Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Sushi
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:52

Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Sushi »

Witam wszystkich,

Szukam gry, która będzie odpowiednia dla 2 osób, a jednocześnie dobrze się sprawdzi gdyby ktoś chciał dołączyć.
Dotychczas grywaliśmy w Carcassonne, Osadników z Catanu, Zakazaną Wyspę, Tikala, Monopoly Deal i to w zasadzie tyle.

Do wyboru mam następujące gry:
Kakao
Mały książę
Ognisty podmuch
Dominion
Race for the galaxy

Mniejsze tytuły:
Slavika
List miłosny
Wiochmen 2
Szkoła alchemii
Panic Lab
Ucho króla
Halli Galli

Poczytałem już o wszystkich tytułach (lista dostępnych dla mnie gier była dużo dłuższa, po wstępnej selekcji zostaly powyższe) i w zasadzie nie wiem na co się zdecydować. O ile dobrze to posortowałem, to pierwsze 5 tytułów to większe gry, natomiast reszta to karcianki. Z większych chciałbym wybrać 2-3 sztuki, przy mniejszych chodzi mi o to żeby przede wszystkim wyeliminować gry, które będą do siebie podobne lub kiepskie.

Wiem, że list miłosny jest dla minimum 3 osób - jest na tyle dobry, że warto go kupić mimo to (będzie wówczas rzadziej grany), czy może lepiej wybrać inną z karcianek? Pobieżne czytanie recenzji przekonuje mnie do ucha króla i szkoły alchemii.

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Marudka »

Też głownie gram 2 w osoby (czasami 3/4)
ale z wymienionych tytułów grałam tylko w Race for the galaxy i polecam :)
Chociaż początki były ciężkie...
Polecam sprawdzenie najpierw wersji online!
Sushi
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:52

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Sushi »

Zrobiłem dodatkowy przesiew, kierując się przede wszystkim ocenami na boardgamegeek.com, ale to pozwoliło mi zawęzić karcianki do Listu miłosnego, Szkoły alchemii i Ucha króla.
Co do większych, to nadal nie mam pojęcia niestety. Jedynie chyba się trochę zniechęciłem do Małego Księcia.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Nadis »

Race for the Galaxy to moim zdaniem dobry wybór. Przede wszystkim takiej gry nie macie, a Kakao do Carcassonne jednak jest zbliżone. Radzę się też zastanowić nad Zamkami Burgundii.
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: burzykovski »

Niedawno pojawili się Intryganci, co w moim przypadku całkowicie zastąpiło list miłosny. Nie mowie, że List miłosny jest zły, bo to nadal świetna gra (można zabrać wszędzie) i kosztuje parę złotych, ale Intryganci dają troszkę większe pole do popisu =)

Wszystkie wymienione przez Ciebie gry kompletnie się od siebie różnią i mechanika i tematyką.
Race for the galaxy czy Dominion to można powiedzieć że już klasyka i istnieje dużo mniejsze ryzyko że Ci się nie spodoba, a w razie czego łatwo sprzedasz =)

Osobiście nie jestem fanem gier od G3, są ok, mogę zagrać, często na konwentach bo to raczej szybkie, proste gry ale jakoś później nie trafiają do mojej kolekcji.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2015, 12:47 przez burzykovski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: detrytusek »

Sushi pisze:Do wyboru mam następujące gry:
Kakao
Mały książę
Ognisty podmuch
Dominion
Race for the galaxy

O ile dobrze to posortowałem, to pierwsze 5 tytułów to większe gry, natomiast reszta to karcianki.
Dominion i Race to też karcianki. Oba tytuły to są już klasyki więc ryzyko małe. Race może zniechęcać pierdylionem różnych oznaczeń - to trzeba po prostu ograć.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Gio
Posty: 15
Rejestracja: 23 lis 2011, 16:40

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Gio »

Zdecydowanie odradzam ucho króla oraz listy miłosne w wersji na 2 osoby.Gry moim zdaniem w takim zestawieniu nie działają tak jak powinny.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: mate00 »

Ja bym zaproponował Cytadelę. Niby prosta gierka, ale warto się przy swoim ruchu chwilę zastanowić. Dobra na dużą ilość osób, ale ma też wariant na dwóch graczy, który moim zdaniem jest lepszy, bo daje możliwość taktycznych zagrywek. Jest to nieduża karcianka (plus parę żetonów).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Jiloo »

Nie panikowałbym tak z Race for the Galaxy. Podchodziłem jak do jeża, bo wszyscy ostrzegają, że wysoki próg wejścia.
A tu niespodzianka. Po jednej partii wiedzieliśmy o co chodzi, po pięciu przestaliśmy używać kart pomocy.
Warto zobaczyć jakieś filmiki jak ludzie grają i basta.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Sushi
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:52

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Sushi »

Dzięki wszystkim za pomoc, zdecydowałem się wybrać RftG - mam nadzieję, że będzie ok :)

Z mniejszych wezmę pewnie List Miłosny, Ucho Króla i Szkołę Alchemii, ale to już pod rozgrywkę 3+.
Chudy
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2015, 12:45

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Chudy »

Ja ostatnio zacząłem grac w "Wsiąść do pociągu" i sprawdza sie znakomicie.

List miłosny dobry jest jako przerywnik. Mozna grac w dwie osoby jednak łosowosc, odbiera możliwość grania w to zbyt często.

