mini kolekcja must have

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Rocy7 »

pike pisze: Ale to jest tylko jeden bardzo obszerny głos Odiego, a tu chodziło mi o efekt skali - takie badanie opinii graczy na zadany temat. Poza tym wątek jest już dosyć stary i parę tytułów jest już niedostępnych.
całkiem spora dyskusja na temat odświeżenia "Poradnika dla początkujących" już miala miejsce. Podano tam liste tytułów do wymiany.

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 40#p108240
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: pike »

Wciąż off-topic. Jest to dyskusja z 2008 roku, tak że trochę czasu minęło.
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 327
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 200 times
Been thanked: 251 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: BasiekD »

Jako, że zaczęliśmy naszą przygodę z planszówkami relatywnie niedawno (2 lata temu) nasza mini kolekcja, którą proponujemy nowym graczom na wprowadzenie jest następująca (kolejność nieprzypadkowa).

1) Carcassone
2) Wsiąść do pociągu - Europa
3) Dixit
4) Cytadela
5) 7 cudów
6) Resistance agenci molocha
7) Race for the galaxy
8) Stone age
9) Tzolkin
10) Spartakus
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: bukimi »

pike pisze:Wciąż off-topic. Jest to dyskusja z 2008 roku, tak że trochę czasu minęło.
Z góry przepraszam za off-topic, ale stwierdzenie, że lista (lub aktualizacja/dyskusja) jest z 2008r. jest nieprawdziwe. Autor listy (Odi) ostanie modyfikacje konsultował i wprowadzał w 2014r. a podejrzewam, że lista doczeka się jeszcze niejednego liftingu. Stąd też lista polecanej na niej gier jest dość aktualna, przejrzana pod względem dostępności w sklepach i "zatwierdzona" przez stałych bywalców forum. Co więcej, autor wyraźnie zaznacza, by wpisywać martwe linki i inne problemy z listą, więc jeśli masz do niej konkretne uwagi (szczególnie techniczne), miło by było dać znać o tym także właśnie w tymże oryginalnym poradniku, który -jako przypięty na górze działu forum- powinien być priorytetowy.

Nie chcę być zrozumiany źle, ale czy masz jakąś koncepcję na zebranie wpisywanych tu tytułów w jakiś konkretny ranking/zestawienie? Jeśli tak, to masz jakieś konkretne kryteria na oku? Każdy wrzuci swoje 10 tytułów, powstanie wielostronicowy wątek, który nieusystematyzowany nie będzie przejrzysty i -moim zdaniem- coraz mniej przydatny.

W międzyczasie dorzucam swoje w miarę urozmaicone top10 dla nowicjuszy, dość podobne do poleceń przez innych graczy (kolejność raczej dość przypadkowa):
1. Splendor.
2. Carcassonne.
3. Race for the galaxy.
4. Tzolkin.
5. Miasto Spichrzów (Speicherstadt)
6. Wysokie napięcie.
7. Sabotażysta.
8. Kawerna (lub Agricola, choć uważam, że Kawerna naprawia większość błędów Agricoli).
9. Królestwo w budowie (Kingdom builder)
10. Puerto Rico.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Marudka »

Zawsze można dawać punkt za pojawienie się gry na czyjeś liście i zrobić ranking :D
Wtedy bardziej efektywny byłby krótki opis (2 zdania) gry, niż klasyfikowanie gier na siłę pod względem gatunku.


Lista ulubionych gier nowicjusza (mnie):
1. Zamki Burgundii
2. Alchemicy
3. Splendor
4. Race for the galaxy
5. Epoka kamienia
6. Osadnicy NI
7. Rummikub


Na rozegranie czekają: Kawerna, Tzolkin, Puerto rico i Cytadela.
Wstyd, ale nigdy nie grałam w: Carcassonne, Wsiąść do pociągu, Wysokie napięcie, Osadników z Catanu.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: misioooo »

Lekkie fillerki inne niż poker:
1. List miłosny - prosty, ładny, szybki - super na 30min zabawy. Na dwie osoby lipa, ale 3-4 super pozycja.
2. Empire engine - takie kieszonkowe euro (dosłownie). Szare komórki pracować muszą, 100% interakcji (negatywnej). 20-30min.

