AquaSphere / Badacze Głębin (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 429
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 58 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: predki »

Sytuacja z instrukcją przypomina mi, jak kiedyś, dawno temu, interesowałem się zakupem aparatu cyfrowego i trafiłem do salonu Sony. Oglądam jakiś model i sam już nie pamiętam czemu, spytałem się, czy mógłbym zobaczyć instrukcję. Usłyszałem stanowcze nie i nie było dyskusji.

Podobnie niestety działa kilka wydawnictw gier. Z jednej strony trochę im się nie dziwię. O ile się orientuję, większość wydawanych u nas gier jest produkowana przy okazji innych wersji językowych, przez głównego wydawcę. Na tym właśnie cierpi Lacerta, czekając na Kawernę i mając związane ręce z jej drukiem. Tak więc wydanie polskiej wersji językowej sprowadza się w dużej mierze do przetłumaczenia gry i jej elementów. Jeżeli elementy są niezależne językowo, to już właściwie tylko do "tłumaczenia" pudełka i właśnie instrukcji. I to jest główna praca związana z lokalizacją, stąd szerokie udostępnienie instrukcji nie leży w ich interesie, bądź przynajmniej tak im się wydaje. Tak robi tu małe wydawnictwo, ale są i duże, takie jak G3, które najczęściej udostępnia jako instrukcję coś, co ja nazwałbym materiałem reklamowym (oni to nazywają "skrócona instrukcja"). Żeby zdobyć polską instrukcję do np. "6 bierze", trzeba wejść na stronę Amigo Spiele i tam się ją znajdzie. Na stronie G3 próżno szukać. Choć są wyjątki, jak np. Kakao.

Z drugiej strony, Trzewik, w jednym ze swoich ostatnich wystąpień stwierdził, że jak chcecie zachęcić graczy do kupna gry, to dajcie im wcześniej instrukcję. Może to jednak nie dotyczy lokalizacji. :)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Qlaqs »

predki , o ile dobrze pamiętam to w momencie polskiej premiery BG polskie wydanie było droższe od angielskiego odpowiednika. Gdyby instrukcja była do pobrania to wiadomo jakby się to skończyło... skoro gra jest niezależna językowo. Nie wiem czy jeszcze jest ale przez pewien czas był wyciek instrukcji na BGG. Jak ja bym był wydawcą to bym się wpienił...

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Pochwalę się - pękła dziś u nas granica stu punktów. Natłukłem dokładnie 101.

Na czym? Właściwie na wszystkim. Pełne laboratorium (acz tylko 5 liter, więc w sumie 20 punktów), dwa razy wywaliłem ośmiornice (w sumie za 12 punktów, czyli niezbyt wiele), zdecydowanie najwięcej za wystawione roboty. Miałem na planszy 4 łodzie już od drugiej rundy i co rundę w punktowaniu pośrednim zdobywałem po kilkanaście punktów (najwięcej 16 chyba). Tak naprawdę jednak tak duży wynik umożliwiło mi to, co dotychczas uważałem za mniej istotne, czyli: karty technologii. To znaczy, jasne, zawsze je biorę, ale po raz pierwszy wziąłem ich tak dużo. Rozbudowywałem laboratorium pod kątem technologii, dzięki czemu na końcu miałem ich aż 5. Co chwilę zbierałem jakieś bonusy za wchodzenie na odpowiednie pole programowania: a to czarny kryształ, a to dwa czasy, a to cztery punkty. Początek był jedynie trudny, bo brakowało mi wszystkiego, a ośmiornice dawały w kość. Ale potem już z górki.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

Trolliszcze pisze:Pochwalę się - pękła dziś u nas granica stu punktów. Natłukłem dokładnie 101.

Na czym? Właściwie na wszystkim. Pełne laboratorium (acz tylko 5 liter, więc w sumie 20 punktów), dwa razy wywaliłem ośmiornice (w sumie za 12 punktów, czyli niezbyt wiele), zdecydowanie najwięcej za wystawione roboty. Miałem na planszy 4 łodzie już od drugiej rundy i co rundę w punktowaniu pośrednim zdobywałem po kilkanaście punktów (najwięcej 16 chyba). Tak naprawdę jednak tak duży wynik umożliwiło mi to, co dotychczas uważałem za mniej istotne, czyli: karty technologii. To znaczy, jasne, zawsze je biorę, ale po raz pierwszy wziąłem ich tak dużo. Rozbudowywałem laboratorium pod kątem technologii, dzięki czemu na końcu miałem ich aż 5. Co chwilę zbierałem jakieś bonusy za wchodzenie na odpowiednie pole programowania: a to czarny kryształ, a to dwa czasy, a to cztery punkty. Początek był jedynie trudny, bo brakowało mi wszystkiego, a ośmiornice dawały w kość. Ale potem już z górki.
To bardzo słuszne podeście. Początkowo w tej grze wydaje się, że kluczem jest laboratorium. I faktycznie, bez jego rozbudowy trudno wygrać. Ja osobiście początkowo nie doceniłem u-botów, a z nich jest ładna ilość punktów co rundę. Natomiast karty, które mogą się zrazu wydawać mizernie ważne, to w sumie creme de la creme tej gry. Możliwość ich dobierania (sama dająca punkty) pozwala na determinowanie strategii w grze - każdorazowo inaczej. Mój rekord w punktach, to bodaj 104, ale w grze solo wg fanowskich zasad.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

Trolliszcze pisze:Pochwalę się - pękła dziś u nas granica stu punktów. Natłukłem dokładnie 101.

