Letters from Whitechapel / Listy z Whitechapel (Gabriele Mari, Gianluca Santopietro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: aryann »

Dzięki. :-) Oszczędziłeś mi latania po forach. :-)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: TV3 »

To żebyś jeszcze nie musiał szukać, a wątpliwość może się pojawić: Czy gdy Jack przechodzi drugi raz (tej samej nocy oczywiście) przez dane pole, to:
1. Zostawia drugi ślad (gdy policja pyta o to pole raz - dostaje jeden ślad, gdy zapyta drugi raz - dostaje drugi ślad)
2. Nie zostawia drugiego śladu (niezależnie od tego ile razy przechodził przez dane pole, kładziony zostaje tylko jeden ślad).

Tu teoretycznie dowolność.

Pierwsza opcja jest oczywiście ułatwieniem dla policji.
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: aryann »

Dziękuję. :-)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Pixa »

Zdecydowanie opcja druga jest jedyna sluszna. Nie zostawia drugiego sladu IMHO.

Co do ulatwien dla policji to polecam poscig oraz ograniczenie do jednego liczby zaulkow dla Kuby.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

Pierwsza, dwuosobowa partia już za mną. Kryjówkę wybrałem losowo za pomocą strony House for Jack (bez czerwonych i przylegających do nich pól), ale 126 okazało się dla mnie pechowe, bo zostałem ujęty już drugiej nocy. Muszę przyznać, że przy grze w dwójkę trochę brakowało mi podsłuchiwania rozmów między policjantami. Teraz pozostaje stanąć po stronie stróżów prawa i porównać emocje. Póki co podoba mi się klarowność zasad i nieustanne móżdżenie. Graliśmy z wariantem pościgu (nie wyobrażam sobie partii bez niego, bo część policjantów mogłaby się wówczas okazać bezużyteczna podczas niektórych morderstw) oraz zasadą, że nie kładę znaczników kobiet na polach, z których wyszły poprzednie ofiary.

Trzy lekkie zastrzeżenia techniczne:
1) Nie dało się umieścić na zasłonce informacji o liczbie znaczników kobiet, które trzeba położyć na planszy każdej nocy? Po prawej stronie zasłonki jest podana liczba powozów oraz ślepych zaułków, a po znaczniki kobiet dalej trzeba zaglądać do instrukcji. Żeby podali to chociażby na jej odwrocie, ale nie - trzeba wertować...
2) Białe pionki nieszczęśnic są całkowicie zbędne. Rozumiem, że są ładne, ale równie dobrze można je olać i przesuwać po planszy odsłonięte żetony kobiet. Bez drugiego pionka Kuby też dałoby się w sumie obejść, bo raczej każdy pamięta, którą aktualnie mamy noc; zawsze zresztą można zapytać Kubę (ma w końcu notes) lub po prostu policzyć miejsca zbrodni...
3) Fałszywe skrzyżowania - chodzi o środkową kropkę. Według FAQ oraz jakiejś wypowiedzi na forum Kuba mógłby minąć policjanta stojącego na niej i przejść z pola 139 na to dolne, ale dla mnie to nonsens. Traktuję to pole jak normalnie połączone, bo gdyby nie temat na BGG, to nawet bym tego nie zauważył.

PS Ponoć ma w tym roku wyjść dodatek. Ciekawe, co tam wymyślą twórcy.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Maxxx76 »

1) A po co Ci informacja o liczbie znaczników kobiet? Przecież pierwszej nocy wykładasz wszystkie a później mniej o liczbę "zlikwidowanych" poprzedniej nocy...
2) Po co pytać Kubę czy liczyć miejsca zbrodni? Po to jest drugi znacznik Kuby. Upraszcza on sprawę :-)
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

