Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: skolo »

BartP pisze:
skolo pisze:(m.in. jechanie nieuzasadnione po Tomie V.)
Gdzieś publicznie na filmie czy w rozmowie gdzieś tam sobie prywatnej?
publicznie na forum, nie jeden raz, vide Pandemic Legacy i płacz, że Dice Tower dostał do recenzji a on nie, i że wyspoilerowali treść gry (co nie jest prawdą)..płytkie to
ale to nie temat na te debate
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: staszek »

Trolliszcze pisze:@staszek
Pytanie tylko (i pytam bez złośliwości), czy przemawia przez Ciebie doświadczenie/nasycenie planszówkami, czy raczej zniechęcenie? Jak wiadomo, to ostatnie jest złym doradcą.

Różne są zdania na ten temat, wiadomo - ale dla mnie opinie po jednej grze nie są wiążące, a z Twoich wpisów wynika, że więcej raczej w te tytuły nie grałeś. Jeśli dodać do tego fakt, że Essen (i jakiekolwiek inne tłoczne targi) to fatalne miejsce na sensowne testowanie czegokolwiek, nasuwa się wniosek, że te oceny to takie wrażenia "po łebkach".

EDIT: A z tym 18xx to żart.
Z 18 i ja żartuję , spoko.
Ja nie jestem zniechęcony , wciąż są tytuły które zaczynają od 7 :)
Oceny zmieniają się u mnie w obie strony , 6 raczej rosną , ale nawet po kilku rundach mam wyrobioną opinię , która numerycznie nie zmienia się o więcej niż 1
Jeszcze jedna ważna rzecz - oceny wystawiam raczej dla własnego użytku, dlatego mogą nie być miarodajne dla innych
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: vojtas »

palladinus pisze:A propos, zapraszam do naszej mikrorelacji wideo i pierwszej partii zdjęć z targów.
Widzę, że starannie unikaliście stoiska Portalu. :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

Ja tam się wcale nie dziwię, z gier na targach, może z 2-3 tytuły dostałyby u mnie powyżej 8. Powyżej to takie wciąz tłuczenie tego samego na różne strony, gry Euro to już w ogóle full stop i naprawdę jestem pełen podziwu, że fani tego gatunku potrafią jeszcze ekscytować się czymś nowym. Widać zastój w innowacyjności mechanik.

A Rahdo... Rahdo to taki gość, którego najlepiej nie brać do końca poważnie, łącznie z jego recenzjami. On gra w gry jak potłuczony, robi najprostsze błędy (nawet na żywo), myli się, zmienia zasady, gra swoimi zasadami... ogólnie, jego wrażenia z gier i jego uzasadnienia są bardzo mętne. Dziwnie też się odnosi do żony. No cóż, każdy ma swoje dziwactwa. Ale recenzenci to ostatecznie normalni ludzie :)

Tom Vasel i Zee Garcia natomiast bardzo pozytywnie, choc już drugiego dnia widać było, że są zmęczeni. Fajne chłopaki.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: vojtas »

rattkin pisze:Dziwnie też się odnosi do żony.
Tzn.?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

rattkin pisze:gry Euro to już w ogóle full stop i naprawdę jestem pełen podziwu, że fani tego gatunku potrafią jeszcze ekscytować się czymś nowym. Widać zastój w innowacyjności mechanik.
Niesamowite. Ja to samo od jakiegoś czasu myślę o ameri. Co recenzja to widzę: ruch tu, potwór tam, rzut kością, a na tych kartach masz specjalny ekwipunek co ci daje +1 do rzutu. W nich nowych mechanizmów ze świeczką naprawdę szukać. Najwyraźniej patrzymy pod innym kątem na te gatunki.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Trolliszcze »

vojtas pisze:
rattkin pisze:Dziwnie też się odnosi do żony.
Tzn.?
Mówi do niej Władek.
Sorry, ale to jest informacja na poziomie plotka albo pudelka. Czy to naprawdę nasza sprawa?

