Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

Kaszkiet:

Na Scythe i Between two cities były zapisy :)

My w piątek przyszliśmy na stoisko ok 16:00 - 16:30 i zapisaliśmy się na następny dzień na 17:00 dopiero. 30 min tłumaczenia zasad i 30 min grania. Graliśmy dużo dłużej bo akurat Ci po nas nie przyszli ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Scythe

Post autor: kaszkiet »

AkitaInu pisze:Kaszkiet:

Na Scythe i Between two cities były zapisy :)

My w piątek przyszliśmy na stoisko ok 16:00 - 16:30 i zapisaliśmy się na następny dzień na 17:00 dopiero. 30 min tłumaczenia zasad i 30 min grania. Graliśmy dużo dłużej bo akurat Ci po nas nie przyszli ;)
Francuz nakrzyczał na miłego pana, właśnie w momencie gdy ten chciał nas zapisywać. Zaczęli pytać kto my w ogóle jesteśmy, czy jakaś prasa, czy może ludzie z ulicy. Byliśmy się zapisać w czwartek i pasował nam dowolny dzień i godzina, a arkusz zapisów świecił pustkami.
Może mieliśmy niefarta, ale ogólnie zbyt miło to tam nie było, co było absolutnym ewenementem wśród wszystkich stoisk na targach, na które trafiłem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

tym razem nikogo nie bronię i nie usprawiedliwiam, tak tylko FYI, że to nie do końca wina samego SMG :) ( oczywiście sam sobie wybrał takiego partnera)...SMG to w tej chwili TYLKO 2 osoby - Jamey i gość odpowiedzialny za testy ( Mortens na BGG, czy jakoś tak) :)...
Essen Spiel (October): We won’t be at Essen, but our European production partner, Morning Players, will be! We’re sending the designers of Between Two Cities to join them in Booth 1-F131
;)
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: pinata »

Stretch goal-e we wszystkich kampaniach sużą do wyciągania kasy od ludu. Ich przekaz jest taki: dajcie nam kasę, a dostaniecie jakiś bonus.

Różnica w kampanii Scythe jest taka, że dotychczas ilość kasy była odgórnie znana lub przewidywalnie wzrastała wraz z nowymi celami, a tym razem rośnie nieprzewidywalnie, wraz z dopływem gotówki do projektu.

Teoria była zapewne taka, żeby obojętnie od osiągniętego poziomu finansowania, przez cały okres kampanii istniała jakaś zachęta dla nowych uczestników. I to zachęta możliwa do zrealizowania w niedługim terminie. Zapewne po to, żeby dopływ gotówki nie malał w środkowym okresie kampanii.

Niestety pomysł okazał się dobry tylko teoretycznie, a z marketingowego punktu widzenia okazał się strzałem w stopę. Wygląda na to, że ludzie zorientowali się, że gwałtowny dopływ gotówki działa na ich niekorzyść. Gdyby te 600k$ nie pojawiło się pierwszego dnia, tylko zostało rozłożone na kilka tygodni, to - przy takiej polityce organizatora - pozwoliłoby zrealizować mnóstwo stretch goal-i.

Dla ludzi nie ma więc interesu w tym, żeby wspierać kampanię od początku. Wręcz przeciwnie - optymalnie jest do samego końca siedzieć cicho i nie pokazywać organizatorowi gotówki.

Osobiście uważam, że był to fatalny pomysł. I mówię to jako osoba zupełnie niezaangażowana (ani finansowo, ani emocjonalnie). Mimo oczywistego sukcesu finansowego tej kampanii, Jamey będzie chyba musiał dopisać do swojej książki o KS rozdział o marketingowych wpadkach. Bo tym razem nazbierał sobie trochę złej karmy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

pinata pisze:Stretch goal-e we wszystkich kampaniach sużą do wyciągania kasy od ludu. Ich przekaz jest taki: dajcie nam kasę, a dostaniecie jakiś bonus.