Maxxx76 pisze:1) A po co Ci informacja o liczbie znaczników kobiet? Przecież pierwszej nocy wykładasz wszystkie a później mniej o liczbę "zlikwidowanych" poprzedniej nocy...
2) Po co pytać Kubę czy liczyć miejsca zbrodni? Po to jest drugi znacznik Kuby. Upraszcza on sprawę :-)
Co do punktu pierwszego, to w sumie racja - myślałem, że liczba fałszywych znaczników się zmienia, ale rzeczywiście to zawsze trójka. Będzie ze mnie jeszcze gorszy detektyw niż seryjny morderca... Co do drugiego znacznika Kuby, to zdanie podtrzymuję - ciężko zapomnieć, która jest noc. Poza tym zawsze przy numerze nocy można odłożyć pionek zabitej kobiety.
xof305
Posty: 33
Rejestracja: 21 sty 2015, 11:22

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: xof305 »

Jakiej wielkości jest plansza do Listów (podobno olbrzymia) ?

Rozumiem, że większa niż 2 kartki A4 ?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1980
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 877 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Neoptolemos »

Eee, bez przesady. Spora, acz widywałem dużo większe ;) jak weźmiesz rozmiar standardowego "kwadratowego" wierzchu pudełka (jak w Wsiąść do Pociągu, Osadnikach z Catanu etc.), to plansza jest 6 razy większa.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Pixa »

Plansza jest wielkosci np. tej do Wsiasc do pociagu: Europa czy Wysokiego Napiecia. Dosc duza. Jak ktos wspomnial - standardowe pudelko x 6.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Maaro78
Posty: 22
Rejestracja: 07 cze 2014, 15:53

Letters from Whitechapel

Post autor: Maaro78 »

W sobote kolejna partyjka była. Ja za sterami Kuby. Nieocenione teksty i dogatywania się znajomych w roli policjantów.
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: TV3 »

xof305 pisze:Jakiej wielkości jest plansza do Listów (podobno olbrzymia) ?

Rozumiem, że większa niż 2 kartki A4 ?
84 cm x 56 cm
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

Nikt nie ekscytuje się planowanym dodatkiem? "Dear Boss" ma wprowadzić kilka nowych opcjonalnych zasad dla jeszcze większego balansu, indywidualne zdolności policjantów, nowa zasłonka dla Kuby oraz... miniaturowe figurki. Oby tylko pojawiło się po polsku, bo wiadomo, że z wydawaniem dodatków bywa różnie...
This expansion has been made in the lead two purposes: to improve the components of Whitechapel and propose a new set of optional rules developed based on feedback from many players. Recall that Letters from Whitechapel, with its more than 30,000 copies sold worldwide, has really a huge audience, which could easily be divided between those who consider too benefited Jack the Ripper and those who believe not beat the team of investigators. The enormous adaptability of play groups has thus given rise to numerous house rules that seek to achieve the ambitious condition of absolute equality between the two sides. The team's work was therefore to select the best proposals, interpret and integrate them in the mood being careful the changing balance of the game. The result takes the form of a deck of cards of three types: Suspected Jack cards, cards Police Officers and Potential Victims cards.
Cards Police Officers make less anonymous cops on the trail of Jack, characterizing them with special powers that are activated when you take the role of head of the investigation and that increase the strategic options available to agents, but will need more hard work team.

Even cards Suspects Jack make life of crime less easy, since associate the Ripper one of the profiles that historically have been attributed by those who have studied his figure (including the Polish Aaron Kosminski, perhaps the most likely among the suspects still being studied historians). Each profile force some choices of Jack, as the location of the refuge or the order to kill the victims, then analyzing these profiles investigators might get more clues and try to intercept him before his next move must.

Finally we come to the only argument in favor of Jack: Potential Victims cards. These cards represent the formalization of that rule now adopted by many that means that Jack can not bet on a hapless already hit the night before. Through these 12 cards you are called the 8 points of departure of the unfortunate (that are therefore no longer tracked those already on the board), when a victim is declared you look on paper and is eliminated from the selection of successive night. The paper, however, once turned, gives a special advantage to Jack that will apply to that night.

