Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: stan29 »

Witam,
Długo nie minęło od moich ostatnich poszukiwań. Poszukuję kolejnej gry, tym razem jako uzupełnienie domowej kolekcji. Obecnie posiadane gry:

Osadnicy: Narodziny imperium + dodatek
Dziedzictwo: testament Duka
Dixit
Splendor
Metropolia + dodatek

Gry znajomych, z którymi często gramy: CV, Świat dysku: Ankh Morpork

Wymagania:
- bardzo dobrze chodzi na 2 graczy jak i na 4
- coś nowego (uzupełnienie kolekcji)
- duża interakcja
- spora regrywalność
- rozgrywka max 1,5h
- nie mózgożerna

Gry nad którymi się zastanawiam:
- Cyklady
- Lords of waterdeep
- w mniejszym stopniu jakiś co-op, np. Robinson Crusoe
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: Rocy7 »

Jesli za interakcje uznajesz tez blokowanie pól to lepszy byłby Lords of Waterdeep, Cyklady to przede wszystkim gra licytacja i z tego powodu wariant na 2 osoby jest słaby.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: siekan »

LoW się sprawdzi jak najbardziej :) Interakcja to podbieranie pól i zagrywanie kart intryg na innych graczy co jest super. Polecam ale raczej z dodatkiem bo wtedy gra jest duuużo fajniejsza :) i mechanika inna niż masz obecne gry.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: Bea »

Inną mechanikę wprowadzi gra Libertalia. No i chyba spełnia wszystkie wymagania.
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: RobertO13 »

Znów polecam Cytadelę https://boardgamegeek.com/boardgame/478/citadels
Ale cóż gra chodzi idealnie dla 2 osób jak i dla więcej
A interakcji jest tam naprawdę dużo...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: detrytusek »

+1 do cytadeli
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: stan29 »

Witam, dziękuję za porady. Nie posłuchałem części z was i wybrałem LoW (bez dodatku) zamiast Cytadeli/Libertalii. :x Mam dobre wrażenia z gry LoW, niestety moja połówka była zawiedziona, nie przypadł jej do gustu typowy worker placement, w dodatku interakcja dosyć łagodna. Nie licząc Splendora (w którym zbiera się diamenty!) najbardziej lubi Osadników ze względu na złożoność w kartach oraz interakcje między graczami (trochę sobie przeszkadzamy, ale od razu nie przegrywamy). Lubi również Dziedzictwo, grę która jest połączeniem worker placementu, a jednocześnie zarządzamy kartami posiadanymi na ręku. Graliśmy z totalnymi laikami w świecie planszówek (jeszcze większymi od nas), każda partia strasznie się ciągnęła i może to był powód rozczarowania... Poszukuję kolejnej gry, już dam sobie spokój z uzupełnieniem kolekcji, ale oczekuję:

- bardzo dobrze chodzi na 2 graczy jak i na 4
- interakcje na plus
- spora regrywalność, aż chce się zagrać drugą partię
- rozgrywka na 2 osoby do 1,5h
- nie lubię gier karcianych w stylu Race of the Galaxy, różnych LCG; nie wiem czy osadników można nazwać grą karcianą, ale są spoko :)
- wymagająca (?)

Myślałem nad Tzolk'inem, Agricolą i Terra Mystica, ale boję się, że doświadczymy takich samych wrażeń jak z LoW, a więc typowy worker placement (nie grałem w te gry, jedynie czytałem). Zastanawiam się nad grami z serii area controll, Carcassonne i Smallworld, z tym, że w tej pierwszej mało interakcji (chyba, że z dodatkiem?) a druga dosyć prosta? Może wasze poprzednie propozycje lepiej by się sprawdziły? Jeśli żadną z tych gier nie polecacie to chyba spróbuję gier co-op i Robinsona Crusoe. :)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: ramar »

Tzolkin jest świetną grą, zasady są proste (w swojej turze albo wysyłasz albo zdejmujesz robotników - ot cała filozofia), regrywalność w grze na więcej niż 2 osoby myślę, że jest również (a mając dodatek można być stosunkowo spokojnym). Jednak ta gra to typowy eurosuchar. Każdy kmini co zrobić. A ponieważ jest to czysty worker placement, ruchy przeciwników wymuszają zmianę priorytetów i pewną elastyczność w ruchach. Jednak jest to gra, która premiuje długofalowy pomysł na grę. Nie jest to gra z serii - dobra wygrał Wojtek, zagrajmy teraz rewanż. Nie jest to również gra z serii - ach przeszkodzę przeciwnikowi! Tzolkin jest świetny, ale nie jestem przekonany że porwie to Twoich współgraczy.