Różnica w kampanii Scythe jest taka, że dotychczas ilość kasy była odgórnie znana lub przewidywalnie wzrastała wraz z nowymi celami, a tym razem rośnie nieprzewidywalnie, wraz z dopływem gotówki do projektu.

Teoria była zapewne taka, żeby obojętnie od osiągniętego poziomu finansowania, przez cały okres kampanii istniała jakaś zachęta dla nowych uczestników. I to zachęta możliwa do zrealizowania w niedługim terminie. Zapewne po to, żeby dopływ gotówki nie malał w środkowym okresie kampanii.

Niestety pomysł okazał się dobry tylko teoretycznie, a z marketingowego punktu widzenia okazał się strzałem w stopę. Wygląda na to, że ludzie zorientowali się, że gwałtowny dopływ gotówki działa na ich niekorzyść. Gdyby te 600k$ nie pojawiło się pierwszego dnia, tylko zostało rozłożone na kilka tygodni, to - przy takiej polityce organizatora - pozwoliłoby zrealizować mnóstwo stretch goal-i.

Dla ludzi nie ma więc interesu w tym, żeby wspierać kampanię od początku. Wręcz przeciwnie - optymalnie jest do samego końca siedzieć cicho i nie pokazywać organizatorowi gotówki.

Osobiście uważam, że był to fatalny pomysł. I mówię to jako osoba zupełnie niezaangażowana (ani finansowo, ani emocjonalnie). Mimo oczywistego sukcesu finansowego tej kampanii, Jamey będzie chyba musiał dopisać do swojej książki o KS rozdział o marketingowych wpadkach. Bo tym razem nazbierał sobie trochę złej karmy.
Bardzo dobre podsumowanie, zgadzam sie w sumie w 100%

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Scythe

Post autor: rattkin »

Te meeple to nijak sie mają do gry, szkoda. Tu zaczyna się właśnie "typowe euro". Fajne grafiki, artwork, itd, ale na planszy obok mecha stawiamy generycznego drewinanego ludzika w kapelusiku i drewniany domek. Obok nich figurka mecha i dwa ładne znaczniki jedzenia. I spójność klimatu diabli wzieli. Oczywiście, wiadomo, że jakby to przerabiać, to koszty skoczyłyby jeszcze bardziej. Więc może to mechy trzeba zamienić na drewniane klocki, żeby było spójnie? :) Ostatecznie, to i tak ma być Terra Mystica 2 :)

Wiadomo coś o tych dual-layered, receded mats? Receded to rozumiem, że będą miały jakieś takie wklęśnięcie (tam gdzie jest miejsce na żeton, zapewne), ale dwuwarstwowości nie kumam.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

Rattkin

Wydaje mi się że to będzie taka tektura jak np. we fresco czyli coś takiego:
Spoiler:
Czyli po prostu dwie warstwy tektury, ta górna z wycięciami na meeple/kostki/mechy
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Scythe

Post autor: rattkin »

A, teraz rozumiem. Pewnie tak, dzięki.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

na pewno tym razem w kampanii intuicja go zawiodła ( ale raczej w tym sensie, że nie spodziewał się takiego szturmu w pierwszym dniu) ale mimo wszystko strzały w stopę, i zła karma, oraz wieszczenie armagedonu projektu , który jak nic zbierze ponad 1 milion $ to trochę przesada...

dobrze, że cały internet nie jest polski :)...


rattkin, myślę, że teraz to już nawet jakby się na różowo obsrał to i tak będziesz na nie...warto tak marnować swoją karmę?

ja przynajmniej jako zelota mam z tego jakiś pozytywny bodziec, a ty?


co do podwójnych planszetek to tak jest jak wyżej dwie warstwy sklejone z wycięciami ...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Scythe