Na dwie osoby polecam jeszcze Patchwork, Agrikola (wersja dla 2), Schotten Totten albo Mr. Jack pocket

Najwiecej gramy w "Pociągi" i Patchwork. Jeżeli do grania w mniej osob polecam nordic countries. Minusem tylko jest ze na 2-3 osoby.
Sushi
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:52

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Sushi »

Chudy pisze:Ja ostatnio zacząłem grac w "Wsiąść do pociągu" i sprawdza sie znakomicie.

List miłosny dobry jest jako przerywnik. Mozna grac w dwie osoby jednak łosowosc, odbiera możliwość grania w to zbyt często.

Na dwie osoby polecam jeszcze Patchwork, Agrikola (wersja dla 2), Schotten Totten albo Mr. Jack pocket

Najwiecej gramy w "Pociągi" i Patchwork. Jeżeli do grania w mniej osob polecam nordic countries. Minusem tylko jest ze na 2-3 osoby.
W TtR graliśmy już kilka razy, w 3 i 4 osoby, zakup jest w planach :)
Patchwork i Mr. Jack też brałem pod uwagę, ale wszystko po kolei. Patchworka to najchętniej sam bym zrobił, przy użyciu materiałów, prawdziwych guzików, etc. Tylko czasu na taką zabawę mało...


Na razie mam okazję kupić w atrakcyjnej cenie coś z powyższej listy, stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: josiu »

Z gier dwuosobowych czekam na Siedem Cudow i Namiestnika, ktore zakupie na pewno. Z Twojej listy najbardziej kusi mnie Dominion. Zwroc uwagę rownież na Metallum, który zbiera świetne recenzje. Co do Listów miłosnych to na dwoch graczy jest to bardzo lekka gierka do zagrania gdy ma się mało czasu.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Jiloo »

josiu pisze:Z gier dwuosobowych czekam na Siedem Cudow (...)
7 Cudów Świata na dwie osoby jest takie sobie. Da się, ale jak gramy we dwoje to zawsze wybieramy coś innego.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: siekan »

Pewnie chodziło o wersję Duel
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Jiloo »

W sumie racja, skoro Josiu czeka.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: josiu »

Oczywiscie chodziło o wersję dla dwóch graczy czyli Pojedynek.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Rafalm »

Sushi pisze:W TtR graliśmy już kilka razy, w 3 i 4 osoby, zakup jest w planach :)
To przy tej okazji dobrze zastanów się, którą wersję TtRa kupić, bo można się przestrzelić. Ja osobiście w kolekcji mam dwie, w przypadku gier na 4-5 osób wyjmuję TtR: Europe (według mnie ciekawsza niż USA, bo ma dodatkowe opcje budowania - promy i tunele), natomiast kiedy mam mniej graczy (2-3 osoby) wyciągam TtR: Nordic Countries (ma to samo co TtR: Europa, tylko ciekawsza, bo na mapie mniej miejsca).
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Mikanit »

Odradzam Panie lab jeśli nie grałeś wczesniej
Rumia
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Dosia »

Jaipur to must have! ;) Wyłącznie dla dwóch osób. Świetna gra!
olok
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2013, 13:51

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: olok »

polecam Ci Dominiona, ja z Żoną zakochaliśmy się w tej grze jakieś 2 lata temu. Po kilkudziesięciu grach dokupiliśmy Intrygę(jeszcze były ostatnie sztuki) a potem dodatki angielskie. Obecnie mamay za sobą pewnie z 500 partii. Łatwa mechanika, dająca wiele możliwości, każda partia inna, szczególnie z dodatkami :)
Chudy
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2015, 12:45

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Chudy »

Dosia pisze:Jaipur to must have! ;) Wyłącznie dla dwóch osób. Świetna gra!
Potwierdzam, ostatnio mocno szukam czegoś sensownego dla dwóch osób. Jaipur pozytywne zaskoczenie, pięknie wydana, fajna wypraska. Proste zasady, rozsądny czas gry do 30 minut. Ciekawy balans między losowością a interakcją. W dobry sklepie można kupić a 50zł. Polecam!
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: josiu »

Potwierdzam dobre słowa o Jaipurze. Dziś odebrałem swój egzemplarz i graliśmy z żoną 2 godziny. Jak dla mnie lepszy od Patchworka i Splendoru czyli gier które bardzo mi się podobają. Dla dwóch osób świetna pozycja.
Sushi
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:52

Re: Co wybrać dla 2 osób? Lista gier.

Post autor: Sushi »

Dzięki wszystkim za pomoc, kupiłem w końcu RftG, Ognisty Podmuch, Kakao i pod rozgrywkę w więcej osób Ucho Króla, List Miłosny i Szkołę Alchemii.

Póki co graliśmy kilka razy w RftG w dwie osoby - gra bardzo fajna, zasady w sumie nie są skomplikowane, wystarczy ściągawka opisująca symbole pod ręką i już po pierwszej grze wszystko skumaliśmy. Kakao raz ograne w 2 osoby i kilkukrotnie w 3-4 - też całkiem fajne, ale chyba będzie trzeba je spożywać z umiarem, bo po kilku partiach pod rząd wkrada się monotonia.

Ucho Króla ograne w 4 osoby i jest kozackie, w naszym wydaniu przeogrom negatywnych emocji (z przymrużeniem oka) i duuuuuuużo negatywnej interakcji :) W List Miłosny poszła jedna partia na 3 osoby i nikomu specjalnie do gustu nie przypadło, będzie trzeba dać jej jeszcze szansę.

Pozostałe gry czekają dopiero na swoją kolej. Pewnie w niedalekiej przyszłości zakupię Jaipura tak jak ktoś wyżej pisał.
ODPOWIEDZ