Może ten Smallword jako swego rodzaju odskocznia od Świata dysku to dobry trop...

Gdy przeczytałem wyrwane z kontekstu zdanie: "grę która jest połączeniem worker placementu, a jednocześnie zarządzamy kartami posiadanymi na ręku", to pomyślałem o Lewisie i Clarku, aczkolwiek jest to gra gdzie też trzeba dobrze czuć się w optymalizowaniu ruchów. Moja współgracz-kobieta bardzo chwali Osadników Narodziny Imperium, i zwykle mnie ogrywa, ale zapytana wprost która gra jest lepsza, mówi ze Lewis i Clark.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: uday »

Wiem, że już musztarda po obiedzie, ale zachciało mi się odpowiedzieć to odpowiedziałem :P Może komuś w przyszłości się przyda ;)

Lords of Waterdeep to bardzo dobry wybór. Polecam zwłaszcza z dodatkiem.
Helvetia - sympatyczna gra z dużą dozą interakcji. Na tyle dużą, że przy dwóch graczach trzeba wprowadzać neutralnego 3-ego.
Glory to Rome (Na Chwałę Rzymu) - bardzo dynamiczna i prosta gra. IMO lepsza w 3+ graczy, ale na dwie osoby z dziewczyną też się bardzo fajnie gra.
Eminent Domain - deckbuilder, z podobnym motywem co powyżej (gracz wykonuje daną akcję, pozostali też mogą). Nie wiem jak się gra na dwie osoby.
Boss Monster - jeśli interesuje was interakcja negatywna ;)
Dominion - klasyka deckbuilderów, dobry w każdym składzie, rozgrywka 30-40 minut. Z tym, że w pudle podstawowym jest raczej niewiele kart zapewniających interakcję.
Nightfall - deckbuilder z ciekawą mechaniką zagrywania kart. Typowa naparzanka.
Taluva - gra na 15 minut. Budujemy wioski, niszczymy wioski wybuchając wulkany. Budujemy wieże i świątynie, tych już zburzyć nie wolno. Raczej filler, ale fajny.
Slavika - wysyłamy wojów na wyprawy, niby wspólnie ale każdy chce zgarnąć chwałę i hajsy dla siebie, więc robimy sobie też trochę kuku. Podobny jest Smash Up, tutaj tworzy się talie dwufrakcyjne (np roboty/ninja, albo mechadinozaury/zombie).
Escape - kooperacyjna kościanka na 10 minut. Dla mnie absolutny numer 2 :P
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: GAZDA »

Ode mnie +20 do nightfalla :) bardzo często polecam i jedna z ulubionych w mojej kolekcji. Dodatkowo ciągle trwają wyprzedaże i można dorwać naprawdę za grosze :)
Nigdzie nie widziałem polecenia wysłużonej Neuroshimy. Może coś źle doczytałem w wymaganiach :P ogólnie jak odtąd gra się przyjęła w każdej ekipie. Na 4 chodzi ponoć słabiej (wg. Mnie chodzi fajnie tylko robi się po prostu lżejszym tytułem :)ale zawsze można się podzielić na drużyny:)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: Chaaber »

Lords of Waterdeep to swietna gra, ktora spelnia twoje wymagania, mozesz tez zainteresowac sie tak jak ktos juz napisal Libertalia gra z mechanika role selection bardzo fajnie poprowadzona z mnostwem ciekawej interakcji miedzy graczami, obie gry to swietny wybor. Libertalia niestety niedoceniona w Polsce.
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji, 2/4 osobowa, duża interakcja

Post autor: stan29 »

Dzięki za odpowiedzi, zapomniałem napisać, że wybór padł na Kawernę. Jest to gra, z której jestem zachwycony. Chwilowo wstrzymuje się od nowych gier, ale na pewno przy najbliższym zakupie spojrzę na wasze propozycje.
ODPOWIEDZ