Post autor: rattkin »

rastula pisze: rattkin, myślę, że teraz to już nawet jakby się na różowo obsrał to i tak będziesz na nie...warto tak marnować swoją karmę?
Ja wiem, że niektórzy ludzie lubią wszystko tak binarnie postrzegać, czarne, białe, itd. Ale gdzieś tam dalej jest świat pełen szarości. A rozmowy na forum niekoniecznie muszą świadczyć o tym, że ktoś "jest na nie". Możesz mi wierzyć, że gdybym był na nie, nie traciłbym czasu na śledzenie i udzielanie się w wątku. Natomiast różnica między nami jest taka, że nie jestem hurraoptymistycznie "na tak". Ja w tę grę grałem, Ty oglądasz obrazki. Jeśli dasz posłuch opiniom ludzi, którzy tutaj coś powiedzieli na temat gry, oraz przeczytasz komentarze na BGG, które dalekie są od sikania tęczą, zrozumiesz, że grę można widzieć bardziej kompleksowo. Więc, jeśli mógłbym prosić, to dajże kolego spokój i skup się na opisywaniu/komentowaniu gry, a nie rozmówców w wątku - bo bardzo wątpię, by kogoś tu interesowało, jakie są moje preferencje co do różowej kupy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

no, masz przewagę pół godzinnego demo w demo gry na imprezie targowej...na pewno daje to pełen obraz produktu...

na pewno pełniejszy, niż śledzenie wątku na bgg (wyobraź sobie) i bloga autora od pierwszego ogłoszenia o wydaniu


po raz kolejny zarzucasz mi że nie rozumie, że nie przeczytałem, że sikam tęczą ... chętnie spotkam się z tobą przy planszy i usłyszę osobiście jakim to jestem tłumokiem i fanboyem...

ale ok , masz rację, nie ma co bawić się w osobiste wycieczki. Niech różowość oraz tęczowe siki będą z tobą krajanie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Scythe

Post autor: janekbossko »

Obrazek

no Panowie, nie krępujcie się! :twisted:

a na poważnie też uważam że trochę dziwny zabieg z tymi sg a brałem udział naprawdę w wielu innych zbiórkach ks. Gry nie oceniam bo nie grałem ale również uważam że nie ma sensu wchodzić w to wcześniej jak 2-3 dni przed końcem kampanii ;)
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: pinata »

rastula pisze:na pewno tym razem w kampanii intuicja go zawiodła ( ale raczej w tym sensie, że nie spodziewał się takiego szturmu w pierwszym dniu) ale mimo wszystko strzały w stopę, i zła karma, oraz wieszczenie armagedonu projektu , który jak nic zbierze ponad 1 milion $ to trochę przesada...
Mogłeś mnie źle zrozumieć. W żadnym wypadku nie "wieszczę armageddonu" dla Scythe. Ta gra wygenerowała tyle zainteresowania, że uzbierałaby 1M$ nawet gdyby w stretch goal-ach odbierano mechy ;)

Mimo to - mówiąc już serio - początkowy sposób wprowadzania SG uważam za niedobry (marketingowo). Jamey nic w ten sposób nie zyskał, a bardzo możliwe, że na przyszłość coś stracił.

Zawsze odnosiłem wrażenie, że planszówkowicze to grupa ludzi mających relatywnie wysokie umiejętności analityczne. Czy myślisz, że tacy ludzie poznawszy ów "nowy system" wprowadzania SG będą się tak samo spieszyć przy wspieraniu kolejnych projektów Stonemaier? Moim skromnym zadniem spora część z nich zechce zoptymalizować swoje posunięcia (zakładam, że większość z nich to eurogracze) i odwlec decyzję o wsparciu. A to raczej nie jest efekt, na który liczył Jamey.