Miałem na planszy 4 łodzie już od drugiej rundy i co rundę w punktowaniu pośrednim zdobywałem po kilkanaście punktów (najwięcej 16 chyba).
Jak masz postawione na planszy wszystkie łodzie i wszystkie roboty to otrzymujesz 14 pkt = max :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Tomzaq pisze:
Trolliszcze pisze:Pochwalę się - pękła dziś u nas granica stu punktów. Natłukłem dokładnie 101.

Miałem na planszy 4 łodzie już od drugiej rundy i co rundę w punktowaniu pośrednim zdobywałem po kilkanaście punktów (najwięcej 16 chyba).
Jak masz postawione na planszy wszystkie łodzie i wszystkie roboty to otrzymujesz 14 pkt = max :wink:
Mówiłem o całym punktowaniu na końcu rundy, czyli: za większość obstawionych pokojów, za wystawione roboty, za czarne kryształy i oczywiście minus za ośmiornice. W jednej rundzie natłukłem w sumie 22, ale pożarły sporo ośmiornice, usunąłem je dopiero później.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

No, tak. Naturalnie :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
MegAn
Posty: 12
Rejestracja: 19 gru 2013, 15:41

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: MegAn »

Czy ktoś zetknął się z problemem brakujących ośmiornic do dokładania na planszę między kolejnymi rundami ?

Przy dwóch graczach ten problem się nie pojawił, ale w 4 osobowej rozgrywce chyba od 3 rundy zaczęło nam brakować znaczników octopodów (które zgodnie z instrukcją nie są zerowane z planszy - tak jak w przypadku zdejmowania pozostałych po rundzie zegarków) i w ruch zastępczo musiały iść fioletowe meeple z Magnum Sal ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: pan_satyros »

Gdyby ktoś przeoczył - w sklepie na R Badacze za 79 zł!
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Epyon »

Dzięki, kupione :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: ChlastBatem »

Witajcie,

mam takie pytanie, bo może akurat znajdę kogoś chętnego. Otóż robię dla siebie wypraskę z płyty kartonowo-piankowej (czarna) i pomyślałem, że mógłbym od razu zrobić takich parę i potrzebującym je odsprzedać. Pytanie więc czy są jacyś zainteresowani?
Zainteresowanych proszę o priv :)

PS: Mogę sprzedać sam wkład jak i całą nową grę z wkładem.

Obrazek

Obrazek

Mniej więcej tak to wygląda. Mój projekt możliwe, że będzie trochę inny (lepszy ofc ;)).
JackOfRedClubs
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Toruń

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: JackOfRedClubs »

Miło nam poinformować, że Badacze Głębin to jedna z 4 najlepszych zaawansowanych gier planszowych w Polsce zdaniem kapituły konkursu Gra Roku 2015.

Właśnie ogłoszono wyniki II etapu.
Ogłoszenie laureatów podczas festiwalu GRAMY!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: detrytusek »

JackOfRedClubs pisze:Miło nam poinformować, że Badacze Głębin to jedna z 4 najlepszych zaawansowanych gier planszowych w Polsce zdaniem kapituły konkursu Gra Roku 2015.

Właśnie ogłoszono wyniki II etapu.
Ogłoszenie laureatów podczas festiwalu GRAMY!
ale że Badacze i Osadnicy NI w jednej kategorii? Really?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Veridiana »

To tak jak ze skalą szkolnych ocen. Nigdy nie jest wystarczająco pojemna 8)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: misioooo »

Lewisa i Clarka też bym nie wrzucał do zaawansowanych gier ;)
detrytusek pamiętaj, że dla nas geeków wszystkie gry są proste, a dla nie-geeków gra, gdzie nie ma mechaniki "turlnij i rusz się o tyle" to jakas abstrakcja, mega skomplikowanie i wogóle jak to możliwe, że kostek nie ma? Zatem - zaawansowane :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Ayaram »