Pełnoprawne tytuły "startowe":
1. Curse of the Black Dice - turlanka kościana z dużą dozą interkacji i kooperacji, ale wygra tylko najsprytniejszy pirat! bardzo przyjemne. 30-45min/scenariusz.
2. Exoplanets - jak dla mnie świetne wprowadzenie do euro. Dużo kombinowania, czacha dymi czasami. Zasady do wytłumaczenia w 5-10min.
3. Legendary Encounters: Alien (albo predator) - kooperacja 100% gdzie można dostać srogie baty od kartonu. Zasady proste, roztgrywki bardzo emocjonujące nawet osobników nie lubiących scifi czy alienów/predatorów. Jest też LE: Marvel z superbohaterami, ale to nieco inna gra, mi się nie podoba ;) Wymaga znajomości angielskiego (wystarczy jeden gracz dobrze znający)
4. Lords of Waterdeep - dla mnie świetna pozycja "entry level" do świata Worker Placement. Znacznie ciekawsza niż Epoka Kamienia (która też jest b. fajną grą). Wersja po Angielsku, spolszczone karty i manual są na BGG, można kosztem kulkudziesięciu kolorowych stron z drukarki + koszulki za 20zł mieć wersję polską samodzielnie wykonaną
5. Vasco da Gama - rózniez bardzo przyjemny worker placement z ciekawą mechaniką push your luck. Zdecydowanie inny niż Epoka Kamienia czy Lords of Waterdeep.
6. Shipyard (Stocznia, Die Werft) - niezależne językowo, bardzo przyjemne średnie euro. WYmaga trochę pomyslenia, gra się płynnie bez przestojów i w mojej grupie mamy poczucie budowania czegoś (okrętów) Gra raczej dla ogarniętych osób, nie dla całkowitych nowicjuszy. Tłumaczenie zasad jakieś 20-30min, rozgrywka 20-30min/gracza. Działa świetnie od 2 do 4 graczy.

Powyższe pozycje to moje subiektywne typy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Rocy7 »

pike pisze:Wciąż off-topic. Jest to dyskusja z 2008 roku, tak że trochę czasu minęło.
najnowszy post w tej dyskusji był z Cz, 09 kwi 2015, 12:20.
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: dizzit »

Moja lista:
1. Osadnicy z catanu - na totalny start żeby komus pokazać że jest coś poza scrabble i monopoly
2. Talizman Magia i Miecz - pokazać 7 letniemu dziecku (po tym pewnie zacznie grac w plansze)
3. Dixit - na wciągięcie tych których se teoretycznie nie da wciągnąć

Później wchodzimy z:
4/5. Epoka kamienia/Age of Empires III - poznajemy worker placemenet
6/7. Agricola (też WP)/Puerto Rico - poznajemy dobre (średnio ciężkie) euro
8. 7 cudów - przekonujemy się do karcianek
9. Cyklady - sprawdzamy jak nam idzie licytacja i czy lubimy dużo negatywnej interakcji
10. Neuroshima hex - inna niż pozostałe
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: mini kolekcja must have

Post autor: RobertO13 »

Fajny, ale trudny temat, 10 to nawet wszystkich typów / mechanik nie będzie...