Anyways: nie stało się nic, czego w toku kampanii nie można by było naprawić. Zwłaszcza, że organizator wydaje się dostrzegać problem i politykę SG powoli rewiduje. Mi projekt generalnie jest obojętny (tzn.: nigdy nie planowałem wspierać), ale życzę mu dobrze chociażby ze względu na niedźwiedzia Wojtka i rodzimego grafika :)

I jeszcze a propos tego, że Jamey nie spodziewał się sukcesu: na BBG już ponad miesiąc temu padały kwoty rzędu 2.5M$. Osobiście wcale się nie zdziwię, jeżeli na finiszu tyle się uzbiera.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

no tak, ale ktoś te 2,5 rzucił tak sobie zapewne, nie była to prognoza wydawcy :).

Jamey planował wsparcie patrząc na swoje poprzednie kampanie ...i tak, jak mówicie stał się ofiarą własnego sukcesu, bo na 100 nie spodziewał się, że to pójdzie aż tak... myślę, że szacował… zresztą nieważne, jestem przekonany, że podzieli się tym na blogu, bo pisze tam dużo i ciekawie o KS. Gdybym kiedyś miał się w to bawić, to na pewno z jego doświadczeń bym skorzystał.

przynajmniej jest ciekawie, to chyba każdy przyzna
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wookasch »

rastula pisze:przynajmniej jest ciekawie, to chyba każdy przyzna
Lepiej tak niz, jak czesto bywa, wystawienie wykastrowanej gry w kampanii i SG w stylu
"figurki mechow zamiast zetonow"
"czwarta rasa"

etc.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Scythe

Post autor: Trolliszcze »

Fakt. Przychodzi mi na myśl 7 Sins, który powinien się na początku nazywać 2 Sins, bo pozostałe 5 znalazło się w stretch goalach :D
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: skolo »

pionki zamiast żetonów, co za fuj..
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

i jeszcze nikomu niepotrzebny posrebrzany napis na pudełku ;)...
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: skolo »

rastula pisze:i jeszcze nikomu niepotrzebny posrebrzany napis na pudełku ;)...
ło matko, podwójne fuj. i za to chce 50 tysięcy dolarów
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

jakoś te 2,5 miliona trzeba wydać ;)...


ja akurat jestem za wszystkim co na planszy widać, pudełko jest wyłącznie funkcjonalne , ale ludziom się pomysł podoba ( komentarze).


mnie też np w kampanii namiestnika irytował cel "płótnowane pudełko" :)... owszem wierzę, że to ma znaczenie w sprzedaży sklepowej , gdzie wyróżnia grę na półce, ale nie powinno stanowić celu w kampanii.


widzicie , wcale nie jestem taki bezkrytyczny ;)

dobra, niech szybko zaliczą ten cel i jakieś karty i więcej drewienek ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Scythe

Post autor: Pan_K »

https://www.facebook.com/KadabraSklep/p ... 56/?type=3 Ktoś zna ten sklep? Kupowaliście tam już coś?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: costi »

skolo pisze:pionki zamiast żetonów, co za fuj..
Jeszcze takie obleśne, rodem z Grzybobrania albo innej budżetowej gry...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: skolo »

costi pisze:
skolo pisze:pionki zamiast żetonów, co za fuj..
Jeszcze takie obleśne, rodem z Grzybobrania albo innej budżetowej gry...
popatrz, a taki hype..ludzie lubią grać w brzydkie gry :lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

mam przeciek, że ta brzydka, udająca (wpisać co udająca) gra wydana wyłącznie dla pieniędzy będzie w przyszłym tygodniu w przedsprzedaży w Planszostrefie, więc jak ktoś ma awersję do KS to będzie miał szansę wyrzucić swoje pieniądze w błoto w polskim sklepie ;D...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

rastula pisze:mam przeciek, że ta brzydka, udająca (wpisać co udająca) gra wydana wyłącznie dla pieniędzy będzie w przyszłym tygodniu w przedsprzedaży w Planszostrefie, więc jak ktoś ma awersję do KS to będzie miał szansę wyrzucić swoje pieniądze w błoto w polskim sklepie ;D...
Udajaca 3.5x bądź 4x (do wyboru) ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
ODPOWIEDZ