EDIT: @BartP
Mam dokładnie to samo. Ponoć największą ameritrashową nowinką w tym roku był, uwaga... mechanizm zdrajcy w Martwej zimie! Ale to nie jest taki zwykły mechanizm zdrajcy, bo zdrajcy może nie być wcale, a przy tym każdy ma prywatne cele i wszyscy wszystkich podejrzewają o zdradę! Tak, to na pewno odmieni świat planszówek :D
Wiem, ironizuję, ale IMHO to eurogry napędzają rozwój mechanik wszelakich, które potem trafiają także do ameritrashy. To gry takie jak Dominion tworzą całe nowe gatunki i mają dziesiątki naśladowców.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 23:13 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

vojtas pisze:
palladinus pisze:A propos, zapraszam do naszej mikrorelacji wideo i pierwszej partii zdjęć z targów.
Widzę, że starannie unikaliście stoiska Portalu. :)
Byliśmy, byliśmy i rozmawialiśmy z chłopakami, może dlatego nie udało się zdjęcia zrobić. Ale jest szansa, że w kolejnej części fotorelacji będzie.

Nie ma co ukrywać, że targi w Essen, to Mekka eurograczy, choć wydaje się, że z roku na rok coraz więcej ewenementów się pojawia. Jako że nie da się zagrać we wszystko, to tłucznie tego samego na różne strony wciąż znajduje amatorów.

Nie uważam, żeby był jakoś szczególny zastój, bo wcześniej nie było żadnego szczególnego rozwoju. Nowe mechaniki pojawiały się i pojawiają dalej bardzo rzadko i tak pewnie pozostanie. Euro, ameri czy consimy powoli się rozrastają z pojedynczymi perełkami w między czasie.

Zauważyłem też, że oprócz PPL, powstało bardzo wiele konglomeratów: ze Skandynawii, Korei, Japonii. Bardzo fajnie, że można ich znaleźć w jednym miejscu.

Szukałem też gier wojennych, ale bida, w tamtym roku było ciekawie na tym polu, ale nie od tego są te targi. Choć udało się porozmawiać z właścicielem Columbia Games, więc mogę uznać to za wargamowy wyczyn :)

I w sumie spodziewałem się większego tłoku, pamiętając ubiegły rok, więc albo nie będzie rekordu, albo mi się zdawało, albo otwarcie tych dodatkowych pomieszczeń nieco poluzowało miejsca.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Błysk »

Trolliszcze pisze:
Wiem, ironizuję, ale IMHO to eurogry napędzają rozwój mechanik wszelakich, które potem trafiają także do ameritrashy. To gry takie jak Dominion tworzą całe nowe gatunki i mają dziesiątki naśladowców.
Serio? Chcemy kolejnej dyskusji, kolejnej wojny, hektolitrów przelanej krwi o ideologię? ;)

O jak o Portalu mowa, nie wiadomo jak przyjęły się Statki, Łupy, Kościotrupy?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Trolliszcze »

No dobra, niech będzie, ameritrash wprowadził do gier mechanikę roll & move 8)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Lord Voldemort »

Trolliszcze pisze:No dobra, niech będzie, ameritrash wprowadził do gier mechanikę roll & move 8)
Serio? A ja myslalem, ze to chinski wynalazek :shock:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze:
vojtas pisze:
rattkin pisze:Dziwnie też się odnosi do żony.
Tzn.?
Mówi do niej Władek.
Sorry, ale to jest informacja na poziomie plotka albo pudelka. Czy to naprawdę nasza sprawa?

EDIT: @BartP
Mam dokładnie to samo. Ponoć największą ameritrashową nowinką w tym roku był, uwaga... mechanizm zdrajcy w Martwej zimie! Ale to nie jest taki zwykły mechanizm zdrajcy, bo zdrajcy może nie być wcale, a przy tym każdy ma prywatne cele i wszyscy wszystkich podejrzewają o zdradę! Tak, to na pewno odmieni świat planszówek :D
Wiem, ironizuję, ale IMHO to eurogry napędzają rozwój mechanik wszelakich, które potem trafiają także do ameritrashy. To gry takie jak Dominion tworzą całe nowe gatunki i mają dziesiątki naśladowców.
w pełni się z Wami zgadzam. Plotka: Wogóle to słyszałem, że Ona ma na drugie Władek ale ciiiii...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Trolliszcze »