Ale dla początkującego graczy to proponuję taki zestaw
(wybór gry w punkcie zależy od upodobań, ale pierwsza moim skromnym jest najlepsza / najodpowiedniejszej ):
1. Carcassonne (rodzinne / kafel placement )
2. 7 Cudów / Splendor ( rodzinne )
3. Dominion / Thunderstone ( deck building )
4. Epoka kamienia / Puerto Rico / Agricola ( worker placement )
5. Small World ( rodzinna / interakcja )
6. Neuroshima Hex ( strategia )
7. Scotland Yard / Listy z Whitechapel ( dedukcyjne - "jeden na resztę" )
8. Pandemia / Ognisty Podmuch / Eldritch Horror ( kooperacje )
9 . Dixit ( rodzinna / imprezowa )
10. Avalon / Bang / Maskarad (imprezowe "w stylu Mafii")
...
dalej można dodać
...
11. Cyklady / Kemet ( strategia / interakcja )
12. Times'Up / Activity / Tabu ((imprezowe kalambury )
13. Jenga / Riff Raff / PitchCar / Villa Paletti ( zręcznościowe imprezowe )
14. Blokus / Geniusz / Abalone (logiczne)
15. Intryganci / Dobble / Red 7 / List miłosny ( filler / przerywniki )
16. Talizman / Relic / Mage Knight ( "klimatyczne" przygodowe - ameritrash )
17. Star Wars: X-Wing / Memoir'44 ( "bitewniak" )
18. Eclipse / Shogun ( 4 X )
19 .Scrabble ( słowne )

A gdzie jeszcze gry kościane, karcianki, gry tradycyjne, licytacyjne / blefu i jeszcze jeszcze....
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: DarkSide »

Jeśli chodzi o listę gier dla "świeżaka", to należy przede wszystkim zadać pytanie czy to osoba, która sama będzie rozkminiać, czy ma na podorędziu kogo już ogranego, kto pomoże przejść przez etap poznawania gry od zera.
Jeśli to ktoś, kto nie wyściubił nosa poza Chińczyka i Monopoly, to wrzucanie na "dzień dobry" takich tytułów jak Agricola, Tzolkin, Robinson, Mage Knight, Alchemicy czy Eclipse mija się z celem.
To muszą być gry na poziomie Carcassonne, K2, Small World, TTR czy też Wysokie napięcie.

Inna rzecz, że nie wiemy w ile osób zwykle będzie grał autor wątku i z kim, a to ma przeogromne znaczenie. Chyba, że zależy szanownym forumowiczom na stworzeniu frustrata-kolekcjonera, który po roku zacznie wyprzedawać kolekcję gier, które raz tylko rozłożył.

Tytuł tego wątku raczej powinien brzmieć "mini kolekcja must play". Bo jak życie pokazuje niekażdemu klasyka podchodzi. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Rocy7 »

DarkSide pisze:Jeśli chodzi o listę gier dla "świeżaka", to należy przede wszystkim zadać pytanie czy to osoba, która sama będzie rozkminiać, czy ma na podorędziu kogo już ogranego, kto pomoże przejść przez etap poznawania gry od zera.
Jeśli to ktoś, kto nie wyściubił nosa poza Chińczyka i Monopoly, to wrzucanie na "dzień dobry" takich tytułów jak Agricola, Tzolkin, Robinson, Mage Knight, Alchemicy czy Eclipse mija się z celem.
To muszą być gry na poziomie Carcassonne, K2, Small World, TTR czy też Wysokie napięcie.

Inna rzecz, że nie wiemy w ile osób zwykle będzie grał autor wątku i z kim, a to ma przeogromne znaczenie. Chyba, że zależy szanownym forumowiczom na stworzeniu frustrata-kolekcjonera, który po roku zacznie wyprzedawać kolekcję gier, które raz tylko rozłożył.

Tytuł tego wątku raczej powinien brzmieć "mini kolekcja must play". Bo jak życie pokazuje niekażdemu klasyka podchodzi. :)
Zgodzę się w zupełności. Dużo można zepsuć rzucajać kogoś na głęboką wodę lub bezmyślnie polecajać nie to czego dana osoba szuka a to co lubimy chcemy promowac. Zamiast zachęcić kogoś do planszowek można zrazić.