ale że Badacze i Osadnicy NI w jednej kategorii? Really?
Te uczucie gdy gra z twojego prywatnego top 5 gatewayów okazuje się jedną z najlepszych zaawansowanych gier :wink:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze:Lewisa i Clarka też bym nie wrzucał do zaawansowanych gier ;)
detrytusek pamiętaj, że dla nas geeków wszystkie gry są proste, a dla nie-geeków gra, gdzie nie ma mechaniki "turlnij i rusz się o tyle" to jakas abstrakcja, mega skomplikowanie i wogóle jak to możliwe, że kostek nie ma? Zatem - zaawansowane :)
misiooo no to by oznaczało, że każda gra poza chińczykiem jest zaawansowana. To dla kogo jest ten plebiscyt? Dla Geeka nie bardzo bo worek za pojemny. Z drugiej strony nie Geek kupi sobie Badaczy (bo są w top 4) i użyje planszy najwyżej do podparcia kiwającego się stołu zniechęcając się do planszówek już na starcie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Fajne te drewnianie ośmiorczki? Da się z elementów zrobić jakiś klawy wariant do Survive?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: detrytusek »

Ayaram pisze:
ale że Badacze i Osadnicy NI w jednej kategorii? Really?
Te uczucie gdy gra z twojego prywatnego top 5 gatewayów okazuje się jedną z najlepszych zaawansowanych gier :wink:
hehe no w sumie dobrze robi na psychę:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

Nie można Wam dogodzić. Kiedy niedługo po zeszłorocznym Essen pisałem, ze dla mnie to kandydat do Spiel des Jahres, to ktoś mnie upomniał, ze to za poważna gra...

Ja tam się cieszę, bo to jedna z moich ulubionych gier.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: detrytusek »

Pan_K pisze:Nie można Wam dogodzić. Kiedy niedługo po zeszłorocznym Essen pisałem, ze dla mnie to kandydat do Spiel des Jahres, to ktoś mnie upomniał, ze to za poważna gra...

Ja tam się cieszę, bo to jedna z moich ulubionych gier.
Mnie nie chodzi o jakość gier bo do żadnej nic nie mam tylko o wrzucenie ich do jednego worka.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

detrytusek pisze: Mnie nie chodzi o jakość gier bo do żadnej nic nie mam tylko o wrzucenie ich do jednego worka.
Wiem. Zapomniałem emotikon wstawić. Poza tym bardziej do pozostałych narzekaczy pisałem... :)

BTW czy z Ciapciaka da się wysłać PW? Chciałem napisać w sprawie wypraski, a na telefonie niewygodnie się używa forum w przeglądarce...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Wszystko jest kwestią perspektywy, dla mnie Badacze po paru rozgrywkach nie są wcale szczególnie złożoną grą. Trudno wykręcić dobry wynik, jasne, ale przebieg tury jest prosty, a zasady niezbyt skomplikowane. Dokładnie to samo można powiedzieć o Osadnikach - mimo że niektórzy uważają ich za grę lżejszą, wykręcenie super wyniku nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Dla mnie Osadnicy stoją tak trochę w rozkroku między grami łatwymi i przyjemnymi, a grami zaawansowanymi - gdybym miał jednak decydować, też wrzuciłbym ich do tej drugiej kategorii. Wystarczy spojrzeć, jakie gry znalazły się w pierwszej: Przebiegłe wielbłądy, Splendor itd. To są gry od Osadników znacznie prostsze.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze:Wszystko jest kwestią perspektywy, dla mnie Badacze po paru rozgrywkach nie są wcale szczególnie złożoną grą. Trudno wykręcić dobry wynik, jasne, ale przebieg tury jest prosty, a zasady niezbyt skomplikowane. Dokładnie to samo można powiedzieć o Osadnikach - mimo że niektórzy uważają ich za grę lżejszą, wykręcenie super wyniku nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Dla mnie Osadnicy stoją tak trochę w rozkroku między grami łatwymi i przyjemnymi, a grami zaawansowanymi - gdybym miał jednak decydować, też wrzuciłbym ich do tej drugiej kategorii. Wystarczy spojrzeć, jakie gry znalazły się w pierwszej: Przebiegłe wielbłądy, Splendor itd. To są gry od Osadników znacznie prostsze.
ale to nie chodzi o polerowanie wyniku bo to w każdej grze stanowi jakiś problem. Chyba, że gra polega na zrobieniu czegoś co kończy grę. Punkty stawiają sprawę otwartą.
Ja bym mimo wszystko ciężkości zasad nie porównywał bo w Badaczach jest ich kilka razy więcej. Osadnicy do przyswojenia są w 15 minut.
Gdybym miał tylko 2 worki to osadnicy faktycznie są w rozkroku ale problem dla mnie tkwi w tym, że są tylko 2 worki.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: BartP »

Ja akurat w pełni popieram rozgraniczenie ciężkości gier. Dla mnie Osadnicy NI, Aquasphere i Lewis & Clark to trudniejszy worek. Przebiegłe Wielbłądy, Królestwo w Budowie itd. to zdecydowanie łatwiejsze tytuły, przynajmniej na poziomie przyswojenia zasad.
ODPOWIEDZ