niedopracowany wariant Dominiona z nowymi warunkami zwycięstwa.

Intryganci - Mile wredne, ale trochę za długie.

Marrakech - Miłe, ale takie "samogrające".

Speculation - Zabawny pomysł, ale szybko męczy i zaczyna się dłużyć.

Looping Louie - Rewelacyjna gra do tłuczenia w stół z dzieciakami, ale jak się trafi dwóch ambitnych starszych graczy to mogą pykać jedną rundę aż do zaśnięcia.

Bleh :

Eminent Domain: Microcosm - Nie rozumiem zachwytów nad tą grą. Póki co, wygląda, że ten kto pierwszy postanowi zebrać karty jest skazany na porażkę.


POWROTY

Rewelacja :

Tzolkin z dodatkiem - odkurzony po długim leżakowaniu na półce. Ależ się świetnie grało, pierwszy raz udało mi się wdrapać tak szybko na świątynie, skończyć ledwo z dwoma budynkami i bez monumentu a mimo to przegrać minimalną liczbą punktów.

Kasza :

Through the Ages: A Story of Civilization - Najgorsza chyba partia ostatnich miesięcy. Przez cały wieczór udało się ledwo dobrnąć do połowy gry, a dwie zaawansowane świeżynki które zapragnęły poznać TTA, wygenerowały tak straszną ilość zarzutów i narzekań, że miałem ochotę dać sobie spokój z planszówkami. TTA to jednak hermetyczny tytuł i nie dla wszystkich graczy...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: Dwntn »

kwiatosz pisze:Takie właśnie posty pokazują ile sensu ma pisanie samej liczby rozegranych partii - jakbym w miesiącu miał czas zagrać takie kobyły jak TI3, FS i Formula De (bez śmichów chichów proszę, z pełnymi opcjami na 3 okrążenia to z 5h nam schodzi), a do tego jeszcze czasowo wyrobić Arkham Horror to nigdy bym nie napisał "tylko tyle rozgrywek" - to przecież niemalże jak miesiąc studenta wygląda :)
@kwiatosz: Faktycznie, gdyby przeliczyć godziny spędzone nad "kobyłkami" takimi jak TI, FS i Formula, dałoby się zmieścić kilkanaście rozgrywek w lekkie euracze, ale gdzie frajda w zbieraniu drewnianych sześcianów, gdy można kogoś usmażyć z orbity jedną dobrze wycelowaną atomówką ;)

Zawsze powtarzam: jeśli ktoś się nie boi Ameritrashu i ma czas, serdecznie zapraszamy do Chorzowa na nasze spotkania :)

- K.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: pinata »

cactusse pisze:Looping Louie - Rewelacyjna gra do tłuczenia w stół z dzieciakami, ale jak się trafi dwóch ambitnych starszych graczy to mogą pykać jedną rundę aż do zaśnięcia.
Ależ skąd. Jeżeli jeden siedzi bezpośrednio za drugim, to jest do szybkiego odstrzelenia, bezbronny jak kaczka.

Natomiast gdy gracze siedzą naprzeciw siebie, to wysoką skuteczność wykazuje tak zwany "młot Thora". Można też próbować metody na dodatkowe odbicie, ale wymaga bardzo wysokiej precyzji.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - sierpień 2015

Post autor: kwiatosz »

Takie wyczucie, żeby podleciał, zrobił 1,5 obrotu i dopiero spadł strącając kurę powinno strącać dwie. Zasady mówią, że odpadnięty gra do końca, co nieco przyspiesza rozgrywkę.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