Choć z drugiej strony pamietam przypadek gościa, który uparł się na kupno Talizmana (mimo wielu podpowiedzi, że być może nie tego szuka) a potem marudził, że mało interakcji losowa gra i jakoś mu te planszówki nie podchodzą.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Rocy7 »

Lista dla początkującego

1) Maskarada / Colt Express
2) Cardasonne / Zamki Szalonego króla Ludwika
3) Lords of Waterdeep / Stone Age worker placement
4) Cyklady / Mare Nostrum / lekka gra z elementami strategii
5) Eldrith Horror / przygodówka kooperacja
6) Coś z Ticket to Ride
7) jakaś prosta dwuosobówka 7 Ronin?
8) Descent 2 edycja / Imperial Assault dungeon crawler
9) Battlelore 2 edycja / Dreadfleet prosty bitewniak
10) Warhammer Inwazja / Warhammer 40 000 / Summoner Wars karcianka lub Osadnicy Narodziny Imperium

Tytuły, które warto poznać w miarę zaawansowania (kolejnosc wedlug zlozonosci) :

Terra Mystica (bardziej zlozone euro)
Blood Rage (teritory control, strategia) / Chaos w Starym Świecie
Gra o Tron 2 edycja (strategia dyplomacja)
Rycerze Pustkowii (bardziej zlożona przygodówka)
Pan Lodowego Ogrodu (duzo elementow euro)
Burning Suns / Exodus Proxima Centauri (strategia 4X)
Runewars (4X z elementami przygodowki)
Halo Fleet Battles Fall of the Reach (bitewniak)

Bitwa 5 Armii (strategia)
Wojna o Pierścień (strategia)
Twilight Empire (4X rozbudowane)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: elayeth »

Myślę, że długie listy nie muszą się tu sprawdzić stricte jako "must have", ale raczej kierunkowo.

Ja myślę, że "must have", który spodoba się 95% początkujących graczy (i mówię tu o takich co grali w chińczyka i monopoly) to:
1. Dominion
2. Osadnicy z Catanu
3. 7 cudów
4. Lords of Waterdeep
5. Agricola
8. Wysokie napięcie

Ja dodałbym tu jeszcze mniej znaną, acz świetną dla początkujących grę:
9. Orleans

Natomiast nie sądzę, że gry przygodowe, kooperacyjne, bitewne, kreatywne/imprezowe, z negatywną interakcją to gry, które można wrzucić do ogólnego "must have" bo to już indywidualna sprawa. Chodzi mi np: o takie gry jak: Pandemia, Cyklady, Dixit, X-Wing, Eldritch (choć bardzo lubię), Robinson.

Nie sądzę też, że gry proste i krótkie to dobry kierunek. Mogą one szybko znudzić i zniechęcić takiego początkującego gracza (o ile skupi się tylko na takich grach). Mam na myśli: Sabotażyste, List miłosny, Splendor. To oczywiście moje odczucie, gdyż te gry u mnie nie sprawdzają w gronie z różnymi "początkującymi graczami" jako gry, w które gramy więcej niż kilka razy.

Na koniec: Osobiście nie lubię Epoki Kamiennej i Pandemica. Ta pierwsza to jednak dobra propozycja. Co do tej drugiej to mam wątpliwości. Jest wielu ludzi, którzy nie lubią kooperacji.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Rocy7 »

elayeth pisze: Natomiast nie sądzę, że gry przygodowe, kooperacyjne, bitewne, kreatywne/imprezowe, z negatywną interakcją to gry, które można wrzucić do ogólnego "must have" bo to już indywidualna sprawa.
Chodzi mi np: o takie gry jak: Cyklady.
można za to wrzucić sporo euro, bo któż nie lubi euro[emoji14]?

A jakiegolwiek gry z negatywna interakcja czy nie daj Boże losowością nie powinny być wydawane;P?

Poza tym tak nie do końca się zgodze z
elayeth pisze: Ja myślę, że "must have", który spodoba się 95% początkujących graczy (i mówię tu o takich co grali w chińczyka i monopoly)
bo widzisz dużo osób wciągnałem w to hobby właśnie przez Cyklady, które Twoim zdaniem nie powinny być w must have.