As for the components, in addition to the cards we will find some beautiful miniatures depicting Jack, investigators and the unfortunate. There will also be a new screen of Jack, that improves the current one with more information, and above all with a clear division into quadrants of the map of London, that this expansion is essential.
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: klpt12 »

Czy wie ktoś może o planowanym dodruku gry? Bo się powoli kończy w sklepach
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: c08mk »

klpt12 pisze:Czy wie ktoś może o planowanym dodruku gry? Bo się powoli kończy w sklepach
To kupuj póki są egzemplarze w sklepach. Później zostanie tylko rynek wtórny.

Gra może mieć dodruk jeżeli jest hitem, który się szybko sprzedał. FFG może sobie pozwolić na dodruk wersji angielskiej, bo wersję angielską kupią nie tylko Anglicy. Dla Galakty to już jest spore ryzyko finansowe, zwłaszcza że gra dalej jest w magazynach i bardzo powoli się sprzedaje. Na dodruk polskiej wersji raczej bym nie liczył.
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: wirusman »

Może cena 150 ludzi odstrasza. Ja w tej cenie kupiłem nowe cyklady. A w listach co mamy plansze i kilka znaczników.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: neotom »

To jak jest w końcu z tymi "fałszywymi skrzyżowaniami" o których @Munchhausen pisał?
Należy przyjąć, że trzeba przeciąć czarny kwadracik przechodząc Jackiem mimo niedokładności graficznej?
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Wojtas_512 »

jak dla mnie to celowy zabieg. Gra jest na tyle dobrze zbalansowana, że taki babol aż nie przystoi.

Mnie ciekawi kwestia dodatku, czy coś o nim wiadomo?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

neotom pisze:To jak jest w końcu z tymi "fałszywymi skrzyżowaniami" o których @Munchhausen pisał? Należy przyjąć, że trzeba przeciąć czarny kwadracik przechodząc Jackiem mimo niedokładności graficznej?
Skoro informacja jest w FAQ, to wychodzi na to, że jest to celowe. Moim zdaniem to jednak całkowity bezsens, bo pionki policjantów przysłaniają przecież te małe kropki.
Wojtas_512 pisze:Mnie ciekawi kwestia dodatku, czy coś o nim wiadomo?
Dalej cisza. Galakta za to napisała w mailu, że "dodatek leży w obszarze ich zainteresowań wydawniczych", ale to niestety w sumie nic konkretnego.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: FortArt »

Nie rozumiem gdzie widzicie problem. Co Kubę obchodzą czarne pola skoro on się rusza tylko po białych?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

Bo normalnie nie może minąć policjanta bez ruchu specjalnego, a w takim przypadku może.
goorn94
Posty: 1
Rejestracja: 18 wrz 2015, 18:29

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: goorn94 »

Cześć wszystkim. Czytałem te wszystkie entuzjastyczne recenzje i bardzo mi podoba się pomysł na rozgrywkę, w związku z tym mocno się nakręciłem na tę planszówkę. Niestety zupełnie nigdzie nie można jej dostać. Wiadomo coś może o jakimś ponownym wydaniu, wznowieniu czy coś takiego? Przekopałem wszystkie sklepy internetowe + allegro etc i niestety nic nie znalazłem. Może ktoś z forum chce odpsprzedać?
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: wirusman »

Witaj
Pisałem do dystrybutora, mają wydać nowy nakład. Lecz jeszcze nie wiedzą kiedy. Spytaj się ich o dodruk, bo za chwilę używki będą droższe o 200 % :(
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: trabiniu »

goorn94 pisze:Cześć wszystkim. Czytałem te wszystkie entuzjastyczne recenzje i bardzo mi podoba się pomysł na rozgrywkę, w związku z tym mocno się nakręciłem na tę planszówkę. Niestety zupełnie nigdzie nie można jej dostać. Wiadomo coś może o jakimś ponownym wydaniu, wznowieniu czy coś takiego? Przekopałem wszystkie sklepy internetowe + allegro etc i niestety nic nie znalazłem. Może ktoś z forum chce odpsprzedać?

http://grajfer.pl/gry-planszowe/1355-li ... hapel.html

tu zobacz.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: neotom »

Widząc tą cenę, poczekałbym na dodruk albo używaną na forum (120zł).
ODPOWIEDZ