Lord Voldemort pisze:
Trolliszcze pisze:No dobra, niech będzie, ameritrash wprowadził do gier mechanikę roll & move 8)
Serio? A ja myslalem, ze to chinski wynalazek :shock:
Przecież chińczyk to typowy ameritrash :D
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: margielm »

Wymyślony w Niemczech więc raczej klasyczne euro [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Trolliszcze »

margielm pisze:Wymyślony w Niemczech więc raczej klasyczne euro [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Czyli nawet ameritrash wywodzi się od eurogier...
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: margielm »

O... Piękne podsumowanie [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: cezaras »

staszek pisze:
A porównywałeś tą średnią - czyli same 6 i dwie 7 - z moją średnią ocen ( 5,48 ) ?
Wszystkie ocenione gry są powyżej mojej średniej. Nie stawiam połówek w ogóle, wiec niektóre gry miałyby pewnie 6,5
Teraz dodaj sobie po pół oceny ( co najmniej) do swojej średniej i zobaczysz Twoją ocenę.
Druga kwestia to sama natura oceny 6 ( wiąże się to poniekąd z moją średnią)
6 to gra ok, z której mam trochę radości lub wyzwań ( pokombinuję sobie trochę) i mam sporadycznie ochotę zagrać- czyli wystawienie jej nie świadczy źle o grze.
Podsumowując, humor miałem może i nie najlepszy momentami,ale to ,że coraz trudniej u mnie o 7 , nie znaczy że Ty się rozczarujesz .
no i mi dużo lepiej :):)
te szóstki (a przy Haspelknecht nawet 5 !!) się rzucały w oczy na tle innych ocen (no i miały polskie komentarze)
a że graliśmy dopiero co razem w Bruxelkę, to podejrzewałem podobny gust, więc się troszkę przestraszyłem....
... ale faktycznie jak popatrzyłem na twoje inne oceny i widzę, ze gra na 6, to gra równa np. Troyes a słabsza niż np. Macao - to na powrót nie mogę się doczekać dostawy (i kolejnych recenzji i w i następstwie zamówień :):):))
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

I kolejna porcja zdjęć. Już nie mogę się doczekać przyszłego roku :)
Targi będą 13-16 października.

ESSEN SPIEL 2015 – fotorelacja część 2
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rastula »

Trolliszcze pisze:
margielm pisze:Wymyślony w Niemczech więc raczej klasyczne euro [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Czyli nawet ameritrash wywodzi się od eurogier...


Ja myślę że protoplastą były Scrabble - niby pełna swoboda, a i tak za każdym razem ktoś ci powie "Nie, no tak nie wolno" :)...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: AkitaInu »

Uff i po essen :)

Postaram się wrzucić tutaj w ciągu najbliższych kilku dni pare słów o grach w które grałem, widziałem :)

A tak dla lansu wrzucam nasze zakupy essenowe ;)


Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 paź 2015, 13:51 przez AkitaInu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Andreus »

Essen już za nami, można już śledzić oceny gier z Targów na Ranking Tracker:
Essen 2015 Ranking Trancker
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

bardzo wysoko jest Triumph & Tragedy a jakoś nikt o niej nie pisze. Grał/Macał/Obśliniał* ktoś?

*niepotrzebne skreślić
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: adikom5777 »

Bo ta gra wyszła 2 miesiące przed Essen i jest grą wojenną, więc na targach raczej szerszej publiczności nie podbiła.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

AkitaInu pisze:Uff i po essen :)

Postaram się wrzucić tutaj w ciągu najbliższych kilku dni pare słów o grach w które grałem, widziałem :)

A tak dla lansu wrzucam nasze zakupy essenowe ;)

Spoiler:
Zazdroszczę Burano - gdy wychodziłem chęć kupienia tej gry była już niedostępna :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

kaszkiet pisze:
AkitaInu pisze:Uff i po essen :)

Postaram się wrzucić tutaj w ciągu najbliższych kilku dni pare słów o grach w które grałem, widziałem :)

A tak dla lansu wrzucam nasze zakupy essenowe ;)

Spoiler:
Zazdroszczę Burano - gdy wychodziłem chęć kupienia tej gry była już niedostępna :)
Mam na stanie, a jak jesteś z Wawy to wpadnij kiedyś do nas i pobudujemy miasto.
ODPOWIEDZ