Wbrew pozorom jest spora grupa ludzi, których nuża gry bez negatywnej interakcji;)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: elayeth »

Rocy7 pisze:
bo widzisz dużo osób wciągnałem w to hobby właśnie przez Cyklady, które Twoim zdaniem nie powinny być w must have
Ja wciągnąłem kiedyś jedną ekipę przez Arkham horror, a inną przez Eclipse. Tworząc tę moją listę nie to jednak było dla mnie najważniejsze. Ale pewna uniwersalność gier. Tak zrozumialem zapytanie twórcy wątku.
Czyli lista gier, która na bank (powiedzmy 95% ludzi) spodoba się studentom lubiącym bitewniaki, żonie lubiącej euro, babci, która lubi tysiąca, cioci co grała jedynie w chińczyka, 11-letniej córce, parze znajomych, co nie bardzo mają czas na granie... itp...

Doskonale wypbrażam sobie kolegów z pracy, czy ze studiów, którzy zachwycą się Cykladami lub Kemetem...
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: ko2a »

Dodam od siebie kilka słów, po pierwsze aby ten post wyswietlal mi się w watkach gdzie cokolwiek pisałem ale UWAŻAM że zawsze w kwestiach informacji należy iść do źródła czyli do osób którzy przebywali tą drogę - najlepiej nie dawno.

Mały EOT
Moja przygoda z planszówkami zaczeła się jakiś rok do tyłu. Troche tytułów pograłem, troche kupiłem i troche sprzedałem. Finalna lista gier - razem z żoną - oceniamy w skali 0,1,2 po partii (lub kilku). Jesli jest 0 to nie chce się nam grać, jak 1 to chętnie zagramy ale nie kupimy oraz 2 oznacza ze to chcemy.

Ponizej lista dwójeczek w kolejności której my gry zachowywaliśmy

1. Wsiąść do pociągu Europa
2. Splendor
3. Pandemia
4. Świat dysku - ankh morpork
5. Tikal
6. Patchwork
7. Red7 - będzie kupowany
8. Time's up Zielony / Tabu (na telefonie)
9. Geniusz
10. Dooble
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: mini kolekcja must have

Post autor: genek »

DarkSide pisze: To muszą być gry na poziomie Carcassonne, K2, Small World, TTR czy też Wysokie napięcie.
to wg ciebie wysokie napiecie jest prostsze od tzolkina albo alchemików?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: DarkSide »

genek pisze:
DarkSide pisze: To muszą być gry na poziomie Carcassonne, K2, Small World, TTR czy też Wysokie napięcie.
to wg ciebie wysokie napiecie jest prostsze od tzolkina albo alchemików?
Jeśli chodzi o:

- niższy próg wejścia
- krótszy czas tłumaczenia zasad i elementów gry
- mniejszą złożoność rozgrywki
- łatwiejsze ogarnięcie tematu i gry jako całości przez nowych graczy
- krótszy czas pierwszej rozgrywki z nowymi graczami

to zdecydowanie tak. I to wyprzedza wymienione przez Ciebie tytuły o kilka długości. Wziąłeś dosyć cięzkie tytuły do porównania. Oczywiście spośród wymienionych przeze mnie tytułów WN jest najbardziej złożone, ale był to właśnie przykład górnej granicy tego co można zaoferować na "dzień dobry" nowym graczom.
Dlategom zdziwiony niepomiernie Twym zdziwieniem ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Iridial
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2016, 16:46

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Iridial »

Jestem dość początkującym graczem. Co nie co już skompletowałem i w co nie co już zdążyłem zagrać. Na różnych konwentach, imprezach z planszówkami głównie przedstawiałem się jako początkujący. Na tej podstawie tworzę poniższą listę:

1. Dixit / Timeline (rodzinna/imprezowa, Dixit Odyssey za ulepszone znaczniki, choć sam dodatek wystarczy dla znających grę)
2. Prawo jungli/Dobble/Pędzące żółwie (przerywniki/rozgrzewka)
3. Carcassonne (z kafelkowych polubiłem jeszcze Gheos, ale radzę najpierw zagrać)
4. Smallworld/Terra Mystica
5. Neuroshima Hex
6. Cyclades
7. Wysokie napięcie
8. Lords of Xidit/Gra o Tron v.2
9. Mage Knight/Talisman: Magia i Miecz
10. 7 Cudów/Splendor

Tak z mniej znanych, ale wg. mnie godnych uwagi:
1. Full Thrust (bitewniak, print n play)
2. Star Realms (deckbuilding)
3. List miłosny/Bang/Sabotażysta/Fasolki (i inne mało gabarytowe)
4. Pandemia (coop, Pandemia: na krawędzi, Battlestar Galactica coop z negatywną interakcją)
5. Abalone/Rój
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Patyk »

Zestawianie obok siebie SmallWorlda i TM, czy Talismana i Mage Knighta podchodzi pod planszówkową herezję :shock:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: maciejo »

Moja lista gry 'must have' dla początkującego: :D
Neuroshima Hex
Catan
Tikal
Uno
Mississippi Queen
Carcassonne
Summoner Wars
Quarriors
Shogun
Tobago

Tak se wymyśliłem :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: mini kolekcja must have

Post autor: crus221 »

A oto moja lista, którą zresztą posiadam :)
strategiczno taktyczna: gra o tron,
rodzinna: królestwo w budowie (chociaż może lepiej wsiąść do pociągu)
logiczna: alchemicy
workerplacement: kawerna
dla dwojga: RfTG
luźna: ankh morporkh,
I jedynej kategorii której mi brakuje to imprezowej ale polece: dixit, doble, cytadele :)
Mars276
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2013, 21:28

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Mars276 »

- z gier strategicznych/area control Chaos w Starym Świecie z dodatkiem albo Blood Rage.
- z imprezówek Avalon i Time's Up, w drugiej kolejności 7 smoków i Red 7
- z eurosów ciężko wybrać - Stone Age jest dosyć prosty, z nieco trudniejszych worker placementów mogłoby być Russian Railroads.
- z gier logicznych Hanabi
- ze zręcznościówek Tumblin Dice albo Dungeon Fighter
- z coopów Battlestar Gallactica w miarę możlwości z dodatkami (przynajmniej z Exodusem, a w miarę możliwości ze wszystkimi) albo Martwa Zima, ewentualnie dla osób lubiących klimaty lovecraftowskie - Eldritch Horror
- z deck builderów Dominion,
- z gier rodzinnych Ticket To Ride Europa (i ewentualnie dodatkowe mapy - w pierwszej kolejności Afryka i Szwajcaria) i Takenoko
- z gier taktycznych Battlelore 2 edycja
- z kościanek King of Tokyo, Alea Iacta Est albo Odkrycia: Dzienniki Lewisa i Clarka
Blasiek
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2016, 17:56

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Blasiek »

Jak dla mnie moja lista zaczęła się od:
1. CV
2. SPLENDOR
3. PATCHWORK
4. ZAGINIONE MIASTA
5. METROPOLIA
6. CARCASSONNE GORĄCZKA ZŁOTA
TERAZ POLUJE NA KOLEJNE POZYCJE:
7. 7 CUDÓW ŚWIATA: POJEDYNEK
8. ISTANBUL
9. KAKAO
10. ZAMKI SZALONEGO KRÓLA LUDWIKA
tomb00
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2017, 20:32
Has thanked: 1 time

Re: mini kolekcja must have

Post autor: tomb00 »

Cześć.
Jestem ciekaw co powiedzielibyście po kilku latach. Niektóre z polecanych gier są już niedostępne w normalnych cenach (np Dominion z drugiej ręki tylko). Jest też wiele nowych.

Co zatem byłoby mini kolekcją dla początkującego w 2020